2015 Üniversite seçimime yardımcı olur musunuz?

theotto

Asistan
Reaksiyon puanı
3
2015 ygs-lys sınavlarında mühendislik sıralamam 8400 civarı, sağlık alanı sıralamamda 14000 civarı.
İtü'de bilgisayar, endüstri, elektronik ve haberleşme, elektrik bölümlerinin türkçeleri, Galatasaray'da endüstri ve bilgisayar mühendislikleri oluyor. İtü "işletme mühendisliği"de önerildi ama nasıl olduğunu bilmiyorum.
Diş fakültelerinde Hacettepe hariç devletler oluyor.
Tıp fakültelerinde Antep(ingilizce) ve Hatay olabilir gibi duruyor.
3 farklı meslek var önümde, hangisini seçeceğime karar veremedim daha 6-14 temmuz 2015 tarihleri arası tercihimi yapacağım. Bu bölümler veya fakülteler hakkında bilginiz varsa lütfen beni bilgilendiriniz.
Teşekkürler

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
[MENTION=340672]theotto[/MENTION] önce mf3ten mi mf4ten mi tercih yapacaksınız buna karar vermelisiniz. ikisi çok farklı alanlar. ilerde sağlık sektöründe, hastane ortamında, kliniklerde mi çalışmak istersiniz yok şirketler, fabrikalar vs gibi ortamlarda mı çalışmak istersiniz iyice düşünmelisiniz. ondan sonra daha sağlıklı yardımcı olabilirim :)

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Yabancı dil öğreneceksen kesinlikle endüstri mühendisliği.

theotto

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ygs sınavına kadar lise boyunca hep mühendislik istedim. Ancak ygsden sonra sağlık sektörüne de olumlu bakmaya başladım. İtü'nün ingilizce olmaması dezavantaj gibi duruyor.
Diş için el becerim de var. Bir diş hekimi tanıdığımın yanında bir kaç gün gözlem yapacağım. Tıp ise meşakkatli ve emin değilim. Yani yapabilirim ama ne kadar zevk alarak o sorunun cevabını hâlâ bulamadım kafamda.

Ayrıca babam ilerde master yapacağını da hesaba katarak karar ver dedi. Devlet üniversitesinde okuyacağım ama bitince master tarzı bir şey de yapacağım.

Poliklinik biraz asosyal ortan gibi geldi. Yani hastane ve ofis ortamına göre fazla sakin.

Yabancı dilim derdimi anlatacak biraz da muhabbet edecek kadar var. Yabancı dil eğitimlerini de kendi çabamla ve yaz eğitimleri ile kapatmayı düşünüyorum.

rdksr725

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Önce kendine şu soruyu sor hangi yolda ilerlersem daha mutlu olurum önce meslekleri iyice enine boyuna araştır sonra kendine daha uygun olanı tercih et.

MR.Anonymous

Dekan
Reaksiyon puanı
498
14000 ile Galatasaray'da bilgisayar mühendisi oluyor mu?

yilbasihediyesi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sana yardım edecek bilgiye sahibim gibi ama kararını her zaman kendin vermende fayda var. 2011 yılında 7000-8000 arasında sıralamam var söylediğin puan düzeylerinde inanılmaz bir git gel yapıyordum sağlık ile mühendislik arasında. İlk olarak düşündüm sağlık sektöründe cidden olmak istermiyim diye ve yapmak istemeyeceğimi anlamam çok kolay oldu. Bir yandan anadoluda doktorluk bir yandanda istanbulda diş hekimliğini karşılaştırıyodum. Bu geleceğime karar vereceğim bir tercih alakasız bir karşılaştırmaydı ve anladım sağlık istemiyorum. Öyle olunca mühendislik o zaman dedim benim işim. Bu sayede 40 tane tercihin 20'den fazlası elenmişti. Mühendisliklerdende şu an bile aklıma gelince çok şükür seçmemişim dediğim mühendisliklerin köklerini oluşturan tahmin edebileceğn makina elektrik elektronik mühendisliklerini eledim kafamda. Kalanlar endüstri ile işletme mühendisliği oldu. İkisinide tercih listeme ekledim işletme mühendisliği geldi. İkisindede memnun olacağımı biliyodum. İtüde ingilizce eğitimden bahsedersek, itüde türkçe eğitim almak dezavantaj değil, tamamen bölümü biterene kadar avantaj durumunda, ingilizce eğitim almak benim gözümde saçmalık çünkü ne kadar bilirsen bil, dersi anlamayıp derse katılamıyorsun, eğitmene sorup konunun derinliklerini kaçırıyosun, sınav zamanıda çok fazla saat çalışmak zorunda kalıyorsun. Toparlarsak yukardakiler tamamen kendi durumum, insanlar birbirinden çok farklı ama bölümdeki bütün arkadaşlarım üç aşağı beş yukarı aynı düşüncededir.

