Adım Adım Lgs: Ne Yaparsam Pişman Olurum?

Bu konuyu okuyanlar

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Demek kurtulanlardansın.
Evet. Hatta şimdi bir arkadaşa LGS için yardımcı oluyorum. Günlük takibini yapıyorum vs. Konuşuyoruz da bayağı. Forumdan tanışmıştık. Nasıl bir eğitim koçuyum görmüş olacağım. :d

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Eğer iyi bir sonuç veremezse Yurt dışına kaçman gerekebilir :D
Yok yav. Kendisini salsam günde 2 saat anca çalışır. Günde 4'den aşağısı yok şu an bir gün boş dışında. İyi gidiyor iyi. Kötü not alsa bile ben olmasam daha kötü alacağından eminim. Neyse ben iyiliğimi yapıyorum çalışmak onun görevi.

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Yok yav. Kendisini salsam günde 2 saat anca çalışır. Günde 4'den aşağısı yok şu an bir gün boş dışında. İyi gidiyor iyi. Kötü not alsa bile ben olmasam daha kötü alacağından eminim. Neyse ben iyiliğimi yapıyorum çalışmak onun görevi.
Bu işi gönüllü yapman ne hoş!

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Stres yapmayın yeter. Hayatınızı kökünden değiştirdiği falan yok. Ortalamnın bir tık üstü bir lise her türlü yeterli olacaktır.

Ben memur olmaktan başka bir şey yapamayacak kadar yeteneksizim diyorsanız, cidden fazlasıyla çalışmanız lazım.

mertbaba41

Doçent
Reaksiyon puanı
572
Merhabalar öncelikle. Bu gün LGS'ye giren kardeşlerime bir takım tavsiyeler vereceğim.

1-Sorular kafam kadar;
LGS sisteminde sayısal derslerde dahil tüm sorular uzundur. Ancak bu sorular daha basittir. Cevap metnin içinde yer alır. Büyük büyük metinleri kısa sürede okumak için kitap okuyun gençler. Ayrıca sorular uzun geldiğinde korkmayın.

2- Matematiği çalışıyorum ama anlayamıyorum;
Yeni nesil matematik soruları zor ama bir o kadar da keyifli. Eğer ki netlerinizi arttıramıyorsanız pes etmeyin. Sadece soru çözmeye bakın. 10 soruda 8 yanlışınız çıktıysa eğer üzülmeyin. Siz soru çözmeye devam edin. Zamanla yanlışlarınızın azalacaktır.

3- Keşke TEOG'a girseydim, LGS çok zor;
Soruların zorluk seviyesi bir şey değiştirmiyor. TEOG daha kolaydı bu doğru ama herkes daha iyi yapıyordu, okul puanları daha yüksekti. LGS daha zor olduğundan herkes daha düşük yapıyor, okul puanları da (nispeten) daha düşük. Sıralama sınavları bu sistemle çalışır. Yani bir şey değişmedi.

4-Hocam dersi anlatamıyor;
Öğretmeniniz sizin anladığınız dilden anlatamıyor olabilir. Bu gayet normal bir durum. Keza herkes aynı şekilde anlayamaz. Bu durumu dershaneye giderek, özel ders alarak ve ya internetten bedava videolar izleyerek kapatabilirsiniz.

5-Testler yerine internete baktım;
İnternete bakmayın gençler sınav süresi boyunca. Gündemden, teknolojiden 1 sene uzak kalınırsa kimse ölmez.

6-Ben matematikle küstüm, çalışmayacağım;
Matematik örneği değişebilir.
Bu yapılan en berbat hatadır. Gençler bir dersi yapamazsanız eğer o derse küsmeyin. Daha çok önem verin. Çalışmamak pişmanlık sirenlerinin çalınmasını sağlar.

7-Abi ben iyi futbol oynuyorum, bana zorla matematik öğretiyorlar;
Haklı bir iddia aslında. Lakin sistem bu. Bu sistemde en iyisi olmaya çalışacaksınız.

