20-30 Bin TL Arası Ilk Araba Önerisi

Bu konuyu okuyanlar

Armağan UYSAL

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Arkadaşlar öncelikle herkese selam iyi forumlar,

Ben askerdeyim ve döndüğümde (kışın) araba bakacam kendime. Nasipse ilk arabam olacak.
Askerden önce çok arac araştırdım ama birde bu işi daha önceden yapmış olanlarla yani bilenlerle tartışmak istedim.

Benim ortalama 20-30binlik bütçem var.
Bu bütçe ile ilk araba öneriniz ne/neler olur?

Kendi düşüncelerimi ek olarak yazayim belki yanlislarim düzelir.
1) Öncelikle ailemle kaliyorum henüz evli değilim ve 4kisilik 3u kilolu olan(170boy 80-90kilo) bir aileyiz yani araba iç hacmini buna göre önerebilirsiniz.
2) Dizel motorların cok çabuk haşat olduğu söyleniyor. Yani yüksek kilometrede benzin daha iyi deniyor. Kafamda benzin tercihi var ama yorumlarınızi tabiki almak isterim.
3) Otomatik vites problem çıkartır diye biliyorum. Derdi ve masrafı fazla olur deniyor.
4) Klimali ABS ve hidrolik direksiyonu mutlaka olan bir arac olmali.
5) Piyasasi biraz olmalı. Ha diyince satilmasada 2-3ayda satılmalı. Yani ölü yatırım olmamali. Ben zararına (2-3 bin) satış yaparım amacım kâr degil. Ama tamamen ölü tipte bir arac olmamali.
6) Aslinda 2000model golf 4 cok istiyorum ama alman araçlarının parça fiyatlari çok fazla oluyormuş. Böyle bir bilgi edindim. O yüzden almana karsi biraz tedirginligim var.
7) Ford pejo vw toyoto honda opel gibi markalari inceledim genellikle.

Şimdiden teşekkür ederim :)

Dr Dental

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Renault Megane 2 Sedan bakın o fiyat aralığında rahat satılır temizleri sorun çıkarmaz.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Golf 4 Güzel araçtır ancak temizini zor bulursun söyliyim onu . Parçası abartılacak kadar pahalı değil .
Konuya gelirsek 4 kişilik aileye sedan tavsiye etmem örneğin tatile çıkacağınız zaman bagaj sıkıntısı olur ferah olmaz . oyüzden Ticari öneririm illa sedan olucaksa o fiyatlara Temiz bir Laguna bulunur Renault diye ön yargıyla yaklaşmayın Laguna bir zamanın efsane aracıdır . halada binilir diyorum ben .
Kesinlikle Dizel tavsiye ediyorum benzinli araç aile için ekonomik olmaz bu arada Dizel hemen haşat olur diyenin kulaklarınıda çınlatayım :) Türkiye şartlarında bile (Mazota su koyma , bozuk yollar , trafik, VS. ) Hdi , Tdi , Dci , Tdci gibi Turbo dizel araçlar temiz bakıldığında 500-600 bin hatta milyon km lere ulaşabilir . ( eski kasa transporterları bilen bilir . )
- Laguna
- Bora
- Seat corbada
bu 3 üne bakabilirsin

Armağan UYSAL

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Golf 4 Güzel araçtır ancak temizini zor bulursun söyliyim onu . Parçası abartılacak kadar pahalı değil .
Konuya gelirsek 4 kişilik aileye sedan tavsiye etmem örneğin tatile çıkacağınız zaman bagaj sıkıntısı olur ferah olmaz . oyüzden Ticari öneririm illa sedan olucaksa o fiyatlara Temiz bir Laguna bulunur Renault diye ön yargıyla yaklaşmayın Laguna bir zamanın efsane aracıdır . halada binilir diyorum ben .
Kesinlikle Dizel tavsiye ediyorum benzinli araç aile için ekonomik olmaz bu arada Dizel hemen haşat olur diyenin kulaklarınıda çınlatayım :) Türkiye şartlarında bile (Mazota su koyma , bozuk yollar , trafik, VS. ) Hdi , Tdi , Dci , Tdci gibi Turbo dizel araçlar temiz bakıldığında 500-600 bin hatta milyon km lere ulaşabilir . ( eski kasa transporterları bilen bilir . )
- Laguna
- Bora
- Seat corbada
bu 3 üne bakabilirsin

Teşekkür ederim çok güzel yazmışsınız.
Dizeldeki durum pistonlara daha yüksek bir sıcaklık uyguladığı için daha çabuk tahriş ettiği söyleniyor. Okulda gördüğüm bi bilgiydi dizelin daha yüksek sıcaklıkta yandığı. Mantikli gelmişti zamaninda söylediklerinde. Ticari düşünmüyorum. Sedan yada h5 düşünüyorum genel olarak. Yeterli olur onun bagaji :) en fazla yazliga gidiyoruz onda da cok bisi taşımıyoruz genel olarak.
Renoya karsi bir on yargim cok yok açıkçası. Parcasi genelde ucuz olan bir Fransız markasi. Pejo neyse reno o benim gözümde :)
Pejo 206+ yada diğer modelleri icin ne düşünüyorsunuz?

