Soru 32 gb depolama alanına uygun işletim sistemi hangisidir?

Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Yalnız şu var ki cihazın ürün destek sayfasında Win8.1 için sürücüleri de verilmiş.
Sadece 32-bit desteği olan var, kırpılmış 32-bit CPU var tamam da 2 GB RAM için 64-bit'te tersi bir durum pek anlamlı gelmiyor açıkçası.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Linux Mint Mate x64 çağrıyor 4gb swap yapınca normal kullanır ram eklemek mümkün değil.

1234456

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Merhaba sdn ailesi uzun zaman oldu görüşmeyeli. Bu kadar aradan sonra ilk konum biraz teknik olacak. Açıkcası ben çok anlamadığım için yardımınıza ihtiyacım var. İkinci El hp marka bir bilgisayar aldım. Şu linkteki bilgisayar.
Hp Stream 11-D001nt Celeron N2840 2.16ghz-2gb-32gb Ssd-11.6"-Int-W8.1 Notebook fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Biliyorum çok kötü:) Ama amacım sadece office kullanıp ödev yapmak, internete girmek. SSD takılacağını düşünmüştük ama bilgisayarcı takılamadığını söylemiş. Kısaca 2gb ramli 32 gb sabit diskli bir bilgisayar olarak kaldı. Windows 10 u kendimiz yükledik. Ancak yer sorunu çok fazla. Güncelleştirmeleri kapatsak da işe yaramıyor. İdareten 32 gblık Micro sd kart aldım. Ancak onu dahili hafıza olarak nasıl kullanırız tam çözemedim. Sizce Windows 8 e düşürürsek yerden tasarruf edebilir miyiz? Ayrıca bulut diye bir şey varmış kullanmadık ama işimize yarar mı? Ve son olarak kardeşim usb ile SSD takıp Windowsu ona yükleyelim dedi de o da çok riskli değil mi yanlışlıkla çıksa bilgisayar gitmez mi? Çok terimlerden anlamıyorum açıkcası yanlış anlatmış olabilirim kusura bakmayın. Kısaca sizce en verimli nasıl kullanabilirim bu cihazı? Okuduğunuz için teşekkürler :)
Windows 7 kurabilirsin

Yapışkan tuş

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
25
Merhaba sdn ailesi uzun zaman oldu görüşmeyeli. Bu kadar aradan sonra ilk konum biraz teknik olacak. Açıkcası ben çok anlamadığım için yardımınıza ihtiyacım var. İkinci El hp marka bir bilgisayar aldım. Şu linkteki bilgisayar.
Hp Stream 11-D001nt Celeron N2840 2.16ghz-2gb-32gb Ssd-11.6"-Int-W8.1 Notebook fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Biliyorum çok kötü:) Ama amacım sadece office kullanıp ödev yapmak, internete girmek. SSD takılacağını düşünmüştük ama bilgisayarcı takılamadığını söylemiş. Kısaca 2gb ramli 32 gb sabit diskli bir bilgisayar olarak kaldı. Windows 10 u kendimiz yükledik. Ancak yer sorunu çok fazla. Güncelleştirmeleri kapatsak da işe yaramıyor. İdareten 32 gblık Micro sd kart aldım. Ancak onu dahili hafıza olarak nasıl kullanırız tam çözemedim. Sizce Windows 8 e düşürürsek yerden tasarruf edebilir miyiz? Ayrıca bulut diye bir şey varmış kullanmadık ama işimize yarar mı? Ve son olarak kardeşim usb ile SSD takıp Windowsu ona yükleyelim dedi de o da çok riskli değil mi yanlışlıkla çıksa bilgisayar gitmez mi? Çok terimlerden anlamıyorum açıkcası yanlış anlatmış olabilirim kusura bakmayın. Kısaca sizce en verimli nasıl kullanabilirim bu cihazı? Okuduğunuz için teşekkürler :)
w7
Mesaj otomatik birleştirildi:

prime os deneyebilirsin android bir sistem android bi cihaza 32 gb yeter de artar

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
cpu-z ile bak bga cpu windows uyumlu arm ise 32 bit kodları olmayabilir 32bit geçmiş teknoloji.
Cpu ya baktım da ingilizce olduğundan neye bakmalıyım çözemedim.Cpu dediğiniz çekirdek mi? Cores yani çekirdek 2 diyo. İşlemci hızı based speed 2.16 ghz.

