3000TL Bandı Mühendislik için Laptop(Oyun)

Sabri Kuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Evet arkadaşlar.3000TL Bütçem var.3500 tl civarına kadar çıkabilirim hatta çok iyi fırsatlar olursa 4000 e yaklaşabilirim.Oyun odaklı bi laptop almak istiyorum.Kafamda belli sorular var.
-Antalyada yaşayacağım.Oyun serisi olmayan bir laptop almak ısınma sorunu ortaya çıkarır mı?
-Monster genel olarak(özellikle son serilerinde)olumsuz yorumlar almış.Ayrıca GPU soğutması ısıyı mouse tarafına veriyormuş.Sizce alınmalı mı?
-Eğer 3000tl civarında laptop alırsam ayretten klavye+mouse almayı düşünüyorum.

Laptop önerilerinizi bekliyoum arkadaşlar.

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Merhaba bahsettiğiniz fiyatlar gayet güzel.
Açıkçası antalya sıcaklarını bilmiyorum ama tasarım olarak size sorun yaşatmayacak bir cihaz arıyorsunuz.
marka takıntınız yok ise dell in gaming serisini tavsiye edebilirim. Zaten bir çok bu fiyatlara açılmış konularımızda var inceleyebilirseniz çpl değişik fikirlere sahip olabilirsiniz.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
-Antalyada yaşayacağım.Oyun serisi olmayan bir laptop almak ısınma sorunu ortaya çıkarır mı?
Normalde U serisi işlemcilerin ısınması daha azdır. Oyuncu laptop'larında H yada HQ tipi işlemciler bulunuyor. Bunlar performans işlemcileri ve ısınırlar bunlar U serisine kıyasla.
-Monster genel olarak(özellikle son serilerinde)olumsuz yorumlar almış.Ayrıca GPU soğutması ısıyı mouse tarafına veriyormuş.Sizce alınmalı mı?
Ben genel olarak Monster'ı forumda F/P ürünü diye öneriyorum. Eğer bir sorunu varsa bilmek isterim. Ama touchpad'i ne kadar kullanacaksın ? Çoğumuz harici fare kullanıyoruz.

Sabri Kuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Touchpad kullanıcağımı sanmıyorum.Ayrı klavye ve fare almayı düşünüyorum.

brk.a50

Asistan
Reaksiyon puanı
50
msi lara da bak istersen ben kullanıyorum 80' yi geçtiğini görmedim daha

Sabri Kuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Verdiğim bütçe ile 7.nesil msi bulmak çok zor.Genelde skylake i5 ve 9xx serisi ekran kartları kullanmakta.Performans konusunda nasıl olur fark yaratır mı bilmiyorum ama bi adım geride benim için.

brk.a50

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Verdiğim bütçe ile 7.nesil msi bulmak çok zor.Genelde skylake i5 ve 9xx serisi ekran kartları kullanmakta.Performans konusunda nasıl olur fark yaratır mı bilmiyorum ama bi adım geride benim için.

9xx serisi ekran kartı kesinlikle almayın 10xx le arada aşırı performans farkı var vatanda i5 7300 hq ve gtx1050 ile msi vardı 3799 a düşmüştü o olabilir yada monsterlar 4k ya rahat bulunabiliyor ama monster nasıldır bilmiyorum kullanmadım kullanan arkadaşlar yorum yaparsa oda bi alternatif olabilir tabi mühendislik diyorsunuz bende makine mühendisiyim aslında msi ın cad-cam için quadro gpu lu wt serileri var onlar tabii daha uygun olacaktır ama fiyatları aşırı yüksek

