32nm Üretim Teknolojisine Geçiş İçin NEC de IBM ile Anlaştı

Nemesis

Dekan
31 Ekim 2007
7,765
13
218
37
necel_america_logo.jpg

Yarı iletken dünyasında yeni nesil üretim teknolojilerine geçiş yarışı her geçen gün biraz daha önem kazanıyor. Firmaların üretim yeteneklerini ortaya koyduklarını, adeta mühendislik yarışına dönen bu mücadele de IBM ve iş ortakları kulübe yeni bir üye daha kabul ettiler. Bir yandan Intel sahip olduğu çok sayıda fabrika ve ciddi ar-ge bütçesi ile 32nm için çalışmalarına devam ederken öte taraftan başını IBM'in çektiği ve aralarında Samsung, Toshiba, STMicroelectronics, Infineon, Chartered, Freescale ve AMD gibi sektör devi pek çok isimin bulunduğu konsorsiyum da yeni üretim teknolojilerine geçiş noktasında IBM'in öncülüğünde çalışmalarına devam ediyorlar. Yapılan açıklamalaya göre, IBM cephesinde konsorsiyuma yeni bir isim olarak NEC de dahil oldu. Gerçekleştirilen uzun vadeli anlaşma ile NEC de yeni üretim teknolojilerine geçiş için yapılan çalışmalarda aktif rol oynayacak. Geçtiğimiz günlerde 22nm SRAM ürettiğini açıklayan IBM ve iş ortakları, 2010 ile birlikte 32nm üretim teknolojisine geçiş yapmayı planlıyorlar.

Kaynak