574 bin öğrenci mecburen meslek lisesine gidecek!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
04mesleklisesi.jpg

Düz liselerin, Anadolu lisesine çevrilmesi Seviye Belirleme Sınavı'ndan (SBS) düşük not alan öğrencileri etkileyecek. Herhangi bir okula yerleşemeyenler, özel okula gitmeyeceklerse otomatik olarak meslek liselerinin puansız bölümlerine veya imam hatiplere kaydedilecek. Liseye başlayacak 1 milyon 259 bin 546 öğrenciden 688 bini fen, Anadolu, Anadolu öğretmen ve sosyal bilimler liselerine gidebilecek. Açıkta kalan 574 bin öğrencinin kaydolacağı meslek liseleri ve imam hatiplerin mevcut altyapısının bu yoğunluğu kaldıramayacağı belirtiliyor.

Geçen sene sadece meslek liselerinde 9. sınıfa başlayanların 850 bini bulduğuna dikkat çeken eğitimciler, bu yıl da binlerce öğrencinin katılımıyla derslik ve öğretmen sayısında sorun yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu söylüyor. İmam hatiplerin ve meslek liselerinin mevcut altyapısının bunu kaldıramayacağına dikkat çekiliyor. Bakanlık yetkilileri ise Anadolu liselerinin kontenjanının artırıldığını, meslek liselerine kayıtta büyük artış olmayacağını belirtiyor. Aksi durumda ikili eğitim ile yığılmanın önüne geçileceğini kaydediyor.

Yönetim Bilimi Uzmanı Doğan Ceylan’a göre yeni dönemde altyapı sıkıntısı yaşanacak. Düz liseler Anadolu’ya dönüştürülmeden önce sınıf mevcudu 45-50 olabiliyordu. Ancak Anadolu liseleri daha az öğrenciye hizmet verdiği için mevcut 30’u geçemeyecek. Bu durumda da yeni dersliklere ihtiyaç duyulacak. Örneğin, düz liseden Anadolu’ya çevrilen 20 şubeli bir okulun, genel lise iken 1000 civarında öğrencisi varken Anadolu olduğunda en çok 600 kişi alabilecek. 400 öğrenci açıkta kalacak. Derslik artırıldığında öğretmen açığı gün yüzüne çıkacak. Ceylan önemli bir ayrıntıya daha dikkat çekiyor. Geçen sene lise zorunlu olmadığı için okullaşma oranının düşük olduğunu şu örnekle anlatıyor: “Önceki senelerde 1 milyon küsur öğrencinin 800 bini liseye giriyordu. Kalanı kayıtlı değildi. Bu nedenle kontenjan sıkıntısı yaşanmıyordu. Lise eğitimi 4+4+4 ile birlikte zorunlu hale gelince kalan 350 bin de eğitime dahil oldu. Bu da okulların yetmeyeceği ve kontenjan sıkıntısı yaşanacağının göstergesi.”

Yeni dönemde yaşanabilecek önemli sorunlardan biri de kontenjanla ilgili. İmam hatip ve meslek lisesinden başka alternatifi olmayan öğrenciler, kendi mahallesindeki okulun doluluğu yüzünden çaresiz kalabilecek. Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan, meslek lisesine gitmek istemeyenlere de farklı imkânlar sunulması gerektiğini söylüyor: “Yeni okullar yapılması gerekiyor. Ek fon, ek vergi ne gerekiyorsa bütçe sağlanmalı, nüfusa ve öğrencilerin tercihine uygun okullar inşa edilmeli. Fen, Anadolu öğretmen ve Anadolu lisesini kazanamayanlar diğer okullara mecbur edilmemeli.”

