ABD, Türkiye'deki muhalif basını fonluyor

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,325
ABD'nin Türkiye'deki muhalif basını fonladığı ilk kez açıkça bir rapora yansıdı. Center for American Progress tarafından yayınlanan raporda Gazete Duvar, Medyascope, T24 ve Bianet gibi medya sitelerinin fonlamasının ABD için önemi vurgulandı.

ABD’nin ünlü düşünce kuruluşu Center for American Progress, “Türkiye’nin Değişen Medya Ortamı” adında bir rapor yayınladı. Andrew O’Donohue, Max Hoffman ve Alan Makovsky’nin kaleme aldığı raporda, ABD’nin Türk medyasında fonladığı bazı kesimlere desteğin devam etmesi gerektiği ifade edildi.

Raporun en dikkat çekici kısmı ise, 2016-2019 yılları arasında Ulusal Demokrasi Vakfı'nın (NED) Türkiye’de gazeteciliğin desteklenmesi için sağladığı finansmanını altı kat arttırmış olduğu vurgusu oldu. Rapor, bu finansman seviyesinin muhafaza edilmesinin önemli olduğuna da raporda yer verdi.

NED ve diğer ABD’li fon kuruluşlarının Gazete Duvar, Medyascope, T24 ve Bianet gibi medya sitelerini fonlamasının önemli olduğunu açıklayan rapor, bu haber sitelerini “Batı desteği alan dijital kuruluşlar” olarak nitelendirdi ve verilen desteklere rağmen Rusya destekli Sputnik Türkiye kadar etkili olamadıklarını vurguladı.

Raporun içeriğinde, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında objektiflikten uzak düşmanlık öğesi içeren birçok açıklamaya yer verilirken, gerçek haber kaynağı olarak hemen her haberi yalanlanan bazı haber sitelerini örnek göstermeleri de dikkatlerden kaçmadı.

Gazete Duvar, Medyascope, T24 ve Bianet gibi haber sitelerinin özellikle Batı destekli fonlar tarafından fonlanmaları, ilk defa bir ABD’li düşünce kuruluşunun raporuna açıkça yansımış oldu.

Yerel gazetelerin önemli bir fırsat alanı olduğunu vurgulayan rapor, ABD’li fon sağlayıcıların çalışmalarına yerel gazeteleri dâhil etmeleriyle bu fırsatın da değerlendirilebileceğini belirtti.

Raporu yayınlayan düşünce kuruluşu, geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu tebrik için ziyaret etmiş, raporun yazarlarından Alan Makovsky ise bu ziyarette hazır bulunmuştu.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Bu haberde ismi geçen kanalların hiç içinde kin ve nefret söylemi olmayan düzgün ve mantıklı bir haber yaptığını gören var mı =?

Nerde milli manevi değerlere saldırı varsa nerede İslama ve Diyanet işlerine saydırma varsa ilk bu tarz kanallarda çıkmıyor mu =? Bilgisiz belgesiz çoğu haber piyasaya ilk nerelerden yayılıyor. Bu tarz sitelere güvenip o haberleri yaymaya çalışanlar var birde. ( Yeri geliyor bu forumda bile oluyor. )

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Acaba muhalif basın açıp parayı kırsak bunu öğrendiklerinde intihar falan eder miyiz? İşimiz basit, araştırmadan 3-5 tane yalan haber atacağız ?
Geçmişte bazı haber kanalları muhalif kesime ilk başlarda çalışırlardı sonrasında özellikle 15 Temmuzdan sonra çoğu iktidar safında kararlar almaya başladı. Yani zaten dediğin yapılır, boş alan bırakılmaz, ajan gazteciler, medyacılar bu işler için varlar... Örneğin cnntürk kanalı ilk dönemlerde abd kanalı gibiydi hatırladığım kadarı ile ama sonra darbe gecesi devletin en yararlı medya organı gibi çalıştı. Yine Metin Feyzioğlu, gazteci değildir ama konuda örnek teşkil etsin diye yazayım, cumhurbaşkanı ile çokça dalaştı ama en sonunda cumhurbaşkanın haklı olduğunu özellikle son zamanlarda belirtir oldu. Devletimiz nice muhalif gibi görünen aslında milletini ve devletini çok seven kişi ve kurumları saklar ama yeri geldi mi de bomba etkisiyle özüne döndürür.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben özellikle şunu merak ediyorum; kk ve mahmut tanal da ajan siyasetçilerden mi diye ;):p Bu ikisi de yarın öbürgün muhaliflikten dönüp iktidar yanlısı olursa helal olsun derim istihbaratımıza.

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
Türkiye'de birilerinin fonlamadığı bir basın organı maalesef yok.

Reaksiyon puanı
10,325
Türkiye'de birilerinin fonlamadığı bir basın organı maalesef yok.
Olabilir!
Lakin fonlayanın kim olduğu ve ne amaca hizmet ettiğidir önemli olan.
Ülke çıkarı için gayret edenlere yardımcı olmakta bir beis olmasa gerek.
Amerikan yahudi sermayesinin fonlaması ülkeye hayır getirmeyeceği açıktır.

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
Ben bu konuda hemfikir değilim.

Hükümetin yaptığı güzel bir işi kötü göstermeye çalışan basın ile,
Hükümetin yaptığı kötü bir işi iyi göstermeye veya hiç göstermemeye çalışan basın arasında benim için fark yoktur.

Basın, toplum için bir bilgi aracıdır. Eğer algı operasyonu malzemesine dönüştürülürse, basın olmaktan çıkar, başka bir şey olur.

Maalesef günümüzde böyle bir basın yayın organı bulmak imkansız.

Biz de kötünün iyisine katlanmak zorundayız.

Reaksiyon puanı
10,325
Hükümetin yaptığı güzel bir işi kötü göstermeye çalışan basın ile,
Hükümetin yaptığı kötü bir işi iyi göstermeye veya hiç göstermemeye çalışan basın arasında benim için fark yoktur.
Bu konuda sizinle hemfikirim üstadım. Lakin şöyle bir durum var. Mesela hükümetin bu ülkeye yaptığı en büyük kötülüklerin başında İstanbul sözleşmesi geliyor. Aileyi aile olmaktan çıkardılar, kimyasını bozdular adeta. Lakin bunu savunan, iyi gösteren bir basın organı görmedim ben, bizim tarafta... Hatta bu konuda belki hükümete fazla yüklenemeseler de bizim gözlerimizi açan onlar oldu.

Özetle bozuk süt emenlerin tahribatı gibi bir mahzur olmadıkça işin bazı cilvelerine birşey diyemeyiz. :)