2020-2021 Eğitim Öğretim yılı önlemleri

Bu konuyu okuyanlar

Richery

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Korona virüs yüzünden ülkede önlemler artarken 2020-2021 eğitim öğretim yılı için alınacak önlemler şunlardır;

-Veliler okul başlamadan taahhütname imzalayacak.
-Öğrenci, öğretmenler her daim maske takmalı.
-Öğrenciler giriş/çıkış işlemlerinde sosyal mesafeye dikkat edilecek, maskeler takılacak.
-Oturma düzeni 1 metre aralıklı olarak ayarlanacak.
-Okul girişlerinde ateş ölçer, el antiseptiği ve maskeler bulunacak.
-COVİD-19 olma veya belirti gösterme durumunda veliler öğrencileri okula getiremeyecek, okul yönetimine bildirilecektir.
(Yanlış veya eksiğim varsa düzeltin.)

Nasıl buldunuz önlemleri?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Konu eğitim üzerindeyken konu dışına düşmüş neden?

Richery

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Toplam ders saatleri azaltılmalı, dersler 30 dk olmalı. Sabahçı oglenci olmalı
Üniversite ve lise için sınava giricek olan kişiler böyle bir durumda sıkıntı yaşayacaktır diye düşünüyorum, fakat dediğin gibi olursa güzel olabilir saatler boyunca maskeyle gezmek epey bir yorucu olacak.

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Kazanımlar gözden geçirilir, önemsiz görülenler çıkarılır, ders daha verimli işlenmeye çalışılır, sorun çözülür. Ayrıca uzaktan egitimle kısmen desteklenebilir. Böyle olmalı bence.

Kesinlikle katılmıyorum. Normal devam etmeli bence. Biz ne olacağız?
Üniversitelerde bunlar daha kolay.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Kazanımlar gözden geçirilir, önemsiz görülenler çıkarılır, ders daha verimli işlenmeye çalışılır, sorun çözülür. Ayrıca uzaktan egitimle kısmen desteklenebilir. Böyle olmalı bence.
Uzaktan eğitim saçmalıktan öte değildir. Örgün eğitime olduğu gibi devam edilmeli bence.

Üniversitelerde bunlar daha kolay.
Üniversiteli değilim, olmak istediğim için diyorum.

Richery

Asistan
Reaksiyon puanı
53
LGS sınavına girmiş biri olarak bu yıl hiçbir şekilde uzaktan eğitimi kullanmadım. Öğrencilerin %51 'ine yakın kişi sayısı zaten bu uygulamayı kullanmamış, diğerlerinede kullanırken telefon oynadı desek...

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Yapmayın. Uzaktan eğitimle desteklenmiş örgün eğitim den bahsediyorum. En oluru budur Kovid 19 gerçekliğinde
Uzaktan eğitim vakit kaybıdır. Ders çalışmak yerine ekran başında geçirilen değerli vakitlerin çok büyük bir kaybıdır. Saçmalıktır.

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
LGS sınavına girmiş biri olarak bu yıl hiçbir şekilde uzaktan eğitimi kullanmadım. Öğrencilerin %51 'ine yakın kişi sayısı zaten bu uygulamayı kullanmamış, diğerlerinede kullanırken telefon oynadı desek...
Uzaktan eğitimi kullanmama sebepleri incelendiğinde not verilmeyecek olması 1. sırada çıkar. Tabii internet altyapısı eksikliği de olabilir. TV desteği ile büyük ölçüde çözülebilir

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Uzaktan eğitimi kullanmama sebepleri incelendiğinde not verilmeyecek olması 1. sırada çıkar. Tabii internet altyapısı eksikliği de olabilir. TV desteği ile büyük ölçüde çözülebilir
Ne TV desteği hocam ya, açıp izleyen bile yok, yok!

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Tamamen uzaktan eğitim demiyorum. Örgün eğitimin desteklenmesi diyorum
Tamam. Örgün eğitimden sonra otursun tekrarını yapsın, bir de ekran başında neden vakit kaybetsin. Verimli değil, değil...

