3D Gözlüklerden Kurtulacağız

Ordo ab chaO

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Tayvan'lı bilim adamları gözlük gerektirmeden 3D görüntülerin izlenebileceği bir televizyon üzerinde çalıştıklarını açıkladılar.

Tayvan'daki Endüstriyel Teknoloji Araştırma Enstitüsü'nden bilim adamaları son dönemde epey popüler olan 3D görüntü teknolojisinin bir sonraki adımına ulaştıklarını açıkladılar.
Bildiğiniz gibi, günümüzde 3D görüntüleri izleyebilmek için özel gözlüklerden takmak zorundayız. Bu gözlükler her zaman çok rahat olamayabiliyor ve bazlarında baş ağrısına ve gözlerin yaşarmasına yol açabiliyor.
W63D_Movie_review1274345472.jpg
3D görüntüye ulaşmak için gözlüğe gerek kalmayabilir
Tayvan'lı geliştiriciler bu gözlüklerin kullanılmasına gerek duymadan 3D görüntü verebilen bir TV üzerinde çalıştıklarını açıkladılar. (4 yıl sonra her şey 3D)
Gözlük gerektirmeyen bu televizyonların daha alması gereken çok yolu olduğunu belirten araştırmacılar, buna rağmen 2015 yılında bu teknolojinin seri üretim modellerde yer alabileceğini söylediler.
:: 3D gözlükler sizi rahatsız ediyor mu?
Yazan: Emre Demiray
SDN - http://shiftdelete.net

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
vay beee bu kadarını bu kadar kısa sürede yapabileceklerini tahmin etmemiştim hiç.... teknolojiye bak tutabilene aşk olsun....

xmRipper

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Tayvanlı bilim adamları mı :)

Türkler tarafından geliştiriliyor bu.
Ben bunu Koç Üniversitesinde bizzat gördüm, test ettim. Gözlüksüz 3D görüntüyü veriyorlardı.
http://www.3dtv-research.org/

Satmışlar heralde.

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
O çıkana dek 5 boyut çıkar sanırım :D

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
neyse birileri yapsında o yeter... türklerin yapması tabi ki ayrı bir güzellik ama bir an önce hayatımıza 3 boyut girsin... (gözlüksüz :D)

LastKing93

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Gerçekten teknoloji dur durak bilmiyor.. Aynı zamanda bu sayede Dünya ekonomiside canlılığını koruyor.

Birde müsadenizle bir soru sormak istiyorum :

3D Gözlüklerin normal gözlüklerden ne gibi farklılıkları var ?

Saygılar..​

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
İyide daha kullanmaya başlamadık ki kurtulalım :P

Karargaht

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
112
3D Gözlüklerin normal gözlüklerden ne gibi farklılıkları var ?

Saygılar..​

3D yayın izlerken bulanık görürsün. 3D gözlüğü takınca ise normal görürsün. Görünüm olarak ise genellikle bildiğin güneş gözlüğü.

LastKing93

Doçent
Reaksiyon puanı
7

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Ben daha LCD almadan 3D tv çıktı, üstüne bir de gözlüksüzünü yaptılar :D :D

eddiebg

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Acikcasi gözlüksüz olanini yapabileceklerini tahmin ediyordum, hatta 3d gözlük yillardir bildigimiz birsey.3d gözlügün tarihi 1930lara bile sarkiyor http://en.wikipedia.org/wiki/Polarized_3D_glasses . Sirf bu gözlüleri insanlarin paralarini sömürmek icin kullanacaklar. Eee bu tekenolojik agir gecislerdende ekmek yemek lazim. Gözlük takip tv izlemek gercekten günümüze göre hammalik bence.

Miroğlu

Dekan
Reaksiyon puanı
31
Hayır 3d gözlükler beni hiç rahatsız etmiyor...