3G'de Hangi Firmayı Tercih Edeceksiniz?

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
3G'nin eli kulağında. Çok yakında kullanabileceğimiz yeni nesil iletişim teknolojisinin altyapısı nasıl sağlanacak dersiniz? İşte Vodafone'un açıklaması.

Vodafone, Maslak'taki binasında basın mensupları önünde bugün gerçekleştirdiği hız denemesinde, 3G ile 28 megabit'i de geçmeyi başardı.
Bu hıza nasıl ulaşıldığını merak edenler için hemen söyleyelim; 3G HSPA ve MIMO teknolojileri sayesinde kablosuz ağ üzerinden bu rakamları görebilmek mümkün.

Vodafone Türkiye 3G Program Yöneticisi Ferhan Günen ile yapılan karşılıklı görüşmelerde ilettiğimiz bazı sorulara aldığımız cevaplar oldukça ilginç. Soru ve cevapların tamamını gün içerisinde yayınlayacağımız röportaj videosunda izleyebileceksiniz.

Baz İstasyonlarına İnterneti Kim Verecek?

Ancak bu sorulardan birine verilen öyle bir cevap vardı ki, okurlarımızla paylaşmadan geçmeyelim istedik.

3G iletişim hizmetini sunacak olan baz istasyonlarının internet altyapısını nereden sağlanacağını merak ettik. Türkiye'deki en büyük iletişim altyapısına sahip olan Türk Telekom'un bu yükü de sırtlanacağını düşünürken, Vodafone'dan gelen cevap; "Sadece Türk Telekom değil Tellcom (Turkcell'in sahip olduğu) kendi altyapısına sahip olan diğer firmalarla da görüşmelerimiz sürüyor" oldu.

Rakipler, Beraber Çalışıyor

Bu sorunun hemen sonrasında söz alan Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı John Samarron, yeni nesil iletişim teknolojileri için rakipleri ile (Turkcell ve Avea) sık sık bir araya geldiklerini ve bazı çözüm yollarında beraber çalıştıklarını bildirdi.

:: 3G'de hangi firmayı tercih edeceksiniz? Vodafone mu, Turkcell mi Avea mı?

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Anket açsaydın ya Troy.

Vodafone diyorum ben. Onu kullanıyorum çünkü. :)

thexx

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bende vodafone kullanıyorum ama tutar ne kadar olcak.ne zaman başlıcak bide bize bunlar lazım:)

alabula

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Avea'nın ciddi bir indirime gideceğine inanıyorum.
Ayrıca Tellcom'un bir çok ildeki bir çok baz istasyonu çevresinde fiber optik hat çalışması yaptığını gördüm ve duydum. Böyle bir şeyler olacağını tahmin etmiştim.

HoT_JaZz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
3G'de Hanfi Firmayı Tercih Edeceksiniz?

Başlıkta sorun var

Aman telekom bu işe el atmasında kim naparsa yapsın yeterki telekom karışmasın

omegama

Asistan
Reaksiyon puanı
0
3G'li telefon hediye edecek olan (sözleşme karşılığı) operatörü tercih edeceğim:huh:

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
vodafone bu işi biliyor...
ama Turkcell in daha kaliteli hizmet vereceğini tahmin ediyorum..
zaten 3g ihalesinde de en düşün bant genişlğini yine Turkcell aldı

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar boşuna heveslenmeyin bu 3g zaten pahalı bir teknoloji olaack artı olarak duruma bakılırsada rekabet falan olmayacak aynen şu an olduğu gibi.

DogukanDogu

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Aman Telekom bu işe karışmasın, genel altyapı işini Tellcom - Quiknet yapsın başka bir şey istemiyorum. :)

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
Arkadaşlar boşuna heveslenmeyin bu 3g zaten pahalı bir teknoloji olaack artı olarak duruma bakılırsada rekabet falan olmayacak aynen şu an olduğu gibi.

pek değil..
gsm den daha ucuza gelen bir hizmet..
kapasitesi gsm den çok daha fazla..
ama servis sağlayıcılar yeni teknoloji ayağına geçirebilir :D

Rapchy

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
119
Vodafone veya Avea

hellbutcher000

Asistan
Reaksiyon puanı
1
tabiki türkcell 3G de türkiyede 1 numara olacaktır.

türkcelli kullancammm

Rato

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Hangisinin fiyatı uygunsa onu tercih edeceğim evdeki ADSL hattımı kapatacağım.

ubuntulu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
En yüksek hız Turkcell olacak ve en yüksek fiyatı Turkcell biçecek. Bu yüzden bütçeye bağlı olarak en düşük en azından idare edilebilecek servis olan vodafone geçmek gerekecek. Benim düşüncem bu.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
diyelim ki 3gli telefonda hizmetten yararlanıyoruz. telefonu pcye bağlayıp modem olarak kullandığımızda online oyunlara fln girip oynayabilir miyiz??

Juggernaut

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Vodafone... 3G'li telefon dağıtmada en iyisi olacağı için.

Reaksiyon puanı
188
türkiyede olsaydım turkcell kullanırdım (ki türkiyedeki hattım turkcelldi) ama malesef değilim...

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
en ucuz olanı seçecegim hatta numaramı taşıyacağım =))

Anxiety

Asistan
Reaksiyon puanı
2
En iyi hizmeti vereceği için tercihim turkcell olurdu. Ama bu hizmetten bir süre faydalanmayı düşünmüyorum. Nasılsa 3G faaliyete geçince ADSL düşüşe geçecek. Ben de masaüstümle yola devam edeceğim.

Zaten karımı katlayıp telefona sokmaya, otobüste TV izlemeye yada dinlediğim şarkıyı 3G hızında değiştirmeye de ihtiyacım yok.

the grudge

Profesör
Reaksiyon puanı
49
286 01 tercihimdir çünkü onu kullanıyorum ama avea 3G telefon verise onu kullanırım...

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
en iyi tarifeyi kim verirse ondan alıcam :D sanırsam 3gde usb stick modemde var illa telefondan bağlanmaya gerek yok :D ama hangisi avantajlı olursa ona geçerim :D