50 kilometre uzağa veri transferi

• Konuyu başlatan shiftdelete.net
  • Başlangıç tarihi
S

shiftdelete.net

SDN Okuru
Kablosuz internet kullanımında 50 kilometre uzağa veri transferi yapmak TP-Link WA5110G ile mümkün. Ürünün diğer özellikleri ise haberimiz de.

DataStar'ın pazara sunduğu TP-Link WA5110G erişim noktası cihazı, uzak mesafe kablosuz internet kullanımlarında 50 km uzağa kadar veri transferine olanak sağlıyor.(DataStar'dan Princo Atağı)
mailgooglecom1272316194.jpg
TP-Link ürünlerinin Türkiye distribütörü olan DataStar, TP-Link'in 50 km uzağa veri transferine olanak sağlayan yeni erişim noktası cihazını pazara sundu. TP-WA5110G model ürün, geniş bir alanda kablosuz internet kullananları hedefliyor.(Uygun Fiyatlı Ekran Kartı)
Ürünün bazı teknik özellikleri ise şöyle:
TP-WA5110G Access Point
-          AP Client Router, AP Router, AP Operation modlarını destekliyor,
-          4DBI çıkartılabilir anten,
-          50 km uzağa veri transferi olanağı,
-          Basit ve kolay kurulum kılavuzu,
-          Fiyat: 59 USD+KDV

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
hobaaa bunu birisi alsa bütün şehir adamın internetini sömürür:D:D

eairmak

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Mobil bi cihaz ile şehir içinde gezerken işe yarayabilir :) şahsen ben hep nete bağlı olarak gezebilmek isterdim :D

fedorac0re

Asistan
Reaksiyon puanı
3
mesela ben bu cihazi aldim 1km uzakta oturan arkadaşım var 1 km bile değil hatta 500 m diyelim, ağ kurup dosya transferi yapabilirmiyiz aramizda bununla? pek sanmiyorum ama 50 km cok buyuk bir mesafe...

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
O ne be öyle 50 km?

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
1gb veri tranfer hızımız olmadığından bu cihazı yararlı bi şekilde kullanamayız kusura bakmayın :D
eğer 1gb veri transfer hızım olsaydı yayardım bunu 50km ye
beleşe int.e girerdi garibanlar :D

martymcfly

Profesör
Reaksiyon puanı
26
bunun yanında 1 gün dur ömründen 10 yıl götürür heralde, manyetik dalga manyağı olursun.

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
koycan apartmanın tepeye apartmandakiler kullansa yeter zaten, alacaksın bi de sınırsız internet, ahh ahh bi yöneticimiz var apartmanda amelelikten kalkmıyo burnu, yeni nesil bütün ümit sizde gerçekten, hep eskiye göre yaşa yaşa nereye kadar biraz da gençleri düşünün, tamam çok efkarlıyım heralde bu konuda uzatmıyım daha fazla :)

fiyatı da uygunmuş ayrıca cihazın, tabi işe yarıyor mu orası muamma.

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
abidinpaşayla eryaman arası kaç km acep :D
"kankiiii sana internet getiriyom acik bekle" :D

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
bunun yanında 1 gün dur ömründen 10 yıl götürür heralde, manyetik dalga manyağı olursun.

evet haklı. Onun yanısıra bu ne ya 50 km. el insaf. Yakında şehirler arası çıkar. Biri uluslararası mesafelerde yapsında şöyle japon dostlarımızdan 1gbps çeksek :)

SiyahBuzul

Doçent
Reaksiyon puanı
7
firma şaka yapmış :D 50 km den veri transferi için insanlar devasa antenler alıyor

mseker32

Asistan
Reaksiyon puanı
3
ürünü araştırdım, üzerindeki antenle değil, uygun bir anten ile 50 km veri transferi yazıyor. bende engenius var o da aynı model ile karşılıklı kurulduğunda 30 km transfere izin veriyor. şaşılacak bir şey değil yani...

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Evet karşılıklı panel, yagi yada grid anten ile olur bu tür mesafeler. Cihazın yayın gücü yeterli ama alış hasasiyetine gelince bu mesafede anca 1M-11MBit olarak yayın yapar, ki pratikte az birşey kalır. Yani 54MBit filan beklemeyin.

doganreis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
50 km istemem 4 5 km benim işimi görür, görür de üzerindeki anten bu işi için yeter mi?

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
50 km istemem 4 5 km benim işimi görür, görür de üzerindeki anten bu işi için yeter mi?
Hayır yetmez, panel türü 14-18Dbi lik anten alırsan işine yarar ama 2 taraftada iyi anten takman gerek. Uzak mesafelerde esas iyi bir anten önemli. Sonra cihazın alış hasasiyeti ve yayın gücü...

