128 Milyar Dolar

Bu konuyu okuyanlar

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
128 Milyar dolar iktidarı sizce neden rahatsız ediyor ?

Bu arada iki saygıdeğer ve bu konuda otorite olan kişinin de yazdıklarını buraya bırakıyorum.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
128 Milyar dolar iktidarı sizce neden rahatsız ediyor ?

Bu arada iki saygıdeğer ve bu konuda otorite olan kişinin de yazdıklarını buraya bırakıyorum.

Bu konuyu açma amacın neydi merak ediyorum demek istediğinden bir şey anlamadım

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Muhalefetin günlerdir sorduğu Merkez Bankası döviz rezervlerindeki azalış ile ilgili son günlerde siyaseten viral olan bir söylem. Link bıraktığım açıklamaları okursanız anlarsınız...

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Muhalefet aklınca bir şey buldum buradan iktidarı yıpratırım sanıyorda hiç bir şey bulduğu yok :( Her zaman ki tırt bir iddia.

Son 2 yıllık süreci muhalefet uyuyor mu şimdi mi aklına geldi diye sorarlar adama Berat Albayrak döneminin üsütnden 6 ay geçti. Siyaseti azcık takip eden veya piyasalardan ekonomiden gram anlayan birisi o paranın nasıl harcandığını az çok bilir veya tahmin edebilir. Doları dengeleyebilmek ve faizi düşük tutmak için dolar bozdurduklarını bilmeyen yoktur heralde.

Ama muhalefet her zaman ki gibi belgesiz bilgisiz delilsiz kesin çaldılar kesin yediler soydular tarzı lanse etmeye çalışıyom ama piyasada karşılık bulamıyor pek.

Not: Normalde bu söylemi 2-3 ay öncede yapmışlardı karşılık bulamamıştı kimsede. Ama bu pankartları sökme işi üstünden maduriyette yaratıp işi parlatmaya çalışıyorlar.

Reaksiyon puanı
5,171
Türkiye cumhuriyeti, kuruluşundan bu yana doları deneleyebilmek için bikaç yılda 128 milyar dolar harcansaydı şuan Türkiye ekonomisi diye bir şey olmazdı.

128 milyar dolar ne kadar ciddi bir rakam olduğunu pek çoğu insan farkında değil. Bu para Türkiyedeki 22 milyon haneye dağıtılsa bugün herkese ortalama 70.000tl düşerdi.

Ben kimseye hain suçlamasında bulunmuyorum ancak artık ülke yönetilemiyor... Bunu anlamamız gerek.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Ben kimseye hain suçlamasında bulunmuyorum ancak artık ülke yönetilemiyor... Bunu anlamamız gerek.

Ekonomimize saldırıldığı dönemde bizim Suriye operasyonu veya Libya meselesi Doğu Akdenizde dik durabilmemiz yada Azerbaycan konusunda bakın biz daha ölmedik diyebilmek için bu dönemde bu paralar mecbur bozduruldu. Piyasada denge sağlansın Dolar ve Faiz birden çıkmasın ipin ucu kaçmasın diye.

Burada muhalefet bunu bildiği halde Hain bunlar paraları yediler çaldılar peşkeş çektiler gibi lanse etmesi zaten kötü olan :(

Şuan şu şekilde örnek vereyim. Annen hastalanmış sende acile götürmüşün acil ameliyata alınmış kadını zor kurtarmışlar. Eve geldiğiniz ufak kardeşin sana hesap soruyor neden devlet hastanesine gitmediniz neden hemen ameliyat ettiriyorsunuz neden iki ağrı kesici alıp eve gelmediniz o para ile arabayı değiştirirdik evi değiştirirdik flan diyor gibi. Yaa orda kadın ölüyordu derdinde iken bir taraf diğer taraf halen 128 milyar'ı bölsek şunu alırdık bunu yapardık kafasında yazık gerçekten bu muhalefet gram siyaset bilmiyor :(

Reaksiyon puanı
5,171
Ekonomimize saldırıldığı dönemde bizim Suriye operasyonu veya Libya meselesi Doğu Akdenizde dik durabilmemiz yada Azerbaycan konusunda bakın biz daha ölmedik diyebilmek için bu dönemde bu paralar mecbur bozduruldu. Piyasada denge sağlansın Dolar ve Faiz birden çıkmasın ipin ucu kaçmasın diye.

