Yardım Açılışta american megatrends hatası

Bu konuyu okuyanlar

Türk_6445

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Bilgisayarımı açtığım da önüme direkt american megatrends hatası geliyor ve hiç bir şekilde geçiş hakkı tanımıyor yani F1 veya F2 ye basınca geçmiyor.aşağıyada dosya eki koydum zaten.bilsayardanda pek anlamam zaten.bide bu bilgisayarı ikinci el almıştım idare etsin diye yazın yeni sistem toplayacağım.çözüm ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_20211105_175314.jpg
    IMG_20211105_175314.jpg
    79.4 KB · Görüntüleme: 698

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Bilgisayarımı açtığım da önüme direkt american megatrends hatası geliyor ve hiç bir şekilde geçiş hakkı tanımıyor yani F1 veya F2 ye basınca geçmiyor.aşağıyada dosya eki koydum zaten.bilsayardanda pek anlamam zaten.bide bu bilgisayarı ikinci el almıştım idare etsin diye yazın yeni sistem toplayacağım.çözüm ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.
Bios, sisteminizde yüksek ihtimalle donanımsal bir sıkıntı tespit etmiş. Herhangi bir komutla bu ekranı geçemezsiniz. Sistemin gücünü duvardan ve psu dan kestikten sonra bios pilini sökün ve 5 dakika bekleyin. Ardından, pili veya gücü takmadan, bilgisayarı açma tuşuna 30 saniye basılı tutun. Pili yeniden takın. Fişi takın ve psu'yu açın. (Arkadaki şalterden bahsediyorum) Düzeldi mi diye kontrol edin. (Belki bir ihtimal düzelebilir, emin değilim.)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer bios pilini bilmiyorsanız anakartın üstünde 3V'luk düğme şeklinde pil olur. O bios pili. :)

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
Bios, sisteminizde yüksek ihtimalle donanımsal bir sıkıntı tespit etmiş. Herhangi bir komutla bu ekranı geçemezsiniz. Sistemin gücünü duvardan ve psu dan kestikten sonra bios pilini sökün ve 5 dakika bekleyin. Ardından, pili veya gücü takmadan, bilgisayarı açma tuşuna 30 saniye basılı tutun. Pili yeniden takın. Fişi takın ve psu'yu açın. (Arkadaki şalterden bahsediyorum) Düzeldi mi diye kontrol edin. (Belki bir ihtimal düzelebilir, emin değilim.)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer bios pilini bilmiyorsanız anakartın üstünde 3V'luk düğme şeklinde pil olur. O bios pili. :)
BIOS pili 3V olur ve üstünde CR2032 yazar.

Üstteki arkadaşın dediği gibi CMOS sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Delete tuşu ile BIOS'a erişebiliyorsanız BIOS üzerinden "Chasis Intrusion Detection" seçeneğini kapatın ve ayarları kaydedip çıkın.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sıfırlama işe yaramazsa,bi de hdd ve diğer tüm takılı aygıtları sökerek, deneyin Yani sadece işlemci ,e.kartı ve ram takılı olsun.Hatta işlemcide dahili e.kartı varsa ,e.kartınıda takmayın.

Eratosthenes

Profesör
Reaksiyon puanı
853
aynı sorun bendede vardı biosu sıfırlayıp bios ayarlarını kaydettiğimde sorun çözülüyordu sende deneyebilirsin

Türk_6445

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
aynı sorun bendede vardı biosu sıfırlayıp bios ayarlarını kaydettiğimde sorun çözülüyordu sende deneyebilirsin.
1-bios pilini çıkarttıktan sonra kaç dakika bekleyeceğim

2-bios ayarlarını kaydet derken saat ayarlarlarını güncelleme ve sanallaştırma v.s gibi şeylerimi kasdettin

3-bilgisayar mühendisi amcama sorduğumda ram soketleri tozlanmıştır diyor olanbilirmi ?

Tekrar teşekkürler...

Ekli dosyalar

• IMG_20211105_175314.jpg
    IMG_20211105_175314.jpg
    79.4 KB · Görüntüleme: 286

Eratosthenes

Profesör
Reaksiyon puanı
853
1-bios pilini çıkarttıktan sonra kaç dakika bekleyeceğim

2-bios ayarlarını kaydet derken saat ayarlarlarını güncelleme ve sanallaştırma v.s gibi şeylerimi kasdettin

3-bilgisayar mühendisi amcama sorduğumda ram soketleri tozlanmıştır diyor olanbilirmi ?

Tekrar teşekkürler...
1. 2 dk beklesen yeterli olacaktır

2. Biosu sıfırladıktan sonra saat vs ayarlarını yap f10 tuşu ile kaydet

3. Ramlerden olacağını sanmıyorum
Genellikle bios kaynaklı olur ama eğer istersen ramlerin o sarı ucunu sınav silgisi ile temizleyebilirsin ama ramleri çıkarmanı önermem bir ihtimal takarken veya çıkarırken bozabilirsin

Türk_6445

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
1. 2 dk beklesen yeterli olacaktır

2. Biosu sıfırladıktan sonra saat vs ayarlarını yap f10 tuşu ile kaydet

3. Ramlerden olacağını sanmıyorum
Genellikle bios kaynaklı olur ama eğer istersen ramlerin o sarı ucunu sınav silgisi ile temizleyebilirsin ama ramleri çıkarmanı önermem bir ihtimal takarken veya çıkarırken bozabilirsin
Teşekkür ederim peki benim bilgisayarım Windows 10 u kaldırmıyor bendede orijinal Windows 7 kurulum CD si var onunla Windows 7 kursam olurmu çünkü bilgisayarım çok kasıyor

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524
Başka bir forumda sorunun çözümü şu şekilde verilmiş . American megatrends anakartın markası aldığın hata linkteki hata.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,749
Fatal Error veriyor.
Ondan ötürü sistem başlamıyor. Bu tarz hatalarda genellikle BIOS'a da erişim sağlanamaz.
En sağlam yöntem Jumper ile CMOS resetlemek gibi duruyor.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
CPU fanının kablosunu çıkartın ve CPU fan hatası ekranda gözüktükten sonra BIOS'a giriş yaparak ilgili ayarı kapatmayı deneyin. Sonrasında CPU fan kablosunu takmayı unutmayın.