Soru 3050 Ti'ye Sahip Gaming Laptop Önerileriniz

Bu konuyu okuyanlar

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Bütçem maksimum 14 - 15 bin. 16'yı görmek istemiyorum. 16 GB RAM ile kullanacağım, cihazda yoksa onu da satın alacağımı unutmazsanız sevinirim.
Bu bütçede alabileceğim en iyi kart sanırım 3050 Ti ondan yola çıkarak birkaç cihaz belirledim.

Hangisini önerirsiniz gerekçeleriyle açıklar mısınız?
kağıt üstünde teknik özelliklere göre az çok karşılaştırabiliyorum ama modele markaya has ısınma, batarya, fan sesi vb. sorunları hiç bilmiyorum. Cihazlar hakkında bilgisi, deneyimi, haberi olanlar yorum yapabilir mi?
Kısa sürede fiyatlar çok değişebiliyor bu hafta almak istiyorum. Zamanı olanlar yardımcı olursa bu süreçte memnun olurum.
Çünkü ilk defa laptop kullanacağım ve yıllardır piyasayı takip etmiyorum.

# Aslında çok da marka takıntım yok kullanıcı deneyimi daha önemli benim için ama işte benim için çok büyük para bunlar ve uzun zaman kullanmak istiyorum ondan riske atmak istemiyorum. Bir de stresli biriyimdir fazla kronik sorun çıkaran model varsa almak istemem, uğraşamam garantiyle servisle.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Excalibur G770 ve Abra'yı kasa kalitesinden ele direkt. HP'de işlemciden kaybediyor. Lenovo ve Asus arasından Lenovo öneririm. Hem soğutma, hem kasa hem de ekran tarafında daha iyi. Oyuncu laptoplarında genellikle batarya maksimum 3-4 saat götürür zaten o kısma çok takılma.

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
@Görkem Say 2 cihazdan kullandığınız oldu mu veya kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak mı söylüyorsunuz bunları?

Ekran, soğutma ve kasa konusunda Lenovo da ne var Asus da ne yok bilgi verebilir misiniz?
Çünkü diğerini önerenlerde oluyor tam anlamam gerekiyor neyin ne olduğunu.

Lenovo ekranı 165Hz Asus 144Hz bu önemli bir fark mı ?
Lenovo da daha düşük Hz seçilmiyor ayarlardan diye şikayet ediliyordu.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
@Görkem Say 2 cihazdan kullandığınız oldu mu veya kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak mı söylüyorsunuz bunları?

Ekran, soğutma ve kasa konusunda Lenovo da ne var Asus da ne yok bilgi verebilir misiniz?
Çünkü diğerini önerenlerde oluyor tam anlamam gerekiyor neyin ne olduğunu.

Lenovo ekranı 165Hz Asus 144Hz bu önemli bir fark mı ?
Lenovo da daha düşük Hz seçilmiyor ayarlardan diye şikayet ediliyordu.

TUF kasaları kalite anlamında çok iyi değil. Yine Ideapad'in bu kasasında 4 egzoz çıkışı mevcut. 165 Hz ekran olması da avantaj. Hz'i niye düşürmek isteyesin onu anlamadım zaten. Pilin çok lazım olduğu yerde 60 Hz olarak ayarlayabilirsin.

Cihazları kullanmadım. Hemen hemen her modeli yabancı kanallardan takip ederim, kullanıcı yorumlarını okurum.

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
@Görkem Say i5 11400H 5600H dan daha iyi değil mi ?

Ayrıca Asus da 16GB RAM var uğraştırmayacak beni.
Lenovo da 2 tane USB girişi var ASUS da 3.

Bugün iki leptop u da inceledim klavyenin olduğu kısım Asus daha sert daha sağlam gibiydi.
Ama tuş hissiyatı, görünüş olarak da Lenovo yu bir tık daha beğendim.

Egzoz çıkışı nedir bilmiyorum. Asus da kaç tane var ondan ?
Asus un altında delikli kısım daha büyük gibiydi.

Lenovo için başka bir forumda 165HZ den başka seçenek yok o yüzden düşürülemiyor ve şarjı çabuk bitiyor diye okudum.

Mesela bugün baktım Asus da 144 ve 60 olarak seçenek vardı.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
@Görkem Say i5 11400H 5600H dan daha iyi değil mi ?

Ayrıca Asus da 16GB RAM var uğraştırmayacak beni.
Lenovo da 2 tane USB girişi var ASUS da 3.

Bugün iki leptop u da inceledim klavyenin olduğu kısım Asus daha sert daha sağlam gibiydi.
Ama tuş hissiyatı, görünüş olarak da Lenovo yu bir tık daha beğendim.

