5120 MB ram, 3 GB gözüküyor (64bit)

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Bilgisayarımda 2-1-1-1 GB olmak üzere 5 GB ram bulunuyor.

Önceden 3x1 gb ram kullanıyordum her şey güzeldi ve 2.75 gb gözüküyordu. sonradan 2 gb lık bir ram daha taktım bu sefer bilgisayarım/özellikler kısmında 5 gb ram kullanılabilir 2.75 gb gözükmeye başladı.

bios update yaptım yine değişmedi
biostan "Chipset / North Bridge Configuration / Memory Remap Feature / seçeneğini enable yaptım. bu sefer 2.75 gb olan ram tam 3 gb oldu. şuan kullanılabilir ram 3 gb gözüküyor.

ramin tamamını nasıl kullanabilirim.

denediğim sistem;

c2d e6600 cpu
asus p5b-vm anakart
nvidia 8800 gts 320 mb ekran kartı
win7 64 bit o/s

ve işin garip yanına gelelim..
Ubuntu 64 bit 11.04 versiyonu kullanıyorum ve ram 4.8 gb gözüküyor. Yani Linux rami tam görmesine rağmen windows 3 gb görüyor.

Çözüm nedir

iyi akşamlar.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
driver ile bu konunun bağını kestiremedim?

yukarıdaki sorunum ile ilgili resim:

1zofajl.jpg

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
RAM gibi donanımların sürücülerle pek ilgili olacağını sanmıyorum.
CPU-Z veya benzeri bir programla bir kontrol et.
RAMleri farklı kombinasyonlarında dene.
RAMleri tek tek takarak dene.
Muhtemelen RAM lerde uyumsuzluk veya biri problemli olabilir. MemTest programıyla tarama yaptır.
BIOS ta ram kaç görünüyor?
Ubuntuda bir problem çıkmaması ilginç.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
RAM gibi donanımların sürücülerle pek ilgili olacağını sanmıyorum.
CPU-Z veya benzeri bir programla bir kontrol et.
RAMleri farklı kombinasyonlarında dene.
RAMleri tek tek takarak dene.
Muhtemelen RAM lerde uyumsuzluk veya biri problemli olabilir. MemTest programıyla tarama yaptır.
BIOS ta ram kaç görünüyor?
Ubuntuda bir problem çıkmaması ilginç.

cpuz 5120 mb gözüküyor orada herşey normal.
ramleri ayrı kombinasyonlarda denedim, zaten başarısız olsa ubuntuda 4.8 gb gözükmez
biosta 5 gb gözüküyor

---------- Post added at 23:40 ---------- Previous post was at 23:39 ----------

bende ekran kartından şüphelendim. fakat bundan nasıl emin olabiliriz

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
RAMlerde problem yok. Yukarıda yazılanları unut.
RAMın bir kısmını ekran kartı kullanıyor olabilir.
Bende Nvidia Geforce 8600M 512MB var. ~1.5GB paylaşımlı kullanma seçeneği var ancak hiç RAM den eksilme olmadı. Ekran kartının programında veya BIOS ta bir ayar olabilir. Ben sadece sürücüleri yüklüyorum. Belkide bu yüzden bende böyle sorunlar çıkmıyor.

StReeTsTyLe

Asistan
Reaksiyon puanı
2
dostum geçenlerdede aynı sorun benım başıma gelmişti asus p5b anakart vardı bıostan bi seçenegi değiştirince duzeldi ama neydi onu hatırlamıyorum netten anakartınla ilgili araştır derim.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
değiştirdim zaten streetstyle
ilk mesajımda değiştirdiğim yer yazıyor. 2.75 ten 3 gb a çıktı zaten

yok mu bu sorundan anlayan ?

siyahbalik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
anakartına ait 64 bit driverlarını güncelledin mi windows için?

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Reaksiyon puanı
188
Özellikle chipset sürücüsünü yenilemeni tavsiye ederim. Zira fark ettirebilir...

ByMuammeR

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Win7 nin otomatik yüklediği sürücüler ile devam ediyorum. Akşama 64 bitlik sürücüleri indirip manual kurulum yapayım.
Yeniden Manuel Olarak Kurmanı tavsiye ederim win7 nin otomatik yüklediği bazen böyle sorunlar cıkarıyor...Güncel sürüm yüklü diyor ama güncel olmayan sürümler olabiliyor ...Kolay Gelsin..

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Tamamdır akşam eve gidince yükleyip deneyeceğim. Sonucu buradan paylaşacağım

Teşekkürler arkadaşlar..

Headhunter

Doçent
Reaksiyon puanı
8
dostum win7 nin hangi sürümünü kullanıyorsun? işletim sistemini yükselt. win 7 basic kuruluysa win7 home premium kur. bi kere başıma gelmişti böyle bişey.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Teamle eve bağlandım chipset 64 bit sürücüsünü indirip kurdum, değişen hiç bir şey olmadı.
Home Premium kullanıyorum zaten Headhunter

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Ufak bir tahmin ama, sistem 2 gb ram'i kendisine ayırıyor olmasın?

