Soru 21 günlük iş arama serüveni

neptün yüksel

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
100
Merhaba arkadaşlar.

21 gün boyunca iş aradım ve sonuçları sizlere yazayım.

Bildiğim diller: Java, C#.
Bildiğim programlar; Android Studio, Unity3D, Eclipse, NetBeans, Rider C#, IntelliJ, Blender3D.
İlgili alanlarım; Oyun geliştirme, otomasyon yapımları (bilet satışı gibi);
Yazdığım oyun sayısı: 12.
Yazdığım oyun türleri: 5 RPG TBS, 4 Hypercasual, 3 bulmaca.
Yazılımda uzmanlığım; Junior - Mid.

Google Firebase RTDB, MySQL, MS SQL falanda entegre edebilirim projelere. VT bilgimde vardır biraz yani.

8 yere iş başvurusu yaptım. 6'sı gönüllü olarak parasız çalışma başvuruydu ama işe alınmadım.
Galiba herkesin bir kurulu düzeni var yada daha üst birilerini arıyorlar.

Kolay gelsin bana.

galaxyfan

Doçent
Reaksiyon puanı
706
Merhaba arkadaşlar.

Bildiğim programlar; Android Studio, Unity3D, Eclipse, NetBeans, Rider C#, IntelliJ, Blender3D.

Google Firebase RTDB, MySQL, MS SQL falanda entegre edebilirim projelere. VT bilgimde vardır biraz yani.

8 yere iş başvurusu yaptım. 6'sı gönüllü olarak parasız çalışma başvuruydu ama işe alınmadım.

Kolay gelsin bana.
Merhaba arkadaşlar.

Kolay gelsin bana.
Benim anladığım Türkiye'de vasıfsız eleman arıyor her yer ben mesela.bir vasfim yok kolay iş buluyorum tabi asgarî ücret yapacak bir şey yok ağır işler oluyor

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,378
İş söz konusu olunca nedense canım acıyor. Şu an çalışmış olduğum iş yerinde 18 yıldır görev alıyorum. Ancak görevim gereği yapmış olduğum iş ve performansa bakınca almış olduğum ücret emeğimin yarısını bile karşılamaz.

Ülkenin tabii ki gidişatı belli. Hükümet şu an kendi vatandaşını istemiyor konumunda (bana göre). Doktorlarımız başta olmak üzere ülkeden kaçmak için can atan bir sürü insan (ben dahil) var.

Böyle bir ortam içerisinde iş aramak ne kadar yerli olur bilemem, ancak referanslarınıza ve yaptıklarınıza bakıldığında olmaması mümkün değil gibi duruyor.

Kolay gelsin, başarılar.

neptün yüksel

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
100
Yine de eğer mümkünse kendini fazla yıpratmayacağın bir iş bulsan güzel olur bu şekilde en azından yazılım bilginin üstüne bir şeyler katma fırsatın olur ve körelmemiş olur.
Etik değil ama az tecrübeli olarak başvuru yapabilirsin iş bulma olasılığın fazla olur. Fark etmezler diye tahmin ediyorum etseler de o zamana kadar artık tecrübeli bir eleman sayılırsın kaybedecek neyin var di mi
Bilgisayar mühendisiyim ben, fark ederler.

Daeyb

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar.

Kolay gelsin bana.
Merhaba,

Hala iş arıyorsanız ve Istanbul/Büyükçekmece'ye yakınsanız görüşmek isterim.

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
704
iş buldun mu ben daha bulamadım da.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
İş alımları belli dönemlerde olur. Turizm'de Nisan'da ve en geç Mayıs, ve bir de Yaz tatili döneminde ilave eleman alınır. (Başvurular çok daha önce alınır.) İnşaat sektörü genelde Mayıs'ta başlar. Diğer sektörlerde Yaz aylarında yeni personel aranır. Personel bakımından doygun olan bir şirket bedava da olsa kimseyi almaz. Şirket içi yapılanma ve işler konusunda özellikle büyük şirketler kapalı olur. Bir arkadaşım 700-800 iş başvurusu yapmıştı (İnternet üzerinden) bir iş bulana kadar. (hepsini de 3 gün içinde:)).

