12 Eylül 2010'da Referanduma Gidecek Anayasa Değişiklik Paketi İçeriği

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Bazı arkadaşlarımız kaynağa takılmışlar. Anlaşılan Anayasa taslağını okudular ve tam bir şok yaşadılar; “aman Allah'ım bunlar doğru olmaz.”

Bunlara kızmamak lazım. Zira kendilerine bu güne kadar bu taslağın salt “cumhuriyet için tehlike” içerdiğini anlatılar. Onlarda “bizimkiler söylüyorsa doğrudur” deyip inandılar. Sonuçta bir gün biri bir tablo hazırladı ve “alın okuyun bakalım, hangisi daha tehlikeli” dedi. Bu arkadaşlarımız da eski ve yeni Anayasayı karşılaştırmalı okuyunca “kendilerine ezberletilmiş olanın” aslında yanlış olduğunu fark etmiş olmalılar. Tablo kendilerine ezberletilenden farklı olunca kaynağın yanlış ve yanlı olması kaçınılmaz olmalıydı. Bu yüzden de ”Aman Allah’ım bunlar doğru olmaz” çığlı eşliğinde kaynağa dalaşmaya başladılar.

Ne diyelim önyargı duvarını yıktıkları gün aslında hayatlarında “Aman Allah’ım bunlar doğru olmaz” diyecekleri pek çok şeyin olduğu fark edecekler.En azından beklentimiz bu yönde.:)

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
Bazı arkadaşlarımız kaynağa takılmışlar. Anlaşılan Anayasa taslağını okudular ve tam bir şok yaşadılar; “aman Allah'ım bunlar doğru olmaz.”

Bunlara kızmamak lazım. Zira kendilerine bu güne kadar bu taslağın salt “cumhuriyet için tehlike” içerdiğini anlatılar. Onlarda “bizimkiler söylüyorsa doğrudur” deyip inandılar. Sonuçta bir gün biri bir tablo hazırladı ve “alın okuyun bakalım, hangisi daha tehlikeli” dedi. Bu arkadaşlarımız da eski ve yeni Anayasayı karşılaştırmalı okuyunca “kendilerine ezberletilmiş olanın” aslında yanlış olduğunu fark etmiş olmalılar. Tablo kendilerine ezberletilenden farklı olunca kaynağın yanlış ve yanlı olması kaçınılmaz olmalıydı. Bu yüzden de ”Aman Allah’ım bunlar doğru olmaz” çığlı eşliğinde kaynağa dalaşmaya başladılar.

Ne diyelim önyargı duvarını yıktıkları gün aslında hayatlarında “Aman Allah’ım bunlar doğru olmaz” diyecekleri pek çok şeyin olduğu fark edecekler.En azından beklentimiz bu yönde.:)

evet tam dediğin gibi oldu
aldım bir hukukçu arkadaşımı beraber okuduk
hayırlı olacağı kanaatine vardık :)

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
O kadar çok geri kalmışız ki anayasa değişikliğine evet mi hayır mı konusunda siyasi bir hareket bekliyoruz...

Referanduma evet mi diyeceksiniz hayır mı diyeceksiniz inanın umrumda değil ancak bu referandumdan sonra kimse dert yanmasın...

Bu anayasa değişiklik paketi yeterli değil ama olsun 5 kafatasçının koyduğu değiştirelemez şartına rağmen bu halk onlara en iyi cevabı verecektir.

bodof

Asistan
Reaksiyon puanı
3

BU BAŞLIK KESİNLİKLE SİYASİ TARTIŞMA İÇİN AÇILMAMIŞTIR.

...
MADDE 6: Memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme yapma hakkı tanınıyor.
....

Dostum siyasi tartışma için açılmamış diyosun ama yorum yazarak direk tartışmaya platform hazırlıyosun. Sadece 6yı okudum ve cevabı yazıyorum.

Yasada kısaca diyor ki memurlar toplu sözleşme hakkı oluyo evet doğru ancak hemen altındada diyor ki;
"Toplu sözlesme yapılması sırasında uyusmazlık çıkması
halinde taraflar Uzlastırma Kuruluna basvurabilir. Uzlastırma
Kurulu kararları kesindir ve toplu sözlesme hükmündedir
."

yani özetlersek sözleşmede anlaşmazlık çıktığında, uzlaştırma kurulu ne derse o olur.

