1055T-990FXA-UD5 Rev1 Sisteme Nasıl Overclock Yapılır?

Bu konuyu okuyanlar

fifti_eyt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Selamlar herkese. Sistemim:
Gigabyte 990FXA-UD5 Rev 1
AMD X6 1055T
Deep Cool S40 işlemci soğutucusu
2x4 1600Mhz 8GB Ram CL9

İlk kez overclock yapacağım. 3.7 GHz ideal gibi nasıl o seviyelere çıkabilirim. Teşekkürler.

@met 35

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hoşgeldin.Bi biosunu görmem lazım. Efi bios olabilir rev 1 anakart olduğu için. Biosa girip, sol üst köşede M.İ.T ye tıklayınca açılan sayfanın bi fotosunu,aşağıdaki gibi atabilirmisin. Sağdaki çubuğu aşağıya çekerek ,sayfanın altındaki NORMAL CPU VCORE yazan yere de gelerek.

p.PNG

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,963
Hoşgeldin.Bi biosunu görmeme lazım. Efi bios olabilir rev 1 anakart olduğu için. Biosa girip, sol üst köşede M.İ.T ye tıklayınca açılan sayfanın bi fotosunu,aşağıdaki gibi atabilirmisin. Sağdaki çubuğu aşağıya çekerek ,sayfanın altındaki NORMAL CPU VCORE yazan yere de gelerek.

Ekli dosyayı görüntüle 111263
Evet, Gigabyte Hybrid EFI var. 64 bit UEFI olarak OS kurulabilir.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bi de cpuz programında,ilk açılan sayfanın ,bi de yukarda memory e basınca açılan sayfanın fotoları lazım. İlk sayfada , HT link speed değeri, 2.fotoda ise NB frequency değeri lazım. Kullandığın ramler kaç mhz lik.

fifti_eyt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ramlerim gskill 2x4 1600MHZ cl 9.

Abi telefonum olmadığı için sanırım BIOS resimlerini atamayacağım. Özellikle istediğin bir değer varsa yazayım sana. BIOS şuan default ayarlarda.

Bios uefi değil. Eski tip bios.

Normal Cpu Core: 1.475 yazıyor. Cpu boost açık o yüzden fazla sanırım.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    141.7 KB · Görüntüleme: 68
  • 2.png
    2.png
    97.3 KB · Görüntüleme: 69
Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O zaman benim yukarda attığım şekilde olması lazım biosunun.
Aİ overclock tuner olan kısmı, manuel yap.
core performance boost, disabled
cpu host clock controlu, manuele alırsan,200 olan işlemci frekansını arttrabilirsin. 270 yap önce.270x14=3,78 GHZ olacak hızın.

İşlemcin çarpan kilidi açık bi işlemci olmadığı için mecburen işlemci frekansını arttıararak overclock yapıyoruz. Bu hızı arttırınca, ramlerin, NB köprü hızı Ve HT link speed hızlarıda orantılı olarak artar.
cpuzda HT link ve NB link frekans hızların 2013 mhz. Yuvarlak,2000 mhz yani.

Sen frekansı arttırınca biostaki,cpu nortbridge frekansı ve HT LİNK FREKANSI yazan yerlere tıklayarak autodan çıkaracaksın. Orada değerler vardır veya çarpanlar. Bu rakamları kullanarak, her iiki hızıda tekrar 2000 mhz li seviyelere düşüreceksin. Çünkü, 270 işlemci frekansında bu her iki hızda,2700 mhz e çıkar.Overclocku bozabilir,zorlandıkları için.

Ramlerin zaten 1333 mhz de çalışıyormuş. yANİ OLMASI GEREKEN 1600 HIZINDA DEĞİLLERMİŞ.O nedenle,işlemci frekansını 270 yapınca orantı ile ramlerin 1800 mhz olacak. Bu değeri kaldırmaz,ramler.
set memory clocka tıklayınca ramlerin hızlarını değiştirmek için ya direkt 1066,1333,1600 gibi seçenekler veya rakamalar yani çarpanlar çıkar. Hızlar çıkarsa ,1066 yı seç. Çarpan çıkarsa her çarpanı deneyerek ramlerini 1600 mhz civarı bi rakama getirmeye çalış. Her çarpanı tıkladıkça ramlerin hızları orada görünecek çünkü.

pcı e clocku 100 yap

Cpu core voltage işlemci voltajı. 1,475 defaılt olarak bile hayli yüksek. Biz onu fazla arttırmadan 1,485 volt yaparak bi deneyelim.
nb voltage control a da bi tıkla Orası kuzey köprü voltajı. işlemci frekansını 270 yapınca anakartada biraz voltaj takviyesi gerekebilir. Oraya tıklayınca, ya önce mevcut voltajın çıkacak veya arttırabileceğin miktarları gösteren rakamlar. Bu kısmı bana buraya yazacaksın.

Çarpan ile o.c yapamadığımızdan bu overclock stili bayağı bi teferruatlı. :)
ADVANCED Bios featurese tıkla Açılan sayfadan AMD K8 cool n quiet ve AMD C1e yi disabled yap. Tüm bu yazdıklarım için,biosta önce bi çalış.F10 tuşu ile save ve yes yapmadıktan sonra yaptıkların zaten kaydedilmez. Aklına takılanları veya yapamadıklarını tekrar sor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ha bi de cpu clock ratio yu auto dan çıkarıp, 14 yapacaksın.