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
5 GB ramin 3 gb gözüküp 2 gb sisteme ayrılması garip olur
başka birşey var burada.. çünkü 3 gb ram kullanırken 2.75 gb gözüküyordu, yukarıda belirtmiştim..

bu da cpuz ekran görüntüm;

ifq4v5.jpg

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Tümleşik ekran kartlarında ram ayırma durumu söz konusu olabilir. Ama Harici ekran kartlarında böyle birşey olmaz...

siyahbalik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ubuntu şu işlemi bir dene. kendi bilgisayarımda uyguladım. senin durumuna düştüm :laugh: işlemi tersine çevirirsek düzelebilir.

ha bu şekilde nasıl olmuştur bilemem virüs falan neden olmuş olabilir.

msconfig komutunu uygula. oradan önyükleme>gelişmiş seçenekler> bellek üst sınırı
bunda tik işareti ve bir değer gözüküyorsa kaldır.

Sonucu bekliyorum

Dediğim gibi ufak bir tahmin. Pek bilgili olduğum söylenemez bu konuda.

senin mesajına binaen böyle bir komut olduğunu buldum :clap:

abdullahmk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ubuntu kardeş. buna benzer bir sorunu ben de yaşıyorum. 2+2 ram var 3.12 görüyor win7 x64 olmasına rağmen. bios 4 görüyor ama orada da aynı windowstan gördüğümüz gibi usable 3.12 gb yazıyor. ama pc açılırken ram testinde 4048 ok diyor. windowsta da yüklü ram 4 kullanılabilir 3.12 gösteriyor. anakartım msi. direk msi türkiye distribitörlüğünü aradım telefonla. teknik bölümle konuştum. adam anakart bozuk, msi ların hepsi böyle zaten, msi alma diyemeyeceğine göre sıktıkça sıktı sanki karşısında bilgisiz biri varmış gibi. dediki aslında o 4 gb kullanıyor, orada 3.12 yazdığına bakma. benim pcde de 8gb ram var bende de 3.12 gösteriyor dedi. allahım ya! neyse. velhasıl bir yol buldum ama ben şahsen denemedim. istersen bi bakıver belki işe yarar.

http://www.9fix.com/software/21110-...-8-gb-ram-support-windows-7-installation.html

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
ubuntu şu işlemi bir dene. kendi bilgisayarımda uyguladım. senin durumuna düştüm :laugh: işlemi tersine çevirirsek düzelebilir.

ha bu şekilde nasıl olmuştur bilemem virüs falan neden olmuş olabilir.

msconfig komutunu uygula. oradan önyükleme>gelişmiş seçenekler> bellek üst sınırı
bunda tik işareti ve bir değer gözüküyorsa kaldır.

Sonucu bekliyorum

senin mesajına binaen böyle bir komut olduğunu buldum :clap:

Bunuda yapmıştım. Yukarıdaki mesajıma eklemeyi unutmuşum. ORadaki değeri 5120 mb yapmıştım. Zaten tıkı işaretlediğim gibi 5120 mb geldi karşıma.

StReeTsTyLe

Asistan
Reaksiyon puanı
2
dostum eğer anakart ayarlarınıda yaptıysan genede olmadıysa aklıma tek gelen aldıgın ramlerin frekans hızları diğerleriyle aynımı makina goruyo olabilir fakat frekansları farklı olunca kullanamıyo olabilir .
(buda bi fikir :))

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
arkadaşım ubuntu 5 gb gördüğüne göre ve 5 gb rami rahat rahat kullanabildiğime göre (denedim) frekans sorunu yaşamıyorum

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
şöyle bir durum olabilirmi ? anakartın ddr3 ram destekliyor ve senin sonradan taktığın ramler ddr2 yada tam tersi ana kartın ddr yada ddr 2 destekliyor sen ddr3 ram taktın işletim sistemide doğal olarak görmedi..

ana kartın ddr2 destekliyor taktıgın ramlerde ddr2 olmalı ddr3 ram taktıysan görmez

sinan60

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sorun büyük ihtimalle ekran kartınının paylaşımlı olmasından kaynaklanıyor. Bende ATI 1GB 4650 ekran kartı var ve ramin 0.75 GB lık kısmını kullanıyor

2r5gsk8.png

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Sorun büyük ihtimalle ekran kartınının paylaşımlı olmasından kaynaklanıyor. Bende ATI 1GB 4650 ekran kartı var ve ramin 0.75 GB lık kısmını kullanıyor

2r5gsk8.png

3 gb kullanırken 2.75 gözüküyordu. 2 gb lık bir ram daha takınca yine 2.75 gb gördü. ve biostan bir ayar yaptım (yukarıda yazıyor) 3 gb oldu. sence ekran kartımı yiyor 2 gb kısmı? bence hayır..

sinan60

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kaynak izleyiciden bellek kısmına bakabilirmisin.Bende 770 MB donanıma ayrılmış olarak görünüyor.

2qvxfu1.png