2020 hedefi borçsuz hastane

Bu konuyu okuyanlar

michuozawa

Guru
Emektar
Katılım
6 Ağu 2008
Mesajlar
20,609
Reaksiyon puanı
487
Puanları
83
Üniversite hastaneleri Türkiye genelinde artan borç yükünü hafifletmenin yollarını ararken, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde 10 ay önce Rektör Prof. Dr. Adnan Kasman önderliğinde göreve gelen Başhekim Prof. Dr. Erkan Derebek ve ekibi, örnek bir sağlık işletmeciliği performansına imza attı.

hastane.jpg


Sistemli çalışma, yoğun mesai, kurumlarla eşgüdüm, etkin kaynak yönetimi ve planlamalarla 273 milyon lira olan borç yükü 81 milyon lira azaltılarak, 10 ayda yüzde 30 geriledi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile yapılan ‘Global bütçe anlaşması’ ve verimliliğe yönelik çalışmalarla çıtayı daha da yukarı çeken Başhekim Prof. Dr. Derebek, hedeflerinin 2019 yılı sonuna kadar borçları yüzde 10-15 düzeyine çekmek olduğunu belirtti.

TASARRUF YETMEZ
Borçsuz hastanenin sadece tasarruf önlemleri ile değil, tüm işleyişi kapsayan stratejik bir planlama ve hizmet sunumuna yönelik kapsamlı çalışma ile mümkün olacağını belirten Başhekim Prof. Derebek, “Sürdürülebilir finans yapısı olmayan bir hastanede ne kaliteden, ne hasta memnuniyetinden, ne çalışma barışından, ne de hasta güvenliğinden söz edilemez. İmkansız denileni, olmaz denileni başarmak üzere yola çıktık, kararlılıkla hedefimize kilitlenmiş bir şekilde yürümeye devam ediyoruz. Başta en büyük gücümüz olan öğretim üyelerimiz olmak üzere tüm çalışanlarımızla birlikte hedefimize ulaşacağız” dedi.

ÖNEMLİ MESAFE ALDI
Başhekim Derebek şöyle konuştu: “Birçok alanda birbirine paralel değişim ve iyileşmeler yapmak zorundayız. Bir tarafta mali tabloların iyileşmesi; diğer tarafta kalite göstergelerinin iyileşmesi, çalışma barışı ve kurumsal aidiyet duygusunun korunması, tıbbi cihaz ve donanım parkının yenilenmesi, fiziki alt yapı sorunlarının giderilmesi, hizmet alanlarının niteliksel dönüşümü ve bilgi işlem alt yapısının geliştirilmesi. Bu alanların tümünde önemli mesafeler katettik ve katetmeye devam ediyoruz. Hastanemizi kısa bir zaman diliminde örnek bir üniversite hastanesi konumuna taşımanın gayreti içindeyiz. Bu zorlu ve heyecan verici yolculukta en büyük güvencemiz nitelikli ve deneyimli kadromuz. ‘Birlikte daha iyiye’ giderek başaracağımıza yürekten inanıyorum.”

EKİBİNE GÜVENİYOR
DEÜ Hastanesi’nin mali ve idari yönden önemli çıkış yakalamasını sağlayan Başhekim Prof. Dr. Erkan Derebek, bu zorlu mesai sürecinde; Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Ender Ellidokuz, Prof. Dr. İbrahim Öztura, Prof. Dr. Özlem Gencer Kıdak, Doç. Dr. Özhan Özdoğan, Hastane Başmüdürü Levent Akay, Döner Sermaye İşletme Müdürü Özgür Sırçacı, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Seyyare Kurt ve Teknik Hizmetler Müdürü Cem Turabi Ergün ile birlikte yoğun ve disiplinli bir çalışma yürütüyor.

kaynak: hürriyet
 

KNMX

Dekan
Katılım
2 Tem 2017
Mesajlar
6,995
Reaksiyon puanı
3,781
Puanları
113
Haber için teşekkürler moderatörüm…
 
Üst