Burada muhalefet bunu bildiği halde Hain bunlar paraları yediler çaldılar peşkeş çektiler gibi lanse etmesi zaten kötü olan :(

Şuan şu şekilde örnek vereyim. Annen hastalanmış sende acile götürmüşün acil ameliyata alınmış kadını zor kurtarmışlar. Eve geldiğiniz ufak kardeşin sana hesap soruyor neden devlet hastanesine gitmediniz neden hemen ameliyat ettiriyorsunuz neden iki ağrı kesici alıp eve gelmediniz o para ile arabayı değiştirirdik evi değiştirirdik flan diyor gibi. Yaa orda kadın ölüyordu derdinde iken bir taraf diğer taraf halen 128 milyar'ı bölsek şunu alırdık bunu yapardık kafasında yazık gerçekten bu muhalefet gram siyaset bilmiyor :(

Dolar satmaya dayalı ekonomi yönetimi sadece bu son 4 yılda görüldü. Herkes bas bas bağırdı faiz arttırmazsanız rezerv erir diye eridide zaten.

Tek suçu dışarda aramamak gerek. Hala soğuk savaş diliyle dışişleri hala soğuk savaş diliyle asgeri politikalar alınıyor.

İyi gitmiyoruz hocam bu işin sonu biz yunanistan oluncaya kadar gitmez umarım...

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
128 milyar doların faiz ve dolar dengesi için satıldığını herkes biliyor bunda zaten sorun yok fakat bunun resmi olarak hangi kurdan, kim veya kimlere, ne şekilde satıldığının bilgisinin verilmemesi işte sorun burada.

Reaksiyon puanı
10,325
TC tarihinde sadece 2013 yılında o kadar para varmış Merkez Bankasında. (135 Milyar $) Bunun haricinde MB'dan o kadar para hiç bulunmamış. Yahu akıl var mantık var be arkadaş, bu öyle 3-5 milyon bir para değil ki bir yerlere kaçırasın, birilerine bağışlayasın vs. Bir devlet bütçesinden bile fazla bir parayı isteseniz bile kaybedemezsiniz yahu.

Muhalefet gerçekten bu ülkenin istikbaline talip olmayı hak etmiyor.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
TC tarihinde sadece 2013 yılında o kadar para varmış Merkez Bankasında. (135 Milyar $) Bunun haricinde MB'dan o kadar para hiç bulunmamış. Yahu akıl var mantık var be arkadaş, bu öyle 3-5 milyon bir para değil ki bir yerlere kaçırasın, birilerine bağışlayasın vs. Bir devlet bütçesinden bile fazla bir parayı isteseniz bile kaybedemezsiniz yahu.

Muhalefet gerçekten bu ülkenin istikbaline talip olmayı hak etmiyor.

Siz Kerim Rota ile Uğur Gürses'in yazdığı açıklamaları okudunuz mu acaba ? Bence okuyun tekrar konuşalım Sayın Abim.

Söylenilen rakam Mart 2019'dan bugüne kadar süregelen satışlar. Ayrıca TCMB eskiden tüm satışlara yer verirde web sitesinde. Artık o rakamları da güncellemiyor.

Eğer bu 128 milyar dolarda gerçeklik payı olmasa emin olun ki İktidar kafasına bile takmazdı.

Kimse iktidar bu parayı aldı da çaldı demiyor zaten... Söylenilen başka bir şey...
Mesaj otomatik birleştirildi:

128 milyar doların faiz ve dolar dengesi için satıldığını herkes biliyor bunda zaten sorun yok fakat bunun resmi olarak hangi kurdan, kim veya kimlere, ne şekilde satıldığının bilgisinin verilmemesi işte sorun burada.

