5-10 bin TL Notebook Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

Kravuzen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhabalar, iyi forumlar. Monster Notebookum sigorta atması sonucu şarj olmamaya başladı. Fakat son birkaç gündür ara ara şarj olmadığı için adaptör kablosunu söküp takarak vs. şarj etmesini sağlıyordum. Aynı durumu 9-10 ay önce yaşadım, anakart ile alakalı bir sorundan ötürü parça değişimi gerçekleşmişti. Sorun yine aynıysa bu kez yeni cihaz almak istiyorum yarın servise götüreceğim fakat şu an bilgisayarsız kaldım, sonuca göre hemen yeni cihaz temin etmem gerekebilir.

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim, yakında mezun olacağım. Alınacak notebookta oyun kesinlikle oynamayacağım, harici ekran kartı beklentim yok sadece 16 GB RAM ihtiyacım var. Elimdeki Monsterda 2x8 RAM, 256GB SSD ,1 TB HDD var. Muhtemelen yeni cihazda HDD yuvası olmayacak onu harici kullanacağım, elimdeki SSD'yi yeni cihazdakiyle değiştireceğim. Fakat eldeki RAM'ler büyük ihtimalle kullanılmayacak. Sizden yeni nesil işlemcili, mümkünse çift RAM slotlu ya da tek slot 8 GB RAM ile geliyorsa değiştirip 16 GB takılabilecek hafif bir cihaz önerisi rica ediyorum.

Kravuzen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Biraz araştırdıktan sonra Thinkpad E14 modelinin uygun bir model olduğunu gördüm. Ryzen 7 4700U ile gelen modeli, boşta RAM ve 2. SSD slotu da mevcutmuş.

Kravuzen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Biraz araştırdıktan sonra Thinkpad E14 modelinin uygun bir model olduğunu gördüm. Ryzen 7 4700U ile gelen modeli, boşta RAM ve 2. SSD slotu da mevcutmuş.
Tekrar diyorum elinizdeki RAM'i ekleyemezsiniz. 3200 MHz bellekler yeni çıktı ve şu an AMD 4000 serisi işlemcili laptoplarda kullanılıyor. Sizin elinizdeki bellek maksimum 2666 MHz. Bu belleği takmanız demek, işlemcinin performansını yüzde 5-10 arası düşürmeniz demek.

Kravuzen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Tekrar diyorum elinizdeki RAM'i ekleyemezsiniz. 3200 MHz bellekler yeni çıktı ve şu an AMD 4000 serisi işlemcili laptoplarda kullanılıyor. Sizin elinizdeki bellek maksimum 2666 MHz. Bu belleği takmanız demek, işlemcinin performansını yüzde 5-10 arası düşürmeniz demek.
Tamamdır hocam. Zaten bendeki RAM'ler 2133 mhz. Yeri gelmişken şunu sorayım, onboard 8GB Ram ile gelen cihazın boştaki slotuna uygun frekansta 8GB Ram takıldığında dual channel olarak çalışır mı? Aksi taktirde 16GB da takmayı düşünebilirim şimdilik totalde 16 GB Ram benim için ideal olsa da.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Tamamdır hocam. Zaten bendeki RAM'ler 2133 mhz. Yeri gelmişken şunu sorayım, onboard 8GB Ram ile gelen cihazın boştaki slotuna uygun frekansta 8GB Ram takıldığında dual channel olarak çalışır mı? Aksi taktirde 16GB da takmayı düşünebilirim şimdilik totalde 16 GB Ram benim için ideal olsa da.
Aynı marka olmasına gerek yok, frekanslar aynı olduktan sonra 8 GB RAM taktığınız an Dual Channel olarak çalışır bilgisayar.

Kravuzen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Aynı marka olmasına gerek yok, frekanslar aynı olduktan sonra 8 GB RAM taktığınız an Dual Channel olarak çalışır bilgisayar

Anladım hocam, Onboard yanına SODIMM Ram takınca durum değişir mi diye sormuştum.

JawBone

Doçent
Reaksiyon puanı
612
Ha Linux ha FreeDOS fark etmiyor Windows atmak istedikten sonra. Windows versiyonu olsa en az 500 TL daha pahalı olur gerek yok 20 TL'ye key almak varken.
İlanı silip 9000tl den koymuşlar kaçırdık şansımızı ?