5'Dakikada Bir Hata Alıyorum

Bu konuyu okuyanlar

..melihhunal..

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Bugün sürekli bilgisayarıma hata mesajı geliyor mesajı görsel olarak ekledim. Bu hatadan nasıl kurtulabilirim?

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    12.9 KB · Görüntüleme: 73
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    5 KB · Görüntüleme: 73

RedDevil

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Büyük ihtimal virüs bulaşmış ve sistem dosyalarına zarar vermiş. İlk olarak yazacağım programları tarama yaparken tek tek taratınız. Malwarebytes anti-malware, SUPERAntiSpyware, Kaspersky en düşük internet security, total security veya security cloud, Kaspersky Virus Removal Tool. Birde Emsisoft Emergency Kit.
Taramaları internet bağlantısı ve bağlantıyı kesip öğle tarama yapınız.

..melihhunal..

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Virüs taraması yapacağım ama virüs bulaştırabilecek bir dosya indirmedim

RedDevil

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Tarama yaptık dan sonra sistem geri yükleme yapın.

..melihhunal..

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Şu anda tarama yapıyorum . Pc açılırken 2 kere mavi ekran verdi. Direk format atsam sorun düzelir mi ?

Code015

Asistan
Reaksiyon puanı
278
İlk önce MalwareBytes ile tarama yap.
Sonra da dosya onarımı için benim scriptimi kullan:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şu anda tarama yapıyorum . Pc açılırken 2 kere mavi ekran verdi. Direk format atsam sorun düzelir mi ?
Eğer mümkünse yapmanızı öneririm fakat önemli dosya vs. varsa boşverin.

Son düzenleme:

efemurato

Profesör
Reaksiyon puanı
2,044
Önemli dosyarın hepsi D: diskinde .Tam tarama da çok uzun sürüyor galiba temiz kurulum yapacağım.

Minidump:

Çözüme ulaşma adımları:
  1. Beş yıldır en az günde 2 defa mavi ekran sorunu. Hata mesajları zaman zaman değişiyor olsa da. Geçmişte:
    • KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE
    • BAD_POOL_HEADER
    • KERNEL_MODE_HEAP_CORRUPTION olan hatalar son bir yılda sürekli
    • IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL olarak çıkmaya başladı.
  2. Öncelikle CHKDSK komutu ile command prompt üzerinden kontrol gerçekleştirdim bir sıkıntı görünmedi.
  3. Memtest86 indirdim. RAM'lerin kontrolünü sağladım. Burada;

Çok güzel bir video, Recep Baltaş üstadımız hazırlamış. Benim tekrar etmekte fayda gördüğüm bir konu testin ciddi anlamda uzun sürdüğü ben 4 Pass bekledim, 16 saat sürdü. (32 GB RAM'de)
  4. Malware Byte ile genel bir bilgisayarı tarattım çıkan zararlılardan kurtuldum.
  5. Bilgisayarımdaki tüm Driverları güncelledim, burası çetrefilli sonraki maddelerde buraya dönüş yapacağım, bütün driverları güncellemek isteseniz de maalesef bazı desteklenmeyen driverları yenilenmeyen parçalar oluyor. Dediğim gibi dönüş yapacağım. Ekran kartı driverlarını silerken DDU kullandım.
  6. Her ne kadar hata sonrası Minidump dosyalarını forumdaki arkadaşlarımız inceleyebilse de ben yine de daha detaylı hata raporu alabilmek için, bende automatic Memory dump ayarlı ve Windows klasörünün içerisinde yer alan memory.dmp dosyasını açmam gerekiyordu bu nedenle WinDbg kullandım, hataları detaylı görüp sembolleri açabilmek için de sembol linki olarak aşağıdaki link kullandım:

