Soru Adalet ve kalkınma partisi yüzünden at poposunda sinek olarak yaşıyorum

Bu konuyu okuyanlar

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,256
Kısaca anlatayım, maaş 5500₺ kiralar minimum 6000₺ "eşyalı", eşya almaya kalkayım desen giriş seviye eşyalar 80.000₺ tutuyor kabaca kredi çeksen 36 ay vade yapsan 4000₺ ödeme çıkar kira olsa sana 4000₺ eşyasız 4000₺ kredi 4000₺ kira oldu sana 8000₺, faturalar mutfak hariç.

Maaş ne kadar 5500₺.

Allah bunlara gün yüzü göstermesin herkesin hayatı rezil durumda

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460
Kısaca anlatayım, maaş 5500₺ kiralar minimum 6000₺ "eşyalı", eşya almaya kalkayım desen giriş seviye eşyalar 80.000₺ tutuyor kabaca kredi çeksen 36 ay vade yapsan 4000₺ ödeme çıkar kira olsa sana 4000₺ eşyasız 4000₺ kredi 4000₺ kira oldu sana 8000₺, faturalar mutfak hariç.

Maaş ne kadar 5500₺.

Allah bunlara gün yüzü göstermesin herkesin hayatı rezil durumda
Amin.?????? Bunların siyasetten silindiği gün ülkeye güneşin doğacağı gündür.

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,256
Asgari ücretin kira fiyatlarından daha düşük olduğu ülkede yaşıyoruz.

Asgari ücret asgari yaşam demektir kiraya bile yetmeyecek yaşam değildir
Mesaj otomatik birleştirildi:

Asgari ücretin kira fiyatlarından daha düşük olduğu ülkede yaşıyoruz.

Asgari ücret asgari yaşam demektir kiraya bile yetmeyecek yaşam değildir

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059

Adalet ve kalkınma partisi yüzünden at poposunda sinek olarak yaşıyorum​

Bir şey soracam. Doktor olacaktında Üst düzey hakim savcı olacakttık veya ne bileyim okudun uçtun kaçtın efsane ticari zekan varda AKP senin önüne engel mi koydu?

Veya yurtdışına gitmek istediğin ayağından mı tutular kelepçe mi taktılar tutan engelleyenin mi var?

Sen kendini geliştirememiş isen AKP ne yapsın sana? Veya yarın CHP gelse ne değişecek sanıyon senin için?

@OzkanK. Sizin de bildiğiniz üzere ailem olmasa bu ortamda klavyeyle yazamazdım bile. :D

Ne demek istiyorsun?

Sen zaten 15-16 li yaşlarda değilmisin? Sen ailene sormadan yapma zaten öyle şeyler. Bu bölüme bile girmemen lazım aslında.

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460

Bir şey soracam. Doktor olacaktında Üst düzey hakim savcı olacakttık veya ne bileyim okudun uçtun kaçtın efsane ticari zekan varda AKP senin önüne engel mi koydu?

Veya yurtdışına gitmek istediğin ayağından mı tutular kelepçe mi taktılar tutan engelleyenin mi var?

Sen kendini geliştirememiş isen AKP ne yapsın sana? Veya yarın CHP gelse ne değişecek sanıyon senin için?

Ne demek istiyorsun?

Sen zaten 15-16 li yaşlarda değilmisin? Sen ailene sormadan yapma zaten öyle şeyler. Bu bölüme bile girmemen lazım aslında.
Ülkede enflasyonu bu kadar rezil seviyeye getiren,Doktorlara giderlerse gitsinler diyen,Doktorlara yapılan şiddete sessiz kalan,Cari açığa sebep olup vatandaşından yüzde 300 vergi alan AKP değil mi?

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,656

Adam ben bilim adamı olacaktım vs. dememiş ki. Sadece ASGARİ ücretin asgari yaşamı asla karşılayamadığını söylemiş. Şuan yoksulluk sınırı 22.000 küsür TL. Asgari ücret bunun dörtte birinden az. Farkın bu kadar uçuk olmaması lazım.

ChaosBoost

Profesör
Reaksiyon puanı
696
Evet? Eğitim sisteminden tut rüşvete ki biliyorum olduğunu senin yerine emmioglunu almasına müsaade eden hükumet.
Evet var vatandaşlık mevzusunu geç sana asiri pahalıya patlayacak ki sadece gidiş bak temelli.
Is şartları diye bir şey duydun mu?
Herhangi bir parti geldiğinde hiç olmazsa ekonomiyi duzeltirse asgari ücret bile alsak insan gibi yaşayacağız.
İşte 15 16 yaşındakiler bile bunları düşünüyor sayenizde.

