9800GTX+ Sorunu..

Bu konuyu okuyanlar

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben bundan 2 ay evvel bir nVidia 9800GTX+ aldım. Bilgisayarın diğer parçalarıyla uyuşmadığı için (anakart , RAM) 1.5 aydan sonra kullanabilme şansım oldu. Buna rağmen yinede kullanabilmiş değilim. Bunun nedeni ekran kartını taktığımda sürücüyü yüklemeden herşey tamam ama sürücüyü yükledikten sonra bilgisayar açılırken veya açıldıktan 10-15 saniye sonra takılıyor. Baştan başlamak gerekiyor. Açılınca yine aynı sorun oluyor.

Bu sorun nedeniyle kadıköyden aldığım ekran kartını aldığım yere geri gönderdim. Bana en az 33 iş günü gerektiğini söylediler. Bekledim bekledim en sonunda aradılar. Bana dediler ki ekran kartının bir sorunu yokmuş , geri gönderiyoruz. Biz hem kendi bilgisayarımızda hemde ithalatçımızın bilgisayarında denedik oldu. Sorun senin bilgisayarında. Ben bunlara inanmıyorum çünkü ben kıbrısta oturuyorum ve ekran kartını denemek için uygun parça bulmak çok zor. Buna rağmen yine buldum ve denedim. Aynı sorunu verdi yine.

Bu dolandırıcılara inanmamama rağmen yinede soruyorum. Diyelim ki sorun benim bilgisayarımda. HERŞEYin yeni olduğunu göz önünde bulundurarak , sorun nerden kaynaklanıyor olabilir? (Eski ekran kartımla da denedim Onda bir sorun çıkmadı , siz olsanız ne düşünürsünüz? Ne yapayım ben şimdi?..

onursevim

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
62
Bendede 9600 var Aynı problem bu sabah bendede oldu. Nedendir nedendir derken problemin flashget den kaynaklandığını saptadım. Aynı flashgeti eski ekran kartı takılıyken kullanıyordum . Problem yoktu.Yeni ekran kartım gelince dondurmaya başladı pc yi.Ne alaka diyebilirsin ama kullandığın bi yazılımdan dolayı olmasın bu ?

Yeni parçada denedim diyorsun. Buna harddiskde dahil mi ?

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
bendede FX5500 vardı degiştirp 2600XT aldım buna benze bi sorun oldu

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ne alaka diyebilirsin ama kullandığın bi yazılımdan dolayı olmasın bu ?

Yeni parçada denedim diyorsun. Buna harddiskde dahil mi ?

Bilgisayara kaç kere format atıldı yazılımdan olmaması lazım. Evet başka harddisklede denedik yine aynı sonuç oldu. İşin çok ama çok ilginç tarafı ben bu ekran kartını çıkarıp eskisini kullandım , herşey mükemmel ama "sözde" bilgisayarcı adam bana sorunun bilgisayarım olduğunu söylüyor. Ayrıca zaten sistemin dışından da baktığınızda bu kadar kanıttan sonra bir tek ekran kartı göze çarpıyor ama adam ısrar ediyor sorun ekran kartı değil diye. Ben ne yapayım ki şimdi? Dava etsem adamı deymez çünkü aylarca sürer gider o zamana kadar ekran kartını değiştirip DX11 bişey alırım ama 400 lira saydım az para da değil. Elimde patlasın istemiyorum. Başkasına da satamam çünkü DDR3 bitek ben varım kullanan burda , ayrıca bozuk ekran kartını kim ne yapsın?..

onursevim

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
62
Power supply kaç watt eğer onunda yeterli olduğunu düşünüyosan ;

Aldığın firmayı şikayetvar.com a falan yaz yazmadıysan. Aldığın yere ısrarla aynı sorun yaşadığını bunu değiştirilmesi gerektiğini falan söyle. Olmadı tüketici koruma (tam adı ne bilmiyorum) oraya gidebilirsin. KKTC de nasıl olur bilmiyorum ya :S

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ok. şikayetvar.com'u deniycem. Ama önce ekran kartını geri göndersinler. Birdaha deniyecem. Eğer yine olmazsa bu sefer tekrar arayıp değiştirilmesini talep edicem. eğer yine gönderin de bakıcaz falan derlerse bu sefer diycem geçen seferde beni 1.5 ay beklettiniz sonra bişey yok diye geri gönderdiniz , aynı sorun devam etti diycem. Değiştirmenizi istiyorum. Eğer derse bir sorun bulamazsak değiştiremeyiz. o zaman ne yapıcam işte sorun o. İstemiyorum insanlarla papaz olayım. Bu arada Power Supply 700 W( Zaten Ben sırf ekran kartı çalışsın diye yeni PS aldım)..

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
aynı ekran kartı modelinden kullanıyorum bir sorun olmadı şükür. arkadaşında bu ekran kartını deneyebileceğin sistem varsa onda bi dene gerçi biraz büyük bir kart ama olmazsa en kötü ihtimal uzay montaj denersiniz ;) psu markasını ve diğer bileşenleride marka model olarak belirtirsen daha iiyi olur en azından sistemin hakkında bilgimiz olur ;) ekran kartının markasınıda yazarsan sevinirim

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Denedim başka bilgisayarlarda da denedim. Aynı sonucu verdi.