SRV*c:\temp*Symbol information

Bu raporları da Minidump dosyası ile birlikte buradaki arkadaşlarla yorumlanabilmesi için paylaştım.
  7. Çok korkmama rağmen BIOS Update yapmaya karar verdim burada da önemle belirtildiği için. Aver Aspire V3-772G laptopumun son BIOS driverını indirdim, Windows üzerinden normal bir şekilde çalıştırdım, Update olmadı dondu bilgisayarım, BIOS Update sırasında bilgisayarın kapatılmaması çok önemli, kapatmadım ama iki saat yaprak kıpırdamadı korkarak restart attım bilgisayarım açıldı. Sonra tekrar denedim bu sefer tekrar bir donma yaşayınca vazgeçtim.
  8. Mavi ekranlar çıkmaya devam edince, driverlardan olup olmadığın tam anlayabilmek için, yine riskli ama doğru adımlarda yapılırsa sıkıntı yaratmayacak bir şey yaptım. Windows'un kendi Driver Verifier aracını kullandım. Ve kesinlikle tavsiye ediyorum ama dikkat edilmesi lazım. Driver verifier kullanmadan mutlaka Windows restore point alın sonradan geri dönüş için bir de bir açılış USB oluşturun, çünkü driver verifier çalıştırınca amaç bilgisayarı test edip mavi ekran çıkartmak ve bu mavi ekran Windows açılmadan da çıkabiliyor, (BSoD loop) Windows hiç açamıyorsunuz her açtığınızda mavi ekran çıkabiliyor. Ki ben de hem restore point oluşturdum hem de Windows USB Boot oluşturdum. Verifier çalıştırır çalıştırmaz, bilgisayar mavi ekran, DRIVER_VERIFIER_DETECTED_VIOLATION Restart Windows açılmadı mavi ekran bir daha restart mavi ekran loop a girdi, sonra USB bellek ile BIOS'tan ayarlayıp açılış yaptım. Driver Verifier güvenli Modda kapattım ve Windows'um normal açıldı.
  9. Driver verifier sonrası Memory.dmp dosyasını açtım, WINDBG ile ayrıca Minidump dosyalarını da inceledim ve BINGO... Suçlu ortaya çıktı, Windows 10 çıktığından beri driver desteği verilmemiş olan Laptop Ethernet kartı (!). Broadcom NETLINK.

k57nd60a.sys, Broadcom NetLink Gigabit Ethernet NDIS6.X Unified Driver

SYS uzantılı dosya suçlu.

Zamanında bir ara yayınlanmış şimdi cihazın web sitesinde hiçbir yerde olmayan bir driver buldum araştırıp. Ki bendeki driverdan daha yeni tarihli. Aynı zamanda sorunlu k57nd60a.sys dosyası yerine artık ilgili cihaz b57nd60a.sys dosyasını kullanmaya başladı.
  10. Daha sonra mavi ekran sorunu ortadan kalkmış gibi göründü, 10 saatte bir gerçekleşiyordu 20 saatte falan sıkıntı yaşamdım derken bu sefer: UNEXPECTED KERNEL MODE TRAP hatası aldım :( Ayrı sorunlar.

Bu sorunun da içine girmeden bir daha BIOS Update denedim, Windows üzerinden yine, başlattım, bilgisayarı restart attı BIOS üzerinden açıldı bu sefer paşalar gibi BIOS Update sorunsuz gerçekleşti. Daha önce başarısız olup şimdi BIOS Update yapabilmemin nedeni de zannedersem nette gördüğüm bazı tavsiyelere dayanarak, Internet bağlantısını kesmem, Windows'un vs. Güvenlik ayarlarını kapatmam ve Update dosayasını çalıştırmam oldu.
  11. 50 saat bilgisayarımı açık bıraktım şu an hiçbir şekilde mavi ekran hatası almıyorum. Sorunum kalmadı ilk defa, 5 yıldan sonra.
Kaynak: Çözüldü: Windows 10 "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" ve mavi ekran hatası

..melihhunal..

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Şu anki sürün anahtarımı format attıktan sonraki işletim sistemine girersem çalışır mı ?

Şu anki sürün anahtarımı format attıktan sonraki işletim sistemine girersem çalışır mı ?

isa başak

Asistan
Reaksiyon puanı
127

formatlayınca windows silinmiyor diye biliyorum yani ürün anahtarın silinmez

laptop kullanıyorsanız yakın zamanda windows yükseltmesi falan yaptınız mı