ChaosBoost

Profesör
Reaksiyon puanı
696
Adam lise mezunu ise kendini geliştirmemiş elinden hiç bir iş gelmiyorsa devlet ne yapacak ona?
Kendini geliştirmemis ise insanların insan gibi çalışacağı Bir işte artık hangi işi yapabilirse normal bir şekilde gecinebilmesi gerekli.
Ki şu anda Doktorlar bile geçinemiyor.
Su anki hükumeti neden savunuyorsun bana cevap vermeni bekliyorum.
Neyini beğeniyorsun?

Din mi?
Zamları Allah yapıyor dedikten sonra bu mantıklı bir açıklama olmaz.

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,656
Adam lise mezunu ise kendini geliştirmemiş elinden hiç bir iş gelmiyorsa devlet ne yapacak ona?
Adam asgari ücretle çalışıyor sen üniversite okumadığı için kendini geliştirmemiş diyorsun. Adam mesajına bakarsak ayın sonunu zar zor getiriyor sen üniversite niye okumadığını sorguluyorsun. Kitap fiyatlarından haberin var mı?

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,256
Adam asgari ücretle çalışıyor sen üniversite okumadığı için kendini geliştirmemiş diyorsun. Adam mesajına bakarsak ayın sonunu zar zor getiriyor sen üniversite niye okumadığını sorguluyorsun. Kitap fiyatlarından haberin var mı?
Meslek yüksek okulu mezunuyum turizm otelcilik.

Adam hala savunuyor ciddi diyorum şaka gibi.

Sana asıl şakayı söyleyim mi Hükümet düşüp yargılanırsa, ben hiç akpli olmadım nefret ediyordum diyecek ?

Adam ben bilim adamı olacaktım vs. dememiş ki. Sadece ASGARİ ücretin asgari yaşamı asla karşılayamadığını söylemiş. Şuan yoksulluk sınırı 22.000 küsür TL. Asgari ücret bunun dörtte birinden az. Farkın bu kadar uçuk olmaması lazım.
Aynen asgari ücretin asgari yaşamı sağlaması lazım ama asgari ücretin tamamı daha kiralık evin kirasını karşılamıyor, zaten iyi semtleri katmıyorum bile

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Ne demek istiyorsun?

Hocam en basitinden kimlikteki yaşım yani yasal yaşım 19 diyebilirim yasal olarak reşitim. Ama bileceğiniz üzere ve hiç şaşırmayacağınız üzere kendimi en fazla 8 yaşındaki çocuk gibi bazen hissedebiliyorum. (Internetteki kelime dağarcığı testlerindeki çıkan sonuçlara göre Türkçe dili için 10 yaşındaki ilkokullu çocuk kadar gösteriyor kitap okuma alışkanlığı edinmediğim için İngilizce dili için ise 8 yaşındaki Amerikalı çocuk kadar başlangıç seviyesi A1 olduğu için ortaokuluyken A1 seviyesine kadar geliştirdim. :D)

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Sabret, seneye seçim var. Muhalefet adayının seçim vaatlerini aşağıya yazayım da seçimden sonra nasıl refah içinde yaşayacağını hayal edersin, diyecektim ama diyemiyorum. Çünkü seçim vaadi yok, hatta rakip aday da yok.
Zaten asgari ücretli olarak hayatın pek de değişmez bence. Muhalefet kazanırsa atın poposundan at heykelinin poposuna konarsın.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
Kendini geliştirmemis ise insanların insan gibi çalışacağı Bir işte artık hangi işi yapabilirse normal bir şekilde gecinebilmesi gerekli.
Ki şu anda Doktorlar bile geçinemiyor.
Su anki hükumeti neden savunuyorsun bana cevap vermeni bekliyorum.
Neyini beğeniyorsun?

Din mi?
Zamları Allah yapıyor dedikten sonra bu mantıklı bir açıklama olmaz.

Dinle bakalım.

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,583
Çok gülüyorum ben size, gerçekten.

Asgari ücret, arkadaşın dediği gibi asgari yaşamdır. Mutfak masraflarına, faturalara, kiraya paranın yetmemesi değildir. Amerika'da asgari ücretle geçinemeyen kim gördün mesela? AKP ülkedeki enfasyonu arttıran, bu konunun açılmasına da sebep olan, savunabileceğiniz hiç bir yanı olmayan bir partidir.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Asgari ücret, arkadaşın dediği gibi asgari yaşamdır. Mutfak masraflarına, faturalara, kiraya paranın yetmemesi değildir. Amerika'da asgari ücretle geçinemeyen kim gördün mesela? AKP ülkedeki enfasyonu arttıran, bu konunun açılmasına da sebep olan, savunabileceğiniz hiç bir yanı olmayan bir partidir.