Ramiz_Karaeski

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
9xx serisi ekran kartı kesinlikle almayın 10xx le arada aşırı performans farkı var vatanda i5 7300 hq ve gtx1050 ile msi vardı 3799 a düşmüştü o olabilir yada monsterlar 4k ya rahat bulunabiliyor ama monster nasıldır bilmiyorum kullanmadım kullanan arkadaşlar yorum yaparsa oda bi alternatif olabilir tabi mühendislik diyorsunuz bende makine mühendisiyim aslında msi ın cad-cam için quadro gpu lu wt serileri var onlar tabii daha uygun olacaktır ama fiyatları aşırı yüksek
Msi,dell,asus iyidir monster bulaşma derim.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Bugün ısınma sorunundan dolayı servise gönderdim daha, 4 günlük laptop.
Kullananlardan pek şikayet duymadım ama ? Kullandığın ortamla ilgili bir durum olabilir mi ? Yada bilgisayarın çevresi ?

Model ve özellikleri söyler misin ?
--- Gönderi Güncellendi ---
Msi,dell,asus iyidir monster bulaşma derim.
Kaç yıllık Asus kullanıcısıyım. 1 kere bile servise gitmedim.

brk.a50

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Kullananlardan pek şikayet duymadım ama ? Kullandığın ortamla ilgili bir durum olabilir mi ? Yada bilgisayarın çevresi ?

Model ve özellikleri söyler misin ?

Kaç yıllık Asus kullanıcısıyım. 1 kere bile servise gitmedim.

Asus eskisi gibi sağlam değil yalnız bende 1. nesil i5 asus notebook vardı o mesela çok sağlamdı sonra 5. nesil i7 işlemcili bi asus notebook aldım ortadan tek büyük menteşeli kapağı kapatırken çatır çutur kırıldı o menteşelerde kronikmiş servis kasayı menteşeyi yeniledi sonra sattım onu sattığım çocukta da kırılmış tekrar yenilemişler bende asus dan başkasını almazdım şayet bu olmasaydı şimdi msi dan devam ediyorum

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Asus eskisi gibi sağlam değil yalnız bende 1. nesil i5 asus notebook vardı o mesela çok sağlamdı sonra 5. nesil i7 işlemcili bi asus notebook aldım ortadan tek büyük menteşeli kapağı kapatırken çatır çutur kırıldı o menteşelerde kronikmiş servis kasayı menteşeyi yeniledi sonra sattım onu sattığım çocukta da kırılmış tekrar yenilemişler bende asus dan başkasını almazdım şayet bu olmasaydı şimdi msi dan devam ediyorum
Şu an yepisyeni bir TP200SA kullanıyorum ve sıkıntı yok :) Marka işi değil o. Her markanın iyi ve kötü ürünleri olur. Ödevini yapmamanın cezası olabiliyor verdiğin örnekteki gibi :D

brk.a50

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Şu an yepisyeni bir TP200SA kullanıyorum ve sıkıntı yok :) Marka işi değil o. Her markanın iyi ve kötü ürünleri olur. Ödevini yapmamanın cezası olabiliyor verdiğin örnekteki gibi :D

yani tüm hepsini kötüleyemem tabi ama onun üzerine hala gittim asus almaya çalıştım n serisi vardı bang& olufsen hoparlörlü tasarımına aşık olmuştum vatanda teşhiri inceledim birebir aynı menteşe kapatıp açarken de o tıkırtılar geliyor korktum almaya :) birde böyle bir hatayı yapabilen markadan ister istemez soğuyor insan :)

Reaksiyon puanı
16,118
ram,ssd yükseltme var mı? yoksa tablet gibi?

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
@brk.a50 teşhir ürünü adı üstünde. Her tipte insan elini sürmüş onlara :D
ram,ssd yükseltme var mı? yoksa tablet gibi?
Hafıza kartı takabilirsin ama gerek görmedim bile :) 32GB MMC bana ve filmlerime yetiyor :D 1000TL'ye almıştım. IPS ekranlı, 360 derece dönebilen 1.2 kg, bir a4 kağıt boyutunda, fansız, tamamen sessiz bir netbook :) Genel ihtiyaçlarımı karşılıyor. Tek biri dışında. Oyun :D
Şunu da diyim. Benim netbook'un 4GB ram ve 64GB MMC versiyonu da var. Ama bence pek gerek yok. Zaten 2GB Ram + 2GB Swap yetiyor. 32GB + 1TB harici diskim de var arşiv için. Daha ne olsun ? :D