Zxbxnn

Asistan
Reaksiyon puanı
23
İş alımları belli dönemlerde olur. Turizm'de Nisan'da ve en geç Mayıs, ve bir de Yaz tatili döneminde ilave eleman alınır. (Başvurular çok daha önce alınır.) İnşaat sektörü genelde Mayıs'ta başlar. Diğer sektörlerde Yaz aylarında yeni personel aranır. Personel bakımından doygun olan bir şirket bedava da olsa kimseyi almaz. Şirket içi yapılanma ve işler konusunda özellikle büyük şirketler kapalı olur. Bir arkadaşım 700-800 iş başvurusu yapmıştı (İnternet üzerinden) bir iş bulana kadar. (hepsini de 3 gün içinde:)).
Peki neden yani bu şirketlerin amacı zaten eleman bulmak değil mi amacı şuan günümüzde herkes internette PC başında. Büyük şirketler internetten almıyor mu iş başvurularını?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
Peki neden yani bu şirketlerin amacı zaten eleman bulmak değil mi amacı şuan günümüzde herkes internette PC başında. Büyük şirketler internetten almıyor mu iş başvurularını?
Şirketlerin amacı hiç bir zaman eleman bulmak değildi ve olmayacak. Nereden geliyor öyle değişik bir mantık kafanıza?

Her şirketin tek bir amacı var. P A R A kazanmak.

Diğer her şey amaç değil, amaca götüren araçtır. Eleman dediğin de sürekli masraf çıkaran bir unsur. Ne kadar az eleman, o kadar iyi. Elemanın yerini alabilecek her şey mutlaka önce araştırılır. Makine, Robot, Yapay Zeka, v.s.

Şirketler P A R A kazanmak için en iyi gelir getirecek alana ve bu alanda kullanılabilecek araçlara yatırım yapar ve en kısa sürede en yüksek geliri ve tabi yatırımlarının geri ödemesini bekler.

Kapitalizmin bakış açısı böyle.

Piyasada çok eleman bulunması bolluk açısından değil, ücret taleplerini bastırabilmek açısından şirketleri sevindirir. En ucuza ama en iyisini çalıştırmak isterler.

Zxbxnn

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Şirketlerin amacı hiç bir zaman eleman bulmak değildi ve olmayacak. Nereden geliyor öyle değişik bir mantık kafanıza?

Her şirketin tek bir amacı var. P A R A kazanmak.

Diğer her şey amaç değil, amaca götüren araçtır. Eleman dediğin de sürekli masraf çıkaran bir unsur. Ne kadar az eleman, o kadar iyi. Elemanın yerini alabilecek her şey mutlaka önce araştırılır. Makine, Robot, Yapay Zeka, v.s.

Şirketler P A R A kazanmak için en iyi gelir getirecek alana ve bu alanda kullanılabilecek araçlara yatırım yapar ve en kısa sürede en yüksek geliri ve tabi yatırımlarının geri ödemesini bekler.

Kapitalizmin bakış açısı böyle.

Piyasada çok eleman bulunması bolluk açısından değil, ücret taleplerini bastırabilmek açısından şirketleri sevindirir. En ucuza ama en iyisini çalıştırmak isterler.
Haklısın evet ama bir şirketin kurumun vs bel kemiği oranın çalışanları değil mi? Ne kadar nitelikli çalışan o kadar verim ve para getirmiyor mu? 15 yıldan fazla uçan arabalar dan bahsedildi 2015 yılında çok yakında işte uçan arabalar vs olacak denildi konuşuldu e peki şuan var mı yok. Demek ki teknoloji de öyle birden gelişen birşey değil yani çalışanların emeği çok büyük. Bunu göz ardı edemeyiz. Belki ileri teknoloji ürünü kullanıyorlardır ama yinede ihtiyaçları var. Çalışanlara.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
İleri teknoloji her zaman bazı var olan meslekleri bitirir. Başka meslekler türer. En son ne zaman gidip bir Mağaza'dan alış veriş yaptın? Yazık değil mi orada çalışan kasiyer Kız'a? Yarın işten ayıracaklar senin yüzünden (mesela).
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de kişisel bir tavsiye vereyim. Referans olarak gösterdiğin veya söz ettiğin oyunlar, Otopark otomasyonu falan, çok sıradan. İş için hiç bir işe yaramaz. Daha orijinal projeler yapabilmelisin. İş hayatına daha yönelik bir şeyler gösterebilmelisin.

