ABD'nin ABD'de yaşanan polis şiddeti videolarını Türkiye haber sitelerinden kaldırtması

Bu konuyu okuyanlar

PC Meraklisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yaklaşık 1 yıl önce fark ettiğim durum, ilk başlarda Türkiye'de bir haber sitesinden İsrail ile ilgili bir erişim engeli haberi okumuştum, erişim engeli sadece videoya yapılmıştı. Haberde İsrail'İn mahkeme kararı ile videoya erişim engeli getirildiğinden bahsediliyordu. Erişim engeli gelen videoya baktım video "Özel İçerik" olarak gözüküyordu. Yani site mahkeme kararını uygulamak için videoyu özel olarak işaretlemiş, yani kaldırmış.

Sonra ABD'nin polis şiddeti olan haberlere göz gezdirdim, çoğu videolar "Özel İçerik" olarak işaretlenmiş, yani muhtemeldir ki ABD Türkiye büyükelçiliği bu videolara erişim engeli getirtiyor. Aynı şeyi Almanya'da yapmış, bize demokrasi dersi veren ABD ve AB'nin yaptığına bakın. Eğer haberlerde bir video "Özel İçerik" olarak gözüküyorsa bilin ki o videoya büyükelçilikler tarafından yüksek olasılıkla erişim engeli getirilmiştir.

Foruma resim ekleyemediğim için resmi ayrı link olarak vermek zorunda kaldım.

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,656
Şimdi baktım da George Floyd olayının görüntüleri duruyor.

PC Meraklisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Evet George Floyd, ve bazı videolara dokunmamışlar, ama şu makaleleri arattığınız zaman videoların kaldırılmış olduğunu görebilirsiniz.

-1 Floyd’la aynı kaderi paylaştı… ABD’de eski asker polis şiddeti kurbanı
-2 ABD’de bir başka ‘George Floyd’ vakası
-3 ABD’de polis şiddeti bitmiyor! Floyd olayları dinmeden bir vaka daha
-4 ABD'de vahşet! 13 yaşındaki çocuk polis tarafından böyle vuruldu

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
ABD genel olarak Polisini Askerini Memurunu veya vatandaşını çok korur. Bir nevi dokunulmazlıkları var gibidir. Polisin Vur yetkisi vardır ve kimsede kolay koaly neden vurdur demez. Dur dedim durmadı vurdum der geçer polis. Hemde öyle böyle vurmaz polisler direk öldürmeye 2 polis bütün mermileri boşaltana kadar vurur. Bizim Türkiye'de 5 kişiyi öldüren adam kaçarken 2 polisi vuran adam teslim olsun diye yalvarılır resmen üstüne karakola götürürken kaşı açılsa açığa alınır polis :( Veya Afganistanda 1 ABD askeri ölsün Amerika direk o bölgeyi F16 lar İHA-SİHA topçu atışları hatta denize yakın bir ülkedeyse olay Savaş gemileri ile vurur orada kadın mı var çocuk mu var masum mu var bakmaz bile. Veya bir memuru görevlisi veya vatandaşı tutuklansın bir ülkede ne yapar eder geri alır bunlar güç gösterisi aslında.

Floyd olayında mesela o boğazına bastıran polisin başta ceza bile almadı 3 gün tutuklu kaldı ve 75 bin $ mı ney kefaretle serbest kaldı haftalarca serbest dolaştı. Sonra bir karıştı ülke video çıktı 9.5 dk ayağı ile bastırmış nefes alamıyorum dediği video flan ayaklanmalar yağmalar protestolar flan apar topar geri aldılarda 22 yıl hapis aldı yoksa o olay geçiştirilirdi.

Alfred Adler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Dünyaya sözde demokrasi getiren ABD'nin kanlı tarihini bilmeyen yoktur herhalde. O yüzden şaşırmamak lazım bu tür haberlere. Ben de baktım şimdi bizim haber sitelerinde ve sosyal medyada var videolar. Kendi halkından gizlemek istiyorlar demek ki.

PC Meraklisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Dünyaya sözde demokrasi getiren ABD'nin kanlı tarihini bilmeyen yoktur herhalde. O yüzden şaşırmamak lazım bu tür haberlere. Ben de baktım şimdi bizim haber sitelerinde ve sosyal medyada var videolar. Kendi halkından gizlemek istiyorlar demek ki.
Hocam yerel derken Türkiye'deki gazetelerden bahsediyorum, yoksa yabancı basından kaldırıldığını görmedim henüz. Olay Türkiye'ye özel yani. Yukarıdaki 3 makale Sözcü gazetesine ait ve ilgili videolar muhtemeldir ki ABD Türkiye Büyükelçiliği'nin talebi üzerine mahkeme kararı ile kaldırtıldı.

Videoların hepsini kaldırtamamışlar, ama mahkeme kararı ile kaldırtılan videolar var bunu belirtiyorum.