8 bin TL-- 10.Gen Intel mi? Ryzen 4000 Serisi mi?

Bu konuyu okuyanlar

Vincenzoo

Asistan
Reaksiyon puanı
195
Dostlar merhaba, geçtiğimiz haftalarda masaüstü işlemcim için sizlerden destek almıştım. Şimdi farklı bir konuda desteğinize ihtiyacım var. Sizlerden laptop tavsiyesi istiyorum. Başkalarına tavsiye verirken kolay oluyor ama kendime alacağım için aşırı kararsız kalıyorum. Bir de sizlerin tavsiyesini dinlemek istedim. Bakıp gözden kaçırmış olduğum modeller olabilir diye :)

İşim gereği sık seyahat ettiğim için laptop almak durumundayım. İşlerimden arta kalan zamanlarda da oyun oynuyorum. Basit oyunlardan ziyade RDR2, Anno 1800, Sid Meier's Civilization VI tarzı oyunlar oynuyorum.

Ancak 10. Nesil intel işlemcili bir cihaz mı almalıyım yoksa Ryzen 4000 serili bir cihaz mı almalıyım kararsız kaldım. 8 bin tl fiyat skalasında önerilerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

M.ErenM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Dostlar merhaba, geçtiğimiz haftalarda masaüstü işlemcim için sizlerden destek almıştım. Şimdi farklı bir konuda desteğinize ihtiyacım var. Sizlerden laptop tavsiyesi istiyorum. Başkalarına tavsiye verirken kolay oluyor ama kendime alacağım için aşırı kararsız kalıyorum. Bir de sizlerin tavsiyesini dinlemek istedim. Bakıp gözden kaçırmış olduğum modeller olabilir diye :)

İşim gereği sık seyahat ettiğim için laptop almak durumundayım. İşlerimden arta kalan zamanlarda da oyun oynuyorum. Basit oyunlardan ziyade RDR2, Anno 1800, Sid Meier's Civilization VI tarzı oyunlar oynuyorum.

Ancak 10. Nesil intel işlemcili bir cihaz mı almalıyım yoksa Ryzen 4000 serili bir cihaz mı almalıyım kararsız kaldım. 8 bin tl fiyat skalasında önerilerinizi bekliyorum.

Laptop ta kesinlikle ryzen seçmelisin bnde 3500 u var gta 5 i valorantı sıkıntısız oynuyorum 2. Gpu ya gerek bile kalmıyor

Reaksiyon puanı
391
Ryzen 4000 serisi, İntel den daha güçlü ve daha düşük sıcaklıklarda çalışır. O yüzden 4000 serisini tercih edin.

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
İ5 in 8.nesil işlemcilerinden çok daha ii performans veriyor???
Ryzen Mobil işlemcilerden bahsediyoruz değil mi?
Ryzen 4000 serisi, İntel den daha güçlü ve daha düşük sıcaklıklarda çalışır. O yüzden 4000 serisini tercih edin.
Dediğinize katılıyorum ama şu an mantıklı değil maalesef. Eldeki modeller henüz çok yeni ve çok acemi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Önemli olan kullanıcı testleridir. 8265U çok daha iyi bir işlemci. Tek çekirdek performansı da, çok çekirdek performansı da çok daha iyi 8265'in.

M.ErenM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6

Dediğinize katılıyorum ama şu an mantıklı değil maalesef. Eldeki modeller henüz çok yeni ve çok acemi.

Önemli olan kullanıcı testleridir. 8265U çok daha iyi bir işlemci. Tek çekirdek performansı da, çok çekirdek performansı da çok daha iyi 8265'in.
Kağıt üzerinde h işlemcilerden daha ii gzüküo

Reaksiyon puanı
391

Doğru şu an gelişim aşamasındalar. Ancak kullanıcılar gayet memnun görünüyor. Ben Benchmark'ın yalancısıyım. Kullanıcılar daha iyi diyorsa bir şey diyemem

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Kağıt üzerinde h işlemcilerden daha ii gzüküo
İntel mobilde 4. Nesil Ryzen'ler gelene dek her zaman en iyisi idi. 4. Nesil Mobil Ryzen'ler ezber bozdu evet, ama henüz çok yeniler ve elde model yok. 3. Nesil Ryzen Mobiller fiyasko.

Vincenzoo

Asistan
Reaksiyon puanı
195
Çoğu yerde 10. nesil işlemcilerin 4000 serisinden iyi olduğu da yazıyor? Hangi birine güveneceğiz anlam veremedim. Açıkçası internet üzerinde ki video kıyaslamaları, teknoloji haber sitelerinin kıyaslamaları bana hiç inandırıcı gelmiyor. Kullanıcı deneyimi bu konularda daha önemli. Bahsettiğimiz karşılaştırmaları yapan birçok yer parayı vereni destekliyor.