Direkt olarak "Boot menu" ye girip USB'yi seçmeyi denediniz mi?
Denedim.
Atlas osu c'ye mi kurdunuz yoksa ayrı bir bölüm yapıp oraya mı kurdunuz? Eğer ayrı bir bölüm yapıp oraya kurduysanız disk yönetiminden o bölümü siliniz, bios normal çalışır diye umuyorum. Sonra da biosdan usb görür ve istediğiniz işletim sistemini kurabilirsiniz.

Eğer c'ye kurduysanız, live cd dediğimiz windows cd leri ile sistemi başlatabilirseniz c yi yine disk yönetiminden silebilirsiniz. bilgisyarınız normal hale döner ama işletim sistemi yok uyarısı verir ve sizde temiz format ile kurarsınız.

Yok ben biosdan halletmek istiyorum derseniz:

1) Fast bios mode seçeneğini disable yaptığınızda problem 100% çözülmüş olacak.
2)bios seçeneklerindeki usb hdd yi değil usb flash drive ya da usb fdd diye bir seçenek olması lazım onu seçmeniz lazım aksi halde format atarken usb hdd yi load olmadı sonra usb flash drive ı first boot seçeneğine getirin.
3)ayrıca USB3.0 olmayan slotlara ve 3.0 olmayan flash ile yapınız aksi takdirde bu gibi sorunlar olabiliyor. Yani usb 2 girişe usb 3 flash bellek takarak format atamazsınız.
Teşekkürler. Atlas diye ayrı bir klasör oluşmuş. C nin içinde değil. Bu fast bios Mode yazan yer benim bilsisayarda yok galiba. Boot menüye giriyorum ama orda yok :( Diğer dediklerinize dikkat edip tekrar deneyeyim.
Windows 10 32-bit mi yoksa Windows 8.1 32-bit mi?

Ne ile USB flash belleğe yazdırdınız?
Windows 8.1. Rufus kullanmış kardeşim. Geçen sefer Windows 10 û yükleyebilmiştik bu sefer 8.1 de sorun çıktı.
8.1 kuramaz 10 ile gelmişse imkansız 32bit desteği olmayabilircpusu tabletten hallice.
Bilgisayar 2. El. Aldığımızda Windows 10 yüklüydü ama biz sıfırlayıp tekrar 10 yükledik. 0 'ının içinde sanırım 8.1 yüklüymüş. Yani dönebilmesi lazım gibi. Cpuya baktımda foto atılmıyor:/

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Windows 8.1. Rufus kullanmış kardeşim. Geçen sefer Windows 10 û yükleyebilmiştik bu sefer 8.1 de sorun çıktı.
Rufus ile yazdırma ayarlarını kontrol etmeni önereceğim. Bu konunun ilk sayfasında bir görsel paylaşmıştım. BIOS ayarlarında Boot priority sıralamasında usb bellek görünmeli, kontrol edin.

Alternatif sistem önerisi:
Şu sürümü de düşünebilirsiniz. Windows Embedded 8.1 Industry Pro Evaluation (32-bit veya 64-bit)
Download Windows Embedded 8.1 Industry Pro Evaluation from Official Microsoft Download Center Normal sürüme oranla daha hafif ve diskte daha az alan kaplar. Bundan beş altı yıl öncesiye kadar öğrencilere bu sürümün lisansı DreamSpark üzerinden bedavaya veriliyordu. Kullanmadığım bir lisans olması lazım, bulursam lisansı paylaşabilim PM'den, eğer ihtiyacın olursa.

kirpicix

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Atlas yazan disk bölümünü silin ya da biçimlendirin. Yalnız sildikten sonra bilgisayar sadece biosa girebilecektir. işletim sistemi kendiliğinden ilk başta başlamaz. Anladığım kadarı ile Atlas os bios işletim sistemi kurma seçeneklerini engellemiş, usb den yeni kurulumlarda çakışma olabilir ya da ... Siz bir daha atlasos kullanmayacaksanız disk yönetimden atlas osa ait silebildiğiniz tüm bölümleri silin ve win 8.1 usb yi bilgisayara takın sonra da biosdan ayarını yapın. yeniden başlatın, bu sefer win 8.1 kurulumuna geçecektir pc.

