Yardım 4+4 RAM vs 4+8 RAM

Bu konuyu okuyanlar

salesa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Merhabalar, Casper Nirvana Nb 15.6 CSD 840M i5 4250 4 GB RAM özelliklerine sahip bir laptop kullanıyorum. Fakat 4 GB RAM Valorant, Cs Go gibi oyunlara yetmiyor hatta normal masaüstünde gezinirken bile yetmiyor diyebilirim. Bu sene bilgisayar almayı düşünmüyorum ve önümüzde ki seneye kadar 4 GB RAM beni idare etmeyecek. O yüzden RAM + SSD taktırmayı düşündüm, çift kanal 4+4 veya 4+8 arasında kaldım. SSD ve RAM yükseltmesi beni seneye kadar götürüp ve oyunlarda ki drop sorununu çözer mi? Bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,177
Hiç ram'ın yoksa Tek 8 gb tak. Eğer 4gb ram elde varsa 4 gb tak çift kanal olsun.
4 ve 8 pek uyuşmaz çift kanal gibi ama çalışır idare eder

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,656
Seneye bilgisayar alacaksan öyle masraf yapmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. 4 GB Ram ve SSD takmanız bence 1 sene idare etmek için yeterli.

salesa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Seneye bilgisayar alacaksan öyle masraf yapmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. 4 GB Ram ve SSD takmanız bence 1 sene idare etmek için yeterli.
120 GB SSD Windows 10, Valorant için yeterli midir sizce hocam?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hiç ram'ın yoksa Tek 8 gb tak. Eğer 4gb ram elde varsa 4 gb tak çift kanal olsun.
4 ve 8 pek uyuşmaz çift kanal gibi ama çalışır idare eder
Sağolun hocam, önerebileceğiniz marka SSD ve RAM var mıdır?

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,177
Sağolun hocam, önerebileceğiniz marka SSD ve RAM var mıdır?

256 gb olanlar içinde Lexar Marka SSD öneririm. Çok araştırıp aldım ben bu diski. Fiyatı ucuz ve performansı uzun soluklu.

Şöyle diyim Aynı boyutta 256 gb ssdler yazma sırasında Hızını çok az 450mb/saniyede tutabiliyorlar.
Çoğu ssdler durmadan yazım yapınca kopyalama 20 gb boyutu geçtiğinde Hızı iniyor ssdnin.
450 mb saniyede yazan ssd oluyor sana 80mb saniyede yazan dandik bir ürün.

Lexar ve Adata 80-90gb kopyalamaya kadar dayanabiliyor yazma hızı 450 mb saniyelerde.
250 gb civarı ssd alacaksan en iyisi Lexar al.
Adata kronik sorunlu diye milletin diline düşmüş bi kere. Ben uzak kaçıyorum ondan.

Samsung 256gb testine baktım o da Lexar kadar dayanamadı 25gb geçtiği gibi hızı kesti. Acaba model farkı var? yoksa başka model isimli samsung hızlı çalışabilir mi? orası bana muamma.

Ram konusunda pek detaylara inmeyi sevmem.
DDR3 sistem kullanıyorsan 1600mhz hızında ram almaya bak
DDR4 sistem kullanıyorsan 2600 mhz aşağısı kesmez.

salesa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
256 gb olanlar içinde Lexar Marka SSD öneririm. Çok araştırıp aldım ben bu diski. Fiyatı ucuz ve performansı uzun soluklu.

Şöyle diyim Aynı boyutta 256 gb ssdler yazma sırasında Hızını çok az 450mb/saniyede tutabiliyorlar.
Çoğu ssdler durmadan yazım yapınca kopyalama 20 gb boyutu geçtiğinde Hızı iniyor ssdnin.
450 mb saniyede yazan ssd oluyor sana 80mb saniyede yazan dandik bir ürün.

Lexar ve Adata 80-90gb kopyalamaya kadar dayanabiliyor yazma hızı 450 mb saniyelerde.
250 gb civarı ssd alacaksan en iyisi Lexar al.
Adata kronik sorunlu diye milletin diline düşmüş bi kere. Ben uzak kaçıyorum ondan.

Samsung 256gb testine baktım o da Lexar kadar dayanamadı 25gb geçtiği gibi hızı kesti. Acaba model farkı var? yoksa başka model isimli samsung hızlı çalışabilir mi? orası bana muamma.

Ram konusunda pek detaylara inmeyi sevmem.
DDR3 sistem kullanıyorsan 1600mhz hızında ram almaya bak
DDR4 sistem kullanıyorsan 2600 mhz aşağısı kesmez.
Çok sağolun hocam, elinize sağlık.

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,656
4 yıl Adata SU 630 120 GB kullandım ve hala nasıl bilgisayarı camdan atmadığımı düşünüyorum. Zaten kronik sorunlu birde 120 GB alıp 4 yıl kullandım. En son 70 yaşında 50 yıldır sigara içen dayılar gibi tıkanıyordu. Sonra çektim bir 970 Evo Plus. Gerçekten rahat bir nefes aldım.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,177
4 yıl Adata SU 630 120 GB kullandım ve hala nasıl bilgisayarı camdan atmadığımı düşünüyorum. Zaten kronik sorunlu birde 120 GB alıp 4 yıl kullandım. En son 70 yaşında 50 yıldır sigara içen dayılar gibi tıkanıyordu. Sonra çektim bir 970 Evo Plus. Gerçekten rahat bir nefes aldım.
Samsung testine baktım ama gönül el vermedi. Lexarı kullanıyom daha 1 yılı çoktan aştım hala tıkırında.

Şöyle diyim. Windowsu sadece SSD'ye
Büyük boyutlu programları ve oyunların hepsini 500gb 2.5 seagate Hdd ye yazıyorum.

SSD ni zora sokmasam 8 yıl böyle tıkırında götürür.

salesa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Hocam Adata SU 650 120 GB Modelini almayı düşünüyorum, zaten kullanacağım belki 6-7 ay fazla masraf yapmaya gerek yok gibime geliyor.

Samsung testine baktım ama gönül el vermedi. Lexarı kullanıyom daha 1 yılı çoktan aştım hala tıkırında.

Şöyle diyim. Windowsu sadece SSD'ye
Büyük boyutlu programları ve oyunların hepsini 500gb 2.5 seagate Hdd ye yazıyorum.

SSD ni zora sokmasam 8 yıl böyle tıkırında götürür.
Hocam tekrar rahatsız edicem kusura bakmayın, laptopumla tam güç çalışacak ssdyi nasıl anlayabilirim?

Son düzenleme:

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,656
Hocam Adata SU 650 120 GB Modelini almayı düşünüyorum, zaten kullanacağım belki 6-7 ay fazla masraf yapmaya gerek yok gibime geliyor.
6-7 ay kullanım için o SSD'yi önerebilirim ancak uzun süre kullanım için akıl sağlığınızın yerinde olması adına önermem. Şaka bir yana dediğim gibi 6-7 ay kullanacaksanız alabilirsiniz.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,177

Hocam tekrar rahatsız edicem kusura bakmayın, laptopumla tam güç çalışacak ssdyi nasıl anlayabilirim?
tüm ssd ler tam güçte çalışır. Kiminin gücü neye yetiyorsa işte
ama diski tam ağzına kadar doldurma alacağın hız performansı seni tatmin etmez.

salesa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Çok sağolun hocam.

Sağolun hocam.

Son mesajlar