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Çoğu yerde 10. nesil işlemcilerin 4000 serisinden iyi olduğu da yazıyor? Hangi birine güveneceğiz anlam veremedim. Açıkçası internet üzerinde ki video kıyaslamaları, teknoloji haber sitelerinin kıyaslamaları bana hiç inandırıcı gelmiyor. Kullanıcı deneyimi bu konularda daha önemli. Bahsettiğimiz karşılaştırmaları yapan birçok yer parayı vereni destekliyor.
Ezber bozduğundan bahsettim zaten. Daha iyi diyen yerlere 7nm ve çalışma sıcaklığı etkenlerini sorarsanız iyi olur. 95 derece altında çalışmayan 9750H ve 10750H işlemcileri de hesaba katsınlar.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Ryzen 4800H, 10875H seviyesinde bir işlemci. 10750H ile karşılaştırılamaz yani. Ancak şuan ortada model yok. Asus TUF A15'de almayın. Asus bilerek çuvallamış resmen, Intel seviyesine düşürmek istemiş işlemciyi. HP Omen, Ryzen 4800H ile 80-75 derece civarında çalışırken, TUF A15 90 üstü dereceleri görebiliyor. Uzak durun kesinlikle.

Vincenzoo

Asistan
Reaksiyon puanı
195
Ezber bozduğundan bahsettim zaten. Daha iyi diyen yerlere 7nm ve çalışma sıcaklığı etkenlerini sorarsanız iyi olur. 95 derece altında çalışmayan 9750H ve 10750H işlemcileri de hesaba katsınlar.

Yani demem o ki karşında muhatabın yok. Ezber bozduğunu neye istinaden söylüyorsun? 7nm diyorsunuz ama 10-14 nm ile de intelin çok geri de kalmadığından bahsediliyor ve görülüyor. Ki ben nm olayına çok takılmıyorum neden diye soracak olursanız eğer ki eldeki 14 nm ile daha geliştirilebilir bir şeyler sunabiliyor ve rakibin 7nm işlemcisine kafa tutabiliyorsan neden elindeki ileri teknolojiyi birden piyasaya süresin? Ki şu güncel kıyaslamalara bakıldığında intel'in 10-14nm ile yaptıklarını göz önünde bulundurursak 7nm bir işlemci ile AMD'ye toz yutturacağı kesin.

(Tamamen internet üzerindeki verilere istinaden konuşuyorum, varsayım yapıyorum. Az biraz firmaların ne gibi stratejiler izleyebileceği konusuna da hakim olunursa bu tarz bilgiye ulaşmak çok da zor değil.)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989

Yani demem o ki karşında muhatabın yok. Ezber bozduğunu neye istinaden söylüyorsun? 7nm diyorsunuz ama 10-14 nm ile de intelin çok geri de kalmadığından bahsediliyor ve görülüyor. Ki ben nm olayına çok takılmıyorum neden diye soracak olursanız eğer ki eldeki 14 nm ile daha geliştirilebilir bir şeyler sunabiliyor ve rakibin 7nm işlemcisine kafa tutabiliyorsan neden elindeki ileri teknolojiyi birden piyasaya süresin? Ki şu güncel kıyaslamalara bakıldığında intel'in 10-14nm ile yaptıklarını göz önünde bulundurursak 7nm bir işlemci ile AMD'ye toz yutturacağı kesin.

(Tamamen internet üzerindeki verilere istinaden konuşuyorum, varsayım yapıyorum. Az biraz firmaların ne gibi stratejiler izleyebileceği konusuna da hakim olunursa bu tarz bilgiye ulaşmak çok da zor değil.)
Ben editör olarak yakından takip ettiğim için söyleyeyim. Şuan çoğu firma, Intel baskısı sebebiyle yüksek seviye kasalarını AMD işlemcilerde kullanamıyor. Herhangi bir Ryzen işlemcili laptopta en fazla RTX 2060 ekran kartının kullanılması de buna bir örnek. NVIDIA ve Intel beraber anlaşıp firmalara baskı yapıyor çünkü. i7-10875H gibi bir işlemciyi soğutabilmek için sıvı metal soğutucu kullanmak zorunda kaldılar artık tepe modellerde. Aynı macunu Ryzen işlemci ile kullandığın zaman hem sıcaklık yük altında 65 derece civarına kadar iniyor hemde sıcaklık çok düştüğü için işlemci kendini fena bir şekilde O.C. yapıyor. İşlemcilerin eşit şartlarda yarışmasına izin vermiyor kısaca Intel. Şuan için aynı kasada kullanan HP Omen serisi var. 10750H 90 derece civarında çalışırken, Ryzen 4800H 75-80 derece civarında çalışıyor. Bu yüzden de kendini boostlayabiliyor. Hangi kanalları ve siteleri takip ediyorsunuz bilmiyorum ancak, benim takip ettiğim yerlerin hemen hemen çoğu Ryzen 4800H ve 4900HS için piyasadaki en iyi işlemcilerden ikisi diyor. Ayrıca, 7nm Intel'in elinde olan bir teknoloji değil. 10nm'yi de bu yıl geliştirebildiler. Firma 2018 yıllarında yanlış hesaplama yaptığı için 2019 yılında feci bir stok sıkıntısına girdi. Bilerek sürmeme gibi bir durumu yok yani. nm boyutu önemli değil diyorsunuz ancak, 7. nesil işlemcilerde yük altında 75 dereceleri gören laptoplar, daha sonra 8. nesilde 85 dereceleri görmeye başladı. 9. nesilden itibaren de 95 derece civarlarına çıkmaya başladı i7 işlemciler. nm boyutunu küçültmeden frekans ve çekirdek basınca böyle oluyor işte.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
amd 5nm ryzenler geldiğinde intel 10nm yapıyor olucak daha 7nm yapamıyor tekelci,brash intel batma tehlikesi var inşAllah batar.