Ek bir sorun da swap ile (yani para takası ile / kiralık döviz ile) brüt rezervleri şişirip sonra da bunları gerçekten kendi rezervinmiş gibi satman.

Yani açıklamak gerekirse 1500 TL maaşın var 1000 TL kira gelirin var bir de 10.000 TL kredi almışsın 12 ay sonra geri ödeyeceksin. Ve sanki o 10 bin lirayı hiç geri ödemeyecekmiş gibi harcıyorsun...

Son düzenleme:

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Kimse iktidar bu parayı aldı da çaldı demiyor zaten... Söylenilen başka bir şey...

CHP'li isimlerin yüzde 90'ı çaldılar yediler 5 mütahite peşkeş çektiler gibi lanse ediyor siz hiç mi takip etmiyorsunuz gündemi...

Hatta 128 Milyar nerede pankartlarının arkasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesini koymaları bile o anlama gelir...

Şimdi ben bir pankart bastırsam ve teröristlere ve vatan hainlerini neden asmıyorsunuz diye ve arkasına sizin fotonuzu koysam hoş olur mu ? Ve sordular mı yok canım ben neden ona vatan haini diyeyim ben sadece teröristleri neden asmıyorsunuz demek nasıl komik olursa bu işte öyle.

Zaten pankartların kaldırılma ve Cumhurbaşkanlığına hakaret sayılmasıda bu yüzden oldu. Ama muhalefet bize bir pankart bile astırmıyorlar gibi lanse etmeye çalışıyor.

Reaksiyon puanı
5,171
CHP'li isimlerin yüzde 90'ı çaldılar yediler 5 mütahite peşkeş çektiler gibi lanse ediyor siz hiç mi takip etmiyorsunuz gündemi...

Hatta 128 Milyar nerede pankartlarının arkasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesini koymaları bile o anlama gelir...

Şimdi ben bir pankart bastırsam ve teröristlere ve vatan hainlerini neden asmıyorsunuz diye ve arkasına sizin fotonuzu koysam hoş olur mu ? Ve sordular mı yok canım ben neden ona vatan haini diyeyim ben sadece teröristleri neden asmıyorsunuz demek nasıl komik olursa bu işte öyle.

Zaten pankartların kaldırılma ve Cumhurbaşkanlığına hakaret sayılmasıda bu yüzden oldu. Ama muhalefet bize bir pankart bile astırmıyorlar gibi lanse etmeye çalışıyor.
128 milyar doların kaybolması sizce doğal bir durum mu?

Bu paranın kuru dengelemek için harcandığını düşünürsek şuan kurun yüksekliği o paraları bir hiç uğruna harcadığımız görüşüne itmez mi sizi?

Yoksa yapılan gayet ve savunulabilir ve normal bir şey mi sizin için?

Türkiye ekonomisinin %80i Avrupaya(dış mihraklara) bağlı iken kime neyin atarını yaptığımızı, çok yanlış dış politika izlediğimizi düşünmüyor musunuz?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
128 milyar doların kaybolması sizce doğal bir durum mu?

128 Milyar Dolar kaybolmadı işte sorun orda. İnatla onu anlamıyorsunuz. Bir para varken yok olabilir mi. Doları ve Faizi frenlemek için piyasaya sürüldü satıldı diyor herkes. Sen kayboldu dediğin zaman sanki hükümet kamyonları yanaştırmış ve paraları kamyon kamyon alıp kaçmış gibi oluyor.

Bu paranın kuru dengelemek için harcandığını düşünürsek şuan kurun yüksekliği o paraları bir hiç uğruna harcadığımız görüşüne itmez mi sizi?

Evet Kur yüksek. Ama dahada yüksek olabilirdi veya 2001 krizindeki gibi gecelik faizler yüzde 7500 lere fırlayabilirdi yeniden. Burada kimse bu çok iyi bir şeydir diyemez zaten ama daha kötüsü olmaması için son çaere olarak bir tedbir ve önlemdir.

Türkiye ekonomisinin %80i Avrupaya(dış mihraklara) bağlı iken kime neyin atarını yaptığımızı, çok yanlış dış politika izlediğimizi düşünmüyor musunuz?