Richery

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Bilmiyorum ama 9 saat maske ile gezmek zor olmayacak mı? bir çözüm olmalı...

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Ne TV desteği hocam ya, açıp izleyen bile yok, yok!
TV yi izlemesi için sebep yok. Şartları hazırlayacaksın. Mesela 7. Sınıf öğrencisi 8 ile 13 arası örgün eğitim görecek okulda. 15 ile 16.30 arasında da tv den dersleri takiple sorumlu olucak. Sinav da da sorumlu olucak.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Bilmiyorum ama 9 saat maske ile gezmek zor olmayacak mı? bir çözüm olmalı...
Çözüm falan yok. Örgün eğitim kaldığı yerden normal bir şekilde devam etmeli. Eğitim sistemi zaten çok kötü.

TV yi izlemesi için sebep yok. Şartları hazırlayacaksın. Mesela 7. Sınıf öğrencisi 8 ile 13 arası örgün eğitim görecek okulda. 15 ile 16.30 arasında da tv den dersleri takiple sorumlu olucak. Sinav da da sorumlu olucak.
O TV'den izlenenden verim alınamıyor hocam. En son 20 yıl önce öğrenci oldunuz galiba.

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Çözüm falan yok. Örgün eğitim kaldığı yerden normal bir şekilde devam etmeli. Eğitim sistemi zaten çok kötü.

O TV'den izlenenden verim alınamıyor hocam. En son 20 yıl önce öğrenci oldunuz galiba.
Bu salgın döneminde TV den birçok dersi izledim ve çok fayda gördüm. Lise matematik, coğrafya, tarih ve kimya öğretmenleri çok iyiydi

Ben de kısaltılmamalı diyorum. Sonuna kadar da karşı çıkarım.
Kovid19 sizce bir sorun mu?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Bu salgın döneminde TV den birçok dersi izledim ve çok fayda gördüm. Lise matematik, coğrafya, tarih ve kimya öğretmenleri çok iyiydi

Kovid19 sizce bir sorun mu?
Elbette bir sorun. Ama yıllarca sürecek bu olayın içinde yaşamayı öğrenemez isek halimiz ne olacak?

Richery

Asistan
Reaksiyon puanı
53
İki türlü eğitimde olabilecek ihtimaller, fakat hangisinin daha çok verimli olabileceği konusu hakkında düşünürsek. Yüz yüze eğitim daha mantıklı gibi geliyor.

Yani okulda her daim daha verimli olacaktır.

Etopcu

Asistan
Reaksiyon puanı
32
Korona virüs yüzünden ülkede önlemler artarken 2020-2021 eğitim öğretim yılı için alınacak önlemler şunlardır;

-Veliler okul başlamadan taahhütname imzalayacak.
-Öğrenci, öğretmenler her daim maske takmalı.
-Öğrenciler giriş/çıkış işlemlerinde sosyal mesafeye dikkat edilecek, maskeler takılacak.
-Oturma düzeni 1 metre aralıklı olarak ayarlanacak.
-Okul girişlerinde ateş ölçer, el antiseptiği ve maskeler bulunacak.
-COVİD-19 olma veya belirti gösterme durumunda veliler öğrencileri okula getiremeyecek, okul yönetimine bildirilecektir.
(Yanlış veya eksiğim varsa düzeltin.)

Nasıl buldunuz önlemleri?

Konu eğitim üzerindeyken konu dışına düşmüş neden?
Korona olduktan sonra bi anlamımı kalıyo önleme bak

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Elbette bir sorun. Ama yıllarca sürecek bu olayın içinde yaşamayı öğrenemez isek halimiz ne olacak?
Kesinlikle katılıyorum, bu virüsle yaşamayı öğrenmeliyiz. Ama insanımızı koruyarak. Sadece yaşlıları kastetmiyorum, bir-çok kronik rahatsızlığı (şeker, astım) olan cocuk, genç ve orta yaşlılarımız var. Virüsün şakası yok. Eğitimi bu gerçekle programlamalıyız. Yüzyüze eğitim elbette en idealidir. Fakat eski düzen devam edersek binlerce insanımızı kaybederiz. Bunlar, bizim sevdiklerimizden de olabilir.

