Yardım 6 Ayda Hangi Programlama Dilini Öğrenirsem En Kârlısı Olur?

Bu konuyu okuyanlar

fatihguven078_2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam arkadaşlar. 6 ay gibi bir sürede hangi alanda/hangi dilde kendimi geliştirirsem en azından staj bulabilecek durumda olurum?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Süper zekâ değilsen veya sağlam bir altyapın yoksa 6 ayda hiç bir şey öğrenmiş olmazsın.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Şimdi... 6 ayın sonunda bir dilden pratik fayda bekleyebilirsin. Bu programlama öğrendiğini işaret etmez, ama projelere dahil edilebilir bir junior olduğunu işaret eder. Fakat bir junior. Bu 6 ayda günde minimum 4 saat ayırdığını varsayıyorum.

Zamanında işte 6 ay çalıştım iş buldum gibi olaylar gerçekten oluyordu fakat o zamanlar web teknolojileri daha sade idi. Bir Django öğreniyordun hop her şey tamamdı. Şimdi çok farklı teknolojiler var ve bunları öğrenmek 6 ayın çokça üstünde vakit istiyor.

Cevap şu: Hiçbir dil salt öğrendiğin için kendi başına hızlıca fayda getirmez. Piyasaya adam lazım ama tecrübeli, yetişmiş adam lazım. Yoksa yer gök junior. Ya eş dostun açtığı iş ilanları ya da kendin geliştireceğin projeler fayda sunabilir. Bu profile de javascript uyuyor.

BeecoV

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Alan seç, sonrasında dili belirle, framework seç ve öğrenmeye başla. Backend için Java Spring Boot öğrenebilirsin. Sadece framework ile de yetmiyor, design patterns, docker-kubernetes, Kafka-RabbitMQ, SQL, 12-Factor App, Mikroservisler, ACID-CAP Teoremleri, mimari, CI/CD, shutdown mekanizmaları ve aklıma gelmeyen bir çok konu gibi şeyleri öğrenmen lazım aslında. Bunları öğrenmek 6 ay değil, senelerce sürecek bir serüven. Haliyle bir iş yerinde çalışmaya başlaman ve tecrübe ederek öğrenmen gerek. Bir önceki mesajda belirtildiği gibi, her yer junior developer kaynıyor. İş bulmak ve iş bulmadan bunları öğrenmek çok zor. Bu sebeple 6 ayın çok üzerinde bir süre alır sağlam bir developer olmak.

bercinturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Frontend kısmında html-css-javascript öğrenebilirsin. Backend tarafında ise php,asp.net vs. öğrenebilirsiniz. Bende başladım ama öyle 6 ayda olmuyor. Gerçekten iyi zaman ayırmak gerekiyor.