Önerin ney ? Hangi Politikamız yanlış mesela ! Ekonomimiz Avrupaya bağlı ise oturalım ve onlar ne diyorsa onu mu yapalım ? Kapılanrında dilenelim mi ! Emredin ne istiyorsunuz mu diyek ?

Dibinde YPG-PYD- PKK terör devleti kurmaya çalışıyor sırf onlar istemiyor diye operasyon yapmayacan mı mesela ? Orada kürt devleti kurulsa 3-5 sene sonra senden Diyarbakırı Hakkariyi isteyecek. Hayyatta her zaman karşına tatlılar ballar börekler çıkmıyor bazen acı şuruplarda içmen gerekir.

Son 4 yılda yaşadıklarımızı gözünün önüne getir ve bazı şeyler neden yapılmış olabilir acaba diye sorgula öyle karar ver. FETO darbesi üstüne Suriye'ye girmemiz YPG- PYD DEAH -PKK ile savaşmamız üstüne 4-5 milyon Suriyeli'nin ülkemize gelmesi. Üstüne Libya sorunu oradan Doğu Akdeniz Petrol arama savaşları. ORadan S400 krizi Amerikanın Ekonominizi bitirecem tehtidi ve ambargoları üstüne Londa Borsasından Ekonomimize saldırılar. Oradan Ermenistan Azerbaycan savaşı yanında PKK belası... Liste uzar gider.

Sen şimdi Avrupa kızar diye PKK'yı vurmaktan mı vaz geçecen ? Veya Doğu Akdenizde ki haklarından mı vaz geçecen ? Yunanistan istedi diye Ege'ye çıkmayacan mı ? Veya kendini korumak için S400 almaktan mı vaz geçecen ? Bunların cevabını ver öyle konuşalım.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096

Hocam dediklerinizin hepsinde haklısınız bende pek anlamam bu işlerden ama diyorlar ya kaçırdılar da kaçırdılar kardeşim kaçırsa nabacak o kadar parayı ve nasıl kaçıracak harcanmaz ki dediklerinizde haklısınız Devletimizi kötülemek için ellerine fırsat geçince hemen o olayı değiştirip paylaşım yapıyorlar. Hani diyorlar ya bu parayı 22 milyon haneye dağıtsak herkese 70.000 tl diye bu şu anlama geliyor biz para karşılığı Türk Cumhuriyeti vatandaşıyız demeye geliyor bir ülke yönetmek o kadar kolay değildir ve diyorlar ya hiç uğruna harcandı diye hiçlik 128 milyar dolar etmez adamlar o parayı harcamasa dolar yükselecek sonra niye dolar yüksek harcasa neden insanlara vermediler bu böyle devam eder aslında kendileri de biliyor ama para için neler yapıyorlar Atatürk zamanında halk neyi varsa neyi yoksa yardım etmişti şimdiki insanlar devletten almak istiyor

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
128 Milyar dolar biyere kaçmadı. İnşaatcı, partici, yancının cebinde, mercedes olarak dolaşıyor :)
Gerçekten siyasetten anlamıyorsun konuyu okumadığında belli ve mercedes olarak dolaşıyor diyorsun ama o para harcanmasa bu sefer dolar 20 tl oldu neden böyle dersiniz cidden sizleri anlamıyorum daha bilgi sahibi olmadan konuşuyorsunuz hani nerede mercedes o paralar bahsettiğin kişiler için değil devlet için harcanıyor doların 20 tl olmasını mı istiyorsun o zaman 128 milyar dolar harcanmasın bu devlet işleri için kullanıldı dolarla başa çıkmak için

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Gerçekten siyasetten anlamıyorsun konuyu okumadığında belli ve mercedes olarak dolaşıyor diyorsun ama o para harcanmasa bu sefer dolar 20 tl oldu neden böyle dersiniz cidden sizleri anlamıyorum daha bilgi sahibi olmadan konuşuyorsunuz hani nerede mercedes o paralar bahsettiğin kişiler için değil devlet için harcanıyor doların 20 tl olmasını mı istiyorsun o zaman 128 milyar dolar harcanmasın bu devlet işleri için kullanıldı dolarla başa çıkmak için
Siz Fİkret Bila'nın yazdığı yazıya kızgın ifadesi bırakacağınıza bence Uğur Gürses, Kerim Rota bu konularda neler yazıyorlar ve Haluk Börümcekçi mesela. Onlara bir bakın.