Peki gel gelelim uzlaştırma kurulu kimdir? Nasıl oluşur?
Kurul, Yüksek Hakem Kurulu Başkanının başkanlığında; Üniversitelerarası Kurul tarafından, fakültelerin;
1-
Çalışma Ekonomisi,
2-
İş Hukuku,
3-
İdare Hukuku,
4-
Kamu Maliyesi,
Bilim dallarından seçilecek birer öğretim üyesi olmak üzere dört üyeden oluşur. Kurul üyeleri iki yıl için seçilirler. Süresi dolan üyeler yeniden seçilebilirler.

yani üniversiteler arası oluşturulan bir kurul tarafından seçilir.

Peki rektörleri kim atıyor? Cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanını kim seçti? Tek partili hükümet tarafsız olmayan, diğer partilerin desteklemediği ve kendi içinden birisini seçti..

Yyani neymiş? Dolaylı yoldanda olsa uzlaştırma kurulunu devlet yani tek parti atıyor. Şimdi bilgilendiğimize göre yasa değişikliğine tekrar bakarsak;

Sendikalar ile devlet anlaşamazsa uzlaştırma kuruluna gidiyorlar ve son sözü uzlaştırma kurulu söylüyor. Uzlaştırma kurulu kimdi? Evet dolaylı yoldan devletin yani tek partili hükümetin ataması, yandaşı.
Sen olsaydın seni atayan, sana iş veren, sempatizanı olduğun kişi bir tarafta ve diğer tarafta tanımadığın kişi.. Ne kadar tarafsız olabilirsin?

Amacım siyasi olarak tartışıp tatsızlık falan çıkarmak değil ancak arkadaşın bu yazmış olduğu gayet açık yorumdur ve taraf teşkil etmektedir. Sayın yönetim ya bu tip taraflı mesajları silin, yada iki görüşede izin verin herkes yazsın tartışalım.

Saygılar..

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Ülkemiz ve dünyamız adına en hayırlı sonuç çıkar inşallah.

Evet ya da hayır çıkmasından daha önemli olan şey Yüce Türk Milleti'nin benliğini korumasıdır.

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Öncelikle Türkiye için Hayırlı olsun...

Böyle bir konunun açılması güzel en azından neye göre oy vereceğimizi bilelim Taraflı medyanın veya siyasilerin söylediklerine değil asıl metin olan maddeleri okumak ve Kişisel hak ve özgür iradeye göre Sandıkda oyumuzu belirlemeliyiz.

Siyasi tartışmalardan kaçınalım arkadaşlar Yorumlarınız siliniyor ancak uzattığınız takdir Ceza uygulanacaktır.

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Okudum, inceledim.Hayırlı olur inşallah :)

herkesebndencay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
BU BAŞLIK KESİNLİKLE SİYASİ TARTIŞMA İÇİN AÇILMAMIŞTIR.

MADDE 6: Memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme yapma hakkı tanınıyor.

Evet ben de bu msj ın silinmesini talep ediyorum çünkü direk taraflı bir yazı var ortada bir önceki sayfada arkadaşın yazdığı gibi madde tam verilmemiş.

Yasada kısaca diyor ki memurlar toplu sözleşme hakkı oluyo evet doğru ancak hemen altındada diyor ki;
Kurulu kararları kesindir ve toplu sözlesme hükmündedir."
yani özetlersek sözleşmede anlaşmazlık çıktığında, uzlaştırma kurulu ne derse o olur.

Kurul, Yüksek Hakem Kurulu Başkanının başkanlığında; Üniversitelerarası Kurul tarafından, fakültelerin;
1- Çalışma Ekonomisi,
2- İş Hukuku,
3- İdare Hukuku,
4- Kamu Maliyesi,
Bilim dallarından seçilecek birer öğretim üyesi olmak üzere dört üyeden oluşur. Kurul üyeleri iki yıl için seçilirler. Süresi dolan üyeler yeniden seçilebilirler.

Peki rektörleri kim atıyor? Cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanını kim seçti? Tek partili hükümet tarafsız olmayan, diğer partilerin desteklemediği ve kendi içinden birisini seçti..

Lütfen noktasına virgülüne kadar dikkatli okuyalım. Çünkü herşey çok önemli hukuktan basit bir örnek: "Oku, baban gibi eşşek olma" - "oku baban gibi, eşşek olma" ikisi arasındaki farkı anlayalım.