Egzoz çıkışı nedir bilmiyorum. Asus da kaç tane var ondan ?
Asus un altında delikli kısım daha büyük gibiydi.

Lenovo için başka bir forumda 165HZ den başka seçenek yok o yüzden düşürülemiyor ve şarjı çabuk bitiyor diye okudum.

Mesela bugün baktım Asus da 144 ve 60 olarak seçenek vardı.

Teknik olarak 165'den düşürememek pek mümkün değil. Ancak 45wH batarya ve bu güç tüketimli donanımlar ile zaten 2-3 saatten fazla ekran süresi göremezsin. Egzoz çıkışı sıcak havanın çıktığı kısma deniyor. Asus'un altındaki hava kanalları parça parça, Ideapad daha geniş yekpara bir tasarım sunuyor Legion kasalara benzer şekilde. 5600H ile 11400H arasında hemen hemen hiç fark yok. Type-C girişini kullanmayacaksan 20-30 TL'ye bir tane USB-A dönüştürücü alabilirsin.

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
@Görkem Say bu cihazı da önerenler oldu. Ama alıp kullanan birisini veya hakkında yapılan bir yorum bulamadım. Bir de markası bunlar kadar sorunsuz gelmiyor.

Bu cihazı da değerlendirir misiniz ? Kağıt üstünde nasıl hakkında hiç bilginiz var mı ?
DDR5 olduğu için şuanda 8GB RAM alamam çok pahalı. İlerde daha da ucuzlar mı yoksa böyle devam eder mi ? Türkiye'de çok yok deniliyor da.

HP Victus 16-D1047NT Intel Core i5 12500H 8GB Ddr5 512GB SSD RTX3050Ti 16.1" FHD 144Hz Freedos Taşınabilir Bilgisayar 68P32EA

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu cihazın da kasası iyidir. OMEN kadar olmasa da iyi sayılır. Yine soğutması da kendi bandında iyidir. Ekranı renk doğruluğu açısından Ideapad kadar iyi olmasa da en azından 144 Hz. Ancak her şeyden önemlisi işlemcisi çok çok güçlü. Direkt bu modele yönelin.

salih47

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Mesaj otomatik birleştirildi:

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Bu cihazın da kasası iyidir. OMEN kadar olmasa da iyi sayılır. Yine soğutması da kendi bandında iyidir. Ekranı renk doğruluğu açısından Ideapad kadar iyi olmasa da en azından 144 Hz. Ancak her şeyden önemlisi işlemcisi çok çok güçlü. Direkt bu modele yönelin.
Ekranı çok sallanıyor wobble mı ne deniyor sanırım normal kullanımda da olursa rahatsız eder beni. Mesela elinle ekrana dokununca baya bir git gel yapıyor sallanıyor. Bir de sade bir tasarımı var klavyesi filan diğerleri kadar rahat gelmedi.
Ama 16.1 ekran da oldukça güzel geldi.

İşlemcisi i5 11400H ve Ryzen 5600H'a göre belirgin hissedilebilir şekilde üstün mü ?
Gerçi çok çok demişsiniz :)
Bir de DDR5 8GB RAM var 16GB'ye çıkarayım dersem fiyatları çok yüksek. Türkiye'de pek yok deniliyor ilerde fiyatları düşer mi böyle devam eder mi ?

En çok bu bütçemi aşacak alırsam.

@salih47 benim bulduğum bu linkteki cihazdan ne farkı var ? Fiyatı daha fazla farkı anlayamadım.
https://www.hepsiburada.com/asus-tu...eedos-tasinabilir-bilgisayar-p-HBCV00001QB5QH

Eklediğiniz HP fiyatı filan güzel de işlemcisi i5 11300h. Bu işlemci 11400h ve 5600h dan belirgin daha düşük seviyede mi ?
1TB HDD ve 256GB SSD var. Aslındaiyi yetecek gibi de ilerde SSD oranını arttırmak isteyebilirim. İkisinden birini söküp daha kapasiteli SSD takmam şansım var mı ?

Son düzenleme:

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Lenovo IP 82K200T4TX R5-5600H 16G 1T 15.6′ Dos

Böyle bir cihaz önerdi birisi.
Site hakkında hiçbir bilgim yok güvenilir midir bir sorun çıkarsa arkasında dururlar mı ? (Moleculepc, Hafta sonu indiriminde)

Şimdi şu iki model arasında kaldım ucuz olana hem RAM hem de depolama eklemem gerekecek büyük ihtimalle. Diğerinin RAM eksiği yok ama ileride depolama gerekebilir ?

