32nm IBM İşlemciler Sene Sonunda Hazır Olacak

Nemesis

Dekan
31 Ekim 2007
7,765
13
218
37
Yonga üreticileri her zaman transistörleri giderek küçültmenin yollarını ararlar. Daha küçük üretim prosesleri bir silikon plakadan daha fazla sayıda yonga elde edilmesini sağladığı gibi güç verimliliğini ve başarımı büyük oranda arttırır.

Intel'in şu anki işlemcileri 45nm üretim teknolojisiyle üretiliyorlar. IBM de boş durmuyor elbette. Şirket, Chartered Semiconductor Manufacturing Ltd., Freescale Inc., Infineon Technologies AG, Samsung Electronics Co. Ltd STMicroelectronics ve Toshiba Corp. gibi dünyanın önde gelen yarıiletken sanayii firmalarının bir araya gelip oluşturduğu ortaklığa liderlik ediyor. Söz konusu ortaklık işlemcilerin güç verimliliğini önemli ölçüde arttıran High-K Metal kapı (HKMG) teknolojisini beraberce geliştirmek üzere kurulmuş.

IBM, High-K adı verilen malzemeyi New York yakınlarındaki 300mm yarıiletken fabrikasında kullanmaya başladı. Yeni HKMG prosesi IBM'in 32nm teknolojisini kullanarak yongalar oluşturmasına yardımcı oluyor. Şirketin iddiasına bakılırsa 32nm üretim sürecinden geçmiş işlemciler 45nm'ye göre %35 daha yüksek başarım vaat ediyorlar. Ayrıca güç tüketimleri de %30 ila 50 arasında daha az olacak.

IBM'in 32 nm işlemci prototipleri kışa doğru deneylere hazır hale getirilecek. Intel ise aynı zaman dilimi içinde 45 nm Nehalem işlemcilerin seri üretimini yapıp satıyor olacak.Intel'in yol haritasına göre 32nm işlemciler 2009'un sonlarında satışa sunulacak.

Kaynak