3500U TDP Artırmak

Bu konuyu okuyanlar

JawBone

Asistan
ASUS D509DJ-EJ087 Model laptopum var.
  • R5 3500U
  • MX230
  • 8GB RAM
İşlemcinin default TDP değeri 15W ama oyunlarda max 10-12 TDP görüyorum. İşlemci 35W kadar destekliyormuş. Yazılımlar aracılığıyla bunu 20-25W seviyelerine çıkartsam laptopun ömrü kısalır mı ve garanti kapsamından çıkar mı? (Şarjda kullanıyorum)

Bunu 20de yapsanız 25de yapsanız değişen tek şey fazla pil harcaması ve ısınması olacaktır güç ile performans artmaz işlemci size söylediği değerleri veriyorsa bundan gerisine gerek yok ha illa oynayacağım derseniz watt değil GHz artırın tabi laptop da olursa.

Görkem Say

Ride for Ruin and World's Ending!
Yönetici
Super Moderator
Editor
Gücün artması performansın artacağı anlamına gelmiyor. Bilgisayar yeterli soğutma performansına sahip değil demek ki o yüzden işlemci voltajı fazla vermiyor.

JawBone

Asistan
Bunu 20de yapsanız 25de yapsanız değişen tek şey fazla pil harcaması ve ısınması olacaktır güç ile performans artmaz işlemci size söylediği değerleri veriyorsa bundan gerisine gerek yok ha illa oynayacağım derseniz watt değil GHz artırın tabi laptop da olursa.
Gücün artması performansın artacağı anlamına gelmiyor. Bilgisayar yeterli soğutma performansına sahip değil demek ki o yüzden işlemci voltajı fazla vermiyor.
Bi test videosu izlemiştim battlefield 1 için 30w ile kullanıyodu akıcı bir şekilde oynuyodu o yüzden merak ettim
peki ben müdahale etmesem işlemci gerektiğinde 20w gibi değerlere çıakr mı yoksa 15 mi görür en fazla

Romaryu

Öğrenci
bu konuda youtubeye ryzen contoller yaz çok sayıda video ve bilgiye ulaşırsın bende bu programı kullanıyorum sadece sıcaklığı düşürmek için

SDN Son Haberler

Son mesajlar