3G'yi Sizler İçin Test Ettik

Ecevit BIKTIM

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Yaptığımız test için küçük birşey soyleyeceğim. 28 Mbit'lik bir hız cep telefonu desteklese de görmemiz mümkün olmayacak. Tek bir telefonun tek bir baz istasyonuna bağlanacak ve bu baz istasyonu yakında olacak ve sizler de bu telefonla download yapacaksınız....Gerisi anlayana...

Testi yapmadan önce Nokia N95 ve Blackberry Storm ile denemeler yaptık. Denemelerde aynı sonuçlar elde ettik. İphone 3G'yi tercih etmemizin sebebi, yaptığımız testin sonuçlarını daha anlaşılır olarak ( görsel olarak daha havalı) vermesi. Bu yüzden iPhone 3G testi gayet mantıklı. 2 Mbit/sn'lik veriler elde ettik. 7-8 Mbit/sn'lik veriler elde etseydik iPhone 3G'yi değiştirirdik. Gerek kaldı mı böyle bir değişikliğe. Tabiiki hayır.

Avea'nın olmaması üzücü. Ama bu da bize şunu gösterdi ki, 2 gün önce yaptığımız başvuru 3G hattını hala aktif hale getirmedi. Avea'nın bu yavaşlığı yüzünden hızımızı kesmek istemedik. 3G hattımız açık olduğunda elbette Avea ile daha kapsamlı bir test yapacağız.

Scorpion28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Video da garip bi sorun var, ekranın en üsttünden çok küçük bi alanda gösteriyor görüntüyü.

yesugey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Baz istasyona uzakta (100-200 m) yapılan, güç değerinin belli bir seviye altında (mesela 100 mW) tutulduğu ve tabiki hareket halinde (en azından 10km/h) yapılan testler gerçek hayat performansına yakın değerler yansıtır.

Şebekeye bağlı kullanıcı sayısı ve hava koşullarıda diğer faktörler. Turkcell in en son LTE testi hangi koşullarda yapıldı bilemiyorum ama en azından birşeylerin yapılıyor olması bile sevindirici.

http://www.dailymotion.com/video/x9vqzu_turkcell-lte-ile-170-mbps-synyryny_tech

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Bence 3G hayatımızı değiştirecek ama ama abii acele ediyorsunuz yaa bu işler hemen olmaz... Biraz sabretmek lazım bu aradada TÜRKCELL bu ülkede amiral gemisi elbette o üstün olacak... Vodofone la Avea ancak TÜRKCELL in arkasından gelecektir... Bu hep böyle olur böylede olacaktır...
Sana katılıyorum (gülmekten) çok taraflı ve cahilce bir yorum olmuş gerçekten hiçbirisi dört dörtlük değiller hepsinin kendine göre artıları olduğu gibi eksileride var 3G den örnek vermek gerekirse birinin çok kötü olduğu bir yerde diğeri çok süper olabilir vericilerin konumuna göre bu turkcell içinde geçerlidir

Avea'nın olmaması üzücü. Ama bu da bize şunu gösterdi ki, 2 gün önce yaptığımız başvuru 3G hattını hala aktif hale getirmedi. Avea'nın bu yavaşlığı yüzünden hızımızı kesmek istemedik. 3G hattımız açık olduğunda elbette Avea ile daha kapsamlı bir test yapacağız.

Aynı durum Turkcell ve vodafonda da arkadaşların başına geldi ama bu çok nadir yaşanan bir durum olarak düşünüyorum testten önce bi şekilde başka bir avea hat bulunabilirdi bence yinede emeginize saglık

bayadres

Profesör
Reaksiyon puanı
4
AVEA yi merak ettim şimdi.:cursing:
Arkasında Türk Telekom var...İsterse hepsini sollar.Bence ...:devil2:

lazerboy

Profesör
Reaksiyon puanı
7
ankara atakule civarında görünmüyor samsung L700 de 3G :D

erkek2

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Avusturyanin baskenti Viyana sehrinde yasiyorum. Buraya 2 yil önce geldi. 1 bucuk yildir her yerde yaygin.

Türkiyeye neden gec geldi?

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
elinize sağlık çok güzel bir test olmuş. turkcell inanılmaz fark atmış

lBa1xkrV1fe7

Asistan
Reaksiyon puanı
8
önce bi sorgulayın telefonunuz gerçekten son hıza hazır mı :)

RealCeday

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ben de Vodaone kullanıyorum ve test ettim 1 mbps hıza kadar çıktı. hem de TTNET net daha iyi download ve upload sundu. Ayrıca vericiye de bayağı uzaktı 3 diş çekiyordu telefon. siz Vodafone un adil kullanım limitine takılmış olmayasınız. bence bu test biraz yanlı olmuş gibi. hani test etmesem neyse de Test ettim ben de bu kadar az çıkması bilmiyorum yani altında birşey mi aramak lazım???

volkiteknosever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben Turkcell hattımla nokia'mı modem olarak kullanıyorum. Şişliden çatır çatır 2 megabitle ( 2000 kilobit) bağlanıyorum. TTnet'in bile iki katı. Eskiden 150 kilobiti zor görürdü. Daha nolsun?

Aslında şu Vınn modemlerden almak lazım. başka bilgisayara Nokia'yı modem olarak tanıtmak çok zor oluyo..
İşin asıl garip tarafı Turkcell'in internet fiyatı hepsinden ucuz olmuş 4GB 39 TL'yle Avea'da 2GB 35 TL; Vodafone da 5GB 45 TL.

ulash

Doçent
Reaksiyon puanı
10
3G'nin kör topal başlamış olması tartışmasız güzel bir yenilik. Fakat bunu ülkemizdeki internetin gelişmesine yönelik bir yenilik olarak algılamaya çalışırsak bu hayal kırıklığı olur. Eğer interneti geliştirmek ve kullanımı arttırmak istiyorsak önce wi-fi hotspotları sıklaştırıp sayıları arttırmamız lazım böylece şehir merkezleri kapsama alanında yer alır. Ve buradaki gsm baz istasyon yükü azalmış olur. Taşrada da 3g ve benzeri servisler ile de kullanıcılara internet servisi sağlanarak gerçekten internet adına başarılı işler yapılabilir. Fakat şuanki durum gibi azcık wi-fi üstüne de 3g çakalım diye çırpınırsak daha bir 5 yıl hiçbiryere kıpırdayamayız.

jazzboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
test için teşekkürler, emeğinize sağlık. turkcell gerçekten vınnlamış :) taksimde turkcell'in vodafone'a 6 kat hız farkı atmış olması harika bir olay. peki avea ne yapacak? 3g'yi onaylamak için bile bu kadar geç kalan bir şirket diğerlerine yetişebilecek mi göreceğiz.

ForumNT

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Vodafone bomba çıktı demek ki boş yere o kadar bedava cihaz kampanyası yapmıyormuş demek ki...

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Avea hat kullanıcısıyım mobil öğrenci fakat 3G değil. bugün araştırdım ve usb modemler ve internet paketlerine baktım ekonomik açıdan en uygun olanı Turkcell den ve gittim hemen kendime bir VINN aldım. çok güzel bir alet

gokhantr35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
vodafone'nun standart internet paketinde max hız 1mbit. sizin yaptığınız test bu paketle mi yapıldı? 7.2mbit hız için 1GB'lık pakete abone olmak gerekiyor.

Türkcell'in vınn paketlerindeki 4GB limiti download ve upload toplamıdır.Buna dikkat etmek gerekir.

vasficem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tOPİC'E BAKTIM TAMAM DEDİĞİM ARADIĞIM CEVABI BULDUM; AMA NAFİLE tÜRK MİLLETİNİN ÜFÜRME GÜCÜ yeniden karşıma çıktı. Arkadaşlar hızı deneyen yazsın ki biz de bi fikir edinelim. Yoksa hayat değişmiş değişmemiş, fiyat pahalıymış değilmiş, bunlar izafi kavramlar.

yağmuradam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
valla ben 3g ye geçince telefon hiç çekmemeye başladı :(

vkfkbr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok amatörce bi test olmuş. hatta o kdr profesyonellere yakışmayacak kadar.

yasark

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar dayanamadım yazıyorum, Ben yaklaşık 6-7 aydır Aydır AVEA MOBİL MODEM kullanıyorum daha doğrusu kullanamıyorum. Aldığımda daha 3G ha geldi ha gelecek deniyordu. Avea iletişim merkezine gittim, çalışan başladı anlatmaya, "oo abi süper bu cihaz, hele bide 3G gelsin falan.." bende iş nedeniyle sürekli gezdiğim ve internete ihtiyacım olduğu için tamam dedim aldım, tabi 12 ay taahhütlü olarak :angry: sonrasında bi denedim ürünü google için bile 40-50 sn bekliosun. Haydaa adamı aradım 444 e yönlendirdi, orayı ara burayı ara hız normal diyorlar başka birşey demiyorlar , 3G yok diye normalmiş. İyi attık kenara başladık her ay 50 liralık fatura ödemeye. Sonra 3G geldi dediler,deniyorum yine aynı, ee yine aradık e çekerse olur diolar, nasıl çekecek? santralin içine mi gireyim falan? Yine sustuk! En son başka bir ilçeye taşındım (Bu ara çekmediği yer Bodrum du). Aradım avea yı 3G ilçede var dedi, e yine çekmio tabi. En son bir şehir merkezinde deneyim dedim (yeni bilgisayarımla işletim sistemi:win 7) win7 die çalışmadı ve 1 aydır driver çıkacak diye bekliyorum. Yani AVEA işte bu kadar mükemmel. Bir müşteri de bu kadar mağdur edilebilir. :cursing:

Her ay 500 kontör yüklediğim kontörlü hattım, ailemdekilerin faturalı hatları vs hepsini taşıdım.

Gerisini siz düşünün arkadaşlar.

kayhan1988

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Avea öyle sayın abim ben Edirne'de cep telefonumdan sürekli kontrol ediyorum orada çekiyormu burada çekiyormu diye gittiğim yerlerde sürekli kontrol ederim. Ama avea'ya daha hiç rastlamadım zaten.

3G modem almayı düşündüğüm için bayağı araştırma da yaptım avea kullananların çoğu bu konudan şikayetçi.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Abi 5 - 10 ölçüm yapıp ortalamasını alsaydınız. Anlık olarak yük değişebiliyor. Avea'da evde bağlantı hızına baktığımda bazen EDGE üzerinden bazen UMTS bazen de HSDPA üzerinde bağlanarak bağlantı hızının baya değiştiğini gördüm.