Mesela şu;
1- TCMB bu dolarları nasıl sattığını açıklamıyor. Eskiden ya döviz satım ihalesi yapardı ya da direkt müdahele yapardı ve şeffaf şekilde de sonrasında bunu duyururdu. Uzun zamandır buna ara verdi.
2- TCMB kendisi müdahale ediyor görünmemek için bu işlemleri kamu bankaları aracılığı ile yaptı. Böyle olunca da sanki kendisi işlem yapmıyormuş gibi göründü piyasaya.
3- TCMB swap denilen kiralık dövizler ile döviz rezervlerini fazla gösterdi ve sonra da bnunları sattı. Ve bu şekilde brüt değil ama net rezervleri eksi yaptı
4- Sonra da dolar 20 TL oldu dersiniz diyorsunuz. Dolara karşı para politikası silahi olarak en büyük enstrüman faizdir. Siz dolar basamazsınız. Dolarınız kıttır ama faizi yükselterek doların fiyatını dengeye getirebilirsiniz.
5-Faiz yükseliyor da dolar neden düşmüyor derseniz eğer; faiz arttırmak geçici bir çözümdür. Faiz silahının yanına düzgün maliyet politikları ve tasarruf ederek bunu desteklemeniz gerekir.
6- Direkt konu ile birebir alakalı değil ama siz bu yukarıdakileri yapmayıp sonra da yandaşın vergi borçlarını ŞAAAAAK diye silerseniz Mercedeslere de biner birileri rahat rahat.

Güzel kardeşim hadi ben ANTİ AKP'yim bana inanma. De ki bu herif zaten objektif değil. Güzel kardeşim kaç tane ekonomist zaten durumun vehametini yazıyor. Bari onları dikkate alın...

Arkadaş önce 128 milyar doları 128 milyar TL zannetmiş. Sonra o kısmını sildi twitten :)

Ekli dosyalar

• mü Alıntısı.JPG
    mü Alıntısı.JPG
    73.8 KB · Görüntüleme: 175

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Siz Fİkret Bila'nın yazdığı yazıya kızgın ifadesi bırakacağınıza bence Uğur Gürses, Kerim Rota bu konularda neler yazıyorlar ve Haluk Börümcekçi mesela. Onlara bir bakın.

Mesela şu;
1- TCMB bu dolarları nasıl sattığını açıklamıyor. Eskiden ya döviz satım ihalesi yapardı ya da direkt müdahele yapardı ve şeffaf şekilde de sonrasında bunu duyururdu. Uzun zamandır buna ara verdi.
2- TCMB kendisi müdahale ediyor görünmemek için bu işlemleri kamu bankaları aracılığı ile yaptı. Böyle olunca da sanki kendisi işlem yapmıyormuş gibi göründü piyasaya.
3- TCMB swap denilen kiralık dövizler ile döviz rezervlerini fazla gösterdi ve sonra da bnunları sattı. Ve bu şekilde brüt değil ama net rezervleri eksi yaptı
4- Sonra da dolar 20 TL oldu dersiniz diyorsunuz. Dolara karşı para politikası silahi olarak en büyük enstrüman faizdir. Siz dolar basamazsınız. Dolarınız kıttır ama faizi yükselterek doların fiyatını dengeye getirebilirsiniz.
5-Faiz yükseliyor da dolar neden düşmüyor derseniz eğer; faiz arttırmak geçici bir çözümdür. Faiz silahının yanına düzgün maliyet politikları ve tasarruf ederek bunu desteklemeniz gerekir.
6- Direkt konu ile birebir alakalı değil ama siz bu yukarıdakileri yapmayıp sonra da yandaşın vergi borçlarını ŞAAAAAK diye silerseniz Mercedeslere de biner birileri rahat rahat.