Zxbxnn

Asistan
Reaksiyon puanı
23
İleri teknoloji her zaman bazı var olan meslekleri bitirir. Başka meslekler türer. En son ne zaman gidip bir Mağaza'dan alış veriş yaptın? Yazık değil mi orada çalışan kasiyer Kız'a? Yarın işten ayıracaklar senin yüzünden (mesela).
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de kişisel bir tavsiye vereyim. Referans olarak gösterdiğin veya söz ettiğin oyunlar, Otopark otomasyonu falan, çok sıradan. İş için hiç bir işe yaramaz. Daha orijinal projeler yapabilmelisin. İş hayatına daha yönelik bir şeyler gösterebilmelisin.
Mağazadan alışveriş yapan var mı ya artık :D
Ama yinede şöyle düşünüyorum örneğin doktorsun Amerika da şuan robotun bir ameliyata girdiği yaptığı çalışmalar var ve devam ediyor. Sen gidip doktora diyebilir misin zaten robotlar yapacak sana gerek kalmayacak diye? Yada öğretmene başka örnek mesela çevirmelere, çevirmen terminologlarına ve mütercim tercümanlara gerek kalmadığını söylüyorlar zaten yapay zeka hallediyor diyorlar. Ama şuan olarak simültane çeviriyi yapacak kapasitede bir teknoloji söz konusu değil. O zaman zaten hatta bilgisayarlar bile kalmayacak bı zaman gelecek diye hiçbirsey olmalayım o zaman? Kasiyerde, çiftçide, öğretmende, doktorda, çevirmende bir şekilde gelişen teknoloji ile geliştirmeli kendisini geliştirdikten sonra var olur ama mesela değil mi?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
Sana şirket yönetimi gözü nasıl görür onu anlatmaya çalıştım.

El tüynüğünü dokuyabilen Halı dokuma makinesi icat edilmiş. Ama çok pahalı gelmiş. Bizim kızları düşük ücretle çalıştırmak daha ucuza geldiği için makine piyasaya çıkamamış.

İyi bir iş bulmak istiyorsan özellikle büyük şirketleri tercih et ve de becerilerini daha verimli alanlarda geliştir. Kariyer.net'ten ne aranıyor? Ne isteniyor? Arayanlar kendileri ne üretiyor? Nasıl üretiyor ve nasıl pazarlıyor? Araştır. Zaman çabuk geçiyor. Bir anda yaz gelir, Yaz geçer, Bir senen boşa geçer.

zeuszeus2023

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öğrenmek yerine proje bazlı şeylerle uğraşabilirsin. İnternette oldukça çok bunun tavsiyesini duyuyorum.
Zaten video izlemek,eğitim izleyip durmayı tavsiye etmiyorlar. (Tutorial Hell )

Başka bir sektörde bir sürü yere başvurdum. Aylar oldu hiçbirşey yok.
Heralde çöpe attılar kağıdımı.

Şuan ise Bende senin gibi yazılım mühendisliği falan öğrenmekle uğraşıyorum. İnşallah okulun biraz faydası olurda Parasızlıktan kurtulurum.

CalikCA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Öğrenmek yerine proje bazlı şeylerle uğraşabilirsin. İnternette oldukça çok bunun tavsiyesini duyuyorum.
Zaten video izlemek,eğitim izleyip durmayı tavsiye etmiyorlar. (Tutorial Hell )

Başka bir sektörde bir sürü yere başvurdum. Aylar oldu hiçbirşey yok.
Heralde çöpe attılar kağıdımı.

Şuan ise Bende senin gibi yazılım mühendisliği falan öğrenmekle uğraşıyorum. İnşallah okulun biraz faydası olurda Parasızlıktan kurtulurum.
Evet, bu tavsiyeyi sık sık duyuyorum ve bence mantıklı Yazılım geliştirme eğitimi almaya karar vererek doğru şeyi yaptığınızı düşünüyorum. Birçok iş fırsatı sunan ve büyüyen bir sektör.