Meslekî eğitimin kalitesi düşer

Eğitimciler ve mesleki eğitim dernekleri de açıkta kalan tüm öğrencilerin meslek liselerine gitmek zorunda bırakılmasının kaliteyi düşüreceğinde hemfikir. Tüm liseleri Anadolu statüsüne getirme fikrinin yanlış olduğunu söyleyen Mesleki ve Teknik Eğitim Derneği Genel Başkanı Sami Nogay, yeni sistemin mesleki eğitime zarar vereceğinin altını çiziyor. Düşük puanlı öğrencilerin alternatifi olmadan meslek liselerinde okumasının yanlış bir eğitim olacağına dikkat çeken Nogay, bunun sebebini şöyle açıklıyor: “Örneğin endüstri meslek lisesinde elektrik bölümündeki öğrencinin gördüğü dersler normal liseden daha ağırdır. Bölümü itibarı ile çok iyi fizik, kimya, matematik bilmesi gerekir. Ancak öğrenci yeterli olmadığı için başarısız olur ve sınıfta kalabilir. Meslek liseleri de Anadolu statüsüne getirilmeli. Anadolu lisesine gidemeyen öğrenciler, Çıraklık Eğitim Merkezleri’ne gitsin. Çocuk başarılı ise akademik eğitime değilse mesleki eğitim kurslarına katılsın.”

Zaman

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Yetkililer sonuçlarını düşünmeden ben istiyorum olsun mantığıyla hareket ettiği sürece her zaman altta kalanın canı çıkar. Altta kalan bazen öğretmen bazen öğrenci ve veli olur.

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Bu ne rezillik anlamıyorum ki. Çocuklar neden yeteneklerine göre alınmıyor? Neden yeteneklerine göre eğitilmiyor? BT alanında uzman olan bir çocuk açıkta kaldı diyelim devlet onu İmam hatip'e yerleştirse çocuğun BT uzmanlığı gider. Eğitim sistemi çok yanlış ve berbat.

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Eğitim sistemimiz maalesef ki çok kötü. Halbuki en iyi okulların meslek liseleri olması gerekir aynı avrupa'da olduğu gibi.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Olması gereken hatta daha fazlası gerekiyor.

Normal bir ülkede Meslek Liselerinin oranı düz liselere göre %70'tir.

%70 meslek lisesi, %30 düz lise

Türkiye'de ise zamanında İmam hatip Liselerinin önünü kapatmak için meslek liseleri sürekli engellerle karşılaştı ve Türkiye'de sakat bir sistem oluştu.

%70 Düz lise, %30 Meslek lisesi.

Bu oranların acilen düzeltilmesi büyük bir zaruret.

Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Düz Lise (artık yok) Mezunları liseyi bitirdiğinde HİÇ BİR SIFATI OLMADAN sadece LİSE MEZUNU olarak okulu bitiriyorlar.

Hal böyle olunca BİR SIFAT SAHİBİ yani bir MESLEK sahibi olabilmek için Üniversitelere yığılıyorlar.

Sonuçta Üniversite Mezunu milyonlarca işsiz ile karşı karşıya kalıyoruz.

Gençlerin MESLEK LİSELERİNDE bir Mesleğe Adım Atmış ve o yolda ilerleyecek şekilde eğitilmesi, Üniversite eğitimini de o alanda SINAVSIZ alarak ülkenin istihdam ihtiyaçlarına göre yetiştirilip, meslek sahibi yapılması gerekiyor.

Türkiye'de çok sakat bir ALGI var.

Zeki Öğrenci, Fen lisesine, daha az zeki olan Anadolu lisesine, Ortalama bir öğrenci düz liseye, hiç bir şeyden anlamayan da Meslek Lisesine gider....

Bu tamamen yanlış ve düzeltilmesi gereken bir zihniyet.

Türkiye'nin gençleri düz liselerde, Anadolu liselerinde harcanacağına Meslek Liselerinde erken yaşta belli bir sektörde kendini geliştirebilecek şekilde yetiştirilmeliler.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Bu ne rezillik anlamıyorum ki. Çocuklar neden yeteneklerine göre alınmıyor? Neden yeteneklerine göre eğitilmiyor? BT alanında uzman olan bir çocuk açıkta kaldı diyelim devlet onu İmam hatip'e yerleştirse çocuğun BT uzmanlığı gider. Eğitim sistemi çok yanlış ve berbat.

13 yaşındaki bir çocuğun nasıl bir bt uzmanlığı olabilir, güldürme beni :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Türkiye'de ise zamanında İmam hatip Liselerinin önünü kapatmak için meslek liseleri sürekli engellerle karşılaştı ve Türkiye'de sakat bir sistem oluştu.

Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Düz Lise (artık yok) Mezunları liseyi bitirdiğinde HİÇ BİR SIFATI OLMADAN sadece LİSE MEZUNU olarak okulu bitiriyorlar.