Bu kadardı. Ne düşünüyorsunuz ? Aşağıda siz de bir şeyler ekleyebilirsiniz.
ekstra birşey ekleyeceğim
Bu lgs 2021 4+4+4 lük sistemin son senesi
bu lgs ye yaklaşık 800.000- 1.200.000 (büyük ihtimalle 1.1 milyon)
arası bir öğrenci sayısı girecek (bu sene normalden daha az girecek bu bir şanstır)
aynı zamanda bir önceki sene bildiğiniz gibi çok fazla kişi girdiği için kontenjan arttırıldı
bu sene bu kontenjanlar aynı kalacak (bu da bir şans)
istatistiklere göre istediğimiz okula gidebilme şansı %7 arttı

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
ekstra birşey ekleyeceğim
Bu lgs 2021 4+4+4 lük sistemin son senesi
bu lgs ye yaklaşık 800.000- 1.200.000 (büyük ihtimalle 1.1 milyon)
arası bir öğrenci sayısı girecek (bu sene normalden daha az girecek bu bir şanstır)
aynı zamanda bir önceki sene bildiğiniz gibi çok fazla kişi girdiği için kontenjan arttırıldı
bu sene bu kontenjanlar aynı kalacak (bu da bir şans)
istatistiklere göre istediğimiz okula gidebilme şansı %7 arttı
Yani?
Sadede gelecek olursak bu sene öğrencilerin lehine bir sene mi?

Berat Walsh

Asistan
Reaksiyon puanı
187
Yani?
Sadede gelecek olursak bu sene öğrencilerin lehine bir sene mi?
Arkadaşın dediklerine göre evet. Ancak koronadan dolayı doğru düzgün okula gidemediler + motivasyon bozuklugu var. Eşit denilebilir.

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Arkadaşın dediklerine göre evet. Ancak koronadan dolayı doğru düzgün okula gidemediler + motivasyon bozuklugu var. Eşit denilebilir.
Keşke bu sene sınava girsem he.Ne deli dehşetül vahşet çalışırdım.Okul yüzünden rahat 6 saat gidiyor.O 6 saat matematiğe çalışır Matematiği en azından yarıya yakın yapardım.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Ben geçen sene girdim ve hazırlık sınıfı okuyorum. Bu sene 9. sınıf olarak nakil yapacağım. Umarım sınav zor olur, düşük puan alırlar. Onlar yüzdeliğe göre gireceği için sorun olmaz ama benim fazlasıyla işime yarar :D.

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Ben geçen sene girdim ve hazırlık sınıfı okuyorum. Bu sene 9. sınıf olarak nakil yapacağım. Umarım sınav zor olur, düşük puan alırlar. Onlar yüzdeliğe göre gireceği için sorun olmaz ama benim fazlasıyla işime yarar :D.
Neler neler düşünüyormuşsun da haberimiz yokmuş :D

CraYen

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,005
Şimdiki öğrenciler çok şanslı. Neden?

Çünkü benim zamanında Youtube'tan ders dinlemek lükstü de ondan. Kotalı internet ile biraz sıkar adama ders dinlemek.

Haydi diyelim ki interneti halettik. Nokia telefondan ders dinlemek hak getire.

Matematiği anlamak için tek bir yolum vardı. O da konu anlatımlı kitaplardan çalışmak. Kitaptan anladın, anladın, anlayamadıysan geçmiş olsun.

Demem o ki elinizde imkan da var gençler, lütfen "Çalışmadım.", "Çalışamıyorum." cümlelerinin arkasına sığınmayın.

Sizler öğrencisiniz, sizin işiniz ders çalışmak. Anne ve babalarınız size "Git, bir işte çalış, eve para getir." demiyorlar.

Tabi ki de sınav maratonu çok uğraştıcı, ben bunun aksini iddia etmiyorum zaten; lakin emin olun, bir sınavı vermenin en kolay yolu, o sınavı bir an önce vermektir. Hedefiniz her daim mezuna kalmadan istediğiniz okulu kazanmak olsun. Çünkü mezuna kalmak, her insan evladının yapabileceği bir şey değildir. Düşünsenize, döneminizdeki arkadaşlarınız kazandıkları okula giderlerken, siz ise halen sınavla uğraşmak durumunda kalıyorsunuz. Psikolojik olarak hiç iyi değil, öyle değil mi?

Birçok ebeveyn, çocukları için hep şunu söyler: "Çocuğum zeki; ama çalışmıyor."

