Yardım Acer Nitro AN515-54 Isınma ve Performans Problemi

Bu konuyu okuyanlar

Saalemakers19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar. Acer Nitro-5 AN515-54 model bir bilgisayara sahibim. Özellikleri detaylı olarak ek görsellerde belirttim. Yaklaşık 1 haftadır bilgisayarımda fazla ısınma problemi yaşıyorum. Oyunda değilken sadece tarayıcı ve Discord açıkkken bilgisayarım sürekli altta hava boşluğu olacak şekilde soğutucu ile çalışmasına rağmen 90 derece civarında sıcaklığa ulaşıyor. Ayrıca bazı oyunlarda ve YouTube'da yüksek çözünürlüklü videolar izlerken FPS droplar olmaya başladı. Bilgisayarımı taradım virüs tarzı bir şey de bulamadım. Sıcaklık kaynaklı mı bilmiyorum. Bilgisayarı 2020 yılında aldım ve 6 ay önce RAM eklemesi yapmak için ilk kez içini açtım. Kabaca bir temizlik yapmıştım. Fanları sökmedim ve termal macun değiştirmedim. Görev yöneticisindeki kullanımlarını da göz önünde bulundurarak tavsiyelerinizi paylaşabilir misiniz? Anormal olan durumları falan gibi. Normalde olmaması gereken yani. Termal macun ve detaylı temizleme yapmayı düşünüyorum. Sizlerin de fikirlerinizi almak isterim.

Ekli dosyalar

• görev yöneticisi 2.jpg
    görev yöneticisi 2.jpg
    68.1 KB · Görüntüleme: 63
  • görev yöneticisi.jpg
    görev yöneticisi.jpg
    130.1 KB · Görüntüleme: 94
  • nitrosense.jpg
    nitrosense.jpg
    68 KB · Görüntüleme: 103
  • özlelik.jpg
    özlelik.jpg
    64.5 KB · Görüntüleme: 90

Wenirien

Asistan
Reaksiyon puanı
119
3 yıldır termal macunu değişmiyor çok normal. Termal macun değiştiriniz. Devam ederse sorununuz tekrar yazın. Bu arada Opera GX aşırı ram kullanıyor. Chrome tercih ederseniz daha az yük biner cihaza.

Saalemakers19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
3 yıldır termal macunu değişmiyor çok normal. Termal macun değiştiriniz. Devam ederse sorununuz tekrar yazın. Bu arada Opera GX aşırı ram kullanıyor. Chrome tercih ederseniz daha az yük biner cihaza.
Teşekkürler. Termal macunu kesinlikle uygulayacağım. Chrome'a da geçebilirim. 16 gb ram mevcut. Bu konuda bir sıkıntı çıkarmaması gerektiğini düşünüyorum ama bilmiyorum tabii ki.

Wenirien

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Teşekkürler. Termal macunu kesinlikle uygulayacağım. Chrome'a da geçebilirim. 16 gb ram mevcut. Bu konuda bir sıkıntı çıkarmaması gerektiğini düşünüyorum ama bilmiyorum tabii ki.
Opera sözde "oyuncular" için ürettiğini söylemiş ama bana göre RAM yiyor fazlaca. İkisini de kullanmış birisi olarak Chrome'dan şaşmayın. Sade, öz.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,965
Fan ve termal macun bakımı yaptırmanız gerekiyor.

Saalemakers19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fan ve termal macun bakımı yaptırmanız gerekiyor.
Bilgisayar konusunda ortalama bir bilgiye sahibim. You tube'da birkaç video izleyerek temizleme ve termal macun işlemini sorunsuz halledebilir miyim sizce ? Tanımadığım bir bilgisayar servisine emanet etmek istemiyorum şahsen bilgisayarımı.

Wenirien

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Bilgisayar konusunda ortalama bir bilgiye sahibim. You tube'da birkaç video izleyerek temizleme ve termal macun işlemini sorunsuz halledebilir miyim sizce ? Tanımadığım bir bilgisayar servisine emanet etmek istemiyorum şahsen bilgisayarımı.

İşlemci ve ekran kartı bakır soğutma bloğunun altında bulunur genelde. Biraz olsun tecrübeniz varsa yapabilirsiniz ama hiç bilgisayar açmamış biriyseniz bulaşmayın tamirciye götürün.

Saalemakers19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İşlemci ve ekran kartı bakır soğutma bloğunun altında bulunur genelde. Biraz olsun tecrübeniz varsa yapabilirsiniz ama hiç bilgisayar açmamış biriyseniz bulaşmayın tamirciye götürün.
Anladım. İnternette en çok satılan ve yorum bulunan termal macun Arctic ACTCP00002B Arctic ACTCP00002B Termal Macun, MX-4 olarak gözüküyor. Siz de bunu mu tavsiye edersiniz benim bilgisayarım için ?

Wenirien

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Anladım. İnternette en çok satılan ve yorum bulunan termal macun Arctic ACTCP00002B Arctic ACTCP00002B Termal Macun, MX-4 olarak gözüküyor. Siz de bunu mu tavsiye edersiniz benim bilgisayarım için ?

Alabilirsiniz, güzeldir. Fazla tecrübem yok termal macun konusunda. Taş çatlasa 2-3 kere yenilemişimdir :)