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Chevrolet Cruze o fiyata bulunabilir. konforlu, estetiği güzel iç hacmi ideal ama yakıtı biraz fazla

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Teşekkür ederim çok güzel yazmışsınız.
Dizeldeki durum pistonlara daha yüksek bir sıcaklık uyguladığı için daha çabuk tahriş ettiği söyleniyor. Okulda gördüğüm bi bilgiydi dizelin daha yüksek sıcaklıkta yandığı. Mantikli gelmişti zamaninda söylediklerinde. Ticari düşünmüyorum. Sedan yada h5 düşünüyorum genel olarak. Yeterli olur onun bagaji :) en fazla yazliga gidiyoruz onda da cok bisi taşımıyoruz genel olarak.
Renoya karsi bir on yargim cok yok açıkçası. Parcasi genelde ucuz olan bir Fransız markasi. Pejo neyse reno o benim gözümde :)
Pejo 206+ yada diğer modelleri icin ne düşünüyorsunuz?
206 Öğrenci arabasıdır . güzel camtavanlı bulursanız temiz kaçırmayın ama 4 kişiye çok küçük gelir o araç genede senin bileceğin iş peugeot 307 tavsiye ederim dahada geniştir 206 da yol tutuşu diye bir şey yok . Ford Focus - Fiesta düşündünüz mü ?

Armağan UYSAL

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Chevrolet Cruze o fiyata bulunabilir. konforlu, estetiği güzel iç hacmi ideal ama yakıtı biraz fazla
Chevo düşünmüyorum aklimda olmayan bir marka. Türkiye'de cok tutulan bir marka değil gerçekten

206 Öğrenci arabasıdır . güzel camtavanlı bulursanız temiz kaçırmayın ama 4 kişiye çok küçük gelir o araç genede senin bileceğin iş peugeot 307 tavsiye ederim dahada geniştir 206 da yol tutuşu diye bir şey yok . Ford Focus - Fiesta düşündünüz mü ?
Fiestaya cok baktim focusu arkadaşım onerdi. 206 küçük evet. 307ye bakarim birde.
Dün reno symbol:e bakıyordum. Hafif az yakiyor dediler. Saglam dediler. Emin olamadım reno olduğu icin

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Chevo düşünmüyorum aklimda olmayan bir marka. Türkiye'de cok tutulan bir marka değil gerçekten

Fiestaya cok baktim focusu arkadaşım onerdi. 206 küçük evet. 307ye bakarim birde.
Dün reno symbol:e bakıyordum. Hafif az yakiyor dediler. Saglam dediler. Emin olamadım reno olduğu icin
Symbol de iyidir yağını suyunu koy git bagajıda geniştir ama boş arabadır. kasa olarak sağlam değildir sadece motoru sağlamdır . kolay kolay motoruna birşey olmaz ( dizeli için diyorum) çift airbag bile yok diye biliyorum . 4 cam otomatik de değildir arkalar elle açılır . önler otomatik çok az yakar seridir kasası hafiftir yol tutuşu yoktur . ekonomi arabasıdır fazla bişi bekleme yani :)

KopelaX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaslar ,

Araç cok temızdır hatasız kusursuz sıfırdan farksızdır.

Tertemız ıhtıyactan satılık kusursuz araba 2012 model Ford Fıesta fıyatı 47.200 TL

Profılımde de resımlerı var ılgılenenler olursa mesaj atsınlar veya arasınlar numaramdan.

Tesekkurler ,

Emre Budak

Doçent
Reaksiyon puanı
321
Alfa Romeo 156 TS'yi bir araştır istersen piyasada 20.000'e bile var ve gayet havalı duran bir araba özenmiştim bi aralar :)
Alfa_156_grey.jpg

aslanmemo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bu konu her zaman güncel çünkü ülkemizde ekonomik olan herşey güncel kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Benzinin 6 lira mazotun 5,60 olması özellikle küçük motorlu veya lpg li araçları tercih ettirirken, uygun fiyatlı araçlarında tercih sebebi olmasını sağlıyor.
Asgari ücret alan bir insanın sıfır araç alamadığını düşünürsek 50 bin bandında da bir araç alamayacağından otomatik olarak 20 bin bandına yönelmesi ve bunu yaparken de alınabilecek araçlar hangileri, en sorunsuz, en prestijli, en ekonomik araç arayışında olmaktadırlar. Bu konuda hazırlanmış iki video paylaşmak isterim. Dilerseniz 15 bin tl bandında dilerseniz 20 bin tl bandında hangi arabalar alınabilir izleyip fikir edinebilirsiniz.
Benim de katıldığım noktalarda yarı finale kalan araçlar, ford fiesta, Renault megane, Opel tigra, citroen c2 ve vw golf.
Bana göre burada en uygun araç ford fiesta olsada videoda başka bir tercih söyleniyor. Belirli nedenlerle de olabilir. İzleyip görün kendi kararınızı kendiniz verin derim.

metehank

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Çok değil 2 sene önce 50-60 bine çok güzel araçlar alınabiliyormuş. Şimdi 50-60 bine hurda araç alınıyor anca. Burda da eski tarihli cevaplar var sanırım. 30.000 Liraya Alınabilecek En İyi Araba Hangisi?
Enflasyonun hızını gösterir nitelikte. Çok çok zorlama belki aşağıdaki araçlara bakılabilir:
  • Ford fiesta 2006 model
  • Nissan micra
  • Peugeot 206
  • Citroen 2005 model
  • Fiat Marea 2004 model

• Beğen
Reactions: bwr

Ecomanya

Müdavim
Reaksiyon puanı
658
Çok değil 2 sene önce 50-60 bine çok güzel araçlar alınabiliyormuş. Şimdi 50-60 bine hurda araç alınıyor anca. Burda da eski tarihli cevaplar var sanırım. 30.000 Liraya Alınabilecek En İyi Araba Hangisi?
Enflasyonun hızını gösterir nitelikte. Çok çok zorlama belki aşağıdaki araçlara bakılabilir:
  • Ford fiesta 2006 model
  • Nissan micra
  • Peugeot 206
  • Citroen 2005 model
  • Fiat Marea 2004 model
Eskiden gerçekten güzel araçlar alınırdı o paraya. Şuan hurdalar bile değerlendi.