3 Ayda 277 Bin Telefon Getirdik

Bu konuyu okuyanlar

soneresra

Asistan
Reaksiyon puanı
0
valla türkiyede vergi falan çok yüksek,yeni çıkan bi telefonu yurt dışından nerdeyse 400-500 tl daha hesaplı getiriyosunuz.insanları buna mecbur bırakan bi sistem var ülkemizde.o zaman şapkamızı önümüze koyup düşünücez.dünyanın en pahalı şeylerini biz kullanıyoruz.kişi başı 5000 tl gelir olduğu için ülkemizde yetkililer pek ilgilenmiyo bu konularla !!!

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Yukarıya doğru kademeli harca karşılık, yukarıdan hiç inmeyecek küfürler...

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Türkiyed 2500 tl telefonu 600 700 tl ye getirtebiliyoruz 100 tl harç vermek zor olmaz yani.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Türkiye'yi TAM BAĞIMSIZ bir ülke olmaktan mahrum eden 3 şey var!

1-Terör Sorunu...
2-Enerjide Dışa Bağımlılık...
3-Cari Açık...

Bir türlü bu halka bunu ANLATAMADILAR...

Okullarda saçma sapan yerli malı haftaları düzenleyeceklerine CARİ AÇIK NEDİR!, BU ÜLKE İÇİN NASIL BÜYÜK BİR SORUNDUR!, BUNUN ÖNLENEBİLMESİ İÇİN HALKIN NE YAPMASI GEREKİR! bunları insanımıza öğretebilselerdi bu gün belki bu 3 maddeden sonuncusu bu kadar sorun olmayacaktı!

Ne yazık ki halkı geçtim OKUMUŞ, BELLİ SEVİYELERE GELMİŞ insanlar bile CARİ AÇIK konusundaki tehlikenin milyonda bir farkında değil!

Cari Açık hükümet politikaları ile değil! Halkın tüketim anlayışı ile kapatılabilecek bir sorun...

Ancak her şeyi devletten bekleyen halkımıza bunu da anlatmak İMKANSIZ!

Altında giyecek donu olmayan adamın elinde iPhone ile gezdiği bir ülke burası!
Evde çoluk çocuğun rızkından kesip 6 ayda bir Cep Telefonu değiştirdiği bir ülke burası!
Sadece internete girip müzik dinlediği halde sürekli Yeni Model Bilgisayar peşinde koşanların ülkesi burası!
Sıkıldığı için 1-2 yılda Banka Kredisi ile Arabasını değiştirenlerin ülkesi burası!

Devlet bu israfın önüne geçmek için Vergileri Arttırınca KENDİNİ UYANIK ZANNEDİP YURT DIŞINDAN UCUZA(!) MAL GETİRENLERİN Ülkesi burası!

Jibbs

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ya bu devlet nereden para kazancagını sasırmıs arkdaş..
zaten ben vergiden kacmak ıcın dısardan ucuza alıyorum... HARAM ZIKKIM OLSUN ARKDAŞ

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Türkiye'yi TAM BAĞIMSIZ bir ülke olmaktan mahrum eden 3 şey var!

1-Terör Sorunu...
2-Enerjide Dışa Bağımlılık...
3-Cari Açık...

Bir türlü bu halka bunu ANLATAMADILAR...

Okullarda saçma sapan yerli malı haftaları düzenleyeceklerine CARİ AÇIK NEDİR!, BU ÜLKE İÇİN NASIL BÜYÜK BİR SORUNDUR!, BUNUN ÖNLENEBİLMESİ İÇİN HALKIN NE YAPMASI GEREKİR! bunları insanımıza öğretebilselerdi bu gün belki bu 3 maddeden sonuncusu bu kadar sorun olmayacaktı!

Ne yazık ki halkı geçtim OKUMUŞ, BELLİ SEVİYELERE GELMİŞ insanlar bile CARİ AÇIK konusundaki tehlikenin milyonda bir farkında değil!

Cari Açık hükümet politikaları ile değil! Halkın tüketim anlayışı ile kapatılabilecek bir sorun...

