Yardım 3600Mhz Ram 2400 Olarak Çalışısıyor

Bu konuyu okuyanlar

denizbulut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Merhabalar yeni bir sistem dizdim ve sistem şu şekilde ;

Ryzen 5 5600 İşlemci

Gigabyte B550M DS3H M Anakart

Kingston Furry Hyper 2x8Gb 3600Mhz CL16

Asus GT1030 Eski Sistemimden Kalan

Şuan sistemi çalıştırıyorum ve maalesef ramlerim 2400Mhz olarak çalışıyor , bios üzerinden XMP özelliğini de açtım fakat değişen bir şey olmuyor

Lütfen yardımcı olur musunuz

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Aynı durumu bende yaşadım ramler aynı işlemci aynı sadece 2x16 bendeki kitler. Yeni almıştım bir de anakart ile işlemciyi. Baya uğraştım xmp tutmadı PC açılması bir türlü olmuyordu en sonunda ramleri yan yana taktım A1 ve A2 olarak böyle takınca xmp de çalıştı.

denizbulut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Aynı durumu bende yaşadım ramler aynı işlemci aynı sadece 2x16 bendeki kitler. Yeni almıştım bir de anakart ile işlemciyi. Baya uğraştım xmp tutmadı PC açılması bir türlü olmuyordu en sonunda ramleri yan yana taktım A1 ve A2 olarak böyle takınca xmp de çalıştı.
Bende aynı şekilde hocam daha bugün sistemi ilk defa çalıştırdım , ekran kartı ve ssd harici her şey 0 anlamsız bir şekilde nedenini çözemiyorum. Valoranta girmiştim bitince dediğiniz gibi yan yana deniycem umarım çözülür

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Bende aynı şekilde hocam daha bugün sistemi ilk defa çalıştırdım , ekran kartı ve ssd harici her şey 0 anlamsız bir şekilde nedenini çözemiyorum. Valoranta girmiştim bitince dediğiniz gibi yan yana deniycem umarım çözülür
Anakart kitapçığına bakın A1 a2 yan yana takın.

denizbulut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Anakart kitapçığına bakın A1 a2 yan yana takın.
Kitapçıkta ve anakart üzerinde çift ram için a2 ve b2 gösteriliyor şuan da bu kombinasyon ile çalışıyorlar fakat dedidigim gibi 2400mhz olarak işlev görüyorlar

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Kitapçıkta ve anakart üzerinde çift ram için a2 ve b2 gösteriliyor şuan da bu kombinasyon ile çalışıyorlar fakat dedidigim gibi 2400mhz olarak işlev görüyorlar
Evet bende de öyle önerilenlerde 1 dolu 1 boş A1 B1 olmalı diyor. Ama öyle çalışmıyor işte.

denizbulut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Evet bende de öyle önerilenlerde 1 dolu 1 boş A1 B1 olmalı diyor. Ama öyle çalışmıyor işte.
Birazdan deneyeceğim hocam dediğiniz kombinasyon ile umarım olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bende de yan yana takınca görüntü gelmiyor maalesef
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anakart geldiğinde XMP özelliği aktif olarak gelmişti, şuan aklıma Türk usulü kapat aç yapmak geldi ve xmpyi önce kapatıp sistemi başlattım daha sonra tekrar biosa girip xmpyi aktif ettim ve 3600mhzye ulaştı ramler. Bu tarz bir sorun yaşayacak olanlar olursa çözümü bu şekilde buldum

Son düzenleme: