6 Ay Ölü Kalıyor Sonra Diriliyor!

Bu konuyu okuyanlar

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Bu canlı bilim adamlarını şaşkına çevirdi. Bu kurbağa havaların soğuması ile birlikte kendini öldürüyor.

kurbaga-olum.jpg

Karlar eridikten, yani yaklaşık 6 ay sonra yeniden diriliyor. İç organlarını tek tek soğutarak ölüm uykusuna yatan bu kurbağa aradan 6 ay geçtikten sonra önce iç organlarını birer birer ısıtmaya başlıyor.

[VIDEO]http://www.dailymotion.com/video/xe8o8x_6-ay-olu-kalyp-sonra-dirilen-kurbay_animals[/VIDEO]

İç organları iyice ısındıktan sonra mevcut ısısını derisine vererek yeniden hayata dönüyor. Ancak, kurbağa bu işlemi yaparken gerçek ölümü de her şeyden daha fazla yakın duruyor. Bilim insanları bu canlının yeteneklerinin çözülmesi halinde insanoğlu, yaşam sırrının çok önemli bir anahtarını elde etmiş olacak..!! İşte, size bilim insanlarının şaşkına çeviren öldükten sonra tekrar canlanan kurbağanın sırrı..

Kaynak

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Vaybe inanması zor geliyor insana..

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Uyuyordur. Ölse çürüme başlar. 6 ay çürümeden duramaz

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
video da sorun var linki yeniden düzgün kopyala...

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Araştırma sanki vahiy yoluyla gelmiş bunlara. İnsan bi kim araştırmış, nerden çıkmış yazar da, daha derin araştırırız. :mad:

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Çürüyemez çünkü kendini donduruyor.

Beyni ve kalbi de donuyormuş. En çok buna şaşırdım zaten :)

Çürür. Çünkü bir canlının faaliyet gösterebildiği bir sıcaklıkta enzimler ve dolayısıyla mikroorganizmalar çok daha kolay faaliyet gösterebilirler. Dışarıdan hiçbir etken olmadan bu canlınan 0 Kelvin'e inmediği de bilindiğine göre, eğer "ölmüş" olsa çürür.

Mevzu aslında hayvanın ölmesi değil. Birazcık haberdeki heyecanın dozunu yükseltmek için böyle bir başlık seçilmiş. O yüzden başlığa takılmamak lazım, orada bir mecaz var.

Gerçekten muhteşem bir doğa olayı. Bir anlamda da kış uykusunun gelişmişidir. Çünkü ikisinde de asıl amaç metabolizmayı çok yavaşlatarak yaşamsal faaliyetleri en aza indirmek ve kendini bir müddet bu şekilde muhafaza edebilmektir.

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Çürür. Çünkü bir canlının faaliyet gösterebildiği bir sıcaklıkta enzimler ve dolayısıyla mikroorganizmalar çok daha kolay faaliyet gösterebilirler. Dışarıdan hiçbir etken olmadan bu canlınan 0 Kelvin'e inmediği de bilindiğine göre, eğer "ölmüş" olsa çürür.

Vücudundaki su organlarını buz olarak kaplıyormuş. Dolayısıyla enzimleri çalışmaz. Mikroorganizmalar da enzimlerini çalıştıramayacağı için çürütemez Ancak tekrar yaşama dönmesi çok ilginç bir adaptasyon.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Vücudundaki su organlarını buz olarak kaplıyormuş. Dolayısıyla enzimleri çalışmaz. Mikroorganizmalar da enzimlerini çalıştıramayacağı için çürütemez Ancak tekrar yaşama dönmesi çok ilginç bir adaptasyon.

Enzimlerini çalıştıramazsa "geri dönme" diye bir şey de olamaz. Çünkü çözünmeyi tetikleyen yine kendisi. Dolayısıyla tetikleyici bir impuls, bir şeyleri harekete geçirebiliyorsa bir enzim çalışıyor demektir.

Tüm her yeri buz tutmuyor dikkat et. Bu aynı zamanda, sadece "iç organları" buz tuttuğu için diğer organlarının, yani vücudunun dış kısmının çürümesini gerektirirdi.

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Enzimlerini çalıştıramazsa "geri dönme" diye bir şey de olamaz. Çünkü çözünmeyi tetikleyen yine kendisi. Dolayısıyla tetikleyici bir impuls, bir şeyleri harekete geçirebiliyorsa bir enzim çalışıyor demektir.

Tüm her yeri buz tutmuyor dikkat et. Bu aynı zamanda, sadece "iç organları" buz tuttuğu için diğer organlarının, yani vücudunun dış kısmının çürümesini gerektirirdi.
Toprağın ısınması ve kurbağanın yaşamak için gerekli ısıya kavuşması enzimlerin tekrar aktif hale gelip, yaşama tekrar dönmesine yeter. Yoksa kurbağayı enzimler tekrar yaşama getirmiyor.

Dış kısmına da şekerle bir şey(cryoprotectants) yapıyor. Bu sayede korunuyor.

Bu arada kurbağanın adı "Rana sylvatica", wood frog diye geçiyor. Aşağıdaki iki bağlantı nasıl gerçekleştiğine dair bilgiler içeriyor. Okumanızı tavsiye ederim.

