18 Yaş Altı Seyehat Edebilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

Michael De Santa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Merhabalar. 13 yaşındayım. 20 yaş sokağa çıkma kısıtlamasını 18 yaşa indirmişler. Ailecek memlekete gitmek istiyoruz ve ben hariç herkesin yaşı tutuyor. Benim tutmuyor. Gidebilir miyim ben de? Yoksa izin falan mı almamız lazım? Gitme ihtimalım yok mu?

empatiq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Aileler çocuklarını alıp seyahat etmesin diye 0 - 18 yaş arası yasaklı diye düşünüyorum.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
E-Devlet'te uçak ile seyahat diye bir seçenek yok. Bir de çocuk için bir seçenek de yok.

Çocuk için seyahat izin belgesini nasıl alacağımızı bilen var mı?

IMG_20200528_232655.jpg

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Havayolu şirketleri uçuşlara başlamadı, o yüzden yoktur.
Nasıl güvenip uçak bileti alacağız ki o zaman? Acayip bir iş yapmışlar. Seyahat günü valilik hanıma izin verir ama çocuğa izin vermezse uçak parası yanar.

Hanımı doğum için ailesinin yanına gönderecektim. Mecburen 5 yaşındaki çocuğun da hanımla gitmesi lazım. Ben çalışıyorum çünkü.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Ben de o haberi paylaşacaktım tam.

81 İl Valiliğine gönderilen "18 Yaş Altı ile 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu Genelgede;
"Daha önce yayımlanan genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması tabi olan çocuklar ve gençlerin ihtiyaca göre bakıcı, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakım evlerine gidebilecek, veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilecek." denilmiş.

Genelge Bağlantısı:

Haber Bağlantısı:

Benim buradan anladığım kadarıyla çocuklar velileri ile yolculuk yapabilir.

Son düzenleme:

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Doğrudur, ben de öyle anladım açıkçası. Yetkili bir yere ulaşıp durumu anlatırsanız daha net bilgi alacaksınızdır. Maalesef bu açıklamaları yaparken kafalarda soru işareti bırakacak tarzda konuşuluyor, daha net olunmalı.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Doğrudur, ben de öyle anladım açıkçası. Yetkili bir yere ulaşıp durumu anlatırsanız daha net bilgi alacaksınızdır. Maalesef bu açıklamaları yaparken kafalarda soru işareti bırakacak tarzda konuşuluyor, daha net olunmalı.
Seyahat izin belgesi için 199'u aradım ama ulaşamadım.

Şimdi de Türk Havayolları'nı arıyorum. Yaklaşık 30dk oldu ama müşteri temsilcisine henüz bağlanamadım.

İnşallah anladığımız gibidir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Seyahat izin belgesi için 199'u aradım ama ulaşamadım.

Şimdi de Türk Havayolları'nı arıyorum. Yaklaşık 30dk oldu ama müşteri temsilcisine henüz bağlanamadım.

İnşallah anladığımız gibidir.
Türk Havayolları'na 18 yaş altı çocukların velisi ile seyahat izin belgesi olmadan yolculuk yapıp yapamayacağını sorduğumda, valilik ve kaymakamlıktan bilgi alabileceğimi söyledi. Onların da net bilgisi yokmuş.

Son düzenleme:

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
18 yaşından küçük çocuğun annesinin yanında havayolu ile seyahat edip edemeyeceğini sorusun cevabını bulmak için;

199'u aradım. Normalde çocuk için özel araç ve otobüsle yolculuklarda seyahat izin belgesi düzenleyebildiklerini ancak havayoluyla yolculuk için seyahat izin belgesi düzenleyemedikleri bildirdiler. Topu havalimanı/havaalanına attılar. Orada da izin belgesi düzenleme kurulları olacakmış diye.

Havalimanını aradım. Onların da doğal olarak bilgisi yok. Onlar da İçişleri Bakanlığı'na yönlendiriyor. ?

Olay sonsuz bir döngüye girdi. Herkes topu birbirine atıyor.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Şimdi valilikteki seyahat izin kurulu ile telefonda görüştüm. Bana 81 İl Valiliğine gönderilen "18 Yaş Altı ile 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu İçileri Bakanı imzalı genelgede;
"3-Daha önce yayımlanan genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması tabi olan çocuklar ve gençlerin ihtiyaca göre bakıcı, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakım evlerine gidebilecek, veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilecek." denildiğini ve bu nedenle çocuğun velisi ile yaptığı yolculukta herhangi bir izne gerek olmadığını söyledi.

