Soru 24 Gb Ram

Bu konuyu okuyanlar

Yigitcann661

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba sistemimde hyperx fury 3600 mhz CL 16 dual kit 8x2 16 GB RAM var ve ben 16 GB RAM e bir 8 gb Ram daha ekleyip 24 e yükseltmek istiyorum ama bir kaç sorun var. Sistemdeki Ram dual kit olduğundan 1 tane değil 2 tane alabilirim o zaman 32 gb Ram oluyor 32 gb biraz fazla gereksiz.Aynı markanın aynı mhz ve cl değerine sahip Ram ini alırsam 3 Ram olacağı bu sefer dual channel özelliği gidiyor bu kısımda performans düşüşü yaşanır mı? ve alacağım Ram tamamen aynısı mı bilmiyorum şuanki 2 Ram ile aynı güç tüketimine sahip değilse uyumlu çalışmayadabilir ya da aynı mhz ve cl değerlerine sahip olunca aynı güç tüketimine de mi sahip oluyor? cevaplarsanız sevinirim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Eğer bir RAM daha takarsan Dual Channel özelliği kaybolacağı için performans düşüşü yaşarsın. 16GB belleğin yetmeyip 24GB belleğin yeteceği bir işlem yapıyorsan zaten 32GB'a tamamlaman daha mantıklı olacaktır. Belleklerin aynı marka olmasına bile gerek yok. Aynı CL ve MHz değerine sahip RAM alabilirsin. HyperX, G.Skill ve Corsair aralarında kolay kolay uyumsuzluk çıkarmaz ancak elindekiyle aynı modeli almak her zaman daha garanti bir yoldur.