Wood Frog - Wikipedia, the free encyclopedia
NOVA | Frozen Frogs: Expert Q&A

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Toprağın ısınması ve kurbağanın yaşamak için gerekli ısıya kavuşması enzimlerin tekrar aktif hale gelip, yaşama tekrar dönmesine yeter. Yoksa kurbağayı enzimler tekrar yaşama getirmiyor.

Dış kısmına da şekerle bir şey(cryoprotectants) yapıyor. Bu sayede korunuyor.

Bu arada kurbağanın adı "Rana sylvatica", wood frog diye geçiyor. Aşağıdaki iki bağlantı nasıl gerçekleştiğine dair bilgiler içeriyor. Okumanızı tavsiye ederim.

Wood Frog - Wikipedia, the free encyclopedia
NOVA | Frozen Frogs: Expert Q&A

Teşekkür ederim. Bana okumamı önerdiğin yazıyı kendin de okursan inşallah daha iyi anlaşacağız hocam. :) Benim gözden kaçırdığım nokta onun kendi uyarımlarıyla geri dönüşü konusu oldu; fakat dikkat et vücudunun tamamı donmuyor demiştim. Şimdi yineliyorum, verdiğin yazıda "Kurbağa, vücudunun %65'ine kadar donma olması durumunda yaşamaya devam etme şansı buluyor" diyor.

Buradan çıkan iki önemli sonucu da tekrar edelim; kurbağa ölmüyor, sadece vücudunun bir kısmında metabolizma duruyor veya bizim henüz keşfedemediğimiz şekilde minimum düzeyde devam ediyor. Çünkü "buz" demek, hiçbir canlı faaliyet gösteremez demek değildir. Sıfırın altında belirli bir sıcaklığa kadar yaşamsal faaliyetler devam eder.

Çok önemli bir notu da düşelim; yine senin verdiğin yazıda kurbağanın "tamamen donmayı ve hücrelerin aşırı su kaybını engellemek için" üre ve glukoz kullandığını söylüyor. Asıl ölüm olayı, hücrelerin yaşamsal bütün özelliklerini kaybetmesiyle olur. Dolayısıyla kurbağa donma nedeniyle ölmemek için donma öncesinde buz miktarını kontrol edecek hormonal faaliyetler gösteriyor. Bu da hücrelerin yaşamsal özelliklerini muhafaza ettiği anlamına geliyor. Ayrıca donmaya karşı kurbağanın önemli miktarda glukojeni glukoza çevirdiğini da yazıyor.

Çıkan ikinci önemli sonuç da; kurbağanın yaşamaya devam edebilmesi için vücudunun en fazla %65'inin donmasını tölere edebilir. Yani vücudun en az %35'i donmamış durumda kalmak zorunda; yoksa kurbağa ölüyor. Görüldüğü gibi kurbağa yaşamaya ve metabolizmasını çalıştırmaya devam ediyor. Aksi halde her halükarda vücudunun en az %35'i çürürdü.

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
Muhteşem bir şey. Anlayamadığım, kalbi ve beyni donan bir canlının çok uzun süre donmuş halde kaldıktan sonra tekrar nasıl yaşamsal faaliyetlerini canlandırdığı. Yani 6 ay boyunca donmuş halde olan bir beyin (buna ölü de denilebilir), 6 ay sonra bu komutu yine kendisi nasıl verebiliyor? İnanması güç gerçekten.

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Şu videoda görebilirsiniz :)
[SDNTV3] http://video.ak.facebook.com/cfs-ak-snc4/33101/994/404615048313_54815.mp4 [/SDNTV3]

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Teşekkür ederim. Bana okumamı önerdiğin yazıyı kendin de okursan inşallah daha iyi anlaşacağız hocam. :) Benim gözden kaçırdığım nokta onun kendi uyarımlarıyla geri dönüşü konusu oldu; fakat dikkat et vücudunun tamamı donmuyor demiştim. Şimdi yineliyorum, verdiğin yazıda "Kurbağa, vücudunun %65'ine kadar donma olması durumunda yaşamaya devam etme şansı buluyor" diyor.

Buradan çıkan iki önemli sonucu da tekrar edelim; kurbağa ölmüyor, sadece vücudunun bir kısmında metabolizma duruyor veya bizim henüz keşfedemediğimiz şekilde minimum düzeyde devam ediyor. Çünkü "buz" demek, hiçbir canlı faaliyet gösteremez demek değildir. Sıfırın altında belirli bir sıcaklığa kadar yaşamsal faaliyetler devam eder.

Çok önemli bir notu da düşelim; yine senin verdiğin yazıda kurbağanın "tamamen donmayı ve hücrelerin aşırı su kaybını engellemek için" üre ve glukoz kullandığını söylüyor. Asıl ölüm olayı, hücrelerin yaşamsal bütün özelliklerini kaybetmesiyle olur. Dolayısıyla kurbağa donma nedeniyle ölmemek için donma öncesinde buz miktarını kontrol edecek hormonal faaliyetler gösteriyor. Bu da hücrelerin yaşamsal özelliklerini muhafaza ettiği anlamına geliyor. Ayrıca donmaya karşı kurbağanın önemli miktarda glukojeni glukoza çevirdiğini da yazıyor.

