Haber 100 milyar TL tasarruf hedeflenen kamuda tasarruf paketinin detayları belli oldu

barisbiyik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
SDN
23 Ocak 2024
1,645
60
1,870
1,658
GNYGMxLW8AAudsP.jpg

Mehmet Şimşek’in Pazartesi açıklayacağı tasarruf paketiyle birlikte 100 milyar TL’lik tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Alınacak tedbirlerden bazıları şöyle;
  • Kırtasiye, temsil, ağırlama, toplantı ve dış seyahat gibi cari giderler, öncelikli olarak kısılacak.
  • Yurt dışı gezilere çok zorunlu olmadığı sürece gidilmeyecek. Zorunlu ise de kadro sınırlı tutulacak.
  • Kurumlar eğitim ve buna benzer toplantılarını otellerde değil kendi tesislerinde, asgari harcama ile yapacak.
  • Bakanlıklar yeni bina yapamayacak ya da kiralayamayacak.
  • Yeni araç alımı ve kiralanması ciddi oranda sınırlanacak.
  • Personel alımı sınırlandırılacak. Farklı kurumlarda görevlendirme ile çalışan kamu personeli asli kurumlarına dönecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Constantin87

Profesör
1 Aralık 2013
3,438
1,948
358
Hiç inandırıcı değil sürekli tasarruf diyorlar ama gerçeğe dönen hiç bir karar yok. Kamuda en büyük tasarrufun memur reformu ile olması gerektiğini düşünüyorum. Daha az kadro ile verimlilik üzerinde çalışılmalı. İnternet üzerinden çok daha fazla işlemler yapabilmeyiz. Yapılacak iş ve istenen iş belirtilmeli. Performansı düşük olan kamu da devam etmemeli.

fortekno

Asistan
15 Mayıs 2020
344
2
189
43
Personel alım sınırı hakkında sadece emekli olan personelin yerine yenisi alınacak diye duymuştum. Alınan kararların çoğunun zamandan bağımsız uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

WindStone

Dekan
11 Nisan 2020
5,023
7
2,639
1,358
20
Diyanet kiraladığı audi a8 i geri verip bir tane i20 filan almakla başlayabilir bence. Ama onun dışında bence bu yapılanlar iyi gibi.

• Konuyu başlatan
  • Moderatör

barisbiyik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
SDN
23 Ocak 2024
1,645
60
1,870
1,658
O kadar lüks ve çok araba var ki yarısı satılıp yarısıda alt bir arabayla değiştirilse hem bakanlıklarda hemde belediyelerde ülke de çok şey değişir. Ancak bunlardan sonra en önemli olan şeyde mülteciler... Mülteciler gitmeden bu ülke düzelmez...

aşkınyolcusu

Profesör
1 Nisan 2021
1,836
4
1,611
358
25
Ben belediye başkanı olsam makam arabasını Toyota Corolla falan yaparım, halk kriz yaşıyorken, ben Mercedes'e binmem.