Adalar Kaymakamlığı’nın ‘ret’ kararı hakkında İmamoğlu’ndan ilk açıklama

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Profesör
Katılım
22 Ağustos 2019
Mesajlar
4,067
Reaksiyon puanı
3,390
Puanları
113
Adalar Kaymakamlığı, İBB'nin 60 elektrikli araç kullanımı için yaptığı başvuruyu Karayolları Trafik Kanunu'na uyulmadığı gerekçesiyle reddetti. Kararla ilgili konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, araçların tescil sürecinin devam ettiğini belirterek, "Herhalde kaymakamın az meşguliyeti var bugün ama fazla meşguliyet istiyorsa biz kendisini davet ettik. Keşke aramıza katılsaydı” ifadelerini kullandı.


detay-kopya-5_16_9_1592557366.jpg
Adalar Kaymakamlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından atlı faytonların yerine kullanılacak elektrikli araçlara Karayolları Trafik Kanunu'na uygun görülmediği için izin vermedi.

Kaymakamlığın yazılı yaptığı açıklama şu şekilde:

* İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün 15.06.2020 tarih ve 88894955-622.01-24130 sayılı yazınız.

* İlgi sayılı yazınızda Adalarda kullanılmak üzere 60 adet elektrikli araç alındığı, bahse konu araçların sahada teknik kontrollerinin yapılması ve araçların çalışacağı güzergâhların belirlenmesi, test sürüşlerinin yapılması için gerekli iznin verilmesi talep edilmiştir.

detay-kopya-4.jpg

FOTO: SÖZCÜ

* Bu kapsamda yazıda adı geçen araçların, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun 20/1 a/l (Tescili zorunlu ve ilk tescili yapılacak olan aracın satın alma veya gümrükten çekme tarihinden itibaren üç ay içinde tescili için; hurdaya çıkarılma halinde çıkarılış tarihinden itibaren bir ay içinde tescilinin silinmesi için; yazılı olarak ilgili tescil kuruluşuna başvurmak) ve 91 ( Zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmak) maddelerinde istenilen belgelerinin bulunmamasından dolayı sahada teknik kontrollerinin yapılması, araçların çalışacağı güzergâhların belirlenmesi ve test sürüşlerinin yapılması için istenen izin Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince uygun görülmemiştir.

* İlgili mevzuat gereği zorunlu belgelerle birlikte müracaatınız halinde talebiniz değerlendirmeye alınacak olup, ilgili belgeler olmadan araçların trafiğe çıkması durumunda Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerince idari para cezası uygulanacak ve araçlar trafikten men edilecek.

İMAMOĞLU KARARI DEĞERLENDİRDİ

Adalar Kaymakamlığı kararı ile ilgili konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, araçların tescil sürecinin devam ettiğini belirterek “Bugünkü tescil ile ilgili süreç bu. Son dakika olacak şekilde… Herhalde kaymakamın az meşguliyeti var bugün ama fazla meşguliyet istiyorsa biz kendisini davet ettik. Keşke aramıza katılsaydı” ifadelerini kullandı.

İBB’DEN DE AÇIKLAMA

İBB'den Adalar Kaymakamlığı'nın elektrikli araç kararıyla ilgili açıklama yapıldı.


Açıklamada, Adalar'da bütün yolların 6 şubat günü UKOME kararıyla yaya yolu olarak tescil edildiği belirtilerek “Dolayısıyla Adalar'da işletilen araçlar, Karayolları Trafik Kanunu'na göre işlem gören araçlar değil. Bu nedenle kaymakamlığa İBB'nin bir başvurusu olmadı. Sadece süre kısıtlılığı nedeniyle araçların tescili henüz yapılmadı. Tescil konusunda kaymakamlıkla görüşme devam ediyor. İBB'ye yansıyan bir olumsuz gelişme söz konusu değildir” denildi. 

Samet UCA

Profesör
Katılım
3 Ağustos 2012
Mesajlar
3,279
Reaksiyon puanı
2,910
Puanları
113
Bu teklifi ibb den binali yıldırım yapsaydı o vali ret karari çıkartırmıydı? Çıkartabilirmiydi? Bence çıkartamazdı. Diyorum abicim bunlar halk düşmanı halk. Bunlardan adam olmaz. Ama hepsi laik olduğu yeri boylayacaklar.
 

Son mesajlar

Üst