Hal böyle olunca BİR SIFAT SAHİBİ yani bir MESLEK sahibi olabilmek için Üniversitelere yığılıyorlar.

Gençlerin MESLEK LİSELERİNDE bir Mesleğe Adım Atmış ve o yolda ilerleyecek şekilde eğitilmesi, Üniversite eğitimini de o alanda SINAVSIZ alarak ülkenin istihdam ihtiyaçlarına göre yetiştirilip, meslek sahibi yapılması gerekiyor.

Zeki Öğrenci, Fen lisesine, daha az zeki olan Anadolu lisesine, Ortalama bir öğrenci düz liseye, hiç bir şeyden anlamayan da Meslek Lisesine gider....

Türkiye'nin gençleri düz liselerde, Anadolu liselerinde harcanacağına Meslek Liselerinde erken yaşta belli bir sektörde kendini geliştirebilecek şekilde yetiştirilmeliler.

Büyük kısmına katılıyorum yazdıklarının. Fakat benim bakış açım biraz daha farklı.

Herkesin üniversite mezunu olması gibi birşey söz konusu olamaz. Hiçbir gelişmiş ülkenin böyle bir altyapısı yok.

Ara katmanda işin teknik ve işçilik kısmını yapacak yetişmiş kadro açığı var. Türkiyenin, üniversite mezunları da iş bulamayınca ben o kadar okudum teknikerlik yapamam diyerek iş beğenmiyor.

Türkiyede merdivenaltı üniversiteler türer oldu, eğitim kalitesi bu şekilde yükselmez. Mevcut köklü üniversitelerin kalitelerini arttırmaya odaklanılmalı.

Bu merdivenaltı üniversitelerden mezun olanların çoğunluğu iş bulamadığı gibi, hayatlarının en önemli yıllarını üniversite öğrenciliği kılıfı altında goy goy yaparak geçiriyor. Yaş oluyor 23-24, ne iş var, ne meslek var, ne sermaye var, ne tecrübe var. Hayatlarının en verimli çağlarını boş boş geçirerek büyük bir işgücü kaybına sebep oluyorlar. Sonrada ya baba mesleği yada işsizler ordusuna katılıyorlar.

Özellikle fen edebiyat ve eğitim fakultesi bölüm kontenjanları inanılmaz fazla, mantar gibi her yerde türüyor. Büyük kısmı işsiz kalıyor bu gençlerin. Zaman kaybından başka bir şey değil, kontenjanlar düşürülmeli, bazı bölümler kapatılmalı.

Bunun yerine üniversite potansiyeli yüksek olmayan gençler, genç yaşta yetenek tespiti sonucu meslek liselerine yönlendirilip meslek sahibi olmaları sağlanabilir, ha bu gençler arasında bu süre içerisinde kendisini aşıp mühendis doktor avukat vs olabilecek potansiye ulaşanlar yine sınavlara girip üniversite şanslarını denesinler ama hiçbir işlerine yaramayacak 4 senelik üniv eğitimi yerine meslek lisesinde güzel bir meslek edinseler çok daha güzel olur kendileri için. 23-24 yaşlarına geldiklerinede, edindikler, tecrübe, sermaye ile belkide kendi işyerlerini açabilecekleri, ev arabalarını alabilecekleri nokta olmaları çok daha muhtemel olur böylelikle. Umut tacirliği yapmaya gerek yok, pragmatik olmak lazım bu konuda.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Her .. abye göre yapmaya çalışırlar, iş eğitime gelince ortalığı ..ç.p batırırlar.
Bu kadar işte eğitime verilen değer.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Programcı olan, BT uzmanı da olur. :) Neyse geçelim bunu sence de eğitim sistemi yanlış değil mi?

