2017 Sağlık Personeli Alımı ne zaman yapılacak? 12500 Kamu Personeli alınacak

Bu konuyu okuyanlar

ShiftBoss

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
289
Recep Akdağ'ın müjdesini verdiği Sağlık Personeli alımı ne zaman yapılacak. 12500 Kamu Personeli alımı yapacağız açıklaması sonrası Sağlık Personel alımları ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Bizde soruyoruz Atamalar ne zaman yapılacak.

17385abb7fcd4a69a46ca3aa3a6ae1cf.png

Geçtiğimiz aylarda,

Sağlık bakanı Recep Akdağ, 12 bin 500 sağlık personeli alımı ile ilgili açıklama yaptı. Bakanlığın personel alımı için belirlediği personel unvanları ve sayıları hakkındaki detaylar belli oldu! Sağlık Bakanlığının 2017 yılında sağlık sektöründe yapacağı atama sayısı 12 bin kişi olarak belirlendi. Bu sayıya doktorlar dahil değil. Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı mülakat uygulamasını Sağlık Bakanlığı tarafından da 2017 yılında başlatılmayı düşünüldüğü verilen bilgiler arasında. Peki, Sağlık Bakanlığı 12 bin 500 personel alımı başvuruları hangi tarihler arasında yapılacak? Hangi birimlere alım yapılacak? Başvuru şartları neler? Kontenjan dağılımı ne? İşte tüm detaylar!

12 BİN 500 KİŞİNİN DAHA ATAMASI YAPILACAK

Bu sene Maliyeden 16 bin 500 atama müsaadesi alabildiklerini, bunun 4 binini atadıklarını belirten Akdağ, şunları söyledi:

"Söz verirseniz buradan dışarı bir şey demezseniz söyleyeceğim. Kalan 12 bin 500'ü de hemen önümüzdeki 2 ay içerisinde atayacağız. Ortaöğretimden var atama, ama sayı az. Neden az çünkü üniversite mezunlarının sayısı çok arttı. Şimdi bunu atadıktan sonra da Bakan Ağbal ile aramızda iyi bir hukuk var. Ben bunun üstüne başka kadro alacağım Allah'ın izniyle ama Naci beye söylemeyin, söz verin. Şöyle bir niyetim var. Biz meslek lisesi okumuş sağlık mesleği sahibi olmuş kardeşlerimizin üniversiteye girmelerini kolaylaştırmak için de YÖK ile görüşeceğiz. İnşallah dua edin biz kendi tezlerimizi doğru anlatalım ikna edelim bu işi de başaralım. Ben Sağlık Bakanı olarak şu anda bana 50 bin kadro verseler inanılmaz mutlu olurum."

BU TARİHTE ALIM YAPILACAK

Bakan Akdağ, alımın 2 ay içerisinde yapılacağını bildirdi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2017 yılı için 16 bin 500 sağlık personeli atanacağını, bunun 3 bin 900'ünü atadıklarını, geri kalan 12 bin 500 kişiyi de iki ay içerisinde atayacaklarını söyledi.

SAĞLIK PERSONELİ DAĞILIMI BU ŞEKİLDE!

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen merkezlerde görev yapacak 16 bin personelden 220'si acil sağlık hizmetlerinde, 1886' sı Türkiye Kamu Hastanelerindeki Kuruma bağlı olan eğitim hastanelerinde, 34'ü halk sağlığı laboratuvarlarında, 920'si toplum sağlığı merkezlerinde,422'si Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna bağlı entegre ilçe hastanelerinde, 60'ı ilçe sağlık müdürlüklerinde,10 bin 500'ü yataklı tedavi kurumlarında, 1958' ientegre ilçe hastanelerinde ve sağlık evlerinde çalışacaklar. Bu personellerden 8 bin 274'ü uzman tabip, 1'i diş tabibi, 6 bin 669'u tabip ,5'i hemşire, 1'i sağlık teknikeri, 1'i diyetisyen, 10032 ü ebe, 45'i sağlık memuru, 1'i psikolog olarak görev yapacak.

PEKİ BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Sağlık Bakanı önce 28 Mart'ta "İki ay içinde 12 bin 500 sağlık personeli atanacak" dedi.

Daha sonra ise 6 Mayıs'ta ise "Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde 12500 kişinin vizelerini aldık, yerlerini belirliyoruz, atamalarını yapacağız." dedi.

Bakan Akdağ'ın ilk yaptığı açıklama esas alınırsa mayıs sonu veya haziran ayı başı itibariyle alım ilanının yayımlanması gerekmektedir.

Ancak daha önce açıklanmış takvimin sonuna yaklaşılmasına rağmen hala bir ilan duyurusunun yapılmamış olması adayları tedirgin etmektedir.

Bakanlığın ve bakan beyin, daha önce ilan edilmiş ve beklenti içine sokulmuş adayları daha fazla habersiz bırakmamaları ve iş bekleyen adaylar için tatminkar bir açıklama yapmaları yararlı olacaktır.

kaynak : kpsswebtr