Reaksiyon puanı
769
Bizim meslek lisesindeki hayvanlar kesin uyar bu kurallara. Gerçi bize örnek olması gereken yetişkinlerde uymuyor ya... Neyse.

1- Taahhütname nedir?
2- Devamsızlık olacak mı?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Kesinlikle katılıyorum, bu virüsle yaşamayı öğrenmeliyiz. Ama insanımızı koruyarak. Sadece yaşlıları kastetmiyorum, bir-çok kronik rahatsızlığı (şeker, astım) olan cocuk, genç ve orta yaşlılarımız var. Virüsün şakası yok. Eğitimi bu gerçekle programlamalıyız. Yüzyüze eğitim elbette en idealidir. Fakat eski düzen devam edersek binlerce insanımızı kaybederiz. Bunlar, bizim sevdiklerimizden de olabilir.
Onun önlemini alacak olanlar insanlar. Sorumsuzların sorumsuzluklarının sonucu beni asla ilgilendirmez. Ha kendi başıma da gelebilir ama ben gerekeni yaptım derim. Sorumsuzlar yüzünden olan yine bize olur.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Bir şekilde hayat devam edecek.Sonsuza kadar maskeyle gezemeyiz.Okullarda aksamaması için açılmalıdır.Uzaktan eğitimle iş yürümez bizim ülkemizde.Ben öğrenci olsam açıp yüzüne bakmam yani evde:) Herkese elbet bulaşacak ama kademeli kademeli.Toplum bağışıklık kazandıkça virüste kırılıp gidecektir.

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Onun önlemini alacak olanlar insanlar. Sorumsuzların sorumsuzluklarının sonucu beni asla ilgilendirmez. Ha kendi başıma da gelebilir ama ben gerekeni yaptım derim. Sorumsuzlar yüzünden olan yine bize olur.
Maalesef halkımız yeterince bilinçli davranmıyor. Ama bu, onları tüm ağır sonuçlarla başbaşa bırakma hakkını tanımıyor sorumlulara. Denge gözetilmeli. Ne hayatın akışı aksatılmalı, ne de tamamen serbest olmalı hayat.

Bir şekilde hayat devam edecek.Sonsuza kadar maskeyle gezemeyiz.Okullarda aksamaması için açılmalıdır.Uzaktan eğitimle iş yürümez bizim ülkemizde.Ben öğrenci olsam açıp yüzüne bakmam yani evde:) Herkese elbet bulaşacak ama kademeli kademeli.Toplum bağışıklık kazandıkça virüste kırılıp gidecektir.
Toplum bağışıklığı çok tartışıldı dünyada. Oluru yok. Mılyonlarca ölümden bahsediliyor.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Herkese önlemler konusunda devlet destek verecek, yapılması gerekenler planlanacak. Ama planların arasında asla ders vakitleri ve saatlerini azaltmak olmamalı. %10000 hatalı bir davranış bu.

Reaksiyon puanı
769
Herkese önlemler konusunda devlet destek verecek, yapılması gerekenler planlanacak. Ama planların arasında asla ders vakitleri ve saatlerini azaltmak olmamalı. %10000 hatalı bir davranış bu.
Hocam zaten öğrenciler en fazla 20 dakika derse odaklanabiliyo bunun bilimsel olduğunu söyleyenler bile var hem benim gördüğüm kadarıyla her hoca son 10-15 dakika ya telefonda oynuyor ya da serbest bırakıyor. Bence öğrencilerin tutsak edilmesine hiç gerek yok.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Hocam zaten öğrenciler en fazla 20 dakika derse odaklanabiliyo bunun bilimsel olduğunu söyleyenler bile var hem benim gördüğüm kadarıyla her hoca son 10-15 dakika ya telefonda oynuyor ya da serbest bırakıyor. Bence öğrencilerin tutsak edilmesine hiç gerek yok.
Hayatımda hiçbir derste son 15 dakikada serbest kalmadım. En az 35 dakika ders işledim. Hele ki lise yıllarımda. Fen ve Teknoloji Lisesinde bu imkansız bir durum.