Yanlışlar çok, ama balık baştan kokar :) Çarpık sistemin, çarpık ürünleri tarafından şekillendirilen sistemden ne beklenebilir ki.

ozersworld

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Ben meslea düz lisede okuduğuma pişmanım. Açıktan Üniversite okuduk. 4 yılın 2.ci sınıfında bıraktık. Keşke meslek lisesine gitseymişim. Düz lisede kaşarlarla uğraşan gençlik hayatınızla oynuyorsunuz bence.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Ben meslea düz lisede okuduğuma pişmanım. Açıktan Üniversite okuduk. 4 yılın 2.ci sınıfında bıraktık. Keşke meslek lisesine gitseymişim. Düz lisede kaşarlarla uğraşan gençlik hayatınızla oynuyorsunuz bence.
öyle deme. düz lise mezunu olup anadolu lisesi mezunlarına fark atanlar var. iş öğrencinin kendisinde bitiyor.herkes aynı değil. okumak isteyen bir öğrenci bir şekilde okur. :)
ve bu eğitim sistemi bence çok saçma :) bütün düz liseler anadolu oldu. olduda noldu eğitimde kalite arttı mı yok. sadece adı anadolu oldu okadar...

burnin26

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yazık abi su eğitim sistmini 20 senedir bi düzene oturtamadılar bizden geçti öyle böyle çok şükür ama yaşanan süreç sıkandal müfredat çoçuk oyuncağı gibi oynanır her sene gelen bi düzenleme yapar değiştirir,mağdur olanlar yine gençler yazık günah ya hakkı yenilen gencin sayısı çok gerçekten yazık

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Her geçen sene eğitim sisteminin kötüye gittiğini bizzar görüyor yaşıyorum. Yazık.

Emin olun 20 sene önce mezun olanlar bugunkü mezunlardan çok daha donanımlı, bilgili, kültürlüydüler.

cheleby

Profesör
Reaksiyon puanı
227
myo,meslek liselerini hor görüp hep 4 yıllık diye bakarlar.
Ben ağ bölümü bitirdim myo. Bi mühendis gördüğüm dersleri görmüyor ama o benden işe girerken önde :) Olaya bak bilen değil etikete bakıyorlar.KPSS giricem adam ilahiyat,normal bişi ama kpss den yüksek aldığı için benim atanacağım yere atanıyor.Sistemin,adaletin içine etmişler.

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
ne alakası var IT ile ilgili birinsan müslüman olamıyormu ?? nasıl bir zihniyet bu

Empatik

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Meslek lisesi olup Üniversitede Mühendislik okuyanlara GEVUR gözüyle bakılması insanı deli etmeye yetiyor.

serhat_1379

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Tağuti bir sistemle yönetilen ülkede ancak bunları görürüz.
Hiç öğrencileri perişan ediyorlar felan laflar etmeyin. Kendi kendimizi bu hale getirdik.

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Kardeş dediğinden bir şey anlayamadım. Benim söylediğimle senin söylediğinin alakası bile yok. :hammer:
alakası var sen diyorsun ki IT konusunda iyi birini imam hatip e verirsen mal olur diyorsun bende diyorumki müslümanlar neden BT ci olamaz fiyorum

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
alakası var sen diyorsun ki IT konusunda iyi birini imam hatip e verirsen mal olur diyorsun bende diyorumki müslümanlar neden BT ci olamaz fiyorum

Canım benim ben diyorum ki; İmam Hatip'e giden bir öğrenci imam,din vb. Okur BT okumaz ki. Yani yetenekli çocuk BT okuyamacağı için yeteneği gider. Ben bunu kastediyorum.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16

İmam hatipe gidenler müslümanda diğerleri bal kabağı mı? Adam mal olur fln dememiş, sen uydurmuşsun onu, nem kapmayın hemen herbirşeyden.

mertbaba41

Doçent
Reaksiyon puanı
572

Sana şunu söyleyeyim
Ülkede iş yok diye herkes salmış çocuğu
Çocuklarda iş yok ne yapacak
tiktoktan milliyetçilik,Cinsiyet kullanımı (ayıp şeyler),aptalca hareketler oluşacak
Ve her ne kadar linçlensede para kazanacak
Bence ülke salak değil
fakat salaklıkta para var...

Realhas the Great

Profesör
Reaksiyon puanı
7,975
Sana şunu söyleyeyim
tiktoktan milliyetçilik,Cinsiyet kullanımı (ayıp şeyler),aptalca hareketler oluşacak
Bence ülke salak değil
Konu 8 yıl önce açılmış

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,108
Sana şunu söyleyeyim
Bence ülke salak değil
Bir doktora görün bence. Gözler tarihi okuyamayacak kadar kötü.

Son mesajlar