Soru 2.4 GHz ve 5GHz arası geçiş

Bu konuyu okuyanlar

Emre 1905

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Merhaba arkadaşlar, bu sabah itibariyle TurkNet 100 mbps fiber internete geçiş yaptım. Ekiplerin getirdiği modem 2.4GHz ve 5GHz destekliyor. Kablosuz bağlantıda iki bant genişliğinin de isimleri gözüküyor. Yani ikisinden istediğime manuel şekilde bağlanabiliyorum. 5GHz’in hız açısından yüksek, sinyal açısından düşük ve 2.4 GHz’nin de tam tersi olduğunu biliyorum. Sormak istediğim şey şu; evin modemden uzak köşelerinde 5GHz’deki bağlantı koptuğu için 2.4e geçiyor onda sıkıntı yok. Fakat tekrar sinyal güçlendiğinde 5 GHz’ye elle manuel şekilde geçmek zorunda kalıyorum. Android cihazlarda otomatik bu geçişi yapıyor. Ama ios cihazlarda göremedim bu geçişin otomatik olduğunu. Acaba bunu bir şekil ayarlayabilir miyim. Yani sinyal kalitesine göre otomatik kendi geçebilir mi? Yoksa hep elle kendim mi ayarlamak zorundayım?

Ayrıca ev iki katlı ve üst katta xiaominin wifi sinyal güçlendiricisi var. O da 2.4 GHz’de çalışıyor yalnız. Onun ayarlamasını da yaptım. Bu otomatik geçişi bu yüzden de istiyorum zaten. Her üst kata çıktığımda manuel telefondan 2.4GHz’lik wifiye geçiş yapmamayım.