theotto

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Gönlümden geçen enerji ile uğraşmak. Buna uygun bölüm İtü elektrik mühendisliği. Bu bölüm 15.000 civarında, benim sıramda 8400 civarı olduğundan kafadan girerim. Sağlıkta da eleme yapıp tıp ta hatay (Adana'ya yakın olduğundan ve Antep'teki tanıdıklar işid e çok yakın dediğinden hatay). Diş içinde öğrenci hayatı yaşamak adına Çapa diş ve ya Ege diş.
Hâlâ sağlıktan bahsetmemin sebebi; mühendis olduğum zaman alacağım maaşın sağlığa göre az olması, artış oranının daha az olması.
Yani evet İtü elektrik seçersem istediğim bölümde okuyup Marmara bölgesinde kalırsam iyi bir çevrem ve gelirim olur. Ancak çalışma temposu sağlığa göre daha çok yoracağa benziyor. Sağlığa karşı istemiyorum demiyorum, nötrüm el becerim var. 12. Sınıfta insan vücudundaki sistemleri görmeye başlayınca onlara da merak duymaya başladım.
Velhasıl hala kararsızım ama karar verirsem yazacağım yerler belli. Severek mühendislik ve az maaş mı? (Sağlığa göre)
Nötr bir bölüm ve çok maaş mı? Sanırım bu noktaya geldim.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
İTÜ elektronik ve haberleşme müh. Öneriyorum , kendim de ytü de aynı bölümdeyim . Geleceği çok açık sendeki sıralama olsaydı ben de düşünmeden oraya giderdim . Tıp olayı sana kalmış orası ayrı .

theotto

Asistan
Reaksiyon puanı
3
İtü Elektronik ve Haberleşme mezunu birisiyle konuştuktan sonra İtü Elektrik'e karsr verdim. Puan yetseydi Odtü Elektrik-Elektronik yazacaktım ama olmadı.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
İtü Elektronik ve Haberleşme mezunu birisiyle konuştuktan sonra İtü Elektrik'e karsr verdim. Puan yetseydi Odtü Elektrik-Elektronik yazacaktım ama olmadı.
Tek bir mezunla karar verme derim dediklerinin arasinda en güzel bölüm dediğim , bir de bu is insanin kendini gelistirmesine de bakar. Benim mezun tanıdık da Tübitak ta ise başladı direk bu bölümden.

theotto

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Benim isteklerime göre elektrik daha uygun. Kendi işimi kurmak istesem olanakları daha fazla, babam amcam ve bahsettiğim kişi ile ileriki adımları düşünerek ve benim sorularıma cevap bularak karar verdim.
Peki sizce Elektronik ve Haberleşme den elektroniğe yoğunlaşıp mezun olunca elektriğe göre iş bulma yada proje imza yetkisi veya yenilebilir enerji ile uğraşma şansım hangisinde daha olanıklı olur? Sizde Elektronik ve Haberleşme okuyorsunuz sizin geleceğe dair fikirleriniz neler? Meslekle ilgili.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Benim isteklerime göre elektrik daha uygun. Kendi işimi kurmak istesem olanakları daha fazla, babam amcam ve bahsettiğim kişi ile ileriki adımları düşünerek ve benim sorularıma cevap bularak karar verdim.
Peki sizce Elektronik ve Haberleşme den elektroniğe yoğunlaşıp mezun olunca elektriğe göre iş bulma yada proje imza yetkisi veya yenilebilir enerji ile uğraşma şansım hangisinde daha olanıklı olur? Sizde Elektronik ve Haberleşme okuyorsunuz sizin geleceğe dair fikirleriniz neler? Meslekle ilgili.
Benim de itu elektrik tutuyordu YTÜ elektronik haberleşmeye geldim. Açıkçası ben mobil dünyaya ilgim olduğu için bölümü seçtim. Daha derslere başlamadım ama bu konuda sana detaylı bilgiyi [MENTION=105290]erenberk[/MENTION] de verebilir :)