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Yuh ula.Fiber optik alcaksın.Bütün mahalleye dağıtacaksın bununla :D

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Yuh! Uydurulda bu kadar olmaz! 50 km imiş. Dalga denizde oluyor be anam!

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Yuh! Uydurulda bu kadar olmaz! 50 km imiş. Dalga denizde oluyor be anam!
Uyduruk değil, bu değerler dediğim gibi iyi bir anten ile alınabilir.
Piyasadaki normal cihazlar max 20dbi gücünde yayın yapıyorlar.
Buda 100mW eder. Bu cihaz 26 dbi gücündedir ki buda 400mW değerine karşı geliyor. Değerler logaritmik olduğundan birde anten gücü direk ekleniyor.
Yani diyelim ki 24dbi lik bir anten taktın, bu durumda antenden yayılan güç
26dbi + 24 dbi = 50 dbi. Tabi birde kablo ve konektör kayıpları çıkarılıyor. Diyelim bunlardan 10dbi kayıp olsun. Bu durumda antenden yayılan güç 40dbi olacaktır.
Logaritmik değerde yaklaşık olarak her 3dbi lik bir artış güçte 2 katlık bir artış (yada mesafede 2 katlık bir artış) demektir. 10 dbi de 10 kattır.
Bu arada 40dbi nin mW değeri 10.000mW dir ki buda 10Watt demektir...
50dbi de 100Watt değerine karşı geliyor...
Yani kısaca cihazın gücünün üstüne birde antenin gücü logaritmik olarak ekleniyor. Böylece yüksek değerler elde edilebiliyor.
Bu arada frekansın 2.4 GHz olduğunu unutmayınız, ki buda mikrodalga frekansıdır (Mikrodalga fırın: 2,455 GHz). Yani antenin önünde durmanızı tavsiye etmem...

NOT:
Antenden yayılan güç maksimum 100mW olarak yasaldır. Bunun üstünde bir sistem kurulacaksa Türk Telekomünikasyon kurumundan izin alınmalıdır. Yani cihazi normalde yasal olarak izin alınmadan kullanılamaz... Genelde bir takibi yapılmıyor bildiğim kadarıyla ancak komşularınız wireless sorunları yaşayıp şikayet ederlerse durum değişir...

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Uyduruk değil, bu değerler dediğim gibi iyi bir anten ile alınabilir.
Piyasadaki normal cihazlar max 20dbi gücünde yayın yapıyorlar.
Buda 100mW eder. Bu cihaz 26 dbi gücündedir ki buda 400mW değerine karşı geliyor. Değerler logaritmik olduğundan birde anten gücü direk ekleniyor.
Yani diyelim ki 24dbi lik bir anten taktın, bu durumda antenden yayılan güç
26dbi + 24 dbi = 50 dbi. Tabi birde kablo ve konektör kayıpları çıkarılıyor. Diyelim bunlardan 10dbi kayıp olsun. Bu durumda antenden yayılan güç 40dbi olacaktır.
Logaritmik değerde yaklaşık olarak her 3dbi lik bir artış güçte 2 katlık bir artış (yada mesafede 2 katlık bir artış) demektir. 10 dbi de 10 kattır.
Bu arada 40dbi nin mW değeri 10.000mW dir ki buda 10Watt demektir...
50dbi de 100Watt değerine karşı geliyor...
Yani kısaca cihazın gücünün üstüne birde antenin gücü logaritmik olarak ekleniyor. Böylece yüksek değerler elde edilebiliyor.
Bu arada frekansın 2.4 GHz olduğunu unutmayınız, ki buda mikrodalga frekansıdır (Mikrodalga fırın: 2,455 GHz). Yani antenin önünde durmanızı tavsiye etmem...

NOT:
Antenden yayılan güç maksimum 100mW olarak yasaldır. Bunun üstünde bir sistem kurulacaksa Türk Telekomünikasyon kurumundan izin alınmalıdır. Yani cihazi normalde yasal olarak izin alınmadan kullanılamaz... Genelde bir takibi yapılmıyor bildiğim kadarıyla ancak komşularınız wireless sorunları yaşayıp şikayet ederlerse durum değişir...
Alex kardeşim, ben sıradan bir modemle bile 50 km. yayın yapılabileceğini biliyorum. Fakat bunun sağlık sorunu ve masraflarını hesaba katarsan, bence yüzü astarından pahalıya çıkar. Kaldıki buradaki haberde şu izlenim yaratılmaya çalışılmış,al bu modemi ve başla 50 km içinde yayını dağıt. Sence bu mümkün mü? Tabiki değil. Cihazın evin içinde kalması durumunda ne kadar sinyalinin kırılcağını tahmin ediyorsundur. Yani işin özü, yanıltıcı reklam bu.

