Haber A Programlama Dili

Bu konuyu okuyanlar

HAKStudio

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu konuda sizlere A dilini tanıtacağım. A dili yaklaşık 8 ayda tamamladığım nesne yönelimli programlama dilidir. Temel amacı tek kod ve tasarım dosyasıyla birden fazla platformda o platformun desteklediği dilde çıktı vermektir. Normalde programlama dillerinin büyük kısmı İngilizcedir. A dilini tüm dillerin ortak dili olan sayılar ve sembollerle tasarladım. Türkçe, İngilizce ve Almanca olmak üzere 3 başlığa ayırdım. Her dildeki kodları belli sayılarla eşleştirdim. Kısaca sembollerle kodlar ayrıştırılıyor yazılan kodların sayısal karşılıkları çevrilecek dilde bulunarak çevriliyor ve kodlar çevrilecek dilin sözdizimine göre derleniyor. A dilinde diller arası geçiş yapılabilmektedir. Bu sayede farklı bölgedeki programcıların A dilini ortak dil olarak kullanabilmelerini hedefledim. Java ve C# gibi dillere benzer, kolay öğrenilebilir sözdizimi tasarladım. Bu sayede programlamayı bilmeyenlerin kolayca öğrenebilmelerini ve farklı programlama dillerini öğrenirken zorluk yaşamamalarını hedefledim. Şu anda yazılan kodlar Java ve C#'a çevrilebiliyor ve JAR dosyası olarak çıktı alınabiliyor. Sonraki aşamada APK olarak çıktı almayı hedefliyorum Bu projeyi 18'imden önceki son proje olarak yaptım. Düşüncelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
GitHub: GitHub - hakstudio/A: A Language
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCH0z06UI1dT0CsEL1kSsgw
Website: HAKStudio