CPU : Core2Duo E4500 2.2 GHz
GPU : Zotac 9800GTX+
PSU : Seasonic 700W
RAM : Kingston 1333 MHz 1 Gb
Anakart : GigaByte S-Series EP45T-DS3R
HDD : Seagate 250 Gb ST3250310AS..

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
şimdi arkadaşım rami sök sıradan ram kullanmıyorsun bu zamnında benimde başımı ağrıtmıştı misal ben hyper x 1066 mhz kit var ama 2 de 1 kilitleniyordu sonradan ulan dur bi şu kitapçığa bakayım dedim ama bir baktım ki ramlaer standart 1.8 V gerilimi ile değil 2.2 V ile çalışıyor bizim board napıyor alete 1.8 V veriyor rame yüklenince voltaj gerilimi eksik olunca cihaz kilitleniyor hatta windows bile kuramazdım :D bios a girdim ram voltaj ayarlarını 2.2 V ta çektim bu arada standart olarak 800 mhz görüyordu ramlaeri sonradan dikkatimi çekti daha sonra ram frekansını 1066 mhz olarak belirledim pci-ex hızını 100 mhzye sabitledim ve sonuç harika kilitlernmeyen stabil çalışan sistem :D bence sen önce bunları göz önünde bulundur zira çok faydasını göreceksin genelde kitapçıklara bakmak son anda aklımıza geldiği için bu sorunları yaşamak kaçınılmaz oluyor. Not: biosa girdiğinde ctrl+f1 tuşuna basarsan daha ayrıntılı menü göreceksin senin için dahada basitleşir iş ;) sen ramin üzeirnde yazanları gönder ona göre bakarız çaresine ;)
bu arada şimdi dikkatimi çekti ram ddr3 müş ama sen genede bak bazen manuel yapmak en mantıklısı :D bi de bios güncelle ;)

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bios güncelleme keşke yazıldığı kadar kolay olsa lol. Şimdii nerden başlasam. Konu şu. Ramlar bana problem çıkarmıştı ama yazmak istemedim. Konu döndü dolaştı yine onlara geldi. Uzun lafın kısası normalde 3 gb ramım olucaktı ama diğer 2 gb (hi-level) anakartla uyumlu değildi. Aldığım yere göndericektim ama bi sorun çıktı (hepsiburada) ne olduğunu bugün yarın öğrenirim inşallah. Neyse voltaja geldik şimdi. Voltajdan olamaz .niye diyeceksin? çünkü nerdeyse hepsini teker teker denedim voltajların olmadı. Ama hele bi ekran kartı geri gelsin denerim o PCI mhz olayını hatta bir bakayım şimdi eğer hala burdaysa kılavuza. Ama Ramların voltajından değil onu biliyorum. Hi levellar olsaydı 3 gb olucaktı ah ah şimdiye. Bu kadar kazık atılmamıştır bana bugüne kadar.Sorun ramlardan başka neyden kaynaklı olabilir?

Bu arada Kullanım Kılavuzu önümde ama PCI mhzsinin ne kadar olması gerektiği yazmıyor. Yada yazıyor da ben görmüyorsam , normalde nerde yazar?..

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
bios güncelleme basit eskisi gibi değil flash disk yeterli biosata var flash takılıyken dosyayı gösteriyorsun kendini güncelliyor ;) fakat ram konusunda anlaşamadık sen baktın mı ram üzerindeki voltaj ihtiyacına ama arkadaşıma da taktım sorun çıktı ekran kartında dedin belki gerçekten ekran kartında sorun vardır :D

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İşte zaten konu oo:D Adamlar baktı yok diyolar bende inanmıyorum. Ama şu bi gerçek ki ben o PCI MHz olayına şüpheli bakıyorum. Belkide ondandır. auto da duruyor bende dokunmadım şahsen. Diyelim sorun o. Ne kadar olması gerekiyor ?

Baktım voltajına , 1.5 diyor. O da Auto da dokunmadım ona. Çünkü Kingston tek başına o 2 tane işe yaramaz hi leveldan daha çok işime yaradı. Hi levelların bir tanesi 1.6 da biraz düzelir gibi oldu ama yok. Hala aynı problemi yaptılar. Bende çıkardım..

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
100 mhz kafi 110 a kadar çıkabilirsin sen en iyisi git gözünün önünde test etsinle gerekirse baskı uygula :D amacına ulaşınca adama sitem et hani sorun yoktu gibisinden :D

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yaa adam taa kadıköyde bide 1.5 ay aldı test etmeleri öyle 2 dk olacak bir işe benzemiyor. Kılavuzunda yazmıyor , nerden bakabilirim bu bios PCI mhz işine?..

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu arada 100 mhz kafi 110 a kadar çıkarabilirsin demişsin. Bu bütün ekran kartları için mi böyle?..