Yalnız kurulumda temiz kurulum yapın. disk bölümlerine geldiğinizde tüm disk bölümlerini silip tek bir disk bölümü olmasını sağlayın ki artık dosya, önyükleme kısmı filan kalmasın. Sonra o sıfır disk bölümüne kurmak istediğiniz işletim sistemini kurunuz. win 8.1 kurulumunda ayrıca tüm güncelleştirme şeylerini kapatın, seçenekleri size otamatik mi yapayım diye soracak siz kendiniz yapın ve tüm güncelleme ve veri paylaşım seçeneklerini kapayın. win 8.1 şişer yoksa. :)

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Atlas yazan disk bölümünü silin ya da biçimlendirin. Yalnız sildikten sonra bilgisayar sadece biosa girebilecektir. işletim sistemi kendiliğinden ilk başta başlamaz. Anladığım kadarı ile Atlas os bios işletim sistemi kurma seçeneklerini engellemiş, usb den yeni kurulumlarda çakışma olabilir ya da ... Siz bir daha atlasos kullanmayacaksanız disk yönetimden atlas osa ait silebildiğiniz tüm bölümleri silin ve win 8.1 usb yi bilgisayara takın sonra da biosdan ayarını yapın. yeniden başlatın, bu sefer win 8.1 kurulumuna geçecektir pc.

Yalnız kurulumda temiz kurulum yapın. disk bölümlerine geldiğinizde tüm disk bölümlerini silip tek bir disk bölümü olmasını sağlayın ki artık dosya, önyükleme kısmı filan kalmasın. Sonra o sıfır disk bölümüne kurmak istediğiniz işletim sistemini kurunuz. win 8.1 kurulumunda ayrıca tüm güncelleştirme şeylerini kapatın, seçenekleri size otamatik mi yapayım diye soracak siz kendiniz yapın ve tüm güncelleme ve veri paylaşım seçeneklerini kapayın. win 8.1 şişer yoksa. :)
Kurulumda tüm disk bölümlerini silmesi gerekli ve önemli tabii ki. Ancak anlatımına bakılırsa usb flash bellek ya önyüklenebilir değil ya da legacy sistem için hazırlanmış gibi duruyor. BIOS ayarlarında Boot priority sıralamasında usb bellek görünür olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Rufus ile yazdırma ayarlarını kontrol etmeni önereceğim. Bu konunun ilk sayfasında bir görsel paylaşmıştım. BIOS ayarlarında Boot priority sıralamasında usb bellek görünmeli, kontrol edin.

Alternatif sistem önerisi:
Şu sürümü de düşünebilirsiniz. Windows Embedded 8.1 Industry Pro Evaluation (32-bit veya 64-bit)
Download Windows Embedded 8.1 Industry Pro Evaluation from Official Microsoft Download Center Normal sürüme oranla daha hafif ve diskte daha az alan kaplar. Bundan beş altı yıl öncesiye kadar öğrencilere bu sürümün lisansı DreamSpark üzerinden bedavaya veriliyordu. Kullanmadığım bir lisans olması lazım, bulursam lisansı paylaşabilim PM'den, eğer ihtiyacın olursa.
Teşekkür ederim Windows 10 A bile geçemedik. Dün bios ayarlarını güncelledik ama sorun sanırım usb de . Usb bozukmuş:/ Yani sırf bunun için usb alıcam bozuk değilse baya sinirimi bozacak. Attığınız sürüm için sağolun usb alıp yapabiliyor muyuz bir deneyelim yoksa mecbur bilgisayarcıya vericem:( Ayrıca driver denen şeyleri yüklemesek ne olur? Yani yüklemeden de çalışıyordu geçen sefer adam bunları yüklememişler deyip eklemiş. Boşa alan kaplatıyor. Baya pişman oldum bu bilgisayarı aldığım için. Keşke daha düşük alanı çok olan bir şey alsaydım:(

Teşekkür ederim. Usb de sıkıntı var galiba. Yani kardeşim öyle diyor. Eğer usb alınca da olmazsa bilgisayarcı yolu gözükcek. Yapamıyoruz. :( İnşallah win 8.1 de öyle doldurmaz alanı. Chrome A girince direk depolama alanı doluyor mesela. Bunu engellemek mümkn mü acaba?

