Haber 29 Mayıs Istanbul'un Fethi

Bu konuyu okuyanlar

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
29 Mayıs 1453 İstanbul'un Fethi

images

6 Nisan–29 Mayıs 1453 tarihleri arasındaki kuşatmanın sonucunda Osmanlı Padişahı II. Mehmed komutasındaki birliklerin Bizans İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'u ele geçirmesi.

İstanbul, daha önce de defalarca kuşatılmıştı; VII.-VIII. asırlarda Emeviler ve Abbasiler tarafından kuşatıldı ancak başarısız olundu. Osmanlılar da şehri daha önce kuşatmıştı, Matheos Kantakuzinos'un Bizans tahtına geçmesini sağlamışlar ve ödül olarak Çimpe Kalesi'ni alarak Rumeli'de ilk kez toprak kazanmışlardı. Rumeli'ye geçişle beraber bölgede sınırları genişleyen Osmanlılar ilk kez I. Bayezid komutasında 1395 yılında İstanbul'u kuşattı. Bazı kaynaklarda ise 1391 tarihli farklı bir kuşatmadan söz edilmektedir. I. Bayezid'in kuşatmasında mancınıklar kullanıldı, kuşatma üzerine Macar Krallığı günümüz Bulgaristan topraklarına taarruz etti ve İstanbul kuşatması sonlandırıldı. Ertesi yıl kuşatma tekrar başladı ve bu sefer deniz bağlantısını tümüyle koparmak için Anadolu Hisarı inşa edildi. Bizans imparatorunun ateşkes talebi üzerine kuşatma kaldırıldı. Ankara Savaşı'yla beraber Osmanlı Devleti Fetret Devri'ne girdi. Bu dönemde Bayezid'in oğullarından Musa Çelebi tarafından 1412 yılında İstanbul tekrar kuşatıldı. Musa Çelebi, kargaşanın Bizans yüzünden olduğuna ve bazı rakip şehzadelerin Bizans tarafından desteklendiğine inanıyordu. Ancak rakip şehzadelerden I. Mehmed'in harekete geçmesi sebebiyle bu kuşatma da kaldırıldı. Dördüncü kuşatma ise II. Murad döneminde oldu; II. Murad elçiler göndererek Düzmece Mustafa'nın desteklenmemesini talep etti ancak karşılık bulamadı. İsyan ile uğraşan II. Murat, Şehzade Mustafa'ya yardım ettiğine inandığı Bizans İmparatorluğu'nun üzerine yürüdü ve kuşatma başladı. Bizans İmparatoru VII. İoannis'in Karadeniz kıyılarındaki bazı toprakları ve haraç vermeyi teklif etmesiyle bu kuşatma da kaldırıldı. II. Mehmed tahta geçtiğinde etrafı bütünüyle sarılmış bir şehirle karşı karşıyaydı.

"Konstantiniyye mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur."

Hz. Muhammed (S.A.V.)

Son düzenleme:

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Hayalini ve istediğini gerçekleştirdi. Hz. Muhammed'in (S.A.V.) de dediği gibi oldu. Fethedildi ve fethedende iyi ve güzel bir komutan insan. Bir çağı kapatıp başka yeni bir çağ açtı.
Hep zeki ve başarılı olan liderler veya komutanlar benim için altından elmastan bile daha değerliler.

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Benim anlayamadığım bir şey var, biz 29 Mayıs'ı kutlamıyoruz. Sebebini merak ettim. Neden diğer bayramlar (Ulusal Egemenlik, Gençlik ve Spor, Zafer Bayramı, 29 Ekim vs.) kutlanıyor da 29 Mayıs neden kutlanmıyor? Çok önemli ve çağ açıp çağ kapatan bir gün. Neden ülkemizde kutlanmıyor?

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,495
Benim anlayamadığım bir şey var, biz 29 Mayıs'ı kutlamıyoruz. Sebebini merak ettim. Neden diğer bayramlar (Ulusal Egemenlik, Gençlik ve Spor, Zafer Bayramı, 29 Ekim vs.) kutlanıyor da 29 Mayıs neden kutlanmıyor? Çok önemli ve çağ açıp çağ kapatan bir gün. Neden ülkemizde kutlanmıyor?
Korona olduğundan dolayı, geçen yıllarda Bursa’da kutlanıyordu mehteranlarla vb diğer şehirleri ve İstanbul’u bilmiyorum.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,202
Osmanlı döneminde Rum kesimi sebebiyle yapılmıyordu. Cumhuriyet kuruluşu sonrasında devlet ve halk tarafından bir kutlama yapılmadı. Devlet Yunanistan tarafıyla ters düşmemek, darılmalar olmaması adına geri durdu. Bu şekilde olsa da bir zaman sonra Türkçü ve Milliyetçi kesim tarafından kutlanmaya başlandı.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Ona bakılırsa Çanakkale savaşının sadece tek 18 Mart'ı kutluyoruz. 9 Ocak 1916 İngilizlerin Çanakkale'den kaçış günü bunu bilmiyoruz bile