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
@atlantisprensi arkadaşımızın verdiği maddelerden 6. maddenin eksik kısımları tamamlanmıştır.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Ya şu referandum için bir anket açsak. Ama kimse birbirinin attığı oyu göremesin.

SDN' in nabzını yoklayalım bakalım. Tabi yönetici arkadaşlarımız uygun görürlerse.

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Ya şu referandum için bir anket açsak. Ama kimse birbirinin attığı oyu göremesin.

SDN' in nabzını yoklayalım bakalım. Tabi yönetici arkadaşlarımız uygun görürlerse.
Değerlendirmeye alınmıştır

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Tarafsız anket bence de iyi bir fikir. Yapılsa iyi olur derim.

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Aslında bazı yorumlarla bile kimin ne oy kullanacağı belli oluyor :) Güzel konu olmuş. Türkiye'miz için İYİSİ neyse o olsun :)

cagdasnas

Asistan
Reaksiyon puanı
0
anket ne oldu açında oy kullanalım. aslında oy kullanma işlemide netten olsa süper olur :D:D

alpay29

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sadece şunu yazabilim bazı maddeler varki herkes anında arkasında durur toplumun tamamından geçer oy alır..bunları acaba neden bu kadar kolay geçirmek varken diğerlerinin yada toplumun bir kısmının çeşitli bahanelerlede olsa istemediği maddelerin arasına sıkıştırılmıştır...yani evet diyeceğim çok madde var ama içerisinde hoşuma gitmeyende var ne diyebilirimki...?

arthkas

Doçent
Reaksiyon puanı
17
siyasetten anlamam, anlamadığım şeyi hakkında da yazmayı sevmem. Ama genel olarak mantık çerçevesinde karşılaştırdığımda değişiklikleri, yasalar biraz daha yumuşatılmış, günümüz ilkelerine uygun hale getirilmiş gibi geldi. Bir başkası hayır diyor diye bende galeyana gelip Hayır demem. Aynı şekilde evet de demem. Mantığım neyi gösteriyorsa onu kullanırım.

rheumon

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Dostum siyasi tartışma için açılmamış diyosun ama yorum yazarak direk tartışmaya platform hazırlıyosun. Sadece 6yı okudum ve cevabı yazıyorum.

Kurulu kararları kesindir ve toplu sözlesme hükmündedir."

1- Çalışma Ekonomisi,
2- İş Hukuku,
3- İdare Hukuku,
4- Kamu Maliyesi,

Yyani neymiş? Dolaylı yoldanda olsa uzlaştırma kurulunu devlet yani tek parti atıyor. Şimdi bilgilendiğimize göre yasa değişikliğine tekrar bakarsak;

Sendikalar ile devlet anlaşamazsa uzlaştırma kuruluna gidiyorlar ve son sözü uzlaştırma kurulu söylüyor. Uzlaştırma kurulu kimdi? Evet dolaylı yoldan devletin yani tek partili hükümetin ataması, yandaşı.
Sen olsaydın seni atayan, sana iş veren, sempatizanı olduğun kişi bir tarafta ve diğer tarafta tanımadığın kişi.. Ne kadar tarafsız olabilirsin?

Amacım siyasi olarak tartışıp tatsızlık falan çıkarmak değil ancak arkadaşın bu yazmış olduğu gayet açık yorumdur ve taraf teşkil etmektedir. Sayın yönetim ya bu tip taraflı mesajları silin, yada iki görüşede izin verin herkes yazsın tartışalım.

Saygılar..

Kıymetli arkadaşım,
Uzlaştırma kurullarının bugüne kadarki kararlarını incelersen söylediğin şekilde hiçbir sonuç olmadığını görürsün.
Ayrıca Anayasanın 79. maddesinde yapılan değişiklik gereği Cumhurbaşkanını halk seçecek ve otomatikman rektörleride. Hem rektörlerin siyasetle aynı safta değerlendirmesine sonuna kadar karşıyım. Bugüne kadar rektörler hangi siyasi safta olmuşlar ki???:blink: Onlar bilim adamlarıdır, siyasetçi değiller!!
Bu maddeyle ilgili kaygılanmayı gerektirecek bir durum göremiyorum.
Uzlaştırma kurulunun sence nasıl seçilmesi veya uzlaşmanın nasıl sağlanması gerektiği hakkında fikirlerini paylaşır mısın?
Halk gerek Cumhurbaşkanlığı seçiminde, gerek yerel, gerek genel seçimde ve gerekse de referandumda en doğru cevabı verecektir, Halkın verdiği karar beğensekte beğenmesekte son noktadır.