Kurulumda tüm disk bölümlerini silmesi gerekli ve önemli tabii ki. Ancak anlatımına bakılırsa usb flash bellek ya önyüklenebilir değil ya da legacy sistem için hazırlanmış gibi duruyor. BIOS ayarlarında Boot priority sıralamasında usb bellek görünür olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor.
Çalışıyordu anlamadım ki. İçindekileri silsem de silinmemiş gözüküyor diyo kardeşim. Yanlış mı biçimlendirdi ne yaptı. Usb belleğin adı çıkmıyor yani ilk yaptığımızda da biosta adı gözükmüyordu ama kuruluma geçmişti.

kirpicix

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Bu bilgisayar üzerine harcama yapmayın, piyasası 1100 TL gibi sahibindende... Ucuza satışa çıkarın bence. sata2-3 özelliği olan, işlemcisi en azından i3 birinci basamak bir işlemcili pili iyi giden, rem belleği 4gb ve üzeri olan başka bilgisayarlar mevcut.

Örneğin bi tanesi bu, bunun sadece pil durumu yazılmamış:

Bir de bu:

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Bu bilgisayar üzerine harcama yapmayın, piyasası 1100 TL gibi sahibindende... Ucuza satışa çıkarın bence. sata2-3 özelliği olan, işlemcisi en azından i3 birinci basamak bir işlemcili pili iyi giden, rem belleği 4gb ve üzeri olan başka bilgisayarlar mevcut.

Örneğin bi tanesi bu, bunun sadece pil durumu yazılmamış:

Bir de bu:

1000 liraya aldık. Zaman kalmadı maalesef okul açılacak yakında gidiyorum. Daha fazla veremiycem şu an:( Ben de isterdim daha iyi bir şey olsun ama işte şartlar. Teşekkürler öneriler için. 1 sene deneyip çok sıkıntı çıkarırsa seneye satmayı deneriz artık.

ona windows kurma Linux Mint Mate x64 kur swapı 8gb yap tamam.
Ah bide şu işlerden anlasam abi? Linux falan açık yazılım mıymış neymiş. Pek güvenli değilmiş. (Duyumlara göre.) Biraz pimpirikliyim bu konularda şifre falan giremem öyle bir yazılımla. En son ne halin varsa gör diycen haklısın yani işte eldeki mal bu ama işte?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
1000 liraya aldık. Zaman kalmadı maalesef okul açılacak yakında gidiyorum. Daha fazla veremiycem şu an:( Ben de isterdim daha iyi bir şey olsun ama işte şartlar. Teşekkürler öneriler için. 1 sene deneyip çok sıkıntı çıkarırsa seneye satmayı deneriz artık.

Ah bide şu işlerden anlasam abi? Linux falan açık yazılım mıymış neymiş. Pek güvenli değilmiş. (Duyumlara göre.) Biraz pimpirikliyim bu konularda şifre falan giremem öyle bir yazılımla. En son ne halin varsa gör diycen haklısın yani işte eldeki mal bu ama işte?
Linux Mint Mate 7,8,9'dan daha güvenli açık kaynak olması güvenli değil demek değil windows kapalı ama bütün virüsler ona yazılıyor.

kirpicix

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Astarı yüzünden pahalı gelecek ve ders konusunda da sıkıntı çıkaracaktır ileride... En iyisi satmak ve tamir ve güncelleme, yenileme masraflarını göz önünde tutup gerçekten okul için iyi bir dizüstü almalısın. İşkence gibi olur bu bilgisayar.

kirpicix

Asistan
Reaksiyon puanı
61
win 7 orjinal ve türkçe kurup deneyecem, bakalım ne kadar yer tutuyor... yazarım.

win 7 pro yükledim. 32 gb yer ayırdım. Biraz ucu ucuna yer kaldı. ama ofis 2016 da yükledim. fotoları aşağıya attım. şuan sorunsuz çalışıyor. bir de siz micro sd kart taktınız mı yeriniz olur diğer belge ve programlar için :)

1.png

anna.png

Son düzenleme:

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Astarı yüzünden pahalı gelecek ve ders konusunda da sıkıntı çıkaracaktır ileride... En iyisi satmak ve tamir ve güncelleme, yenileme masraflarını göz önünde tutup gerçekten okul için iyi bir dizüstü almalısın. İşkence gibi olur bu bilgisayar.
?

win 7 orjinal ve türkçe kurup deneyecem, bakalım ne kadar yer tutuyor... yazarım.

win 7 pro yükledim. 32 gb yer ayırdım. Biraz ucu ucuna yer kaldı. ama ofis 2016 da yükledim. fotoları aşağıya attım. şuan sorunsuz çalışıyor. bir de siz micro sd kart taktınız mı yeriniz olur diğer belge ve programlar için :)

Ekli dosyayı görüntüle 173334
Ekli dosyayı görüntüle 173335
Teşekkürler. Win 7 güncelleme almıyor demi? Ama gene de baya yer kaplamış. 32 gb Micro sd kart ve 32 gb flashla idare edicem artık. Chrome Vs ona yükleyebilirsem iyi olacak.

kirpicix

Asistan
Reaksiyon puanı
61
?