Ancak her şeyi devletten bekleyen halkımıza bunu da anlatmak İMKANSIZ!

Altında giyecek donu olmayan adamın elinde iPhone ile gezdiği bir ülke burası!
Evde çoluk çocuğun rızkından kesip 6 ayda bir Cep Telefonu değiştirdiği bir ülke burası!
Sadece internete girip müzik dinlediği halde sürekli Yeni Model Bilgisayar peşinde koşanların ülkesi burası!
Sıkıldığı için 1-2 yılda Banka Kredisi ile Arabasını değiştirenlerin ülkesi burası!

Devlet bu israfın önüne geçmek için Vergileri Arttırınca KENDİNİ UYANIK ZANNEDİP YURT DIŞINDAN UCUZA(!) MAL GETİRENLERİN Ülkesi burası!
bu saydıklarına kısaca "tüketim çıkgınlığı" deniyor ve en zengininden en fakirine tüm dünya ülkelerinde olan bir durum.

ancak hiçbir ülkede yöneticiler (bizimkiler gibi) bunu önlemek için halkın tepesine binmiyor!

"madem halk tüketiyor, ben de vurabildiğim kadar vurayım" demiyor...

bunu halkına kampanyalarla, eğitici faaliyetlerle anlatmaya çalışıyor.

bizi yönetenlerin derdi cari açığı azaltmak falan değil, halkı yolmak!..

bu gayet açık...

eğer ülkeyi yönetenler ekonomik önlem almak istiyorlarsa önce kendilerinden başlamalılar.

onlar en son model arabalarda gezsin; maaşlarına habamam zam yapsın; lüks şatafat içinde yaşasın; sokaktaki vatandaş da 3 kuruş kar etmek için yurt dışından telefon getirince "ekonominin selameti için" ekstra vergi bindirsin...

oh ne ala...

CieM

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Cari açığı önlemek halkın olduğu kadar devletin görevi.Bana bir tane Türk markası telefon , araba , laptop , Fotoğraf makinası markası söyler misin ki halk dış ülkeler yerine kendi ülkesinden alsın...Devlet ürünlere çok vergi getiriyor velef ki yurt içinde imal edilenlerde bile var bu vergi.Gıda'ya bile %8 vergi.Hepsini geçtim bu gıdaya niye koyuyorsun %8 vergiyi..

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
valla türkiyede vergi falan çok yüksek,yeni çıkan bi telefonu yurt dışından nerdeyse 400-500 tl daha hesaplı getiriyosunuz.insanları buna mecbur bırakan bi sistem var ülkemizde.o zaman şapkamızı önümüze koyup düşünücez.dünyanın en pahalı şeylerini biz kullanıyoruz.kişi başı 5000 tl gelir olduğu için ülkemizde yetkililer pek ilgilenmiyo bu konularla !!!
Ne alakası var ya dünyanın her yerinde telefon fiyatları Türkiye ile aynı sadece Amerikada ucuz. Avrupada daha pahalı olmasının sebebi de tahmininiz üzere vergiler

pc_manyak

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Şimdi biraz düşünmek lazım neden Türk markası bir alet edevat v.s yok. Ben kendi fikrimi söyleyeyim sebep bence şu halk bile Türk yapımı şeyleri istemez beğenmezken Avrupa ülkelerinin bizden mal almasıda bir hayal. Yapılan en ufak şeyi bile bazı insanlarımız çok kötü lanse ediyorlar. Yok Türklerin yaptığı tabletten ne olur falan filan önce kafalarda bir devrim olması gerekir bence. Ayrıca telefon fiyatlarına gelirsek bizim bulunduğumuz bölgede genel olarak pahalı sebep ise bir anlaşma. Amerikada 500 dolar olan birşey bizim ülkemize girdiğinde euro kurundan giriyor yani fiyat 500 dolar iken 500 euro oluyor hal buyken yapacak bişey yok haliyle aslında Türkiye istediği kadar savaş kazanmış olsun hep masada anlaşmalarla eli ayağı bağlanan bir ülke olmuş . i,Bu yüzden biz petrolü çıkaramıyoruz, bu yüzden bir Türk üretimi işlemci bilgisayar v.s yok

