65w 2.4Ghz İşlemciyi 95W 2.8Ghz İşemci ile Değiştirsem Ne Olur?

Bu konuyu okuyanlar

KontYasAk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Şu anki işlemcim İntel Core 2 Duo E4600 2.4Ghz. Anakartım Asus P5KPL-SE. İşlemciyi yükseltmek istiyorum. https://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Core_2_Duo/E4600.html
Bu sitede yükseltebileceğim son işlemci olduğunu gördüm. Ama aynı anakarta İntel Core 2 Quad Q8200 işlemcisinin takılı olduğu ve çalıştığını duydum. https://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Core_2_Quad/Q8200.html
Bu sitede Q9550ye yüksetmem mümkün diyor. Kendi işlemcim ile bu işemci arasındaki uyuşmazlık nedir? Neye dikkat etmem gerek? İşlemciyi taktığımda anakartımla uyumlu hale gelmesi için ne yapmam gerek? Format gerekir mi? Şimdiden teşekkürler...

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
anakartın üreticisinin yazdığı modelleri baz almalısın. P5KPL SE - Destek

destekliyor gözüküyor sorun yok..
uyuşmazlık olmaz, anakartın destekliyor, alıp kullanabilirsin. fakat power supply yeter mi bilemiyorum.

psu dahil tam sistemini yazar mısın?

ayrıca formata falan gerek yok.termal macununu yenile soğutucunun, dikkatli tak soğutucuyu, tak kullan yani. bios sıfırlanacaktır. önemli değil o da. ayar çekilir.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Şu anki işlemcim İntel Core 2 Duo E4600 2.4Ghz. Anakartım Asus P5KPL-SE. İşlemciyi yükseltmek istiyorum. https://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Core_2_Duo/E4600.html
Bu sitede yükseltebileceğim son işlemci olduğunu gördüm. Ama aynı anakarta İntel Core 2 Quad Q8200 işlemcisinin takılı olduğu ve çalıştığını duydum. https://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Core_2_Quad/Q8200.html
Bu sitede Q9550ye yüksetmem mümkün diyor. Kendi işlemcim ile bu işemci arasındaki uyuşmazlık nedir? Neye dikkat etmem gerek? İşlemciyi taktığımda anakartımla uyumlu hale gelmesi için ne yapmam gerek? Format gerekir mi? Şimdiden teşekkürler...
Uyuşmazlık yoktur.

Sadece 30W daha fazla güç harcayacak.

Kullanabilirsin yani.

KontYasAk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
anakartın üreticisinin yazdığı modelleri baz almalısın. P5KPL SE - Destek

destekliyor gözüküyor sorun yok..
uyuşmazlık olmaz, anakartın destekliyor, alıp kullanabilirsin. fakat power supply yeter mi bilemiyorum.

psu dahil tam sistemini yazar mısın?

ayrıca formata falan gerek yok.termal macununu yenile soğutucunun, dikkatli tak soğutucuyu, tak kullan yani. bios sıfırlanacaktır. önemli değil o da. ayar çekilir
İntel Core 2 Duo E4600 2.4Ghz
Asus P5KPL-SE
2x Ddr2 2gb rem
350W PSU
Nvidia Geforce 8500GT
1 tane 7200 RPM 200Gb Hdd
2 tame harici fan

Umarım eksik yoktur. Ben daha önce hesaplamıştım. 250W civarı çıkmıştı. Cevabın için teşekkür ederim...

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
E4600 , Q serisinden eski bi işlemci. Anakartın biosu eski ise , Q serrisi bi işlemci aldığında çalışmayabilir. Bu nedenle takmadan önce biosu mutlaka eski işlemcin ile güncelle.
Anakartın overclock içinde uygun sayılabilir. 8200 gibi 2,33 ghz hızında bi işlemci alırsan biraz overclock dene. 2,8 ghz civarı bi şey yaparsan Q9550 performansını yakalarsın. Tabi o zaman o eski e.kartınıda yenileme imkanın doğar.İşte o zaman power gerekir.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
İntel Core 2 Duo E4600 2.4Ghz
Asus P5KPL-SE
2x Ddr2 2gb rem
350W PSU
Nvidia Geforce 8500GT
1 tane 7200 RPM 200Gb Hdd
2 tame harici fan

Umarım eksik yoktur. Ben daha önce hesaplamıştım. 250W civarı çıkmıştı. Cevabın için teşekkür ederim...

o ekran kartıyla ne yapacaksın ki :( overclock işinden anlamam dersen q9550 işlemci almalısın. yok bana 2.23 de yeter dersen q8200 al. zaten işlemciyi ne alırsan al ekran kartın düşük kalacaktır işlemcinin yanında. ekran kartı değiştirmeyi düşünüyor musun? işlemci + ekran kartı değişince psu da değiştirmen gerekecek çünkü yetmeyecek güç kaynağın.
ayrıca ssd de alman gerekir, bilgisayarın ciddi şekilde hızlanacaktır.
bütçen ne kadar el verir bilmiyorum ama senin düşüncen nedir?

bilgisayarın bu haliyle q8200 veya q9550 alınır sorun olmaz.

KontYasAk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
o ekran kartıyla ne yapacaksın ki :( overclock işinden anlamam dersen q9550 işlemci almalısın. yok bana 2.23 de yeter dersen q8200 al. zaten işlemciyi ne alırsan al ekran kartın düşük kalacaktır işlemcinin yanında. ekran kartı değiştirmeyi düşünüyor musun? işlemci + ekran kartı değişince psu da değiştirmen gerekecek çünkü yetmeyecek güç kaynağın.
ayrıca ssd de alman gerekir, bilgisayarın ciddi şekilde hızlanacaktır.
bütçen ne kadar el verir bilmiyorum ama senin düşüncen nedir?

bilgisayarın bu haliyle q8200 veya q9550 alınır sorun olmaz.
Evet ekran kartı da almayı düşünüyorum. Alıcağım ekran kartına bağlı olarak da PSU değişikliğine gidicem. Zaten rem de yeterli değil. Zamanı gelince ana kartı da değiştiricem rem yükseltebilmek için. Şimdilik idare etsin beni yeter zaten. İleride sıfır sistem toplarım. Teşekkür ederim cevabın için.

Son mesajlar