Asus Tuf Gaming F15 FX506HE-HN012 Intel Core i5 11400H 16GB 512GB SSD RTX 3050Ti 15.6’’ FHD 144Hz Freedos Taşınabilir Bilgisayar 15.499
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 Ryzen 5 5600H 8GB DDR4 RTX 3050 Ti GDDR6 4GB 512GB SSD 15.6" FHD 165Hz FreeDos Notebook 14.429

Ama bu linkteki cihazda hem ekran kartı iyi , hem 16GB Ram + 1TB SSD var. Bunu alıp kurtulayım mı diyorum. Çünkü son takdirde diğerleri de buna yaklaşacak.
Ne dersiniz ?

Tereddütlerim ise şunlar:

Bu cihazlar bana fazla mı bu biraz fiyatların uçukluğundan dolayı aklıma takılıyor ?
Oyun delisi değilim ama almışken az çok oynayabilmek istiyorum. 3050ti 4GB olduğu için bazı oyunlarda yetmiyor diyor mesela.
3060 alırsam beni daha uzun süre mi götürür ?

Bir de temiz bir şekilde kullanırsam bu cihaz beni ne kadar götürür ? En az 5 sene götürmesini istiyorum.

Burada kafama takılan ise hiç laptop kullanmadım bunların ömrünü de telefonlarda olduğu gibi bataryaları mı belirliyor ?
Öyle ise yıllar sonra değiştirme imkanım olabilir mi ? Yoksa telefonlar gibi çöp mü oluyor ?

Mesela şuan ki kasam 10 senelik ve halen kullanabiliyorum iyi kötü ekran kartsız.

Mesela 5 sene rahat götürür derse 1-2 bin lirayı düşünmeyeceğim zaten her geçen gün değeri azalıyor. Ama yine de benim için kolay meblağlar değil öğrenciyim :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ekranı çok sallanıyor wobble mı ne deniyor sanırım normal kullanımda da olursa rahatsız eder beni. Mesela elinle ekrana dokununca baya bir git gel yapıyor sallanıyor. Bir de sade bir tasarımı var klavyesi filan diğerleri kadar rahat gelmedi.
Ama 16.1 ekran da oldukça güzel geldi.

İşlemcisi i5 11400H ve Ryzen 5600H'a göre belirgin hissedilebilir şekilde üstün mü ?
Gerçi çok çok demişsiniz :)
Bir de DDR5 8GB RAM var 16GB'ye çıkarayım dersem fiyatları çok yüksek. Türkiye'de pek yok deniliyor ilerde fiyatları düşer mi böyle devam eder mi ?

En çok bu bütçemi aşacak alırsam.

@salih47 benim bulduğum bu linkteki cihazdan ne farkı var ? Fiyatı daha fazla farkı anlayamadım.
https://www.hepsiburada.com/asus-tu...eedos-tasinabilir-bilgisayar-p-HBCV00001QB5QH

Eklediğiniz HP fiyatı filan güzel de işlemcisi i5 11300h. Bu işlemci 11400h ve 5600h dan belirgin daha düşük seviyede mi ?
1TB HDD ve 256GB SSD var. Aslındaiyi yetecek gibi de ilerde SSD oranını arttırmak isteyebilirim. İkisinden birini söküp daha kapasiteli SSD takmam şansım var mı ?

Wobble çok ekranda olur. Ben MacBook'un ekranında elimde dokunduğumda da oluyor. Kasa büyüdükçe sallanma olasılığı da artar tabi. Asus'un Zephyrus modellerinde de oluyor mesela. Çok takılacak bir mesela değil bence. En kötü evde harici bir klavye ile kullanırsın.

12500H'nin performansını sana şöyle özetleyeyim, i7-11800H'den daha performanslı. Hatta 11800H ile arasındaki performans farkı tek çekirdekte yüzde 14, çok çekirdekte yüzde 21. 12500H 12 çekirdek 16 izlek ile geliyor. Bunun dört tanesi performans, 8 tanesi verimlilik çekirdeği. Ayrıca 7nm üretim sürecinden geçtiği için watt başına performans tarafında da daha iyi. Daha az ısınan bir işlemci. Yine DDR4 3200 MHz desteği var. Cihazdaki DDR5 RAM'i satabilirsen 2 tane 3200 MHz CL 22 RAM alarak kullanabilirsin cihazı büyük ihtimalle.

MoleculePC güvenilir bir yer benim bildiğim ismini daha önce çok kez duydum. Bilindik bir yer.

Son mesajlar