ABD bizim ülke ile kıyasalanacak bir ülke değil zaten. Dünyanın en iyi ekonomisi ile kıyaslıyorsun.

Ayrıca ben söylediğimin arkasındayım. Hİç bir vasfı olmayan üniversite okumamış kendini geliştirmemiş birisi hükümet değişse uçacak kaçacak Beşiktaşta Bebekte oturacak en pahalı SUV ları en pahalı telefonları PC leri alacak sanıyorsa hayal dünyasında yaşıyor demektir.

Not: Asgari ücret düşük bu arada buna sonuna kadar katılıyorum. Ama konuyu açan arkadaşı AKP değil kendi hal hareket ve tercihleri bu duruma getirdiyi savunuyorum ben.

Doktor olacaktı üst düzey bir iş kuracaktıda AKP'mi engelledi? Veya yurtdışına giedecektide ayağına zincir mi vurdular diyorum. Tek düşüncesi iktidar değişsin asgari ücret 5500 TL değil 6500 TL olsun hayali kurmak bir gram ilerletmez bizi...

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,583
ABD bizim ülke ile kıyasalanacak bir ülke değil zaten. Dünyanın en iyi ekonomisi ile kıyaslıyorsun.

Ayrıca ben söylediğimin arkasındayım. Hİç bir vasfı olmayan üniversite okumamış kendini geliştirmemiş birisi hükümet değişse uçacak kaçacak Beşiktaşta Bebekte oturacak en pahalı SUV ları en pahalı telefonları PC leri alacak sanıyorsa hayal dünyasında yaşıyor demektir.

Not: Asgari ücret düşük bu arada buna sonuna kadar katılıyorum. Ama konuyu açan arkadaşı AKP değil kendi hal hareket ve tercihleri bu duruma getirdiyi savunuyorum ben.

Doktor olacaktı üst düzey bir iş kuracaktıda AKP'mi engelledi? Veya yurtdışına giedecektide ayağına zincir mi vurdular diyorum. Tek düşüncesi iktidar değişsin asgari ücret 5500 TL değil 6500 TL olsun hayali kurmak bir gram ilerletmez bizi...
Herkes nasıl bilgili, eğitimli, donanımlı olabilir? Herkesin şartları benzer değildi çocukluğunda.

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,656
Yazdığımı okudunuz mu? Asgari ücretle geçinen birisinin üniversite okumasının imkanı yok. Kitap alacak vs. parayı geçtim zamanı bile yok ki. Asgari ücretle çalıştığın her işte en az 10-12 saat çalışıyorsun. Ders çalışacak zaman nerede?

ChaosBoost

Profesör
Reaksiyon puanı
696
Uçmayacak.
Kirayı ödeyecek yemek yiyebilecek istediği zaman evinden çıkıp kafede kahve icebilecek. Merak etme kimse sanmiyor öyle. Ki sansa da vasıfsız biri olmadığını biliyor.
Tek düşüncesi iktidar değişsin asgari ücret 5500 TL değil 6500 TL olsun hayali kurmak bir gram ilerletmez bizi...
Bak burada haklısın. İnsanın yine elinden geleni yapması gerek ancak bu adamın çalışması için de bir karşılığı olması gerek ki motivasyonu olsun çalışsın. İş mantığı bu zaten.

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,583

Kimse öyle sanmıyor. Milletin istediği bir nebze de olsun yaşam kalitesinin artması. Kirasını ödeyebilmek, çoluğunun çocuğunun istediği şeyleri alabilmek. Kim diyor iktidar değişince 5500TL ile zengin hayatı yaşayacağım diye.

