2021'de Apple M1'mi? Yoksa diğer dizüstü bilgisayarlar mı?

Bu konuyu okuyanlar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
12000 TL ye grafikerler için dizüstü bilgisayar önerisi.

Son düzenleme:

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
12000 TL ye grafikerler için dizüstü bilgisayar önerisi.
Amacınız sadece grafik mi? Eğer render yapmayacaksanız 12000TL ye kral PC toplarsınız. Tabi ekran kartı stoğu yakalayabilirseniz. :D

Diğer bilgisayarlara yönelin. 12000TL ye RTX2060'lı sistem toplarsınız.

Son düzenleme:

wittroc

44
Reaksiyon puanı
11,156
Yeni M1(x) modellerini bekleyebilirsiniz.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bana leptop lazım taşımam gerekiyor sürekli. Apple M1 çipli mi alsam yoksa. Diğer dizüstü bilgisayarlara mı baksam karar veremedim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yeni M1(x) modellerini bekleyebilirsiniz.
Takip etmiyorum da ne kadar beklemem gerekecektir.

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Amacınız sadece grafik mi? Eğer render yapmayacaksanız 12000TL ye kral PC toplarsınız. Tabi ekran kartı stoğu yakalayabilirseniz. :D

Diğer bilgisayarlara yönelin. 12000TL ye RTX3080'li sistem toplarsınız.
Kısa İnstagram için videolar da hazırlamam gerekebilir.

Aradığım cihazı 5 yıl kadar kullanmam gerekecek.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
3D CAD çizimleri mi yapıyorsunuz yoksa tasarım mı? macOS'da çizim programlarının bazıları bulunmuyor çünkü. Çalışacağınız programlar ile macOS uyumlu mu onu bir kararlaştırın bence. Eğer uyumluysa ve oyun oynamayacaksanız kesinlikle MacBook öneririm.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
corel draw ve photoshop genel olarak.

Aslında oyun da oynamak istiyorum ancak o fiyata mac ile aynı performansı yakalayabilir miyim bilmiyorum.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
corel draw ve photoshop genel olarak.

Aslında oyun da oynamak istiyorum ancak o fiyata mac ile aynı performansı yakalayabilir miyim bilmiyorum.
Performans tarafında sorun olmaz. MacBook tarafındaki en büyük avantajların taşınabilirlik, ekran, pil performansı ve işletim sistemi kararlılığı olur.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Performans tarafında sorun olmaz. MacBook tarafındaki en büyük avantajların taşınabilirlik, ekran, pil performansı ve işletim sistemi kararlılığı olur.
Sanırım yanlış anladınız. Diğer dizüstü bilgisayarlarda da mac ile aynı performansı alabilceğim bir bilgisayar olursa Windows ile devam etmek isterim.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Sanırım yanlış anladınız. Diğer dizüstü bilgisayarlarda da mac ile aynı performansı alabilceğim bir bilgisayar olursa Windows ile devam etmek isterim.
İş konusunda mac daha çok tercih ediliyor çünkü hızlı ve performanslı tabi aynı performanı alabileceğiniz bir windows illaki vardır. Ama iş konusunda o kadar başarılı olmayabilirler diye düşünüyorum.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki ya M1 çipi Apple mac alırsam 8 GB ram yeterlimi? Yoksa 16 GB ram mi?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
İşte ben de onu diyorum zaten. Performans tarafında muazzam farklar yaşamazsınız. Windows tarafında da iyi işlemciler var çünkü. Yaşayacağınız en büyük farklar yukarıda saydıklarım.

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
M1 çok güçlü bir Render performansı sunuyor. Ben bir kaç güçlü Ryzen ile karşılaştırdım. M1 daha iyi.

Dizüstünde Render performansı en iyi M1'de galiba.

eneser16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bana leptop lazım taşımam gerekiyor sürekli. Apple M1 çipli mi alsam yoksa. Diğer dizüstü bilgisayarlara mı baksam karar veremedim

Takip etmiyorum da ne kadar beklemem gerekecektir.
Buna dair bir bilgisi olan var mı? Ne zaman çıkacak yeni macler?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Buna dair bir bilgisi olan var mı? Ne zaman çıkacak yeni macler?
Yeni M1X sadece daha fazla çekirdek ile gelecek. Mimari tarafında bir geliştirme yok diye biliyorum. Tekli çekirdek tarafındaki performans aynı yani. 12 ve 16 çekirdek versiyonları gelecek ancak onlar epey pahalı olur diye düşünüyorum. Air'de falan kullanılmaz yani. Büyük ihtimalle 16" yeni MacBook Pro ve 14" Mini-LED MacBook Pro'da kullanılacaklar.

eneser16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yeni M1X sadece daha fazla çekirdek ile gelecek. Mimari tarafında bir geliştirme yok diye biliyorum. Tekli çekirdek tarafındaki performans aynı yani. 12 ve 16 çekirdek versiyonları gelecek ancak onlar epey pahalı olur diye düşünüyorum. Air'de falan kullanılmaz yani. Büyük ihtimalle 16" yeni MacBook Pro ve 14" Mini-LED MacBook Pro'da kullanılacaklar.
Sanırım tasarım olarak da yenilenecekmiş ekstra portlar gelecekmiş bu yüzden şu an almayıp beklemeyi düşünüyorum ama bu yıl sonunda falan çıkacaksa o kadar da beklemek istemiyorum açıkcası lazım bir de fiyat durumu var m1x olmayan sadece tasarımı yenilenmiş mac lerde suankinden çok pahalı olur mu acaba?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Sanırım tasarım olarak da yenilenecekmiş ekstra portlar gelecekmiş bu yüzden şu an almayıp beklemeyi düşünüyorum ama bu yıl sonunda falan çıkacaksa o kadar da beklemek istemiyorum açıkcası lazım bir de fiyat durumu var m1x olmayan sadece tasarımı yenilenmiş mac lerde suankinden çok pahalı olur mu acaba?
Her halükarda 16 GB ve 512 SSD model almanız lazım. Bütçenize göre bu durumda en uygun model Air oluyor. 4 portlu bir Air'in geleceğini ben düşünmüyorum açıkçası.

eneser16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Her halükarda 16 GB ve 512 SSD model almanız lazım. Bütçenize göre bu durumda en uygun model Air oluyor. 4 portlu bir Air'in geleceğini ben düşünmüyorum açıkçası.
Hocam ben konuyu açan kişi değilim sonradan dahil oldum. MacBook Pro 16 GB RAM 256 SSD modelini almayı düşünüyorum.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Hocam ben konuyu açan kişi değilim sonradan dahil oldum. MacBook Pro 16 GB RAM 256 SSD modelini almayı düşünüyorum.
256 SSD'li modeli önermem. Çünkü ne RAM ne de depolama sonradan artırılamıyor. O yüzden günlük işlerde kullanmayacaksanız 512 SSD öneririm kesinlikle. Çoğu kişi de 256 önermiyor zaten. 4 portlu bir MacBook Pro 13" gelebilir ancak bu konuda hakkında bir bilgim yok. Mini-LED modelinin de ne kadardan çıkacağı bilinmiyor. Ekranı bayağı iyi olacak çünkü. Fiyat artabilir.