Reaksiyon puanı
31
Şimdi biraz düşünmek lazım neden Türk markası bir alet edevat v.s yok. Ben kendi fikrimi söyleyeyim sebep bence şu halk bile Türk yapımı şeyleri istemez beğenmezken Avrupa ülkelerinin bizden mal almasıda bir hayal. Yapılan en ufak şeyi bile bazı insanlarımız çok kötü lanse ediyorlar. Yok Türklerin yaptığı tabletten ne olur falan filan önce kafalarda bir devrim olması gerekir bence. Ayrıca telefon fiyatlarına gelirsek bizim bulunduğumuz bölgede genel olarak pahalı sebep ise bir anlaşma. Amerikada 500 dolar olan birşey bizim ülkemize girdiğinde euro kurundan giriyor yani fiyat 500 dolar iken 500 euro oluyor hal buyken yapacak bişey yok haliyle aslında Türkiye istediği kadar savaş kazanmış olsun hep masada anlaşmalarla eli ayağı bağlanan bir ülke olmuş . i,Bu yüzden biz petrolü çıkaramıyoruz, bu yüzden bir Türk üretimi işlemci bilgisayar v.s yok
Hocam güzel yazmışın lakin bu saatten sonrada ne bir türk işlemci nede bilgisayar üretilebilir adamlar bu konuda usta olmuş onları yakalamamamız neredeyse imkansız.

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Yakında aldığımız havadanda vergi alır bunlar. Getirdiğimiz eşyanın faturasını alın burdaki ile arasında ne kadar fark varsa o kadarı vergi olarak alın daha fazla kar edersiniz. Kaçakçılığı engellemek için getirilmiş sözde :p Sen o telefonları görmüyon bile neyden harç alıyon ? Olan gene işi üslübuna uygun yapana olacak

pc_manyak

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Hocam güzel yazmışın lakin bu saatten sonrada ne bir türk işlemci nede bilgisayar üretilebilir adamlar bu konuda usta olmuş onları yakalamamamız neredeyse imkansız.

Buyrunn :D Biraz kendimize güvenmemiz lazım bence dostlarım bizim hiç bir medeniyetten eksiğimiz yok..

nevuser

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Elbruz46 Hocam süpersin sen yav :)

Adam gibi uygun fiyatlar verilsin bizde türkiyeden alalım

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Dostum bu işlerin kendine inanma, güvenme, kendi yaptıklarımızı beğenip beğenmeme ,masada elimizin ayağımızın bağlanma meselesiyle alakası yok sermaye meselesi... Yatırım var mı? Ülkene yatırımcı çekebiliyor musun? Yatırımcıları cezbedecek ne gibi inisiyatiflerin var? Bir iş adamı neden senin ülkende iş kurmak istesin? karı ne olur? iş bunlara bakar yoksa Somali'de de Kongoda da telefon, tablet, notebook üretirsin ... Bu işleri geçelim artık küresel bir dünyada yaşıyoruz Amerikayı sadece amerikalıların, norveçi sadece norveçlilerin, türkiyeyi sadece türklerin kurtarabileceği devirler çok gerilerde kaldı ...

pc_manyak

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Şahin'le ferrariyi karşılaştırmayalım lütfen biraz gerçekleri kabul etmem lazım her şey zamanındaydı :)

Ve bir cevap daha sayın seyircilerr :D Bu otomobil yapımını bazı gereksiz insanlar engellemeseydi bizim ferrariden daha güzel otomabillerimiz olabilirdi. bkz.. Devrim Arabaları

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
katılmıyorum. beyaz eşya ve otomotiv sektöründe hem üretim hem de ihracat yapıyoruz. üstelik 3. dünya ülkelerine de değil, gelişmiş ülkelere.

eğer kaliteli bir "yerli marka" yaratırsak ve insanlara bunu anlayacakları dilden lanse edip, uygun fiyatlara satarsak insanımız yerli malını da alıyor. hem de kapış kapış...

Son mesajlar