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Asgari ücretle çalışmak salaklıktır kardeşim. Git sanayide herhangi bir ustaya sor bakalım asgari ücret mi alıyorsun diye adam sana malum yeriyle güler. Bizim ülkede tabi devletinde bu konuda bir planlama eksikliği var gerçi ama gençler özellikle Z kuşağı diye kastedilen kısım hep doktor mühendis bilmemne olayım yada masabaşı yatış bir iş kapayım derdindedir. Gideyim biyerde bi meslek bi zanaat öğreneyim derdi yoktur. Gençlerin çoğu kulağında küpe akşama kadar tiktok vs vs gibi mecralarda takılırlar. Sanayi vs yerlere gidin bir tane Türk çocuk yok. Çırağı geçtim usta yetişmiyor artık. Hepsi suriyeli afgan vesaire vesaire adamlar harıl harıl çalışıyor. Eee bizim gençler 20 yaşına gelipde bir vasfı olmadan asgari ücretle çalışmya başlayıp hayatın gerçekleriyle yavaş yavaş tanışmaya başlayınca asgari ücret yetmiyor diye ağlamaya başlıyor. Batı Avrupada ve ABD de asgari ücret uygulaması var ama sembolik yani kimse asgari ücretle çalışmıyor. ABD de garson bile asgarı ücretin 2-3 katı para kazanıyor.

Son düzenleme:

ChaosBoost

Profesör
Reaksiyon puanı
696
Hepsi suriyeli afgan vesaire vesaire adamlar harıl harıl çalışıyor
Neden biliyor musun?
Türkolara asgari ücret vereceklerine afganlilara 1500 2000TL veriyorlar :)

Onun nedeni de onlar çoklar cogalmislar bir aile 10 kişi 2K para alsa 20 milyar para yapıyor ki 3K para alıyorlar diye biliyorum asgari ücretten daha az.

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Neden biliyor musun?

Onun nedeni de onlar çoklar cogalmislar bir aile 6 kişi 2K para alsa 12 milyar para yapıyor ki 3K para alıyorlar diye biliyorum asgari ücretten daha az.
Yukarda gayet anlaşılır bir şekilde uzun bir yorum yapmışım. Sen işine gelen yeri kesip bana saçma sapan bir arguman sunuyorsun. Sanayide bir meslek öğrenmek için giden çocuk ev geçindirme derdinde değildir bir meslek öğrenmeye gider. Ayrıca halk eğitimde de ustalık bellgesi almak için okuduğundan devlet de belli bir miktar maaş verir. İşte o sanayide çalışan suriyeli afganlar da zamanında usta olmuşlar çalışıyorlar. Asgari ücret aldıklarını sanmam. Şu an piyasada kaynakçı maaşı 15.000 tl. Konuyu açan vatandaş gidip bir kaynakçılık öğrenseydi yurt içi 15.000 yurt dışında yerine göre 2000-3000-4000 euro maaşı vardı.

Neden biliyor musun?

Onun nedeni de onlar çoklar cogalmislar bir aile 10 kişi 2K para alsa 20 milyar para yapıyor ki 3K para alıyorlar diye biliyorum asgari ücretten daha az.
Yok kardeşim artık onlarda uyanmışlar az paraya ucuz işgücü olarak çalışmıyorlar. En acısı olan de şu ki bu afganlar suriler 10-15 yıl sonra işveren olup Türkleri hakir görecek iş vermicekler maalesef.

Son düzenleme:

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,256

Ne demek istiyorsun?

Bu ülkede gelir adaletsizliği yüzünden herkes okuyamıyor, öyle okusaydın diye alay etmenin lüzumu yok herkes okusa Norveç gibi senin biricik reisinin esmesi okunmazdı

Eğitim seviyesi arttıkça ak partinin oyları düşüyor

Taner Yıldız

Okumuş adamın AKP Erdoğanla işi olmaz oy vermez.

Fakire Tanrıdan başka birşey bırakmadı AKP

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460
Bu ülkede gelir adaletsizliği yüzünden herkes okuyamıyor, öyle okusaydın diye alay etmenin lüzumu yok herkes okusa Norveç gibi senin biricik reisinin esmesi okunmazdı

Eğitim seviyesi arttıkça ak partinin oyları düşüyor

Taner Yıldız

Okumuş adamın AKP Erdoğanla işi olmaz oy vermez.

Fakire Tanrıdan başka birşey bırakmadı AKP
???

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,003

Dediklerinde sonuna kadar haklı. Yanlış bir şey söylememiş ki.

@OzkanK. bu konudaki mesajlarında haklıdır, AKP algısından dolayı her mesajını linçlemeyin.

Son düzenleme:

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059

enescmz

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Valla hiç tartışmaya girilmemesi gerekilen konu hatta tartışmaya kapalı olan durum. Konu sahibine Allah yardım etsin. Bu devirde geçim zor. Adam ne dese saçma şekilde eleştiriler alıyor. Hacı adam geçinemiyor yahu geçinemiyor, sağlıklı bir ev ekonomisi yok bu adamın. N'apsın taş mı yesin?