Sabri Kuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Valla asus rog lar benimde aklıma geldi ama fiyatları çok yüksek malum.
En son çare bilgisayar toplarım belki dedim ama 1.5 ay önce 1400 1500 civarında olan rx480-580 şu an 2 milyarın altında bulunmamakta.Nasıl artmış fiyatlar böyle.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Nasıl artmış fiyatlar böyle.
Sorma :( Benim bilgisayarı zamanında 1500TL'ye falan toplamıştık yanlış hatırlamıyorsam. Ortalama bir oyuncu sistemi idi. Şimdi bu zamanda ortalama bir oyuncu sistemi 3000'lerde. Dolar çok yükseldi :(

Sabri Kuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Türkiye de teknoloji işi gerçekten çok pahalılaştı.İnsan çok zorlanıyor alacağı şeyi seçerken.
Bu arada bilgisayar mühendisliği okuyacağım.İ5 yeterli olmaz herhalde pek bi bilgim yok ama.

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Türkiye de teknoloji işi gerçekten çok pahalılaştı.İnsan çok zorlanıyor alacağı şeyi seçerken.
Bu arada bilgisayar mühendisliği okuyacağım.İ5 yeterli olmaz herhalde pek bi bilgim yok ama.
Yazılım bölümünde okuyup Celeron işlemcili bir netbook ile işini gören Ankara üniversitesi öğrencisi de tanıdım, i7 4702HQ + 16GB Ram'li laptop kullanan sanal makine hastaları da. Bence U serisi bir i5 işlemci gayet yeterli. Ama bu senin nasıl sevdiğine bağlı. İşlemci gücüne hayır diyecek adam tanımam :D

Sabri Kuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Oyun oynamayı seviyorum şahsen U serisi işlemciler yetmez bana :(

Reaksiyon puanı
16,118
1366*768p yada 1920x1080p ekranda 4K video açmak ne kadar mantıklı?
Ekran Görüntüsü 2017-08-01 20-08-15.png

Ekran Görüntüsü 2017-08-01 20-14-53.png

gereksiz.

brk.a50

Asistan
Reaksiyon puanı
50
1366*768p yada 1920x1080p ekranda 4K video açmak ne kadar mantıklı?
Ekli dosyayı görüntüle 26116
Ekli dosyayı görüntüle 26117
gereksiz.

valla benim telefonda 1334x750 olması lazım ama 1440p video açınca kalite artıyor gözle görüyorum bunu ayrıca hadi diyelim boşverdik 4k video açamayacaksa ne diye para verdim ben o pc ye telefonum bile youtube dan 1440p açabiliyorken ?

4k izlemişim izlememişim çok da önemli değil ama bence bu kadar sorun olmamalı sadece online bir video sonuçta çok moralim bozulmuştu pc kasıldığında
ayrıca 4k destekli bir monitör veya tv ye bağlayıp film izlemek isteyebilirsin

Son düzenleme:
M

Murat Burç

SDN Okuru
valla benim telefonda 1334x750 olması lazım ama 1440p video açınca kalite artıyor gözle görüyorum bunu ayrıca hadi diyelim boşverdik 4k video açamayacaksa ne diye para verdim ben o pc ye telefonum bile youtube dan 1440p açabiliyorken ?

4k izlemişim izlememişim çok da önemli değil ama bence bu kadar sorun olmamalı sadece online bir video sonuçta çok moralim bozulmuştu pc kasıldığında
ayrıca 4k destekli bir monitör veya tv ye bağlayıp film izlemek isteyebilirsin
Youtube uygulaması telefonum ekran çözünürlüğüne göre en yüksek çözünürlüğü sunmuyor muydu ? 2K nasıl izliyorsunuz.