Son düzenleme:

fifti_eyt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
O zaman benim yukarda attığım şekilde olması lazım biosunun.
Aİ overclock tuner olan kısmı, manuel yap.
core performance boost, disabled
cpu host clock controlu, manuele alırsan,200 olan işlemci frekansını arttrabilirsin. 270 yap önce.270x14=3,78 GHZ olacak hızın.

İşlemcin çarpan kilidi açık bi işlemci olmadığı için mecburen işlemci frekansını arttıararak overclock yapıyoruz. Bu hızı arttırınca, ramlerin, NB köprü hızı Ve HT link speed hızlarıda orantılı olarak artar.
cpuzda HT link ve NB link frekans hızların 2013 mhz. Yuvarlak,2000 mhz yani.

Sen frekansı arttırınca biostaki,cpu nortbridge frekansı ve HT LİNK FREKANSI yazan yerlere tıklayarak autodan çıkaracaksın. Orada değerler vardır veya çarpanlar. Bu rakamları kullanarak, her iiki hızıda tekrar 2000 mhz li seviyelere düşüreceksin. Çünkü, 270 işlemci frekansında bu her iki hızda,2700 mhz e çıkar.Overclocku bozabilir,zorlandıkları için.

Ramlerin zaten 1333 mhz de çalışıyormuş. yANİ OLMASI GEREKEN 1600 HIZINDA DEĞİLLERMİŞ.O nedenle,işlemci frekansını 270 yapınca orantı ile ramlerin 1800 mhz olacak. Bu değeri kaldırmaz,ramler.
set memory clocka tıklayınca ramlerin hızlarını değiştirmek için ya direkt 1066,1333,1600 gibi seçenekler veya rakamalar yani çarpanlar çıkar. Hızlar çıkarsa ,1066 yı seç. Çarpan çıkarsa her çarpanı deneyerek ramlerini 1600 mhz civarı bi rakama getirmeye çalış. Her çarpanı tıkladıkça ramlerin hızları orada görünecek çünkü.

pcı e clocku 100 yap

Cpu core voltage işlemci voltajı. 1,475 defaılt olarak bile hayli yüksek. Biz onu fazla arttırmadan 1,485 volt yaparak bi deneyelim.
nb voltage control a da bi tıkla Orası kuzey köprü voltajı. işlemci frekansını 270 yapınca anakartada biraz voltaj takviyesi gerekebilir. Oraya tıklayınca, ya önce mevcut voltajın çıkacak veya arttırabileceğin miktarları gösteren rakamlar. Bu kısmı bana buraya yazacaksın.

Çarpan ile o.c yapamadığımızdan bu overclock stili bayağı bi teferruatlı. :)
ADVANCED Bios featurese tıkla Açılan sayfadan AMD K8 cool n quiet ve AMD C1e yi disabled yap. Tüm bu yazdıklarım için,biosta önce bi çalış.F10 tuşu ile save ve yes yapmadıktan sonra yaptıkların zaten kaydedilmez. Aklına takılanları veya yapamadıklarını tekrar sor.

Ha bi de cpu clock ratio yu auto dan çıkarıp, 14 yapacaksın.

abi tam 2000mhz tutturamadım. ben de 270 değilde 250 yaptım. öyle tam 2000mhz yi tutturdum. vcore 1.5 mhz yaptım. nb core voltajıda ellemedim 1.1 yazıyordu. şimdi prime95 yapacagım.

5 dakika prima95 testi yaptım abi. sıcaklıklar 10 derece arttı. bana biraz fazla geldi. daha fazla artırmak istiyorum. ama bu northbridge ve ht link 2000 mhz de tutmak biraz zor.
3.png

goruntu alamiyorum suan

laptoptan girdim

bios sifirladim. goruntu geldi geri. islemci takoz sanirim. 3.7 gormuyor mavi ekran veriyor. ya da ben beceremiyorum.

bir de soylemek istedigim cpu core control voltagi 1.5 yapiyorum fakat cpu vcore voltagi biosta 1.350 olarak gozukuyor. normal vcore degistiremiyorum.

SON DURUM

Hizi artirmayi denedim fakat mavi ekran yedim acaba ramden dolayimi yoksa islemciye voltajimi ayarlayamiyoum anlamdim.

suan 14x250 hizinda 3.55 ghz islemci ramlerde 9/9/9/24 1333mhz hizinda calisiyor suan. cpu control voltagi 1.4 yaptim. prima95 testnde core voltage 1/360 olarak gozukuyor. stabil suan.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Telefonda bi kardeşin FX 6300 ü overclock yaptırdım. Anca bitti,gelebildim.
1,5 volt olarak hangi seçenekler var voltaj sekmesinde. 1,50 yazdıktan sonra 1,35 e kadar düşmemesi lazım çünkü. bi biosu foto olarak atabilseydin.
Olmadı senin işide telefonla yapalım diyeceğim.

fifti_eyt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
abi numara vereyim ararsan beni cok iyi olur cunku akilli telefonum yok resim atamiyorum sana senin icinde zor benim icinde. ozelden atayim numarami

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Telefon ile halloldu,sanırım.