2019 Yılı İmam Hatip Liselerinin Başarısı (%15)

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2018-2019 eğitim öğretim yılında üniversiteye giriş sınavında en başarılı olan lise türlerini açıkladı. YÖK’ün istatistiklerine göre, imam hatip liselerinden üniversite sınavına başvuran 107 bin 626 öğrenciden yalnızca 16 bin 285’i dört yıllık bölümlere yerleşebildi. İmam hatip liselerinin lisans bölümlerine yerleşme oranı ise yüzde 15’te kaldı.

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesinin büyük bölümünün aktarıldığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı imam hatip liseleri, üniversiteye giriş sınavında yüzde 15'te kaldı. Üniversitelerin iki yıllık bölümlerine yerleşen imam hatip lisesi çıkışlı öğrencilerin oranı ise, yüzde 11 oldu. İstatistiklere göre, 6 bin 408 imam hatip öğrencisi ise açık öğretim programlarına yerleşti. Anadolu ve meslek liselerinin ardından YKS’ye en çok başvurunun yapıldığı okul türü olan imam hatip liseleri, başarı oranında ise en geride kaldı.

Fen liseleri yüzde 49
Anadolu liselerinde başarı oranı yüzde 28
Meslek lisesi yüzde 2,39

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Fen lisesinde kağıt yok öğrencilerden kağıt isteniyor.
İmam hatiplere tonla para döküyorlar. Amaçlarını anlamış değilim.

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Fen lisesinde kağıt yok öğrencilerden kağıt isteniyor.
İmam hatiplere tonla para döküyorlar. Amaçlarını anlamış değilim.

Sorun burada işte imam hatiplere tonlarca para verilmesi.. her gün bir imamhatip açıyorlar neredeyse.. bunlar bir proje çok yanlış .