2016 YGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Bu konuyu okuyanlar

snnakrs

Asistan
Reaksiyon puanı
3
2016 YGS sınavı 13 Mart Pazar günü gerçekleştirildi. Sınavların ardından adaylar sınav sonuçlarını merak etmeye başladı. Sınav sonrası doğrularını hesaplamak isteyen öğrenciler Google'da en çok '2016 YGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?' sorusunu arattılar.

Sınava giren öğrenciler çalıştıklarını belirterek heyecanlı olduklarını söyledi.

YGS'DE BARAJ 150 PUAN

Üniversite adaylarının tercih yapabilmesi için en az 150 puan alması gerekirken, Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) girebilmek için ise 180 puan almaları gerekiyor. Öğrencilerin barajı geçebilmesi için ise, tüm testler eşit olursa ortalama 20 net, 150 puanı elde etmek için yeterli olacak.

Bu puana ulaşmak isteyen öğrencilerin 4 matematik, 4 fen, 4 Türkçe, 4 sosyal çözmesi ya da matematikten daha çok çözerek 16'dan az soruyla 150 puan alabilmesi mümkün olacaktır.

Net 12 Matematik Sorusu, 150 barajını aşmak için yeterlidir.
Net 13 Türkçe Sorusu 150 barajını aşmak için yeterlidir.
Net 13 Sosyal Sorusu 150 barajını aşmak için yeterlidir.
Net 11 Fen Sorusu 150 barajını aşmak için yeterlidir.

YGS OKUL PUANI HESAPLAMASI

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Değer Aralıkları 250-500 olacaktır. OBP, Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak,ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir.

Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. 50’nin altında olan diploma notları 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

Daha sonra bu OBP, herkes için tek katsayı olarak kullanılan 0.12 katsayısı ile çarpılarak okuldan gelecek net puan hesaplanacaktır.
Sonuç olarak en düşük notlara sahip bir öğrenciye okuldan 30 gelirken (0.12 x 250=30) 500 OBP’ye sahip öğrenciye 60 (0.12 x 500= 60) gelecek. ( HaberTürk )

YGS ROBOTU İLE SINAV SONUCU ve OBP HESAPLAMA

Ağaşıda ki link ile YGS sınav netlerini girerek YGS puan hesaplama işlemi yapabilirsiniz. Modül YGS, LYs ve OBP gibi puanları hesaplarken ÖSYM kurallarına uygundur. Ayrıca bu modül bir üniversite tarafından kullanıma sunulmuştur.

2016 YGS PUAN HESAPLAMA SİHİRBAZI

-MÜNZEVİ-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sadece puan hesaplamak yetmiyor. Aldığınız puanla geçmiş yıllarda kaçıncı sırada olduğunuz önemli olan. Bunun içinde en güzel site puango.net benim gördüğüm benim sıralamamı neredeyse tam gösteriyor. Helal olsun