M.ErenM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ben olsam ryzen 4. Nesili seçerim zaten i7 yide seçsem ryzenide seçsem aralarında oyunlarda max 10 fps fark vardır ama amd 7 nm bir işlemci old için intele göre daha az ısınır seyehatteyken soğutucu taşıman zor olabilir o yüzden amd çok daha ii bi tercih.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
amd 5nm ryzenler geldiğinde intel 10nm yapıyor olucak daha 7nm yapamıyor tekelci,brash intel batma tehlikesi var inşAllah batar.
AMD şuan çok iyi işler başarıyor ancak, gelir konusunda Intel kaba bir tabirle AMD'yi donunda sallar. Batma işleri o kadar kolay değil bu seviyedeki şirketler için. Ancak Intel'in de aklını başına alması lazım. Son 2 yıldır cayır cayır yanan işlemcilerden sonra Apple, Intel işlemcileri terk edip kendi ARM işlemcilerini geliştireceğini söyledi bilgisayarları için. Intel gibi büyük bir firma MSI, Dell, HP, Asus vb. gibi firmalara bütçesiyle baskı yapabilir ancak Apple gibi bir deve yapamaz. Apple ne isterse onu yapar.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
AMD şuan çok iyi işler başarıyor ancak, gelir konusunda Intel kaba bir tabirle AMD'yi donunda sallar. Batma işleri o kadar kolay değil bu seviyedeki şirketler için. Ancak Intel'in de aklını başına alması lazım. Son 2 yıldır cayır cayır yanan işlemcilerden sonra Apple, Intel işlemcileri terk edip kendi ARM işlemcilerini geliştireceğini söyledi bilgisayarları için. Intel gibi büyük bir firma MSI, Dell, HP, Asus vb. gibi firmalara bütçesiyle baskı yapabilir ancak Apple gibi bir deve yapamaz. Apple ne isterse onu yapar.
apple sadık müşteri idi o brakınca batış yoluna girebilir apple zaten hep yanlış yaptı amd kullansaydı şimdi amd tekeli konuşulur?
ryzen 4000 konu.

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
R7 3750H, I7 7700HQ'den birazcık güçlü. :) Ama çoklu çekirdekte o kadar.
Karşılaştırılamaz bile ikisi. Her türlü 7700HQ daha üstün. 3750H tek artısı sanal çekirdeklerinin kullanımını biraz daha iyi işletmesi.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
ryzen 4000 daha iyi asla intel almam...
Ekran Görüntüsü 2020-07-07 15-12-33.png

Reaksiyon puanı
391
Karşılaştırılamaz bile ikisi. Her türlü 7700HQ daha üstün. 3750H tek artısı sanal çekirdeklerinin kullanımını biraz daha iyi işletmesi.
Hocam 7700HQ kullanıcısı olarak söylüyorum. İşlemci çok ısınıyor. Öyle ki turbo özelliğini bile kullanamıyorum. İlk başlarda bu sorunu araştırmıştım ve gördüğüm kadarı ile kullananların çoğu aynı ısınma sorunundan muzdaripti. İki işlemciyi internetten karşılaştırdığım da çoğu yer R7 3750H iyi diyor. Bu siteler neye göre 3750H iyi diyor ve siz neye göre 7700HQ iyi diyorsunuz? Yanlış anlamayın sadece merak ediyorum ve öğrenmek istiyorum.

abcdefdfhgjas

Müdavim
Reaksiyon puanı
751

Kesinlike Ryzen 4 serisi daha iyi