Teşekkürler. Win 7 güncelleme almıyor demi? Ama gene de baya yer kaplamış. 32 gb Micro sd kart ve 32 gb flashla idare edicem artık. Chrome Vs ona yükleyebilirsem iyi olacak.
win 7 güncelleme almaz, desteği kesilmiştir.
firefoks+ofis2016+7zip gibi gerekli programlar kurulmuş ayrıca driverlar güncellenmiştir. Buna rağmen resimde görüldüğü üzere yer kalmıştır.

win 7 ultime seviyorum ben, bir de onu deneyeceğim ?

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
win 7 güncelleme almaz, desteği kesilmiştir.
firefoks+ofis2016+7zip gibi gerekli programlar kurulmuş ayrıca driverlar güncellenmiştir. Buna rağmen resimde görüldüğü üzere yer kalmıştır.

win 7 ultime seviyorum ben, bir de onu deneyeceğim ?
Süper. Kardeşimi ikna edebilirsem 7 yi zorlayayım. Elimizde office 2007 var zaten 2016 ya gelemedik bile?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
ama sorun sanırım usb de . Usb bozukmuş:/ Yani sırf bunun için usb alıcam bozuk değilse baya sinirimi bozacak.
Flash bellek bozuk mu, değil mi? Bir şey anlamadım. :) Bozuk olduğu kanısına nasıl vardınız? :)
Ayrıca driver denen şeyleri yüklemesek ne olur? Yani yüklemeden de çalışıyordu geçen sefer adam bunları yüklememişler deyip eklemiş. Boşa alan kaplatıyor.
Windows 8.1'de kablosuz ağ sürücüsünü ayrıca indirip yüklemek gerekir. Bazı sürücüleri güncellemek gerekebilir. Tabii ne varsa bütün sürücüleri yüklemek gerekmiyor. Aslında sürücüler diskte çok büyük bir alan da kaplamaz.
Chrome A girince direk depolama alanı doluyor mesela. Bunu engellemek mümkn mü acaba?
Portable yani taşınabilir web tarayıcı kullanabilirsin, yani flash belleğe yükleyip kullanabilirsin.

İçindekileri silsem de silinmemiş gözüküyor diyo kardeşim. Yanlış mı biçimlendirdi ne yaptı.
Flash belleği başka bir cihaza takıp test edebilirdiniz ve/ya başka bir flash belleği kendi bilgisayarına takıp bakabilirdiniz. :rolleyes:

Son olarak hangi sistemi yüklemeye karar kıldınız? Win10, Win8.1, Win7,...?!¿o_O

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Flash bellek bozuk mu, değil mi? Bir şey anlamadım. :) Bozuk olduğu kanısına nasıl vardınız? :)

Windows 8.1'de kablosuz ağ sürücüsünü ayrıca indirip yüklemek gerekir. Bazı sürücüleri güncellemek gerekebilir. Tabii ne varsa bütün sürücüleri yüklemek gerekmiyor. Aslında sürücüler diskte çok büyük bir alan da kaplamaz.

Portable yani taşınabilir web tarayıcı kullanabilirsin, yani flash belleğe yükleyip kullanabilirsin.

Flash belleği başka bir cihaza takıp test edebilirdiniz ve/ya başka bir flash belleği kendi bilgisayarına takıp bakabilirdiniz. :rolleyes:

Son olarak hangi sistemi yüklemeye karar kıldınız? Win10, Win8.1, Win7,...?!¿o_O
Bozukmuş. İçerik gözüküyor ama silince silinmiyormuş. Bios menüde de gözükmüyordu sanırım. Yeni usb aldım. Onunla Windows 10 A geçtik.Bios ayarları düzelmesi için ilk onu yükledik. Windows 7 yi yükleticem İnşallah ? Son karardır umarım.:)