Açık Lise VS Normal Lise

Kadir3429

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İlk önce merhabalar ben bu yıl ortaokuldan mezun oldum ve açık lise mi ve ya normal lise diye karar veremedim ve lisede sınıf geçemeyeceğimi biliyorum ve devamsızlık sınırı bana göre çok az :) sizden isteğim Açık lise ve normal lisenin avantajları ı/ dezavantajları

MrGrфn

Profesör
Reaksiyon puanı
1,290
Neyi az acaba? Tek yapman gereken okula gitmek. Dersleri biraz dinlesen geçersin.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Geçemeyeceğini söylüyorsun kesinlikle açık lise oku.Bir yandan para kazanabilirsin.

Emir Aydın

Dekan
Reaksiyon puanı
3,635
"Devamsızlık sınırı bana göre çok az" demişsin, yani okula baya bir gitmiyorsun. Bu durumda ders çalıştığını da sanmıyorum. Bu durumda açıktan okuyup liseyi bitirmen daha da zor olur.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
İlk önce merhabalar ben bu yıl ortaokuldan mezun oldum ve açık lise mi ve ya normal lise diye karar veremedim ve lisede sınıf geçemeyeceğimi biliyorum ve devamsızlık sınırı bana göre çok az :) sizden isteğim Açık lise ve normal lisenin avantajları ı/ dezavantajları

Ailevi sorunların flan mı var ? Yada maddi manevi ?

Nasıl bir aile yapın var daha orta sonda seni başı boş bırakıyorlar hayattan hiç mi bir bekledin hedefin hayalin yok ? Açıktan mı okusam okumasam mı devamsızlık az okul mu oda neymiş gibi konuşuyon burada ? Duvarlara çok vuracan kafanı ama geç olacak.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Çıkmış sorulara çalışmanız yeterli, müfredatlar farklı ve AÖL konuları örgün eğitimdeki konular kadar zor değil. 20 Sorudan 9 tanesini bilirseniz yani ilgili dersten notunuz 45 olursa dersi geçmiş sayılırsınız, Türk Dili ve Edebiyatı dersi baraj derstir bunun dışındaki derslerden 3 defa art arda kalırsanız muaf sayılırsınız bu durumda zorunlu ders sayınız azalır. Zorunlu dersleri halledip kredinizi toplarsanız mezun olursunuz, kredi her türlü toplanılıyor bu yüzden tüm sınavlarda mümkün olduğunca ortak ders seçmek en mantıklı yoldur. Ben Mesleki Açık Öğretim'de okuyorum, sınavlardan alınması gereken kredi 110, Bilişim Teknolojileri alanından alman gereken kredi 120 toplam 230 yapıyor. Ben 3 yılda 12 sınava girmişim ve 117 kredi toplamışım, okuldaki derslerden de 76 kredi gelmiş toplam 192 olmuş fakat 12 tane zorunlu dersim var + MAÖL'de olduğum için 4 yıl zorunluluğum var. Eğer 4 yıl zorunluluğu olmasaydı önümüzdeki iki sınavda en az 6 tane ders geçerek mezun olabilirdim fakat bu dersleri bitirsem bile okullar açıldığında staj yapmam gerekiyor, meslek liselerinde staj zorunluluğu var. 18 Yaş altı iseniz Mesleki Açık Öğretim yerine düz Açık Öğretim'e gitseniz bile yine 4 yıl zorunluluğu ile karşılaşacaksınız ve almanız gereken kredi MAÖL'de bölünürken düz AÖL'de 230 oluyor, tüm bu krediyi dersleri geçerek topluyorsunuz fakat alanınız olursa kredinin bir kısmını alanınızdan toplayıp bir kısmını AÖL derslerinden topluyorsunuz. 18 yaş altı için 4 yıl zorunluluğu var üstelik yılda 3 sınav yapılırken sadece 2 tanesine girebileceksiniz. Yani 4 yıl okumanız şart, eğer okula gitmek içinizden gelmiyorsa AÖL en iyi tercih olacaktır, hem bir yandan işe gidip para kazanırsınız hem bir yandan eğitiminizi halledersiniz fakat içinizde az da olsa okula gitme isteği varsa örgün eğitimden devam edin. Ben ilk yıl 1-2 ay gidip bıraktım ardından yaz tatilinde bu sefer gideceğim dedim yine 1-2 ay sonra bıraktım, sende de böyle bir durum olacaksa hiç düşünme AÖL'e geç. Arada bir okula gitmek istiyorsan da MAÖL'e geç bazı okullar hafta içi öğrenciler dağıldıktan sonra ders veriyor bazıları bizim okulda olduğu gibi hafta sonları ders veriyor.

MAÖL'de ilgi alanınız olan bölümü seçerseniz problem yaşamazsınız.
Screenshot_1.png

Gördüğün gibi 7 dönemde 12 ders kalmış, sadece 3-4 defa çıkmış sorulara çalışmıştım ve çalıştığım sınavlarda ki performansım diğer çalışmadığım sınavlara göre çok büyük fark ediyor.
Screenshot_2.png

Örgün eğitim ile AÖL diploması arasında hiç bir fark yok, zamanında hocalarımız da sürekli söylerdi okumakta gözü olmayan bizi uğraştırmasın AÖL'e geçsin hiç bir fark yok derdi ve gerçekten de öyle :) Diploma puanınız sizin elinizde, her dersten 45 alayım geçeyim diye düşünmeyin diploma puanı diye bir durum var.

Son düzenleme:

SHKFTT

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Öncelikle şunu söyleyeyim söylediklerinden anladığım kadarıyla devamsızlık sıkıntısı ve derslere çalışma isteğin yok çok normal herkesin isteği olacak diye bir şey yok açık liseye gidersen normal liseden alıcağın diplomanın aynısını alıcaksın hiçbir farkı yok ve açık lisenin sınavları o kadar basittir ki gerçekten ilkokul çocuklarına sorsan yapabilecekleri (şaka yapmıyorum ciddiyim)sorulardır fakat açığa gideceksen evde boş boş oturmanı tavsiye etmem gidip bir iş bulup para kazanabilirsin üniversite hayatın için biriktirebilirsin yada kendi ihtiyaçlarına göre ayarlarsın tekrardan söyleyeyim ders çalışmıyor ve devamsızlık yapıyorsan sakın sakın sakın sakın normal liseye gitme çok sıkıntı yaşarsın =boşa okursun