24 Haziran Seçimleri İçin Oy Kullanacak Seçmenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Bulunmaktadır.

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Burak Özgen

Profesör
Katılım
13 Mar 2018
Mesajlar
1,824
Reaksiyon puanı
271
Puanları
83
Yaş
23
Türkiye 24 Haziran'da tarihinin en önemli seçimlerine gidecek. Seçmenler pazar günü sandığa giderek oylarını kullanacak. Bu seçimle birlikte Türkiye yeni yönetim sistemine de geçmiş olacak. 24 Haziran seçimleri için oy kullanacak seçmenlerin dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. İşte o hususlar.

OY VERME SAATLERİ: 08:00 - 17:00
Saat 17.00'ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanacak.


Seçmenler, üzerinde kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerin biriyle oy kullanabilecek.

Seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak, seçmenler hangi sandıkta oy kullanacağını YSK'nın internet sitesinden de öğrenebilecek.


Sandık kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini alarak seçmen listesinde ismini bulacak ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası zarf ve mührü seçmene vererek kabinde oyunu kullanacak.


Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmeyecek.


Oy pusulasına basılacak mühür, tercih edilen alanın dışına taşırmayacak şekilde yapılması gerekiyor. Mühürlenen yer dışta kalacak şekilde oy pusulası katlanıp zarfa konulacak. Seçmenler, zarfı sandığa attıktan sonra, sandık seçmenin listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imzasını atacak.


Seçmen, kapalı oy verme yerinden dışarı çıkmadıkça, hiç kimse oraya giremez.​Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.


Pusulada tercihe edilen alanın dışına taşırmamak suretiyle 'EVET' ve 'TERCİH' mührü basılması gerekecek.


Oy pusulasına, 'TERCİH' veya 'EVET' mührü dışında, herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak.


Seçmene birleşik oy pusulası verildikten sonra hata veya başka bir neden ileri sürülerek yeni bir birleşik oy pusulası verilmeyecek


Sandık, bu iş ve işlemler tamamlandıktan sonra, oy verme yerinde hazır bulunanların gözü önünde, sandık kurulu başkanı açılacak


Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayımı ve dökümü yapılacak

Kaynak:Sabah​
 

mapavrili

Profesör
Katılım
24 Ocak 2010
Mesajlar
1,507
Reaksiyon puanı
1,507
Puanları
113
Yaş
51
Allah ülkemiz için hayırlı uğurlu etsin inşallah, huzur içinde bir seçim olmasını temenni ederim.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar

Üst