cperinaz

Asistan
Reaksiyon puanı
4
sadece şunu yazabilim bazı maddeler varki herkes anında arkasında durur toplumun tamamından geçer oy alır..bunları acaba neden bu kadar kolay geçirmek varken diğerlerinin yada toplumun bir kısmının çeşitli bahanelerlede olsa istemediği maddelerin arasına sıkıştırılmıştır...yani evet diyeceğim çok madde var ama içerisinde hoşuma gitmeyende var ne diyebilirimki...?

siyasi tartisma istenmiyor ama bir yorumda bulunmadan edemedim arkadasim bütün iyi niyetimle söylüyorum hicbir siyasi taraf tutarak yapmiyorum bu yorumu. O bahsettigin evet denilecek maddelere hayir taraftari olanlar da evet diyebilecegini belirtiyor. Zaten bu kadar bölünlemere tartismalara sebep olan iki öneml, hem de cok önemli madde var ;

Anayasa mahkemesiyle ilgili olan madde ve HSYK ile ilgili olan madde. Denetlenen hangi kurum olursa olsun bunu en basite indirgeyip söyle de düsünebiliriz; bizi bu forumda moderatörler denetliyor degil mi ? Biz burda istedigimizi yazamayiz cünkü bizden bagimsiz bir topluluk bizi denetliyor ama moderatörleri biz kendimiz yerlestirsek kendi istedigimiz adami oraya koyarsak , yani denetlenenin denetleyiciyi secmesi durumunda, denetleme isinin ne kadar saglikli olacagini buyur sen düsün .

Umarim konunun siyasi tartisma yasagini delmeden tarafsiz olarak bir yorum yazabilmisimdir.

Sayglarimla.

arkadasim zaten bu kadar bagimsiz maddelerin toplu halde referanduma sunulmasi da sacmalik bence , bu tarz degisiklikler daha önce de yapilmistir ama bu kadar büyük olaylar bölünmeler yasanmamistir. Cok dikkatli okuyup , özellikle hukukcularin yorumlarini okuyarak karar vermek gerekir cünkü önemli degisiklikler bu alanda yapilmaya calisiliyor.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
siyasi tartisma istenmiyor ama bir yorumda bulunmadan edemedim arkadasim bütün iyi niyetimle söylüyorum hicbir siyasi taraf tutarak yapmiyorum bu yorumu. O bahsettigin evet denilecek maddelere hayir taraftari olanlar da evet diyebilecegini belirtiyor. Zaten bu kadar bölünlemere tartismalara sebep olan iki öneml, hem de cok önemli madde var ;

Anayasa mahkemesiyle ilgili olan madde ve HSYK ile ilgili olan madde. Denetlenen hangi kurum olursa olsun bunu en basite indirgeyip söyle de düsünebiliriz; bizi bu forumda moderatörler denetliyor degil mi ? Biz burda istedigimizi yazamayiz cünkü bizden bagimsiz bir topluluk bizi denetliyor ama moderatörleri biz kendimiz yerlestirsek kendi istedigimiz adami oraya koyarsak , yani denetlenenin denetleyiciyi secmesi durumunda, denetleme isinin ne kadar saglikli olacagini buyur sen düsün .

Umarim konunun siyasi tartisma yasagini delmeden tarafsiz olarak bir yorum yazabilmisimdir.

arkadasim zaten bu kadar bagimsiz maddelerin toplu halde referanduma sunulmasi da sacmalik bence , bu tarz degisiklikler daha önce de yapilmistir ama bu kadar büyük olaylar bölünmeler yasanmamistir. Cok dikkatli okuyup , özellikle hukukcularin yorumlarini okuyarak karar vermek gerekir cünkü önemli degisiklikler bu alanda yapilmaya calisiliyor.