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Benim de itu elektrik tutuyordu YTÜ elektronik haberleşmeye geldim. Açıkçası ben mobil dünyaya ilgim olduğu için bölümü seçtim. Daha derslere başlamadım ama bu konuda sana detaylı bilgiyi [MENTION=105290]erenberk[/MENTION] de verebilir :)
Yenilenebilir enerjiyle ugrasmak istiyorsan elektronik secebilirsin ama ben olsam tıp okurdum. Ben de lise zamanimda pek ilgili ve istekli degildim tıp icin ama su an deli gibi pismanim. Tamam bizim elektronik ve haberlesme muhendisligi eglenceli ve zevkli ama doktor olma sansini buna harcamak dogru mu emin degilim.

theotto

Asistan
Reaksiyon puanı
3
[MENTION=461413]yilbasihediyesi[/MENTION] elektrik elektronik'i çok şükür seçmemişim demenizin sebebi nedir?

theotto

Asistan
Reaksiyon puanı
3
[MENTION=105290]erenberk[/MENTION] benim karar verememe sebebim; mühendislik evet güzel seviyorum yani istiyorum ama bir yanda da doktorluk var hani birçok mühendisin mühendisliği anlattıktan sonra tıp imkanın varsa git demesi

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
@erenberk benim karar verememe sebebim; mühendislik evet güzel seviyorum yani istiyorum ama bir yanda da doktorluk var hani birçok mühendisin mühendisliği anlattıktan sonra tıp imkanın varsa git demesi
Ben Elektronik ve Haberleşme mühendisliği mezunuyum ve şu anda da Elektronik Müh yüksek lisansı yapıyorum. Bence de tıp imkanın varsa kesinlikle tıp seçmelisin. Çok farklı bir olay doktorluk. Keşke doktor olsaymışım diyorum zaten.

aykutt13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
vov ben de tam olarak aynı durumdayım. mf3 11.000 mf4 7.500 İtü elektronik haberleşme ya da bilgisayar düşünüyorum. Bazen tutuyor uçak mühendisliği mi okusam diyorum. Hocalarım tıp yaz diyor. Küçükken hayalim mimar olmaktı. 12. sınıf boyunca herkese moleküler biyoloji ve genetik istiyorum dedim şimdi Koç Bilkent hepsi tutuyor. :D Kafayı yemek üzereyim.

Tek tıp istemediğimden eminim sanırım. İnsanlarla uğraşmaktansa makinelerle uğraşırım. Tıp ne parası için yazılacak meslek ne prestiji için ama yüksek puan aldım tıp yazayım diyen çok insan var. Tıp okumak için bütün travmalarına zorluklarına katlanabilecek kadar istekliysen tıp yaz, ben değilim o yüzden yazmayacağım. Ayrıca İst. İzmir gibi güzel ve büyük şehirlerde de tutmuyor biraz da o yüzden istemiyorum ben. -Tabi bu en son madde-

Mühendislikler için ise envai çeşit yorum yapılıyor, soğuyorum şahsen.

theotto

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Benimde küçükken hayalim bilim adamı olup yeni birşeyler keşfetmek, yeni ürün yapmaktı. :D Aslında hepsinin zorluğu var. Mühendislik okuyanda zorlanıyor, tıp okuyanda zorlanıyor. Ben biyolojide sistemlere kadar hiçbir konuda haz almadığım için o tarz mühendislikler aklımın ucundan bile geçmedi. Genelde muhendislik okuyanların çoğunun mühendislik oku demesi, çalışan mühendislerinse mühendislik güzel ama tıp fırsatın varsa kaçırma demeside enteresan geliyor. Şurda 4 5 gün kaldı ve hâlâ netleştiremedim. :/

SeeYouLater

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar mutlaka kılavuza dikkatli olarak bakın çünkü bazen haberiniz olmuyor yazıyorsunuz tak hazırlığı var yada yabancı dil ingilizce değilde fransızca. O yüzden maddeleri iyice okuyun bir şey atlamayın.

aykutt13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar mutlaka kılavuza dikkatli olarak bakın çünkü bazen haberiniz olmuyor yazıyorsunuz tak hazırlığı var yada yabancı dil ingilizce değilde fransızca. O yüzden maddeleri iyice okuyun bir şey atlamayın.

Teşekkürler, ben de henüz tam anlamıyla karar verememiş olduğumdan kılavuzu tam anlamıyla okumamıştım daha fazla ertelemeyeyim.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Benimde küçükken hayalim bilim adamı olup yeni birşeyler keşfetmek, yeni ürün yapmaktı. :D Aslında hepsinin zorluğu var. Mühendislik okuyanda zorlanıyor, tıp okuyanda zorlanıyor. Ben biyolojide sistemlere kadar hiçbir konuda haz almadığım için o tarz mühendislikler aklımın ucundan bile geçmedi. Genelde muhendislik okuyanların çoğunun mühendislik oku demesi, çalışan mühendislerinse mühendislik güzel ama tıp fırsatın varsa kaçırma demeside enteresan geliyor. Şurda 4 5 gün kaldı ve hâlâ netleştiremedim. :/

Ama doktorlara sorunca da tıp yazma derler. Her doktora gittiğimde sorarım göz doktoru da aynı şeyi diyor cildiye doktoru da. Hatta bir tanesi oğlum tıpa gitti diye yakınmıştı. :D

Meridian

Dekan
Reaksiyon puanı
765
Arkadaşlar kılavuzda bulunan özel koşullardan "2" numara ikinci öğretimlerde mevcut. Ikinci öğretimin harçları pahalı. Özel koşulda ücret vs
yazıyordu. Harçlardan mı bahsesiyor o 2?

SeeYouLater

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar ben istanbul üni bilgisayar mühendisliğine girdim 2 sene okudum ve fark ettim ki sektörde mühendis aranmıyor 2 senelikleri daha çok tutuyorlar çünkü adam mühendise vereceği paranın yarısını veriyor aynı işi yaptırıyor. Şimdi diş hekimliğine geçiş yapıyorum yatay geçiş ile eğer para kazanmak istiyorsanız sağlık alanına yönelin eğer mühendislik alanında istiyorsanızda bana göre 2 senelik okuyun hem vakit kaybetmezsiniz hemde daha kolay iş bulursunuz.

theotto

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar ben istanbul üni bilgisayar mühendisliğine girdim 2 sene okudum ve fark ettim ki sektörde mühendis aranmıyor 2 senelikleri daha çok tutuyorlar çünkü adam mühendise vereceği paranın yarısını veriyor aynı işi yaptırıyor. Şimdi diş hekimliğine geçiş yapıyorum yatay geçiş ile eğer para kazanmak istiyorsanız sağlık alanına yönelin eğer mühendislik alanında istiyorsanızda bana göre 2 senelik okuyun hem vakit kaybetmezsiniz hemde daha kolay iş bulursunuz.
Tamam da uzun vadede 4 yıllığı neden 2 yıla tercih edesin ki?

SeeYouLater

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Tamam da uzun vadede 4 yıllığı neden 2 yıla tercih edesin ki?

şöyle hocam çünkü eğitim sistemi bu iki kelime herkesin dilinde eğer sabancı, bilkent, itü, koç gibi ünilere gitmeyeceksen 2 yıllık bana göre daha avantajlı hem gereksiz dersler yok hemde piyasada iş bulması daha kolay tabi ki bu benim fikrim.

Meridian

Dekan
Reaksiyon puanı
765
şöyle hocam çünkü eğitim sistemi bu iki kelime herkesin dilinde eğer sabancı, bilkent, itü, koç gibi ünilere gitmeyeceksen 2 yıllık bana göre daha avantajlı hem gereksiz dersler yok hemde piyasada iş bulması daha kolay tabi ki bu benim fikrim.
Pisayada sırf 4 yıllık alan yerler de var yalnız.

SeeYouLater

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Pisayada sırf 4 yıllık alan yerler de var yalnız.
Var ama sayısı 2 elin parmak sayısını geçer mi? Şöyle bir örnek veriyim abim carrefoursa nın altyapısını hazırlayan geliştiren bir şirkette çalışıyor ve şirkette çalışan 2 mühendisten biri yani önümde böyle bir örnek varken bana mantıklı hocam deidğim gibi tabi ki bu benim fikrim mühendislik okuyup direk işsiz kalırsınız diye bir şey de demiyorum tabiki iş bulunur ama 2 yıllığa göre daha zorlanır.

APOTT

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ben olsam itü elohab yazardım. 2. olarak da itü elektrik. Ben de bu sene yerleşicem tek hedefim elehobdı olmadı ytü'de hepsi oluyor gibi ama sabancı ve bilkent yazdım daha iyi eğitim alacağımı düşündügüm için. Özet elektronik ve haberlesme bence doğru tercih:)