Güzel kardeşim hadi ben ANTİ AKP'yim bana inanma. De ki bu herif zaten objektif değil. Güzel kardeşim kaç tane ekonomist zaten durumun vehametini yazıyor. Bari onları dikkate alın...
Hocam fikret bilanın yazığı yazıya kızgın atmadım öyle içimden geldi ve zaten ben ekonomimiz harika demiyorum başkası gelse dolar düşer mi ülke daha iyi olur mu cevabını ver

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Hocam fikret bilanın yazığı yazıya kızgın atmadım öyle içimden geldi ve zaten ben ekonomimiz harika demiyorum başkası gelse dolar düşer mi ülke daha iyi olur mu cevabını ver

Dolar düşer. Ama nasıl düşer ? Hatırlayalım 3lü koalisyon zamanını. Onlarca yılların yanlışlarının ve pisliğinin kurbanları oldular. Anayasa kitapçığı bahane. O sadece tetikledi. Sonra ne oldu Derviş geldi bir program uygulandı seçim oldu AKP iktidara geldi. AKP aynen dervis programına devam etti. AKP'nin tek başına gelmesi bile faizlerde çok ama çok hızlı düşüşlere sebep oldu. Yıl 2002.

Neden ? Çünkü AKP güven verdi. Neden çünkü AKP biz bu programın arkasındayız dedi. Neden Çünkü bu ülkede siyasi istikrar olacak dedi. AKP'nin ilk beş senesine hatta sizin için ilk 10 senesine diyelim (çünkü orada hatalar başladı esasında- RTE'nin en iyi dönemi çıraklık dönemi idi ) kimse birşey diyemez. Ama ondan sonra AKP ilk 5 senede yaptıklarının tam tersini yapmaya başladı. Diyeceğim o ki; artık sorunun sebebi olan kimseler sorunu çözemezler.

O sebeple; AKP iktidarının değişip yerine piyasalara güven verecek adımları atacak iktidarın gelmesi ( içeride milleti bölmeyen, ekonomin gerçekleri ile kavga etmeyen, demokrasiyi özümsemiş vs vs vs) doları da düşürür, ekonomiyi de rahatlatır. AKP'ye oy vermiş vatandaşlar dahi OH çeker. Süleyman Soylu hariç...

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Dolar düşer. Ama nasıl düşer ? Hatırlayalım 3lü koalisyon zamanını. Onlarca yılların yanlışlarının ve pisliğinin kurbanları oldular. Anayasa kitapçığı bahane. O sadece tetikledi. Sonra ne oldu Derviş geldi bir program uygulandı seçim oldu AKP iktidara geldi. AKP aynen dervis programına devam etti. AKP'nin tek başına gelmesi bile faizlerde çok ama çok hızlı düşüşlere sebep oldu. Yıl 2002.

Neden ? Çünkü AKP güven verdi. Neden çünkü AKP biz bu programın arkasındayız dedi. Neden Çünkü bu ülkede siyasi istikrar olacak dedi. AKP'nin ilk beş senesine hatta sizin için ilk 10 senesine diyelim (çünkü orada hatalar başladı esasında- RTE'nin en iyi dönemi çıraklık dönemi idi ) kimse birşey diyemez. Ama ondan sonra AKP ilk 5 senede yaptıklarının tam tersini yapmaya başladı. Diyeceğim o ki; artık sorunun sebebi olan kimseler sorunu çözemezler.