Bakın gençler, Türkiye'de yapılan hiçbir sınav zeka düzeyini ölçmez, dolayısıyla zeki olmanızı gerektirmez. TUS'ta derece yapıp da doktorluğu beceremeyenler var bu ülkede. Neden? Çünkü sınav sadece ineklemeye dayanıyor da ondan.

Benim bir diğer değinmek istediğim husus ise "Erteleme" alışkanlığı. Aslından insanların yapmaları gereken işleri yapmayı ertelemelerinin sebebi işi erteledikleri günde daha iyi durumda olacaklarını ve dolayısıyla o gün, o işi daha rahat yapacaklarını düşünmeleridir.

Aslında bu durum, koca bir yanılgıdır.

İşleri ertelemek sadece vaziyeti daha çok kötüleştirir.

Bir örnek vermek gerekirse:

Diyelim 10 gün içinde bitmesi gereken 10 birim işiniz var. Tüm bu işleri günde 1 birim iş yaparak bitirme imkanınız var.

Ancak diyelim ki 8 gün erteleme kararı aldınız. Kaldı size 2 gün. Artık günde 5 birim iş yapmak durumundasınız.

İyi de gençler, siz 1 birim işi bile yapamıyorken, 5 birim işi nasıl yapacaksınız?

Bir de "Çalışamıyorum." diyen genç arkadaşlar için birkaç cümle yazmak istiyorum:

Bakın gençler, ders çalışmak bir alışkanlık meselesidir. İyi bir alışkanlığı edinmek herkese zor gelir; ancak bu alışkanlığı edinmek için ilham gelmesini beklemeyin, gelmez çünkü.

Ders çalışmakta zorlanan genç arkadaşlarımıza önerilerim şu şekilde olacaktır:

1- En azından sınav maratonunu atlatana kadar telefon, bilgisayar, tablet vb. elektronik aletleri hayatınızdan çıkarın. Hiç kimse bir sene elektronik alet kullanmadığı diye ölmez, merak etmeyin. Mesela ebeveynleriniz teknolojiyle hep sonradan tanışmış insanlar.

2- Ders çalışma alışkanlığını kazanmak istiyorsanız, ufaktan başlayın; ama başlayın gençler. Mesela 30 dk-1 sa-2 sa... gibi kademeli olarak arttırın; lakin her gün kitabınızı açın gençler, günde yarım saatliğine bile olsa. Göreceksiniz ki zamanla ders çalışmak, zamanla sizin için otomatik hale gelecek.

Çok uzun oldu, farkındayım; lakin tıp okumak isteyen forum üyeleri olduğunu görmekteyim. Bu arkadaşlara mesleğim de bu olduğu için birkaç cümle söylemek istiyorum.

Öncelikle kendinize "Neden tıp?" diye sorun gençler.

Şu sebeplerden dolayı kesinlikle; ama kesinlikle tıp okunmaz:

1- Ebeveynlerim, akrabalarım vs. tıp okumamı istiyor.

Gençler, bölümü siz okuyacaksınız, yakınlarınız değil. Ve sizden tıp okumanızı isteyen yakınlarınız, tıp okurken size yardımcı olmayacak, bunu unutmayın.

2- Doktorlar çok para kazanıyor.

Doktorların ortalama bir devlet memurundan daha çok para kazandığı doğrudur; lakin hiçbirisi Acun gibi süper lüks bir hayat sürmüyor. Ve emin olun, göreceksiniz ki hayalini kurduğunuz paralar, tıp okuduğunuza değmeyecek.

3- Doktorlar çok havalı.

Gençler, doktorlar sadece filmlerde ve dizilerde havalı gözüküyor. Gerçekte ise sırasını beklemekten aciz, "Ne yapıyor bu doktor yarım saattir içeride lan?" diyecek yurdum insanlarıyla karşılaşcaksınız.

Ama istediğiniz şey, akşam eve dönerken "Bugün bir hastanın hayatını kurtardım." demiş olmaksa ki ben bunu çok kereler tecrübe ettim, işte onun için kesinlikle tıp okunur.

Sabrınız için teşekkür ederim.

Umarım istediğiniz yeri kazanırsınız, başarılar dilerim.?
1 yılda 1 kere değişen sınav sistemine ne diyeceğiz peki?

Senior_53

elitt
Reaksiyon puanı
5,377
Ben matta öyle yapsam evin tapusunu üzerime yaparlar :D
tenor.gif