Çıkan ikinci önemli sonuç da; kurbağanın yaşamaya devam edebilmesi için vücudunun en fazla %65'inin donmasını tölere edebilir. Yani vücudun en az %35'i donmamış durumda kalmak zorunda; yoksa kurbağa ölüyor. Görüldüğü gibi kurbağa yaşamaya ve metabolizmasını çalıştırmaya devam ediyor. Aksi halde her halükarda vücudunun en az %35'i çürürdü.
Şimdi anladım ki konu başlığındaki "ölüp dirilmek" sözcüklerine takıldığınız için anlaşamadık.

Tabii ki kurbağanın tekrar dönüş için belli derecelerde belli oranlarda buz ile kaplanması gerekiyor. Bu verdiğim kaynaklarda var. Metabolizmasını çalıştırması kısmına katılmıyorum çünkü okuduklarınma göre donmaya karşı gerekli durumları sağladığında kalbi duruyor. Dolayısıyla metabolik olaylar için ihtiyacı olan maddelere ulaşamıyor. Bu durumda çok aza indiriyor demek için bile başka bilgilere sahip olmak gerekir.

Bu arada kalplerinin duruyor olması öldükleri anlamına gelmiyor. Donmuş olarak o süreyi geçiriyorlar. Sıcaklık uygun olduğunda ise yaşamlarına devam ediyorlar.

%65, %35 ilişkisi kafasından arka bacaklarına kadar donmuş, geri normal anlamında da değil. Vücudundaki suyun %65'inden fazlası donmamalı diye bir sonuç alınmış. Bu yüzden yine çürümeden bahsedebileceğimizi düşünmüyorum.

Bu arada nerden verdiğim linkleri okumadığım kanısına vardınız merak konusu. :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Şimdi anladım ki konu başlığındaki "ölüp dirilmek" sözcüklerine takıldığınız için anlaşamadık.

Tam tersi sanırım. Çünkü konunun başında başlık hakkındaki ilk uyarıyı zaten ben yapmıştım:

Elmacik dedi ki:
Birazcık haberdeki heyecanın dozunu yükseltmek için böyle bir başlık seçilmiş. O yüzden başlığa takılmamak lazım, orada bir mecaz var.

Her halükarda, vücudunun donmamış bir kısmı bulunuyor, dolayısıyla her halükarda bir enzim aktivitesi söz konusu. Hocam sen benim mesajımın hangi söyleme karşılık olduğuna dikkat etmediğin için anlaşamadık sanırım. Yani biz baştan beri seninle konuşmuyoruz, baştaki diyaloğa dikkat etmemiş olabilirsin.

Diyalog şöyle: Birisi diyor ki "nasıl çürümüyor", öteki diyor ki "çürüyemez çünkü donuyor", benim mesajım da "çürüyemez çünkü donuyor" diyen arkadaşa "hayır tamamen donmuyor, eğer donmaktan olsa zaten bir kısmı donmamış vaziyette kaldığı için çürüyebilirdi" demek maksadıyla yazıldı. Sen de mesajınla bu diyaloğa dahil olarak "vücudundaki su organlarını buz olarak kaplıyormuş" dedin.

Gördüğün gibi o yazılarda vücudundaki tüm suyun donmadığı hatta en az %35 gibi bir kısmının hala sıvı olarak kaldığı ve dolayısıyla vücudundaki tüm organların buzla kaplanmadığı ifade ediliyor.

Şunu da tekrar edelim;

1- Tamamen donsa dahi, sıfırın altında enzim faaliyeti olmaz şeklinde bir kural yoktur, buzun içinde bile bazı yaşamsal faaliyetlerin devam etmesi mümkündür.

2- Tamamen de donmadığı kesin; vücudundaki suyun bir kısmı sıvı halde bulunduğu ve hatta eğer tamamen donarsa hayvanın tamamen öleceği de vakidir.

3- Hayvanın vücudu bütün halinde donmuyor, sadece suyun bir kısmı donuyor, böylece vücuttaki hücrelerde hala donmamış bir sitoplazma bulunması söz konusu. Çünkü hayvan, hücrelerindeki suyun tamamının donmasını engelleyici hormonal faaliyet gösteriyor. Dikkat et yazıda "hücrelerin aşırı su kaybını engellemek için..." diyor. Yani bir miktar su donuyor, bir miktarı hücre içinde hala sıvı olarak kalıyor.

yildiz61

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Öldürmeyen ALLAH(cc) öldürmez....
Egerki boyle bir canli varsa bunun aciklamasi aciktir...
Üstte yazdigimdan baska degildir...
Ama cok enteresan bir olay gercekligi varsa tabikide bilmiyorum videoya gore yorum yapiyorum...

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Elmacik ve Majeste ikinizin de yorumları gerçektende renk katmış habere ve daha iyi anlaşılmasını sağlamış. En azından benim için bu böyle. İkinizde teşekkürler+bonus:)

Son mesajlar