Yorum yaparken konuyu siyaseti eksene çekmeden yorum yapmamız gerektiği için bu sorunsala cevap vermek hayli güç olacak. Tabiri caizse “kaygan zeminde” anayasa değişikliğini yorumlayacaz. Bu yüzden yorumum biraz siyaset eksenli olabilir. Bunu konuyu siyasi bir arenaya çekmek için değil; dediklerinize cevap mahiyetinde olduğu için yazıyorum:

CHP, MHP ve diğer partiler Anayasa değişikliğinin neredeyse 2–3 maddesi dışında hepsini doğru bulmakta ve desteklemektedir. Ancak yanlış yaptıkları nokta Anayasa değişikliği daha meclis gündeminde tartışılırken takındıkları “ideolojik” tavırla ilgilidir. Şöyle ki; Anayasa değişikli madde madde mecliste tartışıldı. Bu gün bu Anayasa maddesine karşı çıkanlar yanı Hayır'cılar o zaman doğru kabul ettikleri maddeleri destekleyerek referanduma gerek bırakmadan yasallaşmasını sağlayabilirlerdi. Böylelikle bu gün karşı çıktıkları o 2–3 madde için referanduma gidiyor olacaktık.

Ama ideolojik davrandılar ve kaybedecekler. Zira bu gün gelinen noktada 2–3 madde için diğer tüm maddelere “hayır” denmesi için Türk halkına seslenmekteler. Bir yandan “biz 2–3 madde dışında diğer maddeleri destekliyoruz” diyerek sanki mecliste 2–3 madde dışında kalan maddelere “hayır” diyen kendileri değilmiş gibi çelişkiye düşmekte, diğer taraftan “2–3 madde için diğer tüm maddelere elinizin tersiyle itin” diyen gerçeklikten uzak bir mesaj.

Daha büyük çelişki ise neden referandum da madde madde oylama yapılmadığını söylemek. Zira bunu söyleyenler Anayasa değişikliğinde olumlu çok madde olduğunu ve bu olumlu maddelere oy vermek istediklerini söylemekte. Ya da Anayasada evet diyeceklerinde kritik bu 2 maddeye “hayır” diyebileceklerini ima etmekteler.

Oysa hangi noktadan barksak bakalım söylem ve eylemleriyle çelişen bir tavır görmekteyiz. Eğer siz olumlu gördüğünüz maddeleri oy verecekseniz ya da evet’cilerin de bu kritik 2–3 maddeye “hayır” diyebileceğinden umutluysanız daha yasa meclisteyken diğer tüm maddeleri geçmesini sağlayabilir ve sadece “karşı” olduğunuz maddelerin referanduma gitmesini sağlayabilirdiniz.

alpay29

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ülkemiz için hayırlara vesile olması dileğiyle....

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Hükümetin güzel bir politik oyunu paket, janjanlı bir paket var ama içi boş, içerikteki bazı maddelere evet demek içimden asla gelmez, sert güçler ayrılığını savunan birisi olarak bu duruma ters düşecek bazı maddeler var pakatte. İlk başta söylendi sakıncalı maddeleri ayrı ayrı oylayalım paket olmasın diye ama hükümet kabul etmedi böyle bir adım atarak zaten gözümden düşmüşlerdi.

%47 alan bir hükümet kuruldu Türkiye gibi çok partili bir ülkede çok iyi bir rakamdır ve 2. dönemleri olmasına rağmen bir anayasa oluşturamadılar, böyle bir parti anayasa oluşturamıyorsa merak ediyorum yeni anayasayı kim oluşturacak. Sanırım 2008 yazında toplanıp bir anayasa taslağı oluşturmaya çalışmışlardı ilk eleştiri bu iş kapalı kapılar arkasında olmaz gelin birlikte çalışalım denildi kabul etmediler ve anayasa bizim hükümetin ve kendi siyasetçilerimizin işi dediler ki bu lafı dedikleri an bir ayakları çukura girmişti hemen arkasından anayasanın değiştirilemez maddelerini değiştirmeyi düşündükleri haberi sızdı bu durum halktan ve kendi tabanlarından tepkiyle karşılık görünce anayasa olayını rafa kaldırdılar kısacası beceremediler.

82 de anayasa oylamasında hayır diyen başbakan şimdi yamalıklı bohça şekline sokmaya çalıştıkları anayasaya evet dedirtmeye çalışıyor ironiye bakınca insan gülmeden edemiyor gerçekten. Birde sivil anayasa sloganı var ki askerin oluşturduğu bir anayasayı biracık oynayınca sivil diye lanse ediyorlar yapacaksanız sosyal devlet anlayışına, çağımıza, toplumsal sorunlarımıza uygun bir anayasa oluşturun... patlak tekere yama yapa yapa gideceksek ben yolda kalmaya razıyım bu otomobil böyle gitmez bu yol böyle bitmez.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar