8,9 Milyon PC'de Hastalık Belirtisi

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Finlandiyalı güvenlik yazılımı şirketi F-Secure tarafından yapılan tespitlere göre bir solucan milyonlarca makineyi etkisi altına aldı. Bu solucandan nasıl korunmak gerekiyor?

F-Secure tarfından verilen habere göre Microsoft tarfından zamanında giderilen bir hatayı kendisinde yamalamayan ağlarda oluşan açık, milyonlarca bilgisayarın etkilenmesine sebep oldu. Daha önce MSBlast'la gündeme gelen RCP (Remote Procedure Call, Uzaktan Yordam Çağrısı) arızasından faydalanan Conficker isimli solucan bu şekilde kendisini birçok ağa çok hızlı biçimde kopyalayabiliyor. Bu solucandan paçayı kurtarmanın yolu ise basit: Windows işletim sistemi kullanıyorsanız her türlü güvenlik güncellemesini yakından takip etmek.

Bilgi için:F-Secure
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
ben bu f-secure yi 2 sürüm indirdim 2 sinide kuramadım zaten hoşuma gitmemişti o_O

JuGoLaTe

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ne kadar vistam korsan olsa da tüm güncellemelerimi + kaspersky internet security 09 umu daima acik tutuyorum.. :)

_FSM_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
xp de bir kere güncelleme yaptım 10 dakika içerisinde windows yeniden başlatılacak yazıyordu bende başlattım.Yine yazdı yine başlattım bu böyle 10 defa oldu bende yeniden kurup güncellemeleri kurmadım :icon_-1:
Açıkcası virüslerde umrumda değil :razz:

yorgunfani01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok da tın.virüssüz bilgisayar mı olurmuş...Na sar et méne o'lura Ca lis se nind eol urr:)

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
benim pc benden sağlıklı ne diyonuz siz yaa :D öhö öhö öhö :wheelchair:

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Windows 7 ile daha güncel olduğumuzu varsayıyoruz.