sdfsdd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Alex1024, birşey sormak istiyorum sağlık mantıklı bir insan için önemsenemeyecek bir konu değil. 20dbi bir antenin yasal ama 26dbi antenin yasal olmadıgını söylüyorsun. bu 20dbi antenin ele gelir bir zararının olmadığı ama 26 dbi bir antenin ele gelir zararları oldugu anlamınamı geliyor.

ele gelirden maksadımıda söyliyeyim, herhangibir insanın bir kentteki baz istasyonları kendi ve başkalarının sahip oldugu telefonlar vb. vb. sebebiyle maruz kaldığı olumsuz sinyaller 100 birim olsun ve bu cihaz sebebiyle çevresindekilerin maruz kaldığı olumsuz sinyaller 100den 110 a çıkacaksa ben "aa bu ne kadar sağlığa zararlı bi cihazmış" diyemem. tabi bu benim görüşüm ama sonuçta bu orantının üzerinde bir zararı varmı bu cihazın. kendim ve merak edenler için bunu öğrenmek istiyorum.

ve eğer 26dbi bi modem zararlysa 20dbi olan birkaç model yazarmısınız, çünkü bu üründe dahil özelliklerinde yazmıyor modemlerin kaç dbi oldukları.

ugurhanuslu

Profesör
Reaksiyon puanı
43
valla bende adam akıllı bi access point arıyordum :D bizim yan komsu interneti iptal ettirince ortada kaldıdık :mrgreen: karşı apartmandan çekerim bunla :D

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Alex1024, birşey sormak istiyorum sağlık mantıklı bir insan için önemsenemeyecek bir konu değil. 20dbi bir antenin yasal ama 26dbi antenin yasal olmadıgını söylüyorsun. bu 20dbi antenin ele gelir bir zararının olmadığı ama 26 dbi bir antenin ele gelir zararları oldugu anlamınamı geliyor.

ele gelirden maksadımıda söyliyeyim, herhangibir insanın bir kentteki baz istasyonları kendi ve başkalarının sahip oldugu telefonlar vb. vb. sebebiyle maruz kaldığı olumsuz sinyaller 100 birim olsun ve bu cihaz sebebiyle çevresindekilerin maruz kaldığı olumsuz sinyaller 100den 110 a çıkacaksa ben "aa bu ne kadar sağlığa zararlı bi cihazmış" diyemem. tabi bu benim görüşüm ama sonuçta bu orantının üzerinde bir zararı varmı bu cihazın. kendim ve merak edenler için bunu öğrenmek istiyorum.

ve eğer 26dbi bi modem zararlysa 20dbi olan birkaç model yazarmısınız, çünkü bu üründe dahil özelliklerinde yazmıyor modemlerin kaç dbi oldukları.

Access Point kendi başına zararlı değil, esas çok güçlü anten alırsanız olabilir.. Basit çubuk antenleri ile kullanacaksanız hiç zararı olmaz ama 20dbi lik cihazlardan pek fazla farkı da olmaz bence. Alış hasasiyeti iyi olduğundan yinede bu cihaz tercih edilebilir. Nerede kullanacaksınız ona göre önerelim...

sdfsdd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kent merkezinde kullanıcam, bu cihazın 500-1000 metre çapta sinyal yayacağını beklemek abartılımı olur.

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Kent merkezinde derken 360 derecelik bir çemberi mi kapsayacak? Bu çok zor olur, çünkü verilen mesafeler açıkalan mesafeleridir. Apartmanlar yada ağaçlar gibi engeller var ise sinyal fazla uzağa gitmeyebilir. Birde güçlü bir omni anten lazım bence, omni anten olarak en fazla 15dbi lik gördüm. Öyle herkes laptopla girebilsin diye bir çözüm olmaz bence. O zaman tek access point yetmez, mesh türü ağ yapmanız gerek sanırım. Bunu daha iyi bilenlere danışın, profesyonel çözüm sunan firmalar vardır, tabi ucuza olmaz bence bu iş. Ama eğer evlere dağıtacaksanız ozaman evlerde de access point türü bir cihaz vede iyi anten ile dağıtılabilir bu yöntemle. Tabi önce kastettiğiniz yeri incelemek lazım, engeller vs. açısından.