Uçak biletlerini bugün yarın alacağım inşallah bir sorun çıkmaz.

Genelge bağlantısı:

Mr.E

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Özel izi
Merhabalar. 13 yaşındayım. 20 yaş sokağa çıkma kısıtlamasını 18 yaşa indirmişler. Ailecek memlekete gitmek istiyoruz ve ben hariç herkesin yaşı tutuyor. Benim tutmuyor. Gidebilir miyim ben de? Yoksa izin falan mı almamız lazım? Gitme ihtimalım yok mu?
Özel izin alman gerekir zaten yasağın kalkması yürüme mesafesi (aynı yaştayız bendede aynı sorun)

Michael De Santa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
E-Devlet'e "Havayolu Seyahat İzin Belgesi Verilmesi" seçeneği eklenmiş ama seçeneklerde sadece 14 il var:

Screenshot_2020-05-29-20-49-05-620_org.mozilla.firefox.jpg

Şimdi valilikteki seyahat izin kurulu ile telefonda görüştüm. Bana 81 İl Valiliğine gönderilen "18 Yaş Altı ile 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu İçileri Bakanı imzalı genelgede;
"3-Daha önce yayımlanan genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması tabi olan çocuklar ve gençlerin ihtiyaca göre bakıcı, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakım evlerine gidebilecek, veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilecek." denildiğini ve bu nedenle çocuğun velisi ile yaptığı yolculukta herhangi bir izne gerek olmadığını söyledi.

Uçak biletlerini bugün yarın alacağım inşallah bir sorun çıkmaz.

Genelge bağlantısı:
Aşağıdaki haberde de 18 yaş altı için izin alınması gerektiği yazıyordu:

Bu haberi okuyunca yine 199'u aradım:
Annesinin yanında seyahat edecek çocuk için izin almamız gerekiyor mu, diye sordum. Evet, dedi. Gerekçe olarak ölüm, tedavi vs. gerekçe sunmamız gerekiyor mu, diye sordum. Hayır, gerek yok dedi. Seyahatin havayolu ile olacağını söyledim. Havayolu için şu an sistemden işlem sağlayamıyoruz, belki ilerleyen zamanlarda yani 1 Haziran'dan sonra sistemden öyle bir işlem yetkisi verilebilir, dedi. Sadece özel araç ve otobüs için işlem yapabildiklerini söyledi. Havayolu izni için valilik veya kaymakamlığa gidip müracaata bulunsak onlar özel olarak böyle bir talebe izin verirler mi, diye sordum. Valilik ve kaymakamlığın müracaat almadığını, 199 ve e-devleten giden taleplere işlem yaptıklarını söyledi.

Kafam allak bullak oldu.

Çocuk için izin alacağız galiba. Zaten izin alınmadan çocuğun yolculuk yapması kafama tam oturmamıştı. Yoksa yanına çocuğunu alan herkes ben seyahate çıkıyorum, çocuğun velisiyim deyip ile izinsiz gezip tozabilir ve çocuğun hakikaten seyahat için dışarıda olup olmadığını anlamak mümkün olmaz.

Son düzenleme:

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre;
0-18 yaş arasındaki çocuk ve gençler yanlarında velileri veya vasileri olması koşuluyla yasağın olmadığı çarşamba-cuma günleri dışındaki günlerde de şehiriçi veya şehirlerarası yolculuk yapabilecek. Seyahat yasağının 1 Haziran’da kalkacağı 15 ilde, bu tarihten itibaren yolculuk izni verilecek. Seyahat yasağı olmayan illerde ise bugünden itibaren yolculuk yapabilecekler.

Bu haberden sonra üşenmeyip yine 199'u aradım:

Eğer 1 Haziran'dan sonra yeni bir genelge yayınlanıp değişiklik olmaz ise; 18 yaşından küçük çocukların anne-babalarının yanında özel araç veya herhangi bir seyahat aracı ile herhangi bir izin belgesi almasına gerek olmadan yolculuk yapabileceğini söyledi.

Son düzenleme:

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
İçişleri Bakanlığı bu konudaki kafa karışıklığına son noktayı koydu. Artık tüm soru işaretleri ortadan kalktı. ?

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen "Şehir Giriş/Çıkış Seyahat Kısıtlaması" konulu genelgede;

"4- Sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklar ve gençlerin yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile (veli/vasi olan 65 yaş ve üzeri olan vatandaşlarımız hariç) Seyahat İzin Belgesi almaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecekler." denilmiştir.