O sebeple; AKP iktidarının değişip yerine piyasalara güven verecek adımları atacak iktidarın gelmesi ( içeride milleti bölmeyen, ekonomin gerçekleri ile kavga etmeyen, demokrasiyi özümsemiş vs vs vs) doları da düşürür, ekonomiyi de rahatlatır. AKP'ye oy vermiş vatandaşlar dahi OH çeker. Süleyman Soylu hariç...
Peki bu harika ve muhteşem insan kim.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Peki bu harika ve muhteşem insan kim.
Evet işte siz herşeyi 1 insana bağlıyorsunuz. Bugün AKP dışında olabilecek bir koalisyon bile AKP'den kat be kat iyidir. Her manada.. Derviş döneminde de ad Derviş olsa dahi 3 partinin ortak çabası ile yapıldı program.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Evet işte siz herşeyi 1 insana bağlıyorsunuz. Bugün AKP dışında olabilecek bir koalisyon bile AKP'den kat be kat iyidir. Her manada.. Derviş döneminde de ad Derviş olsa dahi 3 partinin ortak çabası ile yapıldı program.
Tamam devletin başına kim gelmeli

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Niye isimlere bu kadar takılıyorsunuz. Bakın bugün başta RTE var. Herşeyi kendisi yapmaya çalışıyor.
Bu iş takım işidir. Sadece baştaki adam değildir önemli olan.

Meral Akşener olabilir.
Mansur Yavaş olabilir.

Önemli olan kurumları işletebilecek ve demokrasiyi özümsemiş bir kişi olması lazım.

Reaksiyon puanı
5,171
2 yılda her nereye harcanırsa harcansın 128 milyar harcanması normal değildir kesinlikle. Partizanlığın anlamı yok. Bu paraya intel den tut bmw ye kadar kaç tane şirket satın alınır.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
2 yılda her nereye harcanırsa harcansın 128 milyar harcanması normal değildir kesinlikle. Partizanlığın anlamı yok. Bu paraya intel den tut bmw ye kadar kaç tane şirket satın alınır.

Senin bu söylediğin çok yanlış ve komik bir laf oluyor.

Aynı Kurtuluş savaşında neden o kadar kasmışık o kadar para harcamışık cephane almışık ne gerek vardı o para ile neler alırdık demek gibi bir şey... Kurtuluş savaşıydı o.

Doları frenlemek ve faizi düşürmek için o parayı kullanmasa ve dolar 15 TL olsa faiz yüzde 100 artsa daha az mı para kaybedecen sanıyorsun sen? Bilmeden konuşuyorsunuz. Sanki orada parayı almışlar anlamsızca çöpe atmışlar...

Atıyorum dolar olarak 100 milyar Dolar dış borcun var dolar 8 TL iken 15 TL olursa borcunda 200 Milyar Dolar oluyor faiz ile ödeyeceğin paranın haddi hesabı yok üstüne sen dışarıdan ürünle para alacak olsan 2 katına alacan flan. Şöyle bilmeden farazi yorum yapıyorsunuz. 200 bin TL olan arabayı 400 bin TL ye alamıyacan telefonu bilgisayarı 2 katına alacan.

Reaksiyon puanı
5,171
Senin bu söylediğin çok yanlış ve komik bir laf oluyor.

Aynı Kurtuluş savaşında neden o kadar kasmışık o kadar para harcamışık cephane almışık ne gerek vardı o para ile neler alırdık demek gibi bir şey... Kurtuluş savaşıydı o.

Doları frenlemek ve faizi düşürmek için o parayı kullanmasa ve dolar 15 TL olsa faiz yüzde 100 artsa daha az mı para kaybedecen sanıyorsun sen? Bilmeden konuşuyorsunuz. Sanki orada parayı almışlar anlamsızca çöpe atmışlar...

Atıyorum dolar olarak 100 milyar Dolar dış borcun var dolar 8 TL iken 15 TL olursa borcunda 200 Milyar Dolar oluyor faiz ile ödeyeceğin paranın haddi hesabı yok üstüne sen dışarıdan ürünle para alacak olsan 2 katına alacan flan. Şöyle bilmeden farazi yorum yapıyorsunuz. 200 bin TL olan arabayı 400 bin TL ye alamıyacan telefonu bilgisayarı 2 katına alacan.

Şuanki durumu 5 cephede savaştığımız kurtuluş savaşı ile bir tutuyorsunuz.

Meseleyi anlıyorsunuz ama partinize toz konduramıyorsunuz. Bu ülkede dolar neden 15 lira oluyor. Burda bi sıkıntı yok